Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
- Egyesült Királyságuk
1 A kis értékű követelésekre vonatkozó speciális eljárás létezése
Létezik Görögországban a kis értékű követelésekre vonatkozó külön eljárás (vagyis olyan külön eljárás, amely eljárási szempontból egyszerűsített a rendes eljáráshoz képest, és amelyet meghatározott összeghatár alatti ügyekben, vagy összeghatártól függetlenül meghatározott perfajták esetén alkalmaznak)?
A polgári perrendtartás M. fejezetének 466–469. cikke tartalmazza a kis értékű követelésekre vonatkozó külön rendelkezéseket.
1.1 Az eljárás alkalmazási köre, küszöbérték
A kis értékű követelésekre vonatkozó külön rendelkezéseket a következő esetekben kell alkalmazni:
- ha a jogvita tárgya a kis értékű követelések bíróságának hatáskörébe tartozik, és 5 000 eurót meg nem haladó értékű ingó vagyonra vonatkozó követelésekre vagy jogokra, vagy arra vonatkozó jogcímre vonatkozik; vagy
- ha a jogvita tárgya 5 000 eurót meghaladó értékű, amennyiben a felperes nyilatkozik arról, hogy a perben érvényesíteni kívánt követelés helyett a követelése kielégítésére elfogad 5 000 eurót meg nem haladó összeget. Ebben az esetben az alperest a perben érvényesíteni kívánt követelés kielégítésére, vagy a kis értékű követelések bírósága által hozott határozatban foglalt összeg fizetésére kötelezik.
1.2 Az eljárás alkalmazása
Az eljárás kötelező.
A bíróság és a felek sem választhatják a rendes eljárást a kis értékű követelésekre vonatkozó külön eljárás helyett.
1.3 Nyomtatványok
Folyamatban van egy elnöki rendelet elfogadása a kis értékű követelésekre vonatkozó formanyomtatványok aktiválásáról.
1.4 Segítségnyújtás
Az ügyvédi képviselet nélkül eljáró feleknek biztosítanak (például a bírósági tisztviselő vagy a bíró) támogatást eljárási kérdésekben? Amennyiben igen, milyen mértékben?
A felek önállóan, vagy jogi képviselővel járhatnak el a bíróság előtt.
1.5 A bizonyításfelvételre vonatkozó szabályok
Léteznek meghatározott, a rendes eljáráshoz képest egyszerűbb bizonyításfelvételi szabályok? Amennyiben igen, melyek ezek a szabályok, és mire terjednek ki?
A kis értékű követelésekre vonatkozó külön eljárásban határozatot hozó bíró eltérhet a szokásos eljárási szabályoktól, és olyan bizonyítékokat is figyelembe vehet, amelyek nem felelnek meg a törvényes előírásoknak.
1.6 Írásbeli eljárás
A kérelmet a kis értékű követelések bíróságának hivatalához kell benyújtani. A kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:
- a jogszabály szerint a követelést alátámasztó, és a felperes alperes elleni keresetét igazoló tényállás pontos bemutatása;
- a jogvita tárgyának pontos leírása;
- a konkrét kereseti kérelem.
1.7 Az ítélet tartalma
1.8 A költségek megtérítése
A költségeket nem térítik meg.
1.9 Fellebbezési lehetőség
A kis értékű követelések ügyében hozott határozatok ellen nem lehet fellebbezni.
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.