Leia sisu riikide kaupa
1 Väiksemate kohtuvaidluste menetluse olemasolu
1.1 Menetluse kohaldamisala, künnishind
Austria õiguses puudub eraldi väiksemate kohtuvaidluste menetlus. Austria tsiviilkohtumenetluse seadustikus (Zivilprozessordnung – ZPO) on siiski sätestatud lihtsustatud menetlus või erimenetlusnormid, mida kasutatakse teatavate esimese astme kohtus menetletavate asjade korral.
Mõnda sellist erimenetlusnormi kohaldatakse üksnes väiksemate, s.t kuni 1000 euro (vt punkt 1.5) või kuni 2700 euro (vt punkt 1.9) suuruste nõuete korral.
1.2 Menetluse kohaldamine
Austria menetlusõiguses sätestatud erinormide kasutamine on väiksemate kohtuvaidluste korral kohustuslik ja pooled ei saa nende kohaldamisest loobuda.
Seega ei saa ei kohus ega menetlusosalised lasta hagi menetleda n-ö tavapärase menetluse abil.
1.3 Vormid
Kuna Austria õiguses puudub väiksemate kohtuvaidluste menetlus, puuduvad selliste hagide jaoks ka eraldi vormid.
1.4 Õigusabi
Õigusesindaja kasutamine ei ole Austrias kohustuslik kuni 5000 euro suurust summat hõlmavate hagide korral. Kohtunikud peavad andma abi neile pooltele, kes ei kasuta õigusesindajat, s.t nad peavad nõustama pooli nende menetlusõiguste ja kohustuste küsimuses ning seoses sellega, millised on poolte tegevuse või tegevusetuse õiguslikud tagajärjed. Pooled, kellel ei ole õigusesindajat, saavad oma hagi registreerida ka suuliselt esimese astme kohtus, kus asja menetletakse, või oma elukohajärgses esimese astme kohtus. Juhul kui menetlusosaline ei kasuta õigusesindaja abi ja tema esitatud menetlusdokument on ebapiisav, peab kohtunik andma sellele isikule asjakohaseid selgitusi ja juhiseid. Sellega ei tohi seada ohtu kohtuniku erapooletust.
1.5 Tõendite kogumise eeskirjad
Kui tegemist on 1000 euro suuruste või väiksemate nõuetega, võib kohus jätta tähelepanuta poole esitatud tõendid, kui kõigi asjakohaste asjaolude täielik selgitamine oleks ebaproportsionaalselt raske. Ka sellisel juhul peab kohtunik tegema heas usus otsuse, mis ei ole meelevaldne ja mis põhineb menetlusel kui tervikul. Selle otsuse võib järjestikustes apellatsioonietappides läbi vaadata.
1.6 Kirjalik menetlus
Austria õiguse kohaselt ei ole võimalik toimetada menetlust ainult kirjalikult. Näiteks tuleneb Austria tsiviilmenetlusõiguse põhimõttest, mille kohaselt tuleb tõendeid, mis otseselt kinnitavad tõendatavate asjaolude olemasolu, eelistada pelgalt kaudsetele teadmisallikatele (objektiivse vahetuse põhimõte), et dokumentidena esitatud tunnistajate ütlused on vastuvõetamatud.
1.7 Kohtuotsuse sisu
Austria tsiviilkohtumenetluse seadustikus on sätestatud, et kui kohtuotsus kuulutatakse välja suuliselt, kohaldatakse kohtuotsuse kirjaliku koopia suhtes leebemaid nõudeid hagi summast olenemata. Kui kohtuotsus kuulutati välja suuliselt mõlema poole juuresolekul ja kumbki pool ei esitanud apellatsiooni õigeaegselt, võib kohus anda välja kohtuotsuse n-ö lühiversiooni, mis piirdub kõigest otsuse peamiste põhjenduste kirjeldamisega.
1.8 Kulude hüvitamine
Austria õigusaktide kohaselt hüvitatakse tsiviilkohtumenetluse kulud proportsionaalselt kohtuasjas saavutatud eduga. Nii kohtu- kui ka õiguskulude suurus on otseses seoses hagi summaga. Seega kaasnevad väiksema hagisummaga üldjuhul ka väiksemad kohtu- ja õiguskulud. Kuna kulud on tariifidena asjaomastes õigusnormides kindlaks määratud, on neid võimalik väiksemate kohtuvaidluste korral väiksena hoida. Kuid seda liiki hagide jaoks ei ole kehtestatud kulusid käsitlevaid erinorme.
1.9 Edasikaebamise võimalus
Austria õigusaktide kohaselt on väiksemate kohtuvaidlustega seotud apellatsiooniõigus piiratud. Kui esimeses astmes toimunud vaidluse väärtus ei ületa 2700 eurot, saab apellatsiooni esitada üksnes ebaõige õigusliku hinnangu või tühisuse (eriti rasked menetlusvead) alusel. Muudele rasketele menetlusvigadele tuginedes apellatsiooni esitada ei saa, samuti ei saa vaidlustada esimese astme kohtus faktide ebaõiget tuvastamist (näiteks tõendite ebaõige hindamise tõttu). Muudel juhtudel kohaldatakse n-ö tavapärase menetluse norme.
Käesoleva veebilehe omakeelset versiooni haldab Euroopa õigusalase koostöö võrgustiku vastav riiklik kontaktpunkt. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Komisjon ja Euroopa õigusalase koostöö võrgustik ei võta mingit vastutust ega kohustusi seoses käesolevas dokumendis esitatud või viidatud teabe ega andmetega. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.