

Hledat informace podle regionů
Podle § 128 zákona o rodině a opatrovnictví se „vyživovací povinností“ rozumí povinnost přímých příbuzných a sourozenců poskytovat prostředky na obživu (včetně oblečení, potravin, bydlení, topného paliva a léčivých přípravků) a v nezbytných případech také prostředky na výchovu (včetně péče o tělesný a duševní rozvoj a zajištění přístupu ke vzdělání a kultuře).
„Výživným“ se rozumí peněžitý nebo věcný příspěvek. V případě dětí zahrnuje také osobní podíl na jejich výchově a práci ve společné domácnosti jako součást vyživovací povinnosti.
„Pohledávkou na výživném“ se rozumí právo osoby požadovat splnění vyživovací povinnosti, kterou vůči ní má jiná osoba.
Vyživovací povinnost zpravidla vzniká na základě různých druhů rodinných vztahů.
V závislosti na druhu rodinného vztahu polské právo stanoví následující typy vyživovací povinnosti:
Rodiče jsou povinni platit výživné na děti, které ještě nejsou schopny se o sebe samy starat. Jelikož děti jsou povinny pokračovat ve vzdělávání do věku 18 let, obvykle mají nárok na výživné, dokud nedosáhnou zletilosti nebo dokud nedokončí své vzdělávání. Pokud se osoba, která má nárok na výživné, není schopna o sebe postarat (např. z důvodu nemoci nebo zdravotního postižení), může být výživné přiznáno na dobu neurčitou.
Je třeba poznamenat, že vyživovací povinnost nezaniká automaticky poté, co oprávněná osoba dosáhne věku 18 let, ani tento zánik nezáleží na rozhodnutí věřitele nebo rodiče s vyživovací povinností. O zániku vyživovací povinnosti rozhoduje soud, který posoudí, zda je dítě, jež dosáhlo zletilosti, schopno se o sebe postarat atd. Návrh na ukončení vyživovací povinnosti se podává k okresnímu soudu, který je příslušný podle místa bydliště věřitele. Toto se vztahuje na výživné stanovené soudem, nikoliv na tzv. dobrovolné výživné na základě soukromé dohody mezi stranami.
Dávky ze státního fondu pro výživné se vyplácejí osobám, které na ně mají nárok, dokud nedosáhnou věku 18 let. Tyto osoby mají nárok na dávky, dokud nedosáhnou věku 25 let, pokud se nadále vzdělávají ve školách nebo institucích vysokoškolského vzdělávání, a po dobu neurčitou, jestliže bylo potvrzeno, že trpí vážným zdravotním postižením. Dávky z fondu pro výživné lze získat za podmínky, že příjem rodiny na osobu nepřesahuje 900 PLN měsíčně. Pokud je tato částka překročena v důsledku uplatnění zásady „zlotý za zlotý“ (złotówka za złotówkę), osoba, která má nárok na výživné, neztrácí nárok na dávku. Osoba, která má nárok na výživné, obdrží částku představující rozdíl mezi částkou dávky z fondu pro výživné splatné oprávněné osobě, a částkou, o kterou je překročen příjem rodiny na osobu. Pokud je částka takto vypočtené dávky nižší než 100 PLN, podpora není přiznána.
V oblasti výživného mohou nastat tyto situace:
1. osoba, která je povinna platit výživné, dobrovolně plní vyživovací povinnost;
2. strany dosáhnou mimosoudní dohody ohledně vyživovací povinnosti;
3. osoba, která je povinna platit výživné, tuto povinnost neplní. V takovém případě lze výživné vymáhat žalobou k okresnímu soudu (sąd rejonowy), který je příslušný podle bydliště oprávněné osoby (§ 32 občanského soudního řádu), nebo bydliště odpůrce (§ 27 odst. 1 občanského soudního řádu), popřípadě je možné nárok uplatnit v rámci řízení o rozvodu či rozluce u krajského soudu (sąd okręgowy).
Žaloba je osvobozena od soudních poplatků. Měla by však splňovat požadavky na podání, to znamená, že by měla obsahovat název soudu, u něhož se podává; jména a příjmení stran, jejich zákonných zástupců a právních zástupců, PESEL (vnitrostátní identifikační číslo); druh písemnosti; jasný popis návrhu; hodnotu nároku; popis skutečností, které zdůvodňují návrh, a v nezbytných případech také příslušnost soudu; podpis strany nebo jejího zákonného zástupce nebo právního zástupce (musí být přiložena plná moc); seznam příloh; bydliště či sídla stran, jejich zákonných zástupců a právních zástupců a popis nároku. Následná podání musí obsahovat odkaz na spis. K žalobě musí být přiložen také rodný list dítěte, ve kterém je žalovaný (tj. odpůrce) uveden jako rodič dítěte; případně lze spolu se žalobou na výživné podat návrh na určení rodičovství;
4. je rovněž možné uzavřít dohodu před notářem; v takovém případě okresní soud vydá pouze usnesení o vykonatelnosti dohody. Uzavření dohody před notářem je zpoplatněno, stejně jako návrh na vydání exekučního příkazu;
5. dohody/smíru lze dosáhnout také u soudu, přičemž v takovém případě může být žalovaný osvobozen od placení soudního poplatku, nebo může být povinen zaplatit pouze jeho polovinu.
Za osobu, která má nárok na výživné, mohou podat žalobu na výživné tyto osoby:
Za nezletilé, kteří mají nárok na výživné, jednají zákonní zástupci. Po dosažení zletilosti však děti jednají samy.
Pokud druh nebo přítel osoby, která má nárok na výživné, není jednou z osob uvedených výše, nemůže za tuto osobu sám jednat.
Podle občanského soudního řádu mají věcnou příslušnost ve věcech týkajících se výživného okresní soudy. Místní příslušnost je určena podle místa bydliště osoby, která má nárok na výživné, nebo místa bydliště odpůrce. Příslušnost soudů pro konkrétní obce je upřesněna v nařízení ministra spravedlnosti ze dne 28. prosince 2018 o určování sídel a příslušnosti odvolacích soudů, krajských soudů a soudů okresních a o rozsahu jejich pravomocí (Věstník zákonů 2018, položka 2548).
Krajské soudy jsou příslušné ve věcech týkajících se uznávání rozhodnutí soudů členských států EU v Polsku (§ 11511 odst. 1 občanského soudního řádu), pokud bylo rozhodnutí vydáno před tím, než stát, v němž bylo vydáno, začal být vázán Haagským protokolem ze dne 23. listopadu 2007 o právu rozhodném ve věcech vyživovacích povinností (Úř. věst. L 331, 16.12.2009, s. 17), tj. před 18. červnem 2011.
V souladu s § 115314 občanského soudního řádu existují v Polsku následující exekuční tituly:
Ve věcech týkajících se výživného není nutné právní zastoupení advokátem. Strany mohou jednat samy nebo prostřednictvím kvalifikovaných zástupců.
Pro více informací o možnosti jmenování advokáta z moci úřední za účelem jednání jménem strany, která má nárok na výživné, viz body 7 a 20.
Strana, která žádá o výživné, a odpůrce ve věci týkající se snížení výživného jsou osvobozeni od soudních poplatků [§ 96 odst. 1 bod 2 zákona ze dne 28. července 2005 o soudních nákladech v občanskoprávních věcech (Věstník zákonů 2005, č. 167, položka 1398, ve znění pozdějších předpisů)]. Tyto osoby jsou osvobozeny v plném rozsahu, což znamená, že jim nejsou účtovány žádné soudní poplatky, náklady na odvolání ani náklady spojené s výkonem rozhodnutí.
Osoba, která je povinna platit výživné, může rovněž požádat o osvobození od soudních poplatků, pokud požaduje změnu výše přiznané částky. V těchto situacích je třeba předložit prohlášení o majetku a příjmech. Soud vydá rozhodnutí po přezkoumání žádosti.
Kromě toho může strana, která je osvobozena od soudních poplatků, požádat o právní pomoc ve formě advokáta jmenovaného z moci úřední. Je-li žádosti o advokáta vyhověno, hradí odměnu advokáta druhá strana. Pokud osoba s právní pomocí danou věc prohraje, hradí se odměna advokáta ze státní pokladny.
Práva občanů členských států se v tomto ohledu řídí zákonem ze dne 17. prosince 2004 o právu na pomoc v občanskoprávních řízeních vedených v členských státech Evropské unie a o právu na pomoc za účelem smírného řešení sporu před zahájením občanskoprávních řízení (Věstník zákonů 2005, č. 10, položka 67).
Částka výživného závisí na příjmu a finančních možnostech osoby, která má výživné platit (povinná osoba), a na přiměřených potřebách osoby, která má na výživné nárok (oprávněná osoba). Potřeby oprávněné osoby zahrnují vše, co tato osoba potřebuje k obživě, a to jak ve smyslu materiálním, tak nemateriálním (kulturní a duchovní potřeby). Potřeby nezletilých zahrnují také náklady na jejich výchovu. Při posuzování příjmů a finančních možností povinné osoby se nezohledňuje příjem, který skutečně má, nýbrž příjem, který by mohla mít, pokud by v plném rozsahu využila své výdělečné možnosti. To znamená, že placení výživného může být nařízeno i nezaměstnané osobě, která nemá pravidelný příjem, a platby mohou být vymáhány.
Pokud se změní okolnosti, lze požádat o změnu rozhodnutí soudu nebo dohody o výživném. O tuto změnu může požádat kterákoli strana vyživovacího vztahu. V závislosti na skutečných okolnostech může strana požádat o zrušení vyživovací povinnosti nebo o navýšení či snížení výše výživného. Výši příspěvku lze změnit, pokud se zvýšily či snížily přiměřené potřeby oprávněné osoby nebo výdělečné možnosti povinné osoby.
V Polsku není stanovena žádná pevná částka výživného a výživné se nepočítá jako pevný procentní podíl příjmu povinné osoby. V roce 2014 činila hrubá minimální mzda 1 680 PLN (přibližně 400 EUR). V roce 2013 byla průměrná hrubá měsíční mzda 3 650 PLN (přibližně 900 EUR). Minimální mzda činila 1 750 PLN v roce 2015, 1 850 PLN v roce 2016, 2 250 PLN v roce 2019 a v roce 2020 pak 2 600 PLN. V roce 2021 činí 2 800 PLN a v roce 2022 dosáhne výše 3 010 PLN. V praxi se ve většině případů pohybuje částka výživného, kterou soudy přiznají, od 300 PLN do 1 000 PLN měsíčně na každé dítě. Částka výživného nepodléhá automatické indexaci v závislosti na věku dítěte nebo na míře inflace.
Výživné musí platit osoba, která je ve vykonatelném titulu označena jako dlužník. V Polsku se přiznané výživné zpravidla platí každý měsíc v polských zlotých zákonnému zástupci nezletilého (v hotovosti nebo bankovním převodem), obvykle do 10. dne měsíce. V případě prodlení při placení výživného stanoví rozhodnutí zákonné úroky (od 29. května 2020 ve výši 3,6 % ročně) z neuhrazené částky (pro další podrobnosti viz informace, které Polsko poskytuje ohledně zákonných úroků).
Vyživovací povinnost proto zpravidla nese výhradně osoba povinná. Jestliže tato osoba neplatí výživné dobrovolně, může oprávněná osoba požádat orgán příslušný pro nucený výkon rozhodnutí (obvykle soudního vykonavatele) o zahájení exekuce. Exekuci lze rovněž zahájit také z moci úřední na podnět soudu prvního stupně, který vydal rozhodnutí, jímž byla stanovena výše výživného. Oprávněná osoba může s vykonatelným titulem rovněž žádat o srážky ze mzdy zaměstnavatele dlužníka nebo instituci, která vyplácí dlužníkovi důchod. Tato žádost je pro stranu, která je povinna platit, závazná.
Návrh na zahájení exekučního řízení proti dlužníkovi výživného lze podat u kteréhokoli soudního vykonavatele, tj. soudního exekutora. Je-li však dluh vymáhán vůči majetku dlužníka, je příslušnost soudního vykonavatele dána oblastí, kde má dlužník bydliště.
Jestliže povinná osoba vyživovací povinnost dobrovolně neplní, může k tomu být donucena (viz bod 9).
S ohledem na článek 209 trestního zákoníku (Věstník zákonů 1997, č. 88, položka 553) navíc každé osobě, která se vyhýbá plnění vyživovací povinnosti stanovené soudním rozhodnutím, dohodou uzavřenou před soudem nebo jiným orgánem nebo podle jiné dohody, hrozí pokuta, obecně prospěšné práce nebo trest odnětí svobody až na jeden rok, pokud se celková výše nedoplatků rovná nejméně třem pravidelným platbám výživného nebo pokud zpoždění s úhradou nepravidelné platby výživného přesáhne tři měsíce. Pokud pachatel způsobí, že oprávněná osoba není schopna uspokojit své základní životní potřeby, hrozí mu peněžitý trest, obecně prospěšné práce nebo trest odnětí svobody až na dva roky.
Trestný čin je stíhán na žádost věřitele, institutu sociálního zabezpečení nebo subjektu, který podniká kroky proti dlužníkovi na výživném. Byly-li věřiteli přiznány příslušné rodinné dávky nebo příspěvky splatné v případě neschopnosti vymáhat výživné, je trestní stíhání vedeno z moci úřední.
Ustanovení § 5 odst. 3b bodu 2 zákona ze dne 7. září 2007 o pomoci osobám, které mají nárok na výživné (Věstník zákonů 2007, č. 192, položka 1378), uvádí, že příslušný orgán může požádat o odebrání řidičského průkazu dlužníka.
Jestliže je exekuce neúspěšná, může soudní vykonavatel požádat, aby byla povinná osoba zapsána do rejstříku dlužníků, kteří neplní své peněžité závazky.
Podle § 1083 odst. 2 občanského soudního řádu lze neuhrazené platby výživného v plném rozsahu získat obstavením bankovního účtu.
Podle § 833 odst. 1 občanského soudního řádu podléhá mzda za práci exekuci v rozsahu stanoveném v zákoníku práce. Zpravidla lze obstavit 60 % mzdy. Obstavit lze také až tři pětiny částky poskytované na zvláštní účely ze státní pokladny, zejména granty a podporu (§ 831 odst. 1 bod 2 občanského soudního řádu).
Podle § 829 občanského soudního řádu jsou navíc z exekuce vyloučeny tyto položky:
Podle čl. 833 odst. 6 občanského soudního řádu nepodléhá nucenému výkonu rovněž výživné, náhrady splatné v případě neschopnosti vymáhat výživné, rodinné dávky, porodné nebo příspěvek na péči, příspěvky pro sirotky, ošetřovné, sociální dávky, integrační dávky, dávky při výchově nebo jednorázová dávka uvedená v článku 10 zákona ze dne 4. listopadu 2016 o podpoře těhotným ženám a jejich rodinám „pro život“(Věstník zákonů 2019, položka 473).
Ministr spravedlnosti ve spolupráci s ministrem zemědělství a ministrem financí vymezí ve formě nařízení, jaké předměty patřící zemědělci nemohou být předmětem nuceného výkonu. (Článek 830).
Kromě toho § 831 občanského soudního řádu stanoví, že nelze exekucí postihnout dávky sociální pomoci ve smyslu zákona ze dne 12. března 2004 o sociální pomoci (Věstník zákonů 2013, položka 182, ve znění pozdějších předpisů) a pohledávky splatné dlužníkovi ze státního rozpočtu nebo národního zdravotního fondu (Narodowy Fundusz Zdrowia) za poskytování zdravotní péče ve smyslu zákona ze dne 27. srpna 2004 o dávkách v oblasti zdravotní péče financovaných z veřejných prostředků (Věstník zákonů 2008, č. 164, položka 1027, ve znění pozdějších předpisů) před poskytnutím těchto dávek, a to až do výše 75 % každé platby, pokud se nejedná o pohledávky dlužníkových zaměstnanců nebo poskytovatelů služeb uvedené v § 5 odst. 41 písm. a) a b) zákona o poskytování dávek v oblasti zdravotní péče z veřejných prostředků ze dne 27. srpna 2004.
Ustanovení § 137 odst. 1 zákona o rodině a opatrovnictví uvádí, že nároky výživného se promlčují ve tříleté promlčecí lhůtě.
Čl. 121 odst. 1 občanského zákoníku uvádí, že pokud jde o nároky dětí vůči rodičům po dobu trvání rodičovské zodpovědnosti, nezačne promlčecí lhůta plynout, a jestliže již plynout začala, bude pozastavena.
Jestliže dlužník zpochybňuje trvání vyživovací povinnosti vůči dospělému dítěti, může soudní vykonavatel požádat věřitele, aby předložil osvědčení, které potvrzuje, že dosud pokračuje ve studiu, nemá žádné příjmy nebo absolvuje zdravotní léčbu, a proto finanční podporu ze strany dlužníka stále potřebuje.
Jak je zmíněno výše v otázce 4, návrh na přiznání výživného mohou za oprávněnou osobu podat mimo jiné vedoucí pracovníci středisek sociální pomoci, určité sociální organizace, zástupci místní samosprávy odpovědní za sociální pomoc a v některých případech státní zástupci. Tyto subjekty mohou rovněž podpořit navrhovatele tím, že se připojí k probíhajícímu řízení o výživném. Jejich úlohou pak je poskytovat osobě, která má nárok na výživné, podporu během soudního řízení.
Krajské soudy pomáhají oprávněným osobám vymáhat výživné v zahraničí.
Osobám pobývajícím v zahraničí, které si přejí vymáhat výživné vůči dlužníkovi, který má bydliště v Polsku, může být poskytnuta pomoc ze strany příslušných ústředních orgánů.
Informace o tom, jak získat bezplatnou právní pomoc, jsou k dispozici rovněž na webových stránkách https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/.
Zákon ze dne 7. září 2007 o pomoci osobám, které mají nárok na výživné (Věstník zákonů 2009, č. 1, položka 7, ve znění pozdějších předpisů) stanoví pravidla upravující státní pomoc pro osoby mající nárok na výživné v případech, kdy je vymáhání výživného neúspěšné.
Dávky z fondu pro výživné lze získat pouze tehdy, pokud příjem rodiny na hlavu nepřesahuje 800 PLN měsíčně, a od 1. července 2020 900 PLN měsíčně.
Od 1. července 2020 se uplatní rovněž pravidlo „1 zlotý za 1 zlotý“ – pokud příjem rodiny na hlavu překročí výše uvedenou částku 900 PLN, podpora se sníží a bude splatná ve výši představující rozdíl mezi částkou dávky z fondu pro výživné splatné oprávněné osobě a částkou, o kterou je překročen příjem rodiny na hlavu (čl. 9 odst. 2a). Pokud je však dávka vypočítaná tímto způsobem nižší než 100 PLN, bude vydáno rozhodnutí o odmítnutí a dávka nebude vyplacena (čl. 9 odst. 2b).
Návrh se podává na obecním či městském úřadě, který je příslušný podle bydliště oprávněné osoby. Vyplácení dávek z fondu lze také přenést na organizační složku obce, např. na centrum sociální péče.
Pokud však osoba, která má nárok na zálohu na výživné, žije v zařízení, které poskytuje plnou penzi (např. ve středisku sociální pomoci, zařízení pro výchovnou péči, diagnostickém ústavu nebo nápravném zařízení pro mladistvé), nebo v pěstounské rodině, vstoupila do manželství nebo má dítě a má nárok na rodinnou dávku, záloha se této osobě nevyplatí.
Tento zákon se použije pouze v případě, že osoba, která má nárok na výživné, má během doby, v níž je dávka splatná, bydliště v Polsku.
Další informace naleznete na adrese https://www.gov.pl/web/rodzina/wiadczenia-z-funduszu-alimentacyjnego.
Jestliže má dlužník bydliště v zahraničí a oprávněná osoba má bydliště v Polsku, krajský soud, který je příslušný podle bydliště oprávněné osoby, pomůže této osobě podat návrh na výživné. Pomoc zahrnuje poskytnutí veškerých nezbytných informací a pomoci oprávněné osobě, aby mohla vyplnit požadované dokumenty, a kontrolu, zda je návrh formálně správný.
Ano.
Část A návrhu podaného podle nařízení Rady (ES) č. 4/2009 ze dne 18. prosince 2008 o příslušnosti, rozhodném právu, uznávání a výkonu rozhodnutí a o spolupráci ve věcech vyživovacích povinností vyplní krajský soud.
Seznam krajských soudů, které plní funkci ústředního orgánu
Soud |
Adresa |
Telefon: (+48) |
Fax: (+48) |
|
Krajský soud v Bělostoku (Sąd Okręgowy w Białymstoku) |
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1 15-950 Białystok |
85 7421517 |
85 7421517 |
|
Krajský soud v Bílsku-Bělé (Sąd Okręgowy w Bielsku-Białe) |
ul. Cieszyńska 10 43-300 Bielsko-Biała |
33 4990424 33 4990488 |
33 4990488 |
|
Krajský soud v Bydhošti (Sąd Okręgowy w Bydgoszczy) |
ul. Wały Jagiellońskie 2 85-128 Bydgoszcz |
52 3253155 |
52 3253255 |
|
Krajský soud v Čenstochové (Sąd Okręgowy w Częstochowie) |
ul. Dąbrowskiego 23/35 42-200 Częstochowa |
34 3684425 |
34 3684420 |
|
Krajský soud v Elbínku (Sąd Okręgowy w Elblągu) |
pl. Konstytucji 1 82-300 Elbląg |
55 6112409 55 6112408 |
55 6112215 |
|
Krajský soud v Gdaňsku (Sąd Okręgowy w Gdańsku) |
ul. Nowe Ogrody 30/34 80-803 Gdańsk |
58 3213119 [výživné] 58 3213141 [vedoucí správního úřadu] |
58 3213234 |
|
Krajský soud v Hlivici (Sąd Okręgowy w Gliwicach) |
ul. Kościuszki 15 44-100 Gliwice |
32 3380052 |
32 3380102 |
|
Krajský soud ve Velkopolském Hořově (Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim) |
ul. Mieszka I 33 66-400 Gorzów Wielkopolski |
95 7256718 95 7256702 |
95 7202807 95 7256790 |
|
Krajský soud v Jelení Hoře (Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze) |
al. Wojska Polskiego 56 58-500 Jelenia Góra |
75 6415113 |
75 6415113 |
|
Krajský soud v Kališi (Sąd Okręgowy w Kaliszu) |
al. Wolności 13 62-800 Kalisz |
62 7657764 |
62 7574936 |
|
Krajský soud v Katovicích (Sąd Okręgowy w Katowicach) |
ul. Francuska 38 40-028 Katowice |
32 6070183 32 7836806 |
32 6070184 |
|
Krajský soud v Kielcích (Sąd Okręgowy w Kielcach) |
ul. Seminaryjska 12 a 25-372 Kielce |
41 3402320 |
41 3402320 |
|
Krajský soud v Koninu (Sąd Okręgowy w Koninie) |
ul. Energetyka 5 62-510 Konin |
63 2451443 63 2423022 +172 |
63 2426569 |
|
Krajský soud v Koszalinu (Sąd Okręgowy w Koszalinie) |
ul. Waryńskiego 7 75-541 Koszalin |
94 3428750 |
94 3428897 |
|
Krajský soud v Krakově (Sąd Okręgowy w Krakowie) |
ul. Przy Rondzie 7 31-547 Kraków |
12 6195241 12 6195262 12 6195204 |
12 6195665 |
|
Krajský soud v Krosnu (Sąd Okręgowy w Krośnie) |
ul. Sienkiewicza 12 38-400 Krosno |
13 4373671 13 4373673 |
13 4320570 |
|
Krajský soud v Lehnici (Sąd Okręgowy w Legnicy) |
ul. Złotoryjska 40 59-220 Legnica |
76 7545036 |
76 7545107 76 7545012 |
|
Krajský soud v Lublinu (Sąd Okręgowy w Lublinie) |
ul. Krakowskie Przedmieście 43 20-076 Lublin |
81 4601004 |
81 4601013 |
|
Krajský soud v Lomži (Sąd Okręgowy w Łomży) |
ul. Dworna 16 18-400 Łomża |
86 2166281 862154254 |
86 2166753 |
|
Krajský soud v Lodži (Sąd Okręgowy w Łodzi) |
XI Wydział Wizytacyjny (11. kontrolní oddělení) Plac Dąbrowskiego 5 90-921 Lodž (místnost 118) |
42 6778799 |
42 2126082 |
|
Krajský soud v Novém Sadci (Sąd Okręgowy w Nowym Sączu) |
ul. Pijarska 3 33-300 Nowy Sącz |
18 4482145 |
18 4482185 |
|
Krajský soud v Olštýně (Sąd Okręgowy w Olsztynie) |
ul. Dąbrowszczaków 44A 10-543 Olsztyn |
89 5216049 |
89 6123838 |
|
Krajský soud v Opolí (Sąd Okręgowy w Opolu) |
pl. Daszyńskiego 1 45-064 Opole |
77 5418134 |
77 5418109 |
|
Krajský soud v Ostrolence (Sąd Okręgowy w Ostrołęce) |
ul. Gomulickiego 5 07-410 Ostrołęka |
29 7650130 |
29 7650181 |
|
Krajský soud v Petrkově (Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim) |
ul. Słowackiego 5 97-300 Piotrków Trybunalski |
44 6494121 44 6494159 |
44 6478919 |
administracja@piotrkow-tryb.so.gov.pl [nejdůležitější] |
Krajský soud v Plocku (Sąd Okręgowy w Płocku) |
pl. Narutowicza 4 09-404 Płock |
24 2697320 24 2697364 |
24 2625253 |
|
Krajský soud v Poznani (Sąd Okręgowy w Poznaniu) |
ul. Stanisława Hejmowskiego 2 61-736 Poznań |
61 6283730 61 6283731 61 6283734 |
61 6283739 |
|
Krajský soud v Přemyšli (Sąd Okręgowy w Przemyślu) |
ul. Konarskiego 6 37-700 Przemyśl |
16 6761336 |
16 6761353 |
|
Krajský soud v Radomi (Sąd Okręgowy w Radomiu) |
ul. Marszałka J. Piłsudskiego 10 26-600 Radom |
48 6776780 48 6776788 |
48 3680287 |
|
Krajský soud v Rybniku (Sąd Okręgowy w Rybniku) |
ul. Józefa Piłsudskiego 33 44-200 Rybnik |
32 7840578 |
32 7840402 |
|
Krajský soud v Řešově (Sąd Okręgowy w Rzeszowie) |
Plac Śreniawitów 3 35-959 Rzeszów |
17 8756394 |
17 8627265 |
|
Krajský soud v Siedlcích (Sąd Okręgowy w Siedlcach) |
ul. Sądowa 2 08-110 Siedlce |
25 6407846 |
25 6407812 |
|
Krajský soud v Sieradzi (Sąd Okręgowy w Sieradzu) |
al. Zwycięstwa 1 98-200 Sieradz |
43 8266650 43 8266607 |
43 8271014 |
|
Krajský soud ve Slupsku (Sąd Okręgowy w Słupsku) |
ul. Zamenhofa 7 76-200 Słupsk |
59 8469543 59 8469513 |
59 8469424 59 8469429 |
|
Krajský soud v Suvalkách (Sąd Okręgowy w Suwałkach) |
ul. Waryńskiego 45 16-400 Suwałki |
87 5631213 87 5631300 |
87 5631303 |
|
Krajský soud ve Štětíně (Sąd Okręgowy w Szczecinie) |
ul. Małopolska 17 70-227 Szczecin |
91 4830170 |
91 4830170 |
amazur@szczecin.so.gov.pl [sprawy alimentacyjne – výživné] |
Krajský soud ve Svídnici (Sąd Okręgowy w Świdnicy) |
pl. Grunwaldzki 14 58-100 Świdnica |
74 8518 287 |
74 8518270 |
|
Krajský soud v Tarnobřehu (Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu) |
ul. Sienkiewicza 27 39-400 Tarnobrzeg |
15 688 2500 |
15 6882678 15 8229756 |
|
Krajský soud v Tarnově (Sąd Okręgowy w Tarnowie) |
ul. J. Dąbrowskiego 27 33-100 Tarnów |
14 6887409 |
14 6887417 |
|
Krajský soud v Toruni (Sąd Okręgowy w Toruniu) |
ul. Piekary 51 87-100 Toruń |
56 6105609 |
56 6555706 |
|
Krajský soud ve Varšavě (Sąd Okręgowy w Warszawie) |
al. „Solidarności“ 127 00-898 Warszawa |
22 440 11 54 [výživné] 22 6544443 |
22 6544411 |
m.karcz@warszawa.gov.pl [do září 2020] |
Krajský soud pro Varšavu-Pragu ve Varšavě (Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie) |
ul. Poligonowa 3 04-051 Warszawa |
22 4177393 |
||
Krajský soud ve Vladislavi (Sąd Okręgowy we Włocławku) |
ul. Wojska Polskiego 22 87-800 Włocławek |
54 4120365 |
54 4118575 |
|
Krajský soud ve Vratislavi (Sąd Okręgowy we Wrocławiu) |
ul. Sądowa 1 50-950 Wrocław |
71 3704391 |
71 7482964 |
|
Krajský soud v Zámostí (Sąd Okręgowy w Zamościu) |
ul. Wyszyńskiego 11 22-400 Zamość |
84 6316927 84 6316928 |
84 6316993 |
|
Krajský soud v Zelené Hoře (Sąd Okręgowy w Zielonej Górze) |
pl. Słowiański 1 65-069 Zielona Góra |
68 3220221 |
68 4567769 |
e.branicka@zielona-gora.so.gov.pl |
Článek 55 nařízení Rady (ES) č. 4/2009 ze dne 18. prosince 2008 o příslušnosti, rozhodném právu, uznávání a výkonu rozhodnutí a o spolupráci ve věcech vyživovacích povinností nevyžaduje, aby byly návrhy činěny prostřednictvím ústředního orgánu členského státu, v němž má navrhovatel bydliště. Návrhy lze zasílat přímo příslušnému polskému soudu, což je v souladu s formálními požadavky stanovenými v kapitolách IV a VI nařízení a v občanském soudním řádu.
Podrobnosti o odesílajících orgánech jsou k dispozici na adrese:
https://www.gov.pl/web/stopuprowadzeniomdzieci/lista-organow-centralnych
Odesílající orgány v zahraničí uvedené v prohlášeních, která jsou přiložena k nařízení, poskytují osobám majícím nárok na výživné všechny nezbytné informace, pomáhají jim vyplnit požadované dokumenty, kontrolují, zda je návrh formálně správný, a zasílají jej do zahraničí.
Jestliže soud přiznal výživné a věc spadá do působnosti nařízení (ES) č. 4/2009, může věřitel, který má bydliště v zahraničí, využít postup stanovený v uvedeném nařízení a obrátit se na příslušný odesílající orgán v zemi, v níž má bydliště, nebo podat k příslušnému soudu návrh na prohlášení zahraničního rozhodnutí za vykonatelné (viz bod 5). Návrhy na exekuci se podávají úřadu jakéhokoli soudního vykonavatele.
Jestliže Polsko a země, v níž má věřitel bydliště, jsou stranami úmluvy nebo dvoustranné dohody o uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech výživného, poskytuje se taková pomoc v rozsahu stanoveném v takové dohodě. Dvoustranné dohody zpravidla stanoví, že návrhy a žádosti se podávají polskému soudu přímo nebo prostřednictvím soudu země, kde byl vydán rozsudek. V druhém případě se návrhy a žádosti odesílají prostřednictvím ústředních orgánů, obvykle ministerstva spravedlnosti nebo orgánů oznámených pro potřeby Newyorské úmluvy:
http://treaties.un.org/doc/Publication/MTDSG/Volume%20II/Chapter%20XX/XX-1.en.pdf
Podrobnosti o soudech naleznete na adrese
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/znajdz-wybrany-sad-powszechny
a podrobnosti o soudních vykonavatelích na adrese: https://komornik.pl
Ano, protokolem je vázán od 18. června 2011.
Nepoužije se.
Rozhodná pravidla v Polsku obsahuje zákon ze dne 17. prosince 2004 o právu na pomoc v občanskoprávních řízeních vedených v členských státech Evropské unie (Věstník zákonů 2005, č. 10, položka 67, ve znění pozdějších předpisů) a směrnice Rady 2003/8/ES ze dne 27. ledna 2003 o zlepšení přístupu ke spravedlnosti v přeshraničních sporech stanovením minimálních společných pravidel pro právní pomoc v těchto sporech (Úř. věst. L 26/41, 31.1.2003, s. 90). Ta doplňují ustanovení občanského soudního řádu a zákona o soudních poplatcích v občanskoprávních věcech. Strana, která očekává, že jí bude přiznána konkrétní forma pomoci (např. jmenování advokáta, překlad dokumentů, úhrada cestovních nákladů), by tuto skutečnost měla jasně sdělit soudu ve formuláři žádosti EU.
Dne 28. dubna 2011 byl přijat zákon, kterým se mění občanský soudní řád a některé další zákony (zákon ze dne 28. dubna 2011, kterým se mění občanský soudní řád, zákon o právu na pomoc v občanskoprávních řízeních vedených v členských státech Evropské unie a o právu na pomoc za účelem smírného řešení sporu před zahájením občanskoprávních řízení a zákon o pomoci osobám, které mají nárok na výživné – Věstník zákonů 2011, č. 129, položka 735), podle nějž může polský ústřední orgán nařídit orgánu, který je příslušný pro dlužníka, aby vedl šetření ve věci výživného.
Není-li místo pobytu žalovaného nebo účastníka známo, zašle ministerstvo spravedlnosti dotazy do centrálních a místních registrů a záznamů (což zahrnuje i možnost využít databázi PESEL) za účelem určení příslušného soudu nebo soudního vykonavatele nebo odpovědi na žádost o zvláštní opatření. V současné době nejsou plánovány žádné změny zákonných základů, financování a týmu ústředního orgánu s cílem zajistit dokončení úkolů popsaných v článku 51.
Tyto internetové stránky jsou součástí portálu Vaše Evropa.
Velice uvítáme jakoukoli zpětnou vazbu ohledně užitečnosti poskytnutých informací.
Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.