O síti

Francie
Obsah zajišťuje
European Judicial Network
Evropská soudní síť (občanské a obchodní věci)

Ve Francii náleží do Evropské soudní sítě pro občanské a obchodní věci soudci a státní zástupci (magistrats), advokáti, notáři a soudní komisaři (commissaires de justice). Síť je však otevřena všem právnickým profesím, které se o danou problematiku zajímají, zejména pokud se podílí na provádění práva Unie v občanských a obchodních věcech (soudní tajemníci (greffiers), vedoucí soudní kanceláře (directeurs des services des greffes), soudci a soudní tajemníci obchodních soudů).

Od vzniku sítě se francouzské kontaktní místo nacházelo vždy na ředitelství pro občanskoprávní záležitosti (Direction des affaires civiles et du Sceau) ministerstva spravedlnosti. V prosinci 2023 byla určena dvě národní kontaktní místa. Tato kontaktní místa působí konkrétně v rámci odboru vzájemné pomoci, mezinárodního práva soukromého a evropského práva (Département de l’entraide, du droit international privé et européen (DEDIPE)), což je ústřední orgán k provádění řady nástrojů mezinárodní spolupráce v občanských a obchodních věcech. Kontaktní místo může poskytovat francouzským právníkům a dalším evropským členům sítě praktické odborné znalosti v oblasti justiční spolupráce v občanských a obchodních věcech a pomoc při řešení překážek v přeshraničních případech.

Francouzská síť je organizována na celostátní i místní úrovni. U každého odvolacího soudu (cour d'appel) ve Francii i u kasačního soudu (Cour de cassation) je určen „referenční soudce“. Jeho úkolem je usnadňovat spolupráci na místní úrovni a informovat soudce o zavádění nástrojů justiční spolupráce v občanských věcech, a zejména o právu Unie. Referenční osoby na odvolacích soudech a kasačním soudě mohou rovněž hlásit národním kontaktním místům obtíže s uplatňováním evropských právních předpisů. Kontaktní místa zajistí, aby byly zprávy o těchto obtížích předány sekretariátu sítě v Evropské komisi.

Ostatní profese jsou členy sítě a podílejí se na jejích činnostech prostřednictvím svého vnitrostátního zastupujícího orgánu:

–          soudní komisaři (dříve soudní exekutoři (huissiers de justice)) jsou zastupováni Národní komorou soudních komisařů (Chambre nationale des commissaires de justice (CNCJ)),

–          advokáti jsou zastupováni Národní radou advokátních komor (Conseil national des barreaux (CNB)) a Delegací francouzských advokátních komor (Délégation des barreaux de France (DBF)), delegací CNB v Bruselu. Záložka na internetových stránkách DBF týkající se Evropské soudní sítě pro občanské a obchodní věci uvádí řadu informací o zapojení sítě advokátů ve Francii,

–          notáři jsou zastupováni Nejvyšší notářskou radou (Conseil supérieur du notariat (CSN)).

Součástí sítě jsou mimo jiné také francouzští styční soudci a státní zástupci působící v zemích Evropské unie (v Belgii, Itálii, jihovýchodní Evropě, Německu, Nizozemsku, Rumunsku, Španělsku) a ve Spojeném království, jakož i ústřední orgány určené k provádění nástrojů spolupráce v občanských a obchodních věcech (například úřad pro vymáhání pohledávek na výživném (Bureau de recouvrement des créances alimentaires) při ministerstvu pro evropské záležitosti a zahraniční věci).

Díky grantu z programu Evropské komise Spravedlnost umožnil projekt CLUE „Connaître la législation de l’Union européenne“ (Znalost právních předpisů Evropské unie) podniknout řadu opatření ke zvýšení povědomí o Evropské soudní síti pro občanské a obchodní věci ve Francii.

V posledních letech projekt CLUE I umožnil: zaprvé zvýšit viditelnost nástrojů justiční spolupráce a práva Společenství (prostřednictvím měsíčního zpravodaje, videa o síti a zvláštní webové stránky na intranetu ministerstva) a zadruhé podporovat výměnu osvědčených postupů mezi odborníky z praxe (prostřednictvím vzdělávacích seminářů o mezinárodním právu soukromém v oblasti rodiny a praktických pokynů pro referenční soudce u odvolacího soudu). Ve vytyčeném směru pokračoval projekt CLUE II, s dalšími ambicemi (více seminářů, více témat, více nástrojů pro šíření evropského práva – například podcasty „Droit vers l’Europe“) a s cílem sdílet osvědčené postupy s ostatními vnitrostátními sítěmi. V únoru 2024 byl zahájen projekt CLUE III, který usiluje o dosažení stejných cílů jako projekty předchozí, zejména o zvýšení viditelnosti sítě a její otevření novým cílovým skupinám. Plánují se také nové činnosti. Kupříkladu tým zaměřený na oblast práva a tvořený zejména jedním z kontaktních míst a referenčními osobami pro příslušné profese navštíví pět soudů prvního stupně, kde se setká s odborníky na místní úrovni a bude s nimi diskutovat o problémech, s nimiž se v praxi setkávají. Na základě těchto diskusí pak budou v každém z těchto soudů nabízeny vzdělávací semináře připravené na míru.

Jednou ročně se všichni členové francouzské sítě setkávají v Paříži, aby zhodnotili činnost sítě a vyměnili si informace o současném vývoji práva Unie v občanských a obchodních věcech.

Veškeré informace o francouzské síti naleznete na internetových stránkách justice.gouv.fr.

Poslední aktualizace: 27/09/2024

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.