Ülevaade võrgustikust

Prantsusmaa
Sisu koostaja:
European Judicial Network
Euroopa õigusalase koostöö võrgustik (tsiviil- ja kaubandusasjades)

Prantsusmaal kuuluvad tsiviil- ja kaubandusasju käsitleva Euroopa õigusalase koostöö võrgustikku kohtunikud, advokaadid (avocats), notarid ja kohtu täitevametnikud (commissaires de justice). Võrgustikuga võivad aga ühineda kõikide õiguselukutsete esindajad, kes selle vastu huvi tunnevad, eelkõige kui nad osalevad ELi õiguse rakendamises tsiviil- ja kaubandusasjades (kohtusekretärid (greffiers), kohtu vanemsekretärid (directeurs des services des greffes), kaubanduskohtute kohtunikud ja sekretärid).

Alates võrgustiku loomisest on Prantsuse kontaktpunkt alati asunud justiitsministeeriumi tsiviilasjade direktoraadis (Direction des affaires civiles et du Sceau du Ministère de la justice). 2023. aasta detsembris loodi kaks riiklikku kontaktpunkti. Kontaktpunktid töötavad täpsemalt vastastikuse abi, rahvusvahelise eraõiguse ja ELi õiguse osakonnas (Département de l’entraide, du droit international privé et européen – DEDIPE), mis on määratud paljude tsiviil- ja kaubandusalaste rahvusvaheliste koostöövahendite kohaldamise keskasutuseks. Kontaktpunkt saab jagada Prantsuse õiguspraktikute ja teistest ELi riikidest pärit võrgustiku liikmetega oma praktilisi teadmisi tsiviil- ja kaubandusasjades tehtava õigusalase koostöö kohta ning olla abiks piiriüleste juhtumitega seotud probleemide lahendamisel.

Prantsuse võrgustik on korraldatud riiklikul ja kohalikul tasandil. Niisiis on igas Prantsusmaa apellatsioonikohtus ja kassatsioonikohtus (Cour de cassation) määratud kohtunik-referent. Tema ülesandeks on hõlbustada koostööd kohalikul tasandil ja anda kohtunikele teavet tsiviilasjades tehtava õiguskoostöö vahendite rakendamise ja eelkõige ELi õiguse kohta. Apellatsioonikohtute ja kassatsioonikohtu kohtunik-referendid võivad ka teavitada riiklikke kontaktpunkte probleemidest Euroopa õigusaktide kohaldamisel. Riiklikud kontaktpunktid edastavad teabe nende probleemide kohta Euroopa Komisjoni juures asuvale võrgustiku sekretariaadile.

Teiste ametite esindajad on liikmed ja osalevad võrgustiku tegevuses oma riiklike esindusorganite kaudu:

–          kohtu täitevametnikke (commissaires de justice, varasem nimetus huissiers de justice) esindab riiklik kohtu täitevametnike koda (Chambre nationale des commissaires de justice – CNCJ);

–          advokaate esindab riiklik advokatuuride nõukogu (Conseil national des barreaux – CNB) (ja Délégation des barreaux de France (DBF – Prantsusmaa advokatuuride delegatsioon), mis on CNB Brüsseli delegatsioon. DBFi veebisaidi tsiviil- ja kaubandusasju käsitleva Euroopa õigusalase koostöö võrgustiku vahelehel on esitatud kogu teave advokaatide võrgustiku osaluse kohta Prantsusmaal;

–          notareid esindab notarite kõrgem nõukogu (Conseil supérieur du notariat – CSN).

Peale selle kuuluvad võrgustikku ka ELi riikides (Belgia, Saksamaa, Itaalia, Madalmaad, Rumeenia, Kagu-Euroopa, Hispaania, Saksamaa) ja Ühendkuningriigis töötavad Prantsuse sidekohtunikud (magistrats de liaison) ja keskasutused, kes vastutavad tsiviil- ja kaubandusasju puudutavate koostöölepingute kohaldamise eest, nt Euroopa ja välisasjade ministeeriumi elatisnõuete büroo (Bureau de recouvrement des créances alimentaires).

Euroopa Komisjoni õigusprogrammi raames toetatud projekti „Connaître la législation de l’Union européenne“ (CLUE) (ELi õigusaktide tundmaõppimine) käigus on tegutsetud aktiivselt, et suurendada Prantsusmaal teadlikkust tsiviil- ja kaubandusasju käsitlevast Euroopa õigusalase koostöö võrgustikust.

Viimastel aastatel on tänu CLUE I projektile olnud võimalik suurendada õigusalase koostöö ja ELi õiguse vahendite nähtavust (igakuise uudiskirja, võrgustiku video ja ministeeriumi siseveebi kaudu) ning edendada heade tavade vahetust praktikute vahel (korraldades perekonnaõigust puudutava rahvusvahelise eraõiguse seminare ja koostades praktilise juhendi apellatsioonikohtu kohtunik-referentidele). CLUE II projekt jätkab samadel põhimõtetel, aga ambitsioonikamalt (rohkem seminare, teemasid ja vahendeid ELi õiguse tutvustamiseks – näiteks sarja „Droit vers l'Europe“ (Õigus Euroopasse) taskuhäälingud – ja sooviga jagada parimaid tavasid teiste riiklike võrgustikega. CLUE III projekt algas veebruaris 2024. Selle eesmärgid on samad, mis eelmistel projektidel, eelkõige võrgustiku nähtavuse suurendamine ja selle tutvustamine uutele osalejatele. Samuti on kavandatud uusi tegevusi. Näiteks sõidab õigusalane ekskursioon, milles osaleb eelkõige üks kontaktpunktidest ja asjaomaste valdkondade eksperdid, viide erinevasse esimese astme kohtusse, et kohtuda õiguspraktikutega kohapeal ja arutada nendega probleeme, millega nad oma töös kokku puutuvad. Nende arutelude põhjal pakutakse seejärel igas riigis spetsiaalselt kohandatud koolitusseminare.

Kord aastas kohtuvad Pariisis kõik Prantsuse võrgustiku liikmed, et arutada võrgustiku senist tegevust ning ELi õiguse arengut tsiviil- ja kaubandusasjades.

Lisateavet Prantsuse võrgustiku kohta saab veebisaidilt justice.gouv.fr.

Viimati uuendatud: 27/09/2024

Käesoleva veebilehe omakeelset versiooni haldab Euroopa õigusalase koostöö võrgustiku vastav riiklik kontaktpunkt. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Komisjon ja Euroopa õigusalase koostöö võrgustik ei võta mingit vastutust ega kohustusi seoses käesolevas dokumendis esitatud või viidatud teabe ega andmetega. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.