

Leia sisu riikide kaupa
Riigisisest maksekäsumenetlust kohaldatakse järgmiste nõuete suhtes:
Riigisiseses õiguses sätestatud maksekäsumenetluse kohaselt võib sissenõudja eelnimetatud juhtudel ja vaidlustamata nõude korral saada täitedokumendi (título executivo) ilma tuvastushagi esitamata.
Maksekäsumenetlus on kehtestatud dekreetseadusega nr 269/98 ja seda reguleeritakse selle seaduse lisa II peatüki kohaselt. Artiklis 10 osutatakse maksekäsu avalduse tüüpvormile, mis on kiidetud heaks ministri 28. jaanuari 2020. aasta rakendusmäärusega nr 21.
Lepinguliste nõuete puhul on maksimaalne summa 15 000 eurot.
Äritehingutest tulenevate nõuete puhul ülempiiri ei kohaldata.
Menetluse kasutamine on vabatahtlik.
Õigusnormidega ei ole välistatud maksekäsumenetluse kohaldamine juhul, kui võlgnik elab väljaspool Portugali.
Portugali pädev asutus on riiklik maksekäsubüroo (Balcão Nacional de Injunções) – Portos asuv ühtne kantselei. Kontaktandmed leiate siit.
Maksekäsu avalduse võib esitada riiklikule maksekäsubüroole või sissenõudja valikul kas kohustuse täitmise koha kohtu kantseleisse või võlgniku elukohajärgse kohtu kantseleisse, kes seejärel edastab selle riiklikule maksekäsubüroole (dekreetseaduse nr 269/98 lisa artikli 8 lõige 1).
Portaalis Citius saavad kasutajad tutvuda maksekäsumenetlusega ja sealt avaneb neile ka elektrooniline juurdepääs täitekorraldusele.
Dekreetseaduse nr 269/98 lisa artikli 10 kohaselt peab avalduse esitaja maksekäsumenetluse algatamiseks:
Maksekäsu avalduse esitamise ja kättetoimetamise reeglid on sätestatud ministri rakendusmääruse (Portaria) nr 220-A/2008 artiklis 5 koostoimes dekreetseaduse nr 269/98 lisa artikliga 8. Eespool nimetatu põhjal nähakse ette, et
Ministri 18. jaanuari 2020. aasta rakendusmääruses nr 21 sätestatud maksekäsu kohustusliku avalduse vormi saab alla laadida portaalist Citius siin.
Paberkandjal maksekäsuavalduse vastuvõtmiseks pädevad kohtukantseleid võivad anda kodanikele soovi korral standardvormi.
Elektrooniline vorm on juristidele ja advokaatidele kättesaadav portaali Citius e-posti aadressi kaudu.
Selles menetluses ei pea isikut esindama jurist, kuid nõude esitaja võib soovi korral määrata esindaja (dekreetseaduse nr 269/98 lisa artikli 10 lõige 5).
Dekreetseaduse nr 269/98 artikli 10 lõike 2 punktis d nõutakse, et nõude esitaja esitaks lühidalt oma nõude aluseks olevad asjaolud.
Ei.
Tõendeid tuleb esitada üksnes vastuväite korral; sellisel juhul menetletakse maksekäsku vastavalt dekreetseaduse nr 269/98 artiklis 3 ja dekreetseaduse nr 62/2013 artikli 10 lõigetes 2–4 sätestatud juhtudele eri- või tavatuvastushagi korras.
Maksekäsu avalduse võib dekreetseaduse nr 269/98 artiklis 11 sätestatud põhjustel tagasi lükata, kui
Avalduse rahuldamata jätmise otsuse saab edasi kaevata kohtunikule või – juhul kui kohtu koosseisus on mitu kohtunikku – valvekohtunikule (dekreetseaduse nr 269/98 lisa artikli 11 lõige 2).
Maksekäsu vaidlustamise tähtaeg on 15 päeva (dekreetseaduse nr 269/98 lisa artikli 12 lõige 1).
Kui kostja maksekäsu vaidlustab, ei pöörata seda täitmisele.
Sel juhul saadetakse juhtum tagasi tavamenetlusse, mis toimub vastavalt dekreetseaduse nr 269/98 lisa artiklis 3 ja dekreetseaduse nr 62/2013 artikli 10 lõigetes 2–4 sätestatud juhtudele eri- või tavatuvastushagi korras.
Kui kostja ei esita vastuväidet pärast seda, kui teda on vastavalt dekreetseaduse nr 269/98 lisa artiklitele 12 ja 13 nõuetekohaselt teavitatud, lisatakse kantseleis maksekäsu avaldusele järgmine fraas: „Käesolev dokument on täitmisele pööratav“ (Este documento tem força executiva) (dekreetseaduse nr 269/98 lisa artikli 14 lõige 1).
Maksekäsk on nüüd täitedokument.
Kui täiteklausel on lisatud, teeb kantselei registripidaja maksekäsu taotlejale kättesaadavaks, eelistatavalt elektrooniliste vahendite abil (dekreetseaduse nr 269/98 lisa artikli 14 lõige 5).
Täitmisest keeldumiseks saab esitada kohtule kaebuse. Täiteklausli lisamise võib tagasi lükata, kui avaldus ei vasta menetluse summale või eesmärgile (dekreetseaduse nr 269/98 lisa artikli 14 lõiked 3 ja 4).
Seotud lingid:
Ministri rakendusmäärus nr 220-A/2008
Ministri rakendusmäärus nr 21/2020
NB!
Euroopa õigusalase koostöö võrgustiku kodanikuühiskonna kontaktpunktile, kohtutele ega muudele üksustele ja asutustele ei ole käesolevas teabelehes sisalduv teave siduv; teabelehe tõlgendamist võidakse kohtupraktikaga muuta. Kuigi teabelehti ajakohastatakse korrapäraselt, on siiski vaja tutvuda kehtivate õigusaktidega.
Käesoleva veebilehe omakeelset versiooni haldab Euroopa õigusalase koostöö võrgustiku vastav riiklik kontaktpunkt. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Komisjon ja Euroopa õigusalase koostöö võrgustik ei võta mingit vastutust ega kohustusi seoses käesolevas dokumendis esitatud või viidatud teabe ega andmetega. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.