

Poišči informacije po področjih
Nacionalni postopek za plačilni nalog se uporablja za naslednje zahtevke:
V skladu s postopkom za plačilni nalog, ki ga določa nacionalno pravo, lahko upnik v zgoraj navedenih primerih in kadar terjatev ni sporna, pridobi izvršilni naslov (título executivo), ne da bi moral vložiti ugotovitveno tožbo.
Postopek za izdajo plačilnega naloga določa uredba-zakon št. 269/98, ureja pa ga poglavje II priloge k temu zakonu. Člen 10 se nanaša na vzorčno vlogo za plačilni nalog, odobreno z ministrskim izvedbenim odlokom št. 21 z dne 28. januarja 2020.
Za terjatve, ki izhajajo iz pogodb, je najvišji znesek 15 000 EUR.
Za terjatve, ki izhajajo iz trgovinskih poslov, ni zgornje meje.
Uporaba tega postopka ni obvezna.
Pravni predpisi o postopku za plačilni nalog ne izključujejo primerov, pri katerih dolžnik živi zunaj Portugalske.
Na Portugalskem je pristojni organ nacionalni urad za plačilne naloge (Balcão Nacional de Injunções), ki je enotni register s sedežem v Portu. Kontaktni podatki so na voljo tukaj.
Upnik lahko vlogo za plačilni nalog vloži pri nacionalnem uradu za plačilne naloge, sodnem tajništvu sodišča v kraju izpolnitve obveznosti ali sodnem tajništvu sodišča v kraju dolžnikovega stalnega prebivališča, ki ga nato pošlje nacionalnemu uradu za plačilne naloge (člen 8(1) priloge k uredbi-zakonu 269/98).
Uporabniki se lahko s postopkom za plačilni nalog seznanijo na portalu Citius, kjer lahko elektronsko dostopajo do naloga za izvršbo.
V skladu s členom 10 priloge k uredbi-zakonu št. 269/98 mora vložnik za namene postopka za plačilni nalog:
Pravila v zvezi s vložitvijo in predložitvijo vloge za izdajo naloga so določena v členu 5 ministrskega izvedbenega odloka (Portaria) št. 220-A/2008 v povezavi s členom 8 priloge k uredbi-zakonu 269/98. Zgornji določbi določata:
Obvezni obrazec za vlogo za izdajo plačilnega naloga, kot je določen z ministrskim izvedbenim odlokom št. 21/2020 z dne 18. januarja 2020, je na voljo tukaj.
Sodna tajništva, pristojna za prejem vlog za izdajo plačilnega naloga v papirni obliki, lahko državljanom na zahtevo dajo na voljo standardni obrazec.
Elektronski obrazec je odvetnikom in pravnim svetovalcem na voljo prek e-naslova portala Citius.
V tem postopku ni potrebno zastopanje po odvetniku, vendar vložniki lahko imenujejo pravnega zastopnika, če to želijo (člen 10(5) priloge k uredbi-zakonu 269/98).
Člen 10(2)(d) DL 269/98 določa, da morajo vložniki na kratko navesti dejstva, na katerih temelji njihov zahtevek.
Ne.
Dokaze je treba predložiti šele ob vložitvi ugovora, pri čemer se plačilni nalog obravnava kot posebna ali redna ugotovitvena tožba v skladu s primeri iz člena 3 uredbe-zakona št. 269/98 oziroma člena 10(2) do (4) uredbe-zakona št. 62/2013.
Vloga za izdajo plačilnega naloga se lahko zavrne iz razlogov iz člena 11 uredbe-zakona 269/98, in sicer če:
Pritožba zoper odločitev o zavrnitvi vloge se lahko vloži pri sodniku ali, če gre za sodišče z več sodniki, dežurnem sodniku (člen 11(2) priloge k uredbi-zakonu št. 269/98).
Rok za ugovor zoper plačilni nalog je 15 dni (člen 12(1) priloge k uredbi-zakonu 269/98).
Če tožena stranka izpodbija nalog, ta ni izvršljiv.
Zadeva se nato vrne v redni postopek v obliki posebne ali redne ugotovitvene tožbe v skladu s primeri iz člena 3 priloge k uredbi-zakonu št. 269/98 oziroma člena 10(2) do (4) uredbe-zakona št. 62/2013.
Če toženec po obvestilu v skladu s členoma 12 in 13 priloge k uredbi-zakonu 269/98 ne ugovarja, registrator k vlogi za plačilni nalog priloži naslednje besedilo: „Listina je izvršljiva“ (Este documento tem força executiva) (člen 14(1) priloge k uredbi-zakonu št. 269/98).
Nalog nato postane izvršilni nalog.
Ko je priloženo potrdilo o izvršljivosti, da sodni tajnik vložniku nalog na voljo, po možnosti v elektronski obliki (člen 14(5) priloge k uredbi-zakonu 269/98).
Pri sodišču se lahko vloži ugovor zoper zavrnitev izvršljivosti. Vključitev potrdila o izvršljivosti se lahko zavrne, če vloga ni v skladu z zneskom ali namenom postopka (člen 14(3) in (4) priloge k uredbi-zakonu 269/98).
Sorodne povezave
Ministrski izvedbeni odlok 220-A/2008
Ministrski izvedbeni odlok 21/2020
Opomba:
Kontaktna točka evropske pravosodne mreže v civilnih in gospodarskih zadevah, sodišča ali drugi subjekti in organi niso vezani na informacije iz tega informativnega lista, ki se lahko spreminjajo z razlago sodne prakse. Čeprav se informativni listi redno posodabljajo, je še vedno treba prebrati veljavno zakonodajo.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezne kontaktne točke pri Evropski pravosodni mreži, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska pravosodna mreža v civilnih in gospodarskih zadevah ter Evropska komisija ne prevzemata nobene odgovornosti v zvezi z informacijami in podatki v tem dokumentu. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.