Pronađi podatke po području
- Belgijabe
- Bugarskabg
- Češkacz
- Danskadk
- Njemačkade
- Estonijaee
- Irskaie
- Grčkael
- Španjolskaes
- Francuskafr
- Hrvatskahr
- Italijait
- Ciparcy
- Latvijalv
- Litvalt
- Luksemburglu
- Mađarskahu
- Maltamt
- Nizozemskanl
- Austrijaat
- Poljskapl
- Portugalpt
- Rumunjskaro
- Slovenijasi
- Slovačkask
- Finskafi
- Švedskase
- Ujedinjena Kraljevinauk
1 Postojanje posebnog postupka za sporove male vrijednosti
Uobičajeni postupak za sporove male vrijednosti je postupak s pozivom na područnom sudu (sector kanton van de rechtbank). Riječ je o redovnom postupku s pozivom koji se provodi uz postupovna pojednostavnjenja. Ako se predmet vodi na područnom sudu, niste obvezni angažirati odvjetnika, već se možete sami zastupati.
Na prekogranične predmete na području EU-a može se primjenjivati europski postupak za sporove male vrijednosti. Taj se postupak može primijeniti i ako vam novac duguje:
- drugo društvo,
- organizacija
- ili stranka.
U nizozemskom pravu postoji Zakon o provedbi Uredbe uvođenju europskog postupka za sporove male vrijednosti (Zakon od 29. svibnja 2009. o provedbi Uredbe (EZ) br. 861/2007 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. srpnja 2007. o uvođenju europskog postupka za sporove male vrijednosti).
1.1 Područje primjene postupka, prag
Pred područnim sudom pokreću se:
- postupci u kojima je vrijednost predmeta spora do 25 000 EUR,
- postupci u kojima nije utvrđena vrijednost predmeta spora ako nije vjerojatno da će biti veća od 25 000 EUR.
Osim toga, područni sud odlučuje u predmetima koji uključuju radno pravo, najmove, potrošačke kupoprodajne ugovore i ugovore o kupnji na otplatu, žalbe na prometne novčane kazne i prekršaje. Rješava i predmete koji se odnose na upravljanje, skrbništvo te odricanje ili prihvaćanje nasljedstva. Kliknite ovdje za dodatne informacije o postupku s pozivom na područnom sudu.
Područni sud rješava i predmete koji se odnose na europski postupak za sporove male vrijednosti. Najviša vrijednost za europski postupak za sporove male vrijednosti u skladu s Uredbom (EZ) br. 861/2007 iznosi 5000 EUR.
1.2 Prijava postupka
Ne postoji poseban postupak na područnom sudu. U načelu se pravila postupka uz poziv primjenjuju za okružni sud i područni sud. Važna razlika je u tome da u predmetima na područnom sudu stranke imaju pravo na samostalnu raspravu u svojem predmetu, dok u drugim predmetima (na okružnom sudu) stranke mora zastupati odvjetnik. Vidjeti pod 1.4. Osim toga, u predmetima na područnom sudu obično odlučuje sudac pojedinac.
Pravila o postupku s predstavkama primjenjuju se na europske sporove male vrijednosti.
1.3 Obrasci
Postupci na područnom sudu obično se pokreću pozivom. Najvažnije izjave u pozivu su tužba (tužbeni zahtjev) i njezine osnove (činjenice i prava na kojima se tužbeni zahtjev temelji).
Posebnosti su postupaka na područnom sudu sljedeće:
- tuženik je pozvan na okružni sud A, ali dolazi pred suca područnog suda koji zasjeda na nadležnom sudu A ili na određenom područnom mjestu suđenja suda A;
- ako tužitelja zastupa ovlašteni zastupnik u postupku, u pozivu se moraju navesti ime i adresa ovlaštenog zastupnika.
Tužbeni zahtjev u okviru europskog postupka za sporove male vrijednosti iznosi se na obrascu A. Zahtjev se mora podnijeti nadležnom sudu.
1.4 Pomoć
U predmetima na područnom sudu stranke se mogu same zastupati. To znači da pravno zastupanje odvjetnika nije obvezno. Dopuštena je i pomoć koju pruža ovlašteni zastupnik, koji ne mora biti odvjetnik. O naknadama troškova za pravnu pomoć odvjetnika pročitajte u točki 1.8.
Ni u europskom postupku stranke ne mora zastupati odvjetnik ili drugi pravni savjetnik.
1.5 Pravila koja se odnose na izvođenje dokaza
Primjenjuju se uobičajena pravila dokaznog prava. U skladu s nizozemskim dokaznim pravom, sudac u načelu može ocijeniti izvedene dokaze. Člankom 9. Uredbe (EZ) br. 861/2007 uređuje se izvođenje dokaza u europskom postupku.
1.6 Pisani postupak
Nacionalna postupovna pravila uređuju postupanje područnih odjela u građanskim predmetima (Landelijk Procesreglement voor rolzaken kanton). Pisani dokumenti mogu se podnijeti pisarnici okružnog suda prije datuma navedenog na dnevnom redu suda, ali i na raspravi. Izjave i odgovori mogu se iznijeti usmeno tijekom postupka na područnom sudu. Europski postupak je pisani postupak, iako se može održati i rasprava ako sudac to smatra potrebnim ili ako to stranka zatraži.
1.7 Sadržaj presude
Presuda mora sadržavati:
- imena i adrese stranaka i njihovih ovlaštenih zastupnika ili odvjetnika,
- stajališta stranaka,
- tijek postupka,
- tužbeni zahtjev i izjave stranaka,
- obrazloženje odluke, s navođenjem činjenica i razmatranja suca,
- konačnu odluku suca,
- ime suca,
- raspodjelu troškova
- i datum izricanja presude.
Presudu potpisuje sudac.
1.8 Povrat troškova
Ako je predmet iznesen pred područnim sudom, mogu nastati sljedeći troškovi: pristojba za upis u sudski registar, raspodjela troškova koje je sud dosudio i troškovi pravne pomoći.
Pristojba za upis u sudski registar plaća se nakon što sud pokrene postupak. Iznos ovisi o prirodi predmeta. U praksi vaš će odvjetnik platiti predujam, a vama taj iznos naplatiti naknadno. Sudac može stranci koja ne uspije u postupku naložiti da plati troškove druge stranke. Ako niti jedna od stranaka nije u potpunosti uspjela u postupku, svaka plaća svoje troškove. Raspodjela troškova koje je sud dosudio može obuhvaćati i troškove pravne pomoći, ali i troškove svjedoka, vještaka, putne troškove i dnevnice, troškove izvadaka i ostale izvansudske troškove.
Prema nizozemskom pravu, osobama slabijeg imovinskog stanja ponekad se pomaže u plaćanju troškova pravne pomoći. Subvencionirana pravna pomoć nije predviđena za sve predmete pred područnim sudovima. Ako je subvencionirana pravna pomoć moguća, stranka plaća svoj udio u troškovima pravne pomoći, ovisno o svojem financijskom stanju. Zahtjev za subvencioniranu pravnu pomoć odvjetnik dostavlja Odboru za pravnu pomoć (Raad voor rechtsbijstand). To je uređeno Zakonom o pravnoj pomoći (Wet op de Rechtsbijstand). U poglavlju III. A tog Zakona utvrđena su pravila u pogledu odobravanja pravne pomoći u prekograničnim postupcima u EU-u.
1.9 Mogućnost žalbe
Žalba na presude područnog odjela suda može se podnijeti žalbenom sudu. Žalba je moguća samo ako zahtjev premašuje 1750 EUR. Žalba se može podnijeti u roku od tri mjeseca od datuma donošenja presude. U europskom postupku za sporove male vrijednosti žalba na odluku područnog suda nije dopuštena.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća kontaktna točka EJN-a. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska pravosudna mreža i Europska komisija ne preuzimaju nikakvu odgovornost u pogledu informacija ili podataka sadržanih ili navedenih u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.