

Informácie podľa oblasti
V Lotyšsku existujú dve možnosti: nesporové vymáhanie záväzkov [saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšana, kapitola 50, články 400 – 406 zákona o občianskom súdnom konaní (Civilprocesa likums)] a vymáhanie záväzkov s výzvou (saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtība, kapitola 50.1, články 406.1 – 406.10 zákona o občianskom súdnom konaní).
Nesporové vymáhanie záväzkov je možné:
Uvedené záväzky nepodliehajú nesporovému vymáhaniu:
Vymáhanie záväzkov s výzvou je možné v súvislosti s platobnými záväzkami, ktoré sú doložené dokladom a splatné, a v súvislosti so záväzkami týkajúcimi sa úhrady ceny uvedenej v zmluve o dodávke tovaru, o nákupe tovaru alebo o poskytovaní služieb v prípade, že tieto záväzky sú doložené dokladom a lehota, po ktorej sa splnenie záväzku začne vymáhať, nebola určená.
Vymáhanie záväzkov s výzvou nie je možné:
Nie.
Využitie postupov nie je povinné.
Vymáhanie záväzkov s výzvou nie je možné, ak sa dlžníkovo ohlásené miesto pobytu, skutočné miesto pobytu, pôsobisko alebo registrované sídlo nenachádza v Lotyšsku.
Nesporové vymáhanie záväzkov sa môže použiť v prípade, že je návrh podložený dokladom o záložnom práve na nehnuteľný majetok alebo povinnosťou vypratať alebo vrátiť prenajatý nehnuteľný majetok, ak sa tento nehnuteľný majetok nachádza v Lotyšsku. Návrh na nesporové vymáhanie záväzkov na základe povinnosti vyplývajúcej z hypotekárneho úveru na loď možno podať v Lotyšsku, ak je táto hypotéka registrovaná v Lotyšsku.
Návrh na nesporové vymáhanie záväzkov sa podáva na úrade pozemkového registra okresného alebo mestského súdu [rajona (pilsētas) tiesa]:
Návrh na vymáhanie záväzkov s výzvou sa podáva na úrade pozemkového registra okresného alebo mestského súdu v ohlásenom mieste pobytu dlžníka, alebo ak ho nemá, v jeho skutočnom mieste pobytu alebo v mieste registrovaného sídla.
Návrh na vymáhanie záväzkov s výzvou má byť vypracovaný v súlade s prílohou 1 k nariadeniu vlády č. 792 z 21. júla 2009 o vzorových dokumentoch, ktoré sa majú používať v prípade vymáhania záväzkov s výzvou. Vzorový dokument je k dispozícii na lotyšskom súdnom portáli: https://www.tiesas.lv/.
V prípade návrhu na nesporové vymáhanie záväzkov vzorový dokument k dispozícii nie je; mal by sa vypracovať podľa článku 404 zákona o občianskom súdnom konaní.
Nie, nie je to povinné. Všeobecné pravidlá zastupovania pred súdom sú stanovené v kapitole 12 zákona o občianskom súdnom konaní – Zástupcovia.
Návrh nemusí obsahovať podrobnú argumentáciu.
V návrhu na nesporové vymáhanie záväzkov musí byť uvedený záväzok a dokument, na základe ktorého veriteľ žiada o nesporové vymáhanie. V návrhu sa uvádza výška hlavného dlhu, ktorý sa má splatiť, výška akýchkoľvek penále a úrokov a v prípade zmenky aj výška výdavkov spojených s protestáciou zmenky a kompenzácia určená v právnych predpisoch. K návrhu sa musí pripojiť: dokument, ktorý sa má vykonať, a jeho rovnopis (v prípade zmenky protestná listina) a dôkaz o zaslaní výzvy dlžníkovi, ak sa podľa právnych predpisov takáto výzva vyžaduje.
Návrh na vymáhanie záväzkov s výzvou sa podáva vyplnením štandardného vzorového dokumentu, v ktorom sa uvedú podrobnosti o navrhovateľovi a dlžníkovi, platobný záväzok, dokumenty preukazujúce existenciu záväzku a lehotu na jeho plnenie, požadovaná suma a spôsob výpočtu, vyhlásenie navrhovateľa potvrdzujúce, že nárok nie je závislý od protiplnenia alebo že akékoľvek protiplnenie bolo realizované.
K návrhu na nesporové vymáhanie záväzkov sa musí pripojiť: dokument, ktorý sa má vykonať, a jeho rovnopis (v prípade zmenky protestná listina) a dôkaz o zaslaní výzvy dlžníkovi, ak sa v právnych predpisoch takáto výzva vyžaduje (dôkazom odoslania výzvy môže byť vyhlásenie certifikovaného súdneho úradníka alebo jeho asistenta o tom, že adresát odmietol výzvu prijať).
V prípade návrhu na vymáhanie záväzkov s výzvou nie je potrebné predložiť žiadne písomné dôkazy o nároku, ale v návrhu sa uvedú dokumenty preukazujúce existenciu záväzku a lehotu na jeho plnenie. Keď dlžník namietne platnosť platobného záväzku do 14 dní od doručenia súdnej výzvy, súdne konanie o vymáhaní záväzku s výzvou sa ukončí. Rozhodnutie o ukončení konania o vymáhaní záväzkov s výzvou na základe námietky dlžníka nebráni veriteľovi podať v súvislosti s nárokom riadnu žalobu.
Nesporové vymáhanie záväzkov – samosudca prijme rozhodnutie do siedmich dní od podania návrhu na základe návrhu a priložených dokumentov bez prechádzajúceho oznámenia navrhovateľovi a dlžníkovi. Sudca zamietne návrh v prípade, že je neopodstatnený, že uvedené penále nie je primerané hlavnému dlhu alebo že dokument, ktorý sa má vykonať, obsahuje nespravodlivé zmluvné ustanovenia porušujúce práva spotrebiteľa.
Ak v prípade vymáhania záväzkov s výzvou súd návrh prijme, ale do 14 dní od doručenia oznámenia súdu dlžník podá odpor a spochybní platnosť platobného záväzku, sudca konanie o vymáhaní záväzkov s výzvou ukončí.
Rozhodnutie sudcu o návrhu na nesporové vymáhanie záväzkov alebo návrhu na vymáhanie záväzkov s výzvou nie je možné napadnúť.
O návrhu na nesporové vymáhanie záväzkov rozhodne samosudca a na názor dlžníka sa neprihliada.
V prípade návrhu na vymáhanie záväzkov s výzvou sudca oznámi dlžníkovi, že má zaplatiť sumu uvedenú v návrhu, alebo podať odpor na súde v lehote do 14 dní od doručenia výzvy.
Vymáhanie záväzkov s výzvou – keď dlžník namietne platnosť platobného záväzku do 14 dní od doručenia súdnej výzvy, súdne konanie o vymáhaní záväzku s výzvou sa ukončí. Ak dlžník uzná časť návrhu, navrhovateľovi bude oznámená odpoveď dlžníka a stanovená lehota, v ktorej má navrhovateľ oznámiť súdu, či súhlasí s vymáhaním tej časti záväzku, ktorú veriteľ uznal. Ak navrhovateľ nesúhlasí s čiastočným vymáhaním záväzku alebo neodpovie v lehote určenej v oznámení, súdne konanie sa ukončí.
Ak v prípade návrhu na vymáhanie záväzkov s výzvou dlžník nepodá odpor v lehote stanovenej v oznámení, sudca do siedmich dní od uplynutia lehoty na podanie odporu rozhodne o vymáhaní platobného záväzku uvedeného v návrhu a o náhrade súdnych trov.
Vymáhanie záväzkov s výzvou – rozhodnutie sudcu o vymáhaní platobného záväzku uvedeného v návrhu nadobúda účinnosť okamžite; ide o vykonateľný exekučný titul, ktorý možno vykonať v súlade s pravidlami o vykonávaní rozsudkov.
Nesporové vymáhanie záväzkov – po tom, čo sudca preskúma prípustnosť návrhu a príde k záveru, že návrh príjme, vydá rozhodnutie, v ktorom určí, ktorý záväzok má byť splnený a do akej miery. Rozhodnutie sudcu nadobúda účinnosť okamžite; ide o vykonateľný exekučný titul, ktorý možno vykonať v súlade s pravidlami o vykonávaní rozsudkov. Rozhodnutie sudcu spolu s rovnopisom dokumentu, ktorý bol základom návrhu, sa postúpi na výkon.
Rozhodnutie sudcu o návrhu na nesporové vymáhanie záväzkov alebo o návrhu na vymáhanie záväzkov s výzvou nie je možné napadnúť; ak sa však dlžník domnieva, že nárok žiadateľa nie je opodstatnený, môže podať žalobu a nárok napadnúť (v prípade nesporového vymáhania záväzkov v lehote šiestich mesiacov od dátumu odoslania rovnopisu rozhodnutia sudcu a v prípade vymáhania záväzkov s výzvou v lehote troch mesiacov od dátumu odoslania rovnopisu rozhodnutia). Ak dlžník takúto žalobu podá, môže požiadať o zastavenie výkonu záväzkov; ak už bol nárok veriteľa uspokojený, dlžník môže požiadať o zabezpečenie svojho nároku. Žaloba sa podáva v súlade s postupmi, ktoré predpisuje zákon o občianskom súdnom konaní, a to na súde, ktorý predtým posudzoval návrh na nesporové vymáhanie záväzkov alebo návrh na vymáhanie záväzkov s výzvou. Ak však nárok nepatrí do pôsobnosti krajského súdu (apgabaltiesa), mal by sa podať na krajskom súde v obvode úradu pozemkového registra okresného alebo mestského súdu, ktorý návrh pôvodne prešetril.
Vec možno opätovne prešetriť v súvislosti s preskúmaním rozhodnutia na podnet na odporcu na základe článku 19 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1896/2006 podaním návrhu:
Návrh možno podať do 45 dní odo dňa stanovenia splnenia okolností na preskúmanie uvedených v právnych predpisoch Európskej únie.
Návrh nemožno podať, ak začala plynúť premlčacia lehota v prípade podávania dokumentov týkajúcich sa výkonu príslušného rozhodnutia.
Návrh, v ktorom sa neuvádzajú okolnosti uznané ako okolnosti na preskúmanie v súlade s právnymi predpismi Európskej únie, nebude prijatý a vráti sa navrhovateľovi. Sudca odmietne prijať na prešetrenie návrh na opätovné prešetrenie veci z dôvodu preskúmania rozhodnutia, a to aj vtedy, ak bol návrh podaný opakovane a nevyplýva z neho, že sa okolnosti na preskúmanie rozhodnutia v záujme rozhodnutia sporu zmenili. V súvislosti s takýmto rozhodnutím sudcu možno podať dodatočnú sťažnosť.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné kontaktné body EJS. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska justičná sieť pre občianske a obchodné veci ani Európska komisia nenesú žiadnu zodpovednosť ani inak neručia za informácie alebo údaje, ktoré tento dokument obsahuje alebo na ktoré odkazuje. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.