Pronađi podatke po području
- Belgijabe
- Bugarskabg
- Češkacz
- Danskadk
- Njemačkade
- Estonijaee
- Irskaie
- Grčkael
- Španjolskaes
- Francuskafr
- Hrvatskahr
- Italijait
- Ciparcy
- Latvijalv
- Litvalt
- Luksemburglu
- Mađarskahu
- Maltamt
- Nizozemskanl
- Austrijaat
- Poljskapl
- Portugalpt
- Rumunjskaro
- Slovenijasi
- Slovačkask
- Finskafi
- Švedskase
- Ujedinjena Kraljevinauk
1 Postojanje posebnog postupka za sporove male vrijednosti
Člancima od 1026. do 1033. novog Zakonika o parničnom postupku, koji je stupio na snagu 15. veljače 2013., uređuje se postupak za sporove male vrijednosti.
1.1 Područje primjene postupka, prag
U članku 1026. novog Zakonika o parničnom postupku navedeno je da vrijednost zahtjeva, bez kamata, parničnih troškova i ostalih dodatnih iznosa, ne smije biti veća od 10 000 RON na datum upućivanja sudu.
U skladu s člankom 8. Zakona 220/2022 od 15. srpnja 2022. o prilagodbi određenih mjera koje su se pokazale korisne za institucije u području pravosuđa za vrijeme izvanrednog stanja proglašenog kako bi se spriječili i suzbili učinci pandemije bolesti COVID-19, glava X. Postupka za sporove male vrijednosti knjige VI. Zakona br. 134/2010, ponovna objava, vrijednost zahtjeva, bez kamata, pravnih troškova i ostalih dodatnih iznosa, ne smije biti veća od 50 000 RON na datum upućivanja sudu. U skladu s člankom 20. Zakona br. 220/2022 odredbe članka 8. tog zakona primjenjuju se na razdoblje od godinu dana od 22. srpnja 2022. (datum stupanja predmetnog zakona na snagu).
1.2 Prijava postupka
U novom Zakoniku o parničnom postupku postupak za sporove male vrijednosti ima alternativnu mogućnost. Tužitelj može birati između postupka za sporove male vrijednosti i redovitog sudskog postupka. Ako je tužitelj pokrenuo sudski postupak podnošenjem zahtjeva, on se rješava u redovitom postupku osim ako tužitelj, najkasnije do prvog ročišta, izričito zatraži primjenu posebnog postupka. Ako se zahtjev ne može riješiti u skladu s postupkom za sporove male vrijednosti, sud o tome tužitelju šalje obavijest, a ako tužitelj ne povuče svoj zahtjev, on će se rješavati u okviru općeg prava. Prvostupanjski sud nadležan za rješavanje zahtjeva je okružni sud. Mjesna nadležnost utvrđuje se u skladu s općim pravom.
1.3 Obrasci
Nalogom br. 359/C od 29. siječnja 2013. ministra pravosuđa o odobrenju obrazaca koji se upotrebljavaju u postupku za sporove male vrijednosti predviđenima člancima od 1025. do 1032. Zakona br. 134/2010 o Zakoniku o parničnom postupku predviđen je obvezan standardni obrazac za postupak za sporove male vrijednosti. Standardni su obrasci: obrazac tužbenog zahtjeva, obrazac za izmjenu i/ili ispravak obrasca tužbenog zahtjeva te obrazac za odgovor.
1.4 Aide
Osigurava se u granicama aktivne uloge koju provodi sudac, nije posebna za ovu vrstu predmeta.
1.5 Obrasci
Sud može isto tako prihvatiti druge elemente dokaza osim podnesaka stranaka. Međutim, ne prihvaćaju se elementi dokaza koji su nerazmjerno skupi za izvođenje u usporedbi s vrijednošću podnesenog tužbenog zahtjeva ili protutužbe.
1.6 Pomoć
U članku 1029. i dalje novog Zakonika o parničnom postupku navodi se da tužitelj pokreće postupak za sporove male vrijednosti ispunjavanjem obrasca tužbenog zahtjeva te njegovim podnošenjem ili slanjem nadležnom sudu poštom ili drugim sredstvom kojim se osigurava prijenos i potvrda o primitku. Preslike podnesaka koje tužitelj namjerava upotrijebiti isto se tako podnose ili šalju s obrascem tužbenog zahtjeva. Ako informacije koje tužitelj pruži nisu dovoljno jasne ili su neprimjerene ili ako obrazac tužbenog zahtjeva nije točno ispunjen, sud tužitelju nudi mogućnost da ispuni ili ispravi obrazac ili da pošalje dodatne informacije ili dokumente, osim u slučajevima u kojima je tužbeni zahtjev očito neutemeljen ili nedopušten. Tužbeni zahtjev odbija se ako je očito neutemeljen ili nedopušten. Ako tužitelj ne ispuni ili ne ispravi obrazac zahtjeva u roku koji je sud odredio, tužbeni se zahtjev odbacuje.
Postupak za sporove male vrijednosti pisani je postupak i u potpunosti se vodi pred sudskim vijećem. Sud može strankama naložiti da dođu na sud ako smatra da je njihova nazočnost potrebna ili na zahtjev bilo koje od stranaka. Sud takav zahtjev može odbiti kad ocijeni da usmena rasprava nije nužna s obzirom na okolnosti predmeta. Razlozi za odbijanje daju se u pisanom obliku i na njih se ne može uložiti žalba.
Nakon zaprimanja ispravno ispunjenog obrasca tužbenog zahtjeva sud će tuženiku poslati obrazac za odgovor zajedno s preslikom obrasca tužbenog zahtjeva i tužiteljevih podnesaka. Tuženik mora poslati ispunjen obrazac za odgovor u roku od 30 dana od uručenja dokumenata, kao i preslike dokumenata koje namjerava upotrijebiti. Tuženik može odgovoriti bilo kojim drugim primjerenim sredstvom, a da ne upotrijebi obrazac za odgovor. Sud će tužitelju odmah dostaviti preslike tuženikova odgovora, protutužbu, ako je primjenjivo, i tuženikove podneske. Ako je tuženik podnio protutužbu, tužitelj mora predati uredno ispunjen obrazac s odgovorom ili odgovoriti bilo kojim drugim sredstvom u roku od 30 dana od datuma uručenja protutužbe. Protutužba, koja se u ovom postupku ne može rješavati, bit će odvojena i rješavat će se u skladu s općim pravom. Sud može zatražiti da stranke dostave dodatne informacije u roku određenom u ovu svrhu koji ne smije biti dulji od 30 dana od primitka tuženikova ili, ako je primjenjivo, tužiteljeva odgovora. Ako je sud odredio rok za dolazak stranaka na sud, mora im se uručiti sudski poziv. Kad god sud odredi rok za završetak postupovnog koraka, obavješćuje zainteresiranu stranu o posljedicama u slučaju nepridržavanja tog roka.
Sud će donijeti svoju presudu u roku od 30 dana od primitka svih potrebnih informacija ili, ako je primjenjivo, nakon usmene rasprave. Ako od zainteresirane strane ne dobije odgovor u roku, sud donosi presudu o glavnom zahtjevu ili protutužbi povezanoj s aktima priloženima predmetnom spisu. Presuda koju donosi prvostupanjski sud izvršiva je od datuma njezina donošenja te se uručuje strankama.
1.7 Pravila koja se odnose na izvođenje dokaza
Ne.
1.8 Povrat troškova
U članku 1032. novog Zakonika o parničnom postupku navodi se da se stranka koja izgubi spor smatra odgovornom za plaćanje pravnih troškova na zahtjev druge stranke. Međutim, sud neće stranci koja je dobila spor odobriti nepotrebne troškove ni troškove koji su nerazmjerni vrijednosti zahtjeva.
1.9 Mogućnost žalbe
Člankom 1033. novog Zakonika o parničnom postupku predviđa se da je na sudsku presudu dopuštena žalba samo u roku od 30 dana od uručenja presude. Ako postoje osnove, žalbeni sud može odgoditi izvršenje pod uvjetom da je određena jamčevina u iznosu od 10 % sporne vrijednosti. Odluka žalbenog suda uručuje se strankama i pravomoćna je.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća kontaktna točka EJN-a. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska pravosudna mreža i Europska komisija ne preuzimaju nikakvu odgovornost u pogledu informacija ili podataka sadržanih ili navedenih u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.