

Wyszukaj informacje według regionu
Krajowe postępowanie w sprawie nakazu zapłaty ma zastosowanie do następujących wierzytelności:
W przypadkach wymienionych powyżej i w przypadku wierzytelności bezspornej postępowanie w sprawie nakazu zapłaty przewidziane w prawie krajowym umożliwia wierzycielowi uzyskanie tytułu egzekucyjnego (título executivo) bez konieczności wytaczania powództwa o ustalenie stosunku prawnego.
Postępowanie w sprawie nakazu zapłaty ustanowiono dekretem z mocą ustawy nr 269/98 i uregulowano przepisami rozdziału II załącznika do tego dekretu. Art. 10 dotyczy wzoru wniosku o wydanie nakazu zapłaty zatwierdzonego ministerialnym rozporządzeniem wykonawczym (portaria) nr 21 z dnia 28 stycznia 2020 r.
Maksymalna wartość roszczeń wynikających z umów wynosi 15 000 euro.
W przypadku roszczeń wynikających z transakcji handlowych nie określono górnego pułapu.
Opisane postępowanie jest fakultatywne.
Przepisy dotyczące postępowania w sprawie nakazu zapłaty mają również zastosowanie w przypadku, gdy dłużnik zamieszkuje poza Portugalią.
Właściwym organem w Portugalii jest Krajowy Urząd ds. Nakazów Zapłaty (Balcão Nacional de Injunções), który pełni funkcję centralnego rejestru, z siedzibą w Porto. Dane kontaktowe urzędu można znaleźć tutaj.
Wierzyciel może złożyć wniosek o wydanie nakazu zapłaty w Krajowym Urzędzie ds. Nakazów Zapłaty, w sekretariacie sądu miejsca wykonania zobowiązania lub w sekretariacie sądu miejsca zamieszkania dłużnika, który następnie przesyła go do Krajowego Urzędu ds. Nakazów Zapłaty (art. 8 ust. 1 załącznika do dekretu z mocą ustawy nr 269/98).
Użytkownicy mogą zasięgnąć informacji o postępowaniu w sprawie nakazu zapłaty i uzyskać dostęp do tytułu wykonawczego drogą elektroniczną na portalu Citius.
Zgodnie z art. 10 załącznika do dekretu z mocą ustawy nr 269/98 do celów postępowania w sprawie nakazu zapłaty wnioskodawca ma obowiązek:
Przepisy regulujące składanie i doręczenie wniosku o wydanie nakazu zapłaty zawarto w art. 5 ministerialnego rozporządzenia wykonawczego (portaria) nr 220-A/2008 w związku z art. 8 załącznika do dekretu z mocą ustawy nr 269/98. Powyższe przepisy stanowią, że:
Obowiązkowy formularz wniosku o wydanie nakazu zapłaty przewidziany w ministerialnym rozporządzeniu wykonawczym nr 21 z dnia 18 stycznia 2020 r. można pobrać tutaj.
Sekretariaty sądów właściwych do przyjmowania wniosków o wydanie nakazu zapłaty w formie papierowej mogą udostępniać obywatelom, na żądanie, standardowe formularze wniosków.
Adwokaci i doradcy prawni (solicitadores) mogą uzyskać dostęp do formularza w formie elektronicznej, wysyłając wiadomość na adres e-mail portalu Citius.
W toku tego postępowania nie obowiązuje przymus adwokacki, choć wnioskodawcy mogą wyznaczyć pełnomocnika procesowego, jeżeli uznają to za stosowne (art. 10 ust. 5 załącznika do dekretu z mocą ustawy nr 269/98).
W art. 10 ust. 2 lit. d) dekretu z mocą ustawy nr 269/98 wymaga się od wnioskodawców zwięzłego przedstawienia okoliczności faktycznych leżących u podstaw powództwa.
Nie.
Dowody należy przedstawić wyłącznie w przypadku wniesienia zarzutów, które powodują, że postępowanie w sprawie nakazu zapłaty przekształca się w postępowanie o ustalenie stosunku prawnego w trybie szczególnym lub zwykłym zgodnie z przypadkami opisanymi odpowiednio w art. 3 dekretu z mocą ustawy nr 269/98 i w art. 10 ust. 2–4 dekretu z mocą ustawy nr 62/2013.
Sąd może odrzucić wniosek o wydanie nakazu zapłaty z przyczyn określonych w art. 11 dekretu z mocą ustawy nr 269/98, jeżeli:
Zażalenie na postanowienie o odrzuceniu wniosku można przekazać sędziemu lub, w przypadku gdy w danym sądzie pracuje więcej niż jeden sędzia, sędziemu rozpoznającemu sprawę (art. 11 ust. 2 załącznika do dekretu z mocą ustawy nr 269/98).
Termin na złożenie zarzutów od nakazu zapłaty wynosi 15 dni (art. 12 ust. 1 załącznika do dekretu z mocą ustawy nr 269/98).
Wniesienie zarzutów od nakazu zapłaty przez pozwanego powoduje, że przedmiotowy nakaz zapłaty nie zostaje opatrzony klauzulą wykonalności.
Postępowanie zostaje przekształcone w postępowanie o ustalenie stosunku prawnego w trybie szczególnym lub zwykłym zgodnie z przypadkami opisanymi odpowiednio w art. 3 załącznika do dekretu z mocą ustawy nr 269/98 i w art. 10 ust. 2–4 dekretu z mocą ustawy nr 62/2013.
Jeżeli po otrzymaniu odpowiedniego powiadomienia zgodnie z art. 12 i 13 załącznika do dekretu z mocą ustawy nr 269/98 pozwany nie wniesie zarzutów, urzędnik sądowy (oficial de justiça) opatrzy wniosek o wydanie nakazu zapłaty następującą adnotacją: „Niniejszy dokument stanowi tytuł wykonawczy” (Este documento tem força executiva) (art. 14 ust. 1 załącznika do dekretu z mocą ustawy nr 269/98).
Przedmiotowy nakaz stanowi wówczas tytuł wykonawczy.
Po nadaniu klauzuli wykonalności urzędnik sądowy udostępnia nakaz zapłaty wnioskodawcy, najlepiej drogą elektroniczną (art. 14 ust. 5 załącznika do dekretu z mocą ustawy nr 269/98).
Na postanowienie o odmowie nadania klauzuli wykonalności można wnieść zażalenie do sądu. Sąd może odmówić nadania klauzuli wykonalności, jeżeli wniosek nie odpowiada kwocie lub celowi postępowania (art. 14 ust. 3 i 4 załącznika do dekretu z mocą ustawy nr 269/98).
Powiązane strony:
Dekret z mocą ustawy nr 269/98
Ministerialne rozporządzenie wykonawcze 220-A/2008
Ministerialne rozporządzenie wykonawcze 21/2020
Uwaga:
Informacje przedstawione w tym arkuszu informacyjnym nie są wiążące dla punktu kontaktowego europejskiej sieci sądowej w sprawach cywilnych i handlowych, sądów ani innych podmiotów i organów, a ich wykładnia może podlegać zmianom na podstawie orzecznictwa. Informacje są regularnie aktualizowane, jednak należy każdorazowo zapoznać się z treścią obowiązujących przepisów.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwy punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Sądowej (EJN). Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. ESS ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane lub odniesienia zawarte w tym dokumencie. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.