Hledat informace podle regionů
Ve Francii náleží do Evropské soudní sítě pro občanské a obchodní věci soudci a státní zástupci (magistrats), advokáti, notáři a soudní komisaři (commissaires de justice). Síť je však otevřena všem právnickým profesím, které se o danou problematiku zajímají, zejména pokud se podílí na provádění práva Unie v občanských a obchodních věcech (soudní tajemníci (greffiers), vedoucí soudní kanceláře (directeurs des services des greffes), soudci a soudní tajemníci obchodních soudů).
Od vzniku sítě se francouzské kontaktní místo nacházelo vždy na ředitelství pro občanskoprávní záležitosti (Direction des affaires civiles et du Sceau) ministerstva spravedlnosti. V prosinci 2023 byla určena dvě národní kontaktní místa. Tato kontaktní místa působí konkrétně v rámci odboru vzájemné pomoci, mezinárodního práva soukromého a evropského práva (Département de l’entraide, du droit international privé et européen (DEDIPE)), což je ústřední orgán k provádění řady nástrojů mezinárodní spolupráce v občanských a obchodních věcech. Kontaktní místo může poskytovat francouzským právníkům a dalším evropským členům sítě praktické odborné znalosti v oblasti justiční spolupráce v občanských a obchodních věcech a pomoc při řešení překážek v přeshraničních případech.
Francouzská síť je organizována na celostátní i místní úrovni. U každého odvolacího soudu (cour d'appel) ve Francii i u kasačního soudu (Cour de cassation) je určen „referenční soudce“. Jeho úkolem je usnadňovat spolupráci na místní úrovni a informovat soudce o zavádění nástrojů justiční spolupráce v občanských věcech, a zejména o právu Unie. Referenční osoby na odvolacích soudech a kasačním soudě mohou rovněž hlásit národním kontaktním místům obtíže s uplatňováním evropských právních předpisů. Kontaktní místa zajistí, aby byly zprávy o těchto obtížích předány sekretariátu sítě v Evropské komisi.
Ostatní profese jsou členy sítě a podílejí se na jejích činnostech prostřednictvím svého vnitrostátního zastupujícího orgánu:
– soudní komisaři (dříve soudní exekutoři (huissiers de justice)) jsou zastupováni Národní komorou soudních komisařů (Chambre nationale des commissaires de justice (CNCJ)),
– advokáti jsou zastupováni Národní radou advokátních komor (Conseil national des barreaux (CNB)) a Delegací francouzských advokátních komor (Délégation des barreaux de France (DBF)), delegací CNB v Bruselu. Záložka na internetových stránkách DBF týkající se Evropské soudní sítě pro občanské a obchodní věci uvádí řadu informací o zapojení sítě advokátů ve Francii,
– notáři jsou zastupováni Nejvyšší notářskou radou (Conseil supérieur du notariat (CSN)).
Součástí sítě jsou mimo jiné také francouzští styční soudci a státní zástupci působící v zemích Evropské unie (v Belgii, Itálii, jihovýchodní Evropě, Německu, Nizozemsku, Rumunsku, Španělsku) a ve Spojeném království, jakož i ústřední orgány určené k provádění nástrojů spolupráce v občanských a obchodních věcech (například úřad pro vymáhání pohledávek na výživném (Bureau de recouvrement des créances alimentaires) při ministerstvu pro evropské záležitosti a zahraniční věci).
Díky grantu z programu Evropské komise Spravedlnost umožnil projekt CLUE „Connaître la législation de l’Union européenne“ (Znalost právních předpisů Evropské unie) podniknout řadu opatření ke zvýšení povědomí o Evropské soudní síti pro občanské a obchodní věci ve Francii.
V posledních letech projekt CLUE I umožnil: zaprvé zvýšit viditelnost nástrojů justiční spolupráce a práva Společenství (prostřednictvím měsíčního zpravodaje, videa o síti a zvláštní webové stránky na intranetu ministerstva) a zadruhé podporovat výměnu osvědčených postupů mezi odborníky z praxe (prostřednictvím vzdělávacích seminářů o mezinárodním právu soukromém v oblasti rodiny a praktických pokynů pro referenční soudce u odvolacího soudu). Ve vytyčeném směru pokračoval projekt CLUE II, s dalšími ambicemi (více seminářů, více témat, více nástrojů pro šíření evropského práva – například podcasty „Droit vers l’Europe“) a s cílem sdílet osvědčené postupy s ostatními vnitrostátními sítěmi. V únoru 2024 byl zahájen projekt CLUE III, který usiluje o dosažení stejných cílů jako projekty předchozí, zejména o zvýšení viditelnosti sítě a její otevření novým cílovým skupinám. Plánují se také nové činnosti. Kupříkladu tým zaměřený na oblast práva a tvořený zejména jedním z kontaktních míst a referenčními osobami pro příslušné profese navštíví pět soudů prvního stupně, kde se setká s odborníky na místní úrovni a bude s nimi diskutovat o problémech, s nimiž se v praxi setkávají. Na základě těchto diskusí pak budou v každém z těchto soudů nabízeny vzdělávací semináře připravené na míru.
Jednou ročně se všichni členové francouzské sítě setkávají v Paříži, aby zhodnotili činnost sítě a vyměnili si informace o současném vývoji práva Unie v občanských a obchodních věcech.
Veškeré informace o francouzské síti naleznete na internetových stránkách justice.gouv.fr.
Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.