Varžytynės

Bulgarija

Turinį pateikė
Bulgarija

1. Skelbimas apie areštuoto turto pardavimą ir šio turto kainos nustatymas

Nacionalinėje teisėje numatytos skirtingos procedūros vykdymui užtikrinti priklausomai nuo vykdymo užtikrinimo subjekto.

Kilnojamojo turto pardavimas:

Norint areštuoti kilnojamąjį turtą jis turi būti įtrauktas į antstolio sudarytą aprašą. Skolininko kilnojamasis turtas taip pat gali būti areštuotas gavus aprašą arba pranešimą apie areštą, jeigu pastarajame nurodytas išieškomas turtas. Antstolis kreditoriaus nurodytą turtą įtraukia į aprašą tik jei jis yra skolininko nuosavybė, išskyrus atvejus, kai iš esamų aplinkybių akivaizdu, kad turtas priklauso kitam asmeniui.

Areštuotą turtą parduoda antstolis, kuris šį turtą įtraukė į aprašą. Kilnojamojo turto, turto rinkinių ar turto grupių pardavimas vykdomas per parduotuves arba biržas, per viešą aukcioną teikiant pasiūlymus žodžiu arba pagal teisminį nuosavybės pardavimą reglamentuojančias taisykles.

Skolininkas gali sutikti parduoti turtą privataus antstolio parduotuvėje už antstolio nustatytą kainą arba privataus antstolio paskirtoje parduotuvėje suteikdamas rašytinį sutikimą dėl turto perdavimo parduotuvei su tikslu jį parduoti.

Jeigu turtą galima parduoti biržoje, kreditorius arba skolininkas gali paskirti biržą, kurioje nori parduoti turtą, pateikdamas specialų rašytinį sutikimą dėl pardavimo. Parduotuvė arba birža (pagal situaciją) už sandorį gauna 15 proc. pardavimo kainos komisinį mokestį, kuris atskaitomas gavus sumokėtą sumą.

Daiktus, kurių vertė viršija 5 000 BGN, motorines transporto priemones, laivus ir orlaivius antstolis parduoda nekilnojamojo turto teisminio pardavimo tvarka.

Apie turto pardavimą antstolis paskelbia pateikdamas pranešimą atitinkamose vietose apylinkės teismo (rayonen sad) patalpose, savo biure ir vietos savivaldybės ar rotušės patalpose. Apylinkės teismas užregistruoja ataskaitą, kuria patvirtinimas pranešimo pateikimas. Jeigu turto perdavimas parduotuvei sukelia nepatogumų jį parduodant, antstolis taip pat paskelbia pranešimą pastebimoje vietoje parduotuvės patalpose ir pasirūpina, kad turtą apžiūrėti norintys asmenys galėtų tai padaryti turto buvimo vietoje.

Antstolis nustato kainą, už kurią turtas bus parduodamas parduotuvėje. Pradinis pasiūlymas viešame aukcione teikiant pasiūlymus žodžiu arba teisminiame pardavime sudaro 85 proc. turto vertės. Šalies prašymu turto vertei nustatyti paskiriamas ekspertas. Ekspertas paskiriamas ex officio, kai vertei nustatyti reikalingos specialios mokslo, meno, amatų ir kt. sričių žinios. Nuomonė dėl turto vertės gali būti pateikta žodžiu. Ataskaitoje užfiksuojamos ir žodinės nuomonės.

Turto, kurio vertė viršija 5 000 BGN, motorinių transporto priemonių, laivų ir orlaivių atveju antstolis turi paskirti ekspertą vertei nustatyti. Kilnojamojo turto pardavimo kaina negali būti mažesnė už jo draudimo kainą, jei taikytina. Ši taisyklė netaikoma paskesniems to paties turto pardavimams.

Pirmajame pranešime apie pardavimą bet kuri šalis gali užginčyti turto kainą tuo metu, kai ją nustato antstolis, ir prašyti paskirti ekspertą siekiant atlikti naują vertinimą. Antstolis nustato išlaidų apmokėjimo terminą. Kai šalis per nustatytą terminą sumoka atitinkamas išlaidas, antstolis turi paskirti vieną ar daugiau ekspertų naujam ekspertiniam turto vertinimui atlikti. Taip nustatyta nauja vertė negali būti ginčijama.

Jei prekė neparduodama per 3 mėnesius nuo jos perdavimo į parduotuvę dienos arba nuo pranešimo apie pardavimą paskelbimo dienos, prekė parduodama viešame aukcione teikiant pasiūlymus žodžiu už kainą, kuri sudaro 50 proc. pradinės nustatytos kainos. Viešas aukcionas vyksta antstolio nustatytu laiku priešais pastatą, kuriame saugomas į aprašą įtrauktas turtas, arba kitoje šalių sutartoje vietoje. Jeigu susitarti nepavyksta, pardavimas vyksta antstolio nustatytoje vietoje ir ne anksčiau kaip praėjus 1 savaitei, bet ne vėliau kaip praėjus 3 savaitėms nuo įtraukimo į aprašą dienos. Jeigu kreditorius per 1 savaitę nuo įtraukimo į aprašą neapmoka pardavimo išlaidų, pardavimas nėra suplanuojamas, o į aprašą įtrauktas turtas paleidžiamas. Pardavimo dieną antstolis parengia ataskaitą, kurioje nurodoma informacijos atskleidimo iš šalių informavimo diena bei būdas. Aukcionas prasideda iš anksto nustatytu laiku ir baigiasi po to, kai pasiūlomas parduoti paskutinis į aprašą įtrauktas turtas. Norint dalyvauti aukcione nereikia sumokėti užstato.

Nekilnojamojo turto teisminis pardavimas:

Jeigu vykdymo užtikrinimo subjektas yra nekilnojamasis turtas, antstolis išsiunčia kvietimą savanoriškai sumokėti nurodydamas atitinkamą turtą ir kartu išsiunčia raštą Registrų agentūrai dėl teisės naudotis turtu atėmimo registravimo.

Antstolis kreditoriaus nurodytą turtą įtraukia į aprašą patikrinęs, ar turtas buvo skolininko nuosavybė tą dieną, kai buvo atimta teisė naudotis turtu. Nuosavybė tikrinama atliekant patikrą mokesčių ar turto registruose arba kitomis priemonėmis, be kita ko, apklausiant kaimynus. Kai nėra patikimų nuosavybės įrodymų, atsižvelgiama į faktinį turto turėjimą tą dieną, kai buvo atimta teisė naudotis turtu.

Apraše taip pat nurodoma turto vertinimo pateikimo diena, kai vertinimas atliekamas įtraukus turtą į aprašą. Šiuo atveju laikoma, kad šalims buvo pranešta apie tai, kad buvo pateiktas vertinimas neatsižvelgiant į tai, ar jos dalyvavo tuo metu, kai buvo atliekamas įtraukimas į aprašą. Apraše taip pat nurodoma turto pardavimo vieta ir laikas, jei to prašo kreditorius. Šiuo atveju laikoma, kad kreditoriui buvo pranešta apie pardavimą neatsižvelgiant į tai, ar jis dalyvavo tuo metu, kai buvo atliekamas įtraukimas į aprašą.

Antstolis paskiria ekspertą turto vertei nustatyti. Ekspertas turi būti įrašytas į nepriklausomų vertintojų registrą, numatytą Nepriklausomų vertintojų įstatyme (Zakon za nezavisimite otseniteli), arba į specialistų, kurie patvirtinti kaip ekspertai pagal Teismų įstatymą (Zakon za sadebnata vlast), sąrašą. Eksperto nuomonė perduodama šalims, kurios gali ją užginčyti per 7 dienas. Kai ekspertų nuomonė užginčijama, šalis paskiria ekspertą, kuris atitinka pirmiau nurodytus reikalavimus, kad būtų parengta antroji vertinimo ataskaita, ir apmoka susijusias išlaidas. Antrasis vertinimas neatliekamas, jei pirminis vertinimas nėra užginčijamas. Jei atlikti du ar daugiau vertinimų, turto vertė nustatoma kaip aritmetinis visose vertinimo ataskaitose nurodytų verčių vidurkis. Pradinė turto pasiūlymo kaina yra 80 proc. jo vertės. Pirmojo teisminio pardavimo pradinis pasiūlymas negali būti mažesnis už mokesčių vertinime (jei toks yra) nurodytą vertę.

Per 1 savaitę nuo įtraukimo į aprašą dienos antstolis privalo surašyti pranešimą apie pardavimą, įskaitant turto ir jo savininko aprašymą, nurodydamas, ar turtas įkeistas, ir visas apribotas teises in rem, registruotas pretenzijas, areštus ir nuomos sutartis, galiojančias teisės naudotis turtu atėmimo metu, taip pat pradinė pasiūlymą pradėti procedūrą ir pardavimo vietą bei datą. Pranešimas apie turto vietą ir patį turtą pateikiamas tam skirtose vietose privataus antstolio biuro, apylinkės teismo, savivaldybės arba rotušės patalpose. Pranešimas taip pat skelbiamas vykdymo užtikrinimo vietos provincijos teismo (okrazhen sad) interneto svetainėje likus ne mažiau kaip 1 dienai iki pardavimo pradžios, kuri nurodyta pranešime. Antstolis parengia ataskaitą, kurioje nurodoma pranešimo paskelbimo diena. Ataskaita užregistruojama apylinkės teisme. Antstolis nustato laiką, kada nekilnojamąjį turtą gali peržiūrėti potencialūs pirkėjai.

Pardavimas vyksta apylinkės teismo patalpose. Jis trunka 1 mėnesį ir baigiasi skelbime nurodytą dieną. Pardavimo dokumentus saugo apylinkės teismo registras, su jais gali susipažinti visos turtu besidominčios šalys. Norint dalyvauti aukcione į antstolio sąskaitą sumokamas 10 proc. pradinio pasiūlymo užstatas. Kreditorius nemoka užstato, jeigu jo pretenzija viršija užstato sumą. Jeigu nėra dalyvių, nėra pateiktų tinkamų pasiūlymų arba pirkėjas nesumoka kainos ir turtas nėra suteikiamas pirkėju paskelbtam dalyviui, kreditorius per 1 savaitę nuo pranešimo dienos turi teisę paprašyti, kad būtų suplanuotas naujas pardavimas.

Naujasis pardavimas vykdomas pagal pirmojo pardavimo taisykles. Anksčiausia pradžios data yra ne anksčiau nei praėjus 1 mėnesiui nuo pirmojo pardavimo pabaigos, o pradinis pasiūlymas sudaro 90 proc. pirmojo pardavimo pradinio pasiūlymo. Jeigu turtas neparduodamas antrojo pardavimo metu ir per 1 savaitę nuo pranešimo apie pardavimą negaunama prašymų nustatyti naują pradinį pasiūlymą, turtui nebetaikomas vykdymo užtikrinimas ir antstolio prašymu teisės naudotis turtu atėmimas panaikinamas.

2. Pardavimo operaciją galintys vykdyti tretieji asmenys

Vykdymo užtikrinimo procedūros metu antstoliai parduoda areštuotą turtą 1 ir 6 punktuose aprašytais būdais. Vienintelė šios taisyklės išimtis – kilnojamojo turto pardavimas parduotuvėje ar biržoje.

Skolininkas gali sutikti parduoti turtą privataus antstolio parduotuvėje už antstolio nustatytą kainą arba privataus antstolio paskirtoje parduotuvėje suteikdamas rašytinį sutikimą dėl turto perdavimo parduotuvei su tikslu jį parduoti.

Jeigu turtą galima parduoti biržoje, kreditorius arba skolininkas gali paskirti biržą, kurioje nori parduoti turtą, pateikdamas specialų rašytinį sutikimą dėl pardavimo.

Turto perdavimas patvirtinamas antstolio ir biržos ar parduotuvės valdytojo pasirašyta ataskaita. Parduotuvė arba birža (pagal situaciją) už sandorį gauna 15 proc. pardavimo kainos komisinį mokestį, kuris atskaitomas gavus sumokėtą sumą.

Į antstolio sąskaitą sumokamos visos sumos, gautos vykdymo užtikrinimo procedūros metu iš skolininko, trečiojo asmens, kurio turtui taikomas areštas, pardavime dalyvavusių dalyvių ir pirkėjų, taip pat iš kilnojamojo turto pardavimą vykdžiusių parduotuvių ar biržų.

3. Aukcionai, kuriems gali būti taikomos ne visos taisyklės

Pagal Bulgarijos teisę vykdymo užtikrinimo ir bankroto procedūrų metu nėra teisminių aukcionų, kuriems būtų taikomos ne visos taisyklės. Tačiau dėl konkrečių teisės aktų gali būti tam tikrų teisminių aukcionų vykdymo sąlygų skirtumų.

4. Informacija apie nacionalinius turto registrus

Bulgarijoje vedami šie turto registrai:

Turto registras:

Registras, kurį veda Registrų agentūra (Agentsiya po vpisvaniyata), yra Bulgarijos nekilnojamojo turto duomenų bazė, kurią sudaro individualios turto dalys. Tai nuosavybės teisės aktų ir kitų aktų, kuriais pripažįstama, perduodama, keičiama ar panaikinama nekilnojamojo turto nuosavybė ar kitos teisės in rem, registras. Turto registre fiksuojami įrašai apie teisės naudotis nekilnojamuoju turtu atėmimą ir hipoteką. Registre dokumentuojami naujausi su minėtomis aplinkybėmis susiję įrašai, dėl to galima chronologiškai atsekti šių aplinkybių ir įrašytų aktų pasikeitimus. Turto registre galima patikrinti nekilnojamojo turto nuosavybę ir savininkus, taip pat nekilnojamajam turtui galiojančias teises in rem bei kitus apribojimus. Su registru galima susipažinti Registrų agentūros biuruose Bulgarijoje arba internetu užsiregistravus ir sumokėjus atitinkamame kainoraštyje nustatytą mokestį.

Nacionalinis kelių transporto priemonių registras:

Registrą tvarko Vidaus reikalų ministerija (Ministerstvo na vatreshnite raboti). Jame pateikiami duomenys, susiję su kelių transporto priemonių registracija, registruotų kelių transporto priemonių nuosavybės pasikeitimais (įskaitant sudarytų sutarčių duomenis), taip pat arešto ar kitų nustatytų apribojimų duomenys.

Oficiali prieiga prie registro informacijos suteikiama notarams, privatiems ir valstybiniams antstoliams.

Transporto priemonių registravimo ar išregistravimo pažymos išduodamos transporto priemonių savininkams sumokėjus Vidaus reikalų ministerijos pagal Valstybinių mokesčių įstatymą (Zakon za darzhavnite taksi) renkamą mokestį.

Mokestis neimamas, kai informacija apie registruotas transporto priemones pateikiama Vidaus reikalų ministerijai, teisminėms institucijoms, už nacionalinį saugumą ir viešąją tvarką atsakingoms institucijoms ir Nacionalinės mokesčių agentūros (Natsionalna agentsiya za prihodite) įstaigoms gavus ex officio prašymą.

Informacija apie registruotas transporto priemones tretiesiems asmenims teikiama teisminių institucijų nurodymu, sumokėjus Vidaus reikalų ministerijos pagal Valstybinių mokesčių įstatymą renkamą mokestį.

Bulgarijos Respublikos civilinių orlaivių registras:

Registrą tvarko Transporto ir ryšių ministerijos (Ministerstvo na transporta i saobshteniyata) Civilinės aviacijos administracijos generalinis direktoratas (Glavna Direktsiya ‘Grazhdanska vasduhoplavatelna administratsiya’).

Į Bulgarijos Respublikos civilinių orlaivių registrą įtraukiamos visos aplinkybės, susijusios su nuosavybės teisės į civilinį orlaivį nustatymu, ir visi pakeitimai, susiję su nuosavybės teisių perdavimu, turto ar obligacijų teisių nustatymu ir perdavimu bei suvaržymų nustatymu.

Sandoriai trečiųjų asmenų atžvilgiu įsigalioja po to, kai jie įtraukiami į registrą. Įrašai registre reiškia atskleidimo sąžiningai veikiantiems tretiesiems asmenims aktą.

Civilinių orlaivių registras yra viešai prieinamas Civilinės aviacijos administracijos generalinio direktorato interneto svetainėje, išskyrus registruoto civilinio orlaivio savininko, turėtojo ar valdytojo duomenis. Civilinės aviacijos administracijos generalinis direktoratas išduoda registracijos pažymas civilinių orlaivių savininkams, turėtojams ar valdytojams arba jų atstovams, sumokėjus Ministrų Tarybos (Ministerski savet) nustatytą mokestį. Pažymos, kuriomis patvirtinama civilinių orlaivių savininkų, turėtojų ar valdytojų tapatybė, išduodamos tik valstybinėms ar teisminėms institucijoms, teismo ar valstybiniams antstoliams, vykdantiems įstatymų jiems suteiktus įgaliojimus, arba civilinių orlaivių savininkams ar jų agentams.

Bulgarijos Respublikos laivų registras:

Bendrą su Bulgarijos vėliava plaukiojančių laivų registrą sudaro įvairių kategorijų laivų, kurie privalo būti registruojami, registrai. Juos tvarko regioniniai Jūrų administracijos vykdomosios agentūros padaliniai (Izpalnitelna agentsiya ‘Morska administratsiya’), pavaldūs Transporto ir ryšių ministerijai. Registruojami:

  1. maži iki 20 metrų ilgio laivai, skirti plaukioti upėmis; ir iki 40 bruto tonų dydžio laivai, skirti plaukioti jūromis;
  2. dideli daugiau nei 20 metrų ilgio laivai, skirti plaukioti upėmis; ir daugiau nei 40 bruto tonų dydžio laivai, skirti plaukioti jūromis;
  3. laivai, užsakyti pagal laivo nuomos be įgulos sutartis;
  4. statomi laivai, kurių ilgis yra didesnis nei 12 metrų.

Bulgarijos Respublikos laivų registras suteikia galimybę taikyti su Bulgarijos vėliava plaukiojančių laivų identifikavimo, nuosavybės, turto ir finansinių suvaržymų, teisės disponuoti apribojimų, savininkų atsakomybės ir nuomos be įgulos sutarčių jurisdikciją ir kontrolę.

Registrai vedami popierine ir elektronine forma.

Nors registrai iš principo yra vieši, prieiga prie juose įvestos informacijos iš esmės yra ribota ir reguliuojama. Visuomenės prieiga prie registrų apribota siekiant užtikrinti tinkamą nuosavybės apsaugą. Suinteresuotosios šalys gali prašyti sertifikuotų registro išrašų už tam tikrą mokestį. Kompetentingi direktoratai išduoda registro išrašus asmenims, turintiems teisėtą interesą gauti informaciją apie laivus. Taip pat gali būti teikiama bendra statistinė informacija apie laivų skaičių ir rūšis ir t. t.

Prieiga prie duomenų bazės suteikta Kovos su korupcija ir neteisėtai įgyto turto konfiskavimo komisijai (Komisiya za protivodeystvie na koruptsiyata i za otnemane na nezakonno pridobitoto imushtestvo), Nacionalinei mokesčių agentūrai, Valstybinei nacionalinio saugumo agentūrai (Darzhavna agentsiya ‘Natsionalna sigurnost’) ir pasienio policijai (Granichna politsiya) pagal atitinkamų institucijų ir Jūrų administracijos vykdomosios agentūros sudarytus dvišalius susitarimus. Numatyta galimybė suteikti prieigą ir kitoms institucijoms, taip pat teismui ir valstybiniams antstoliams. Prieiga suteikiama su unikaliu slaptažodžiu. Prieiga suteikiama iš išorinio IP adreso ir naudojant užkardą. Saugumo sumetimais yra funkcija, skirta stebėti kiekvieną prisijungimą prie sistemos. Išorės naudotojai gali atlikti paiešką duomenų bazėje naudodami unikalų laivo savininko identifikavimo numerį (jei laivo savininkas yra Bulgarijos pilietis) arba unikalų užsienio asmens numerį (jei savininkas yra užsienio pilietis) ir gauti iš registro redaguotus duomenis. Praktikoje atitinkami duomenys, t. y. nurodantys, ar asmeniui priklauso laivas, laivo rūšis ir uosto registracijos numeris, yra aktualūs institucijų, kurioms suteikta prieiga prie registro, funkcijomis.

Aplinkybės, kurios turi būti įrašytos į registrą, trečiosioms šalims įsigalioja tik šias aplinkybes įrašius.

5. Informacija apie duomenų bazes kreditoriams, siekiantiems nustatyti skolininkų turtą arba pretenzijas

Didžioji dalis pirmiau išvardytuose nacionaliniuose registruose esančios informacijos yra visiškai arba iš dalies vieša. Kai kuriais atvejais tam tikroms paieškoms gali būti taikomas mokestis.

Vyriausybės ir teisminės institucijos, teismo ir valstybiniai antstoliai turi visą prieigą prie duomenų, įrašytų į įvairius registrus.

6. Informacija apie internetinius teisminius pardavimus

Kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą, popierinius vertybinius popierius, atskiras įmonių dalis ir pramoninės nuosavybės teises, kurių vykdymas turi būti užtikrintas, galima parduoti pagal elektroninio teisminio aukciono taisykles. Elektroninį teisminį aukcioną rašytiniu vykdymo užtikrinimo procedūros šalies prašymu vykdo antstolis.

Elektroninis teisminis aukcionas vykdomas per tam skirtą Teisingumo ministerijos (Ministerstvo na pravosadieto) interneto platformą.

Norėdamas dalyvauti aukcione kiekvienas dalyvis sumoka 10 proc. pradinio pasiūlymo užstatą. Dalyviai užregistruojami elektroninėje aplinkoje elektroniniu parašu arba antstolio biure. Elektroninio aukciono dalyvių registracija trunka 1 mėnesį ir baigiasi 17.00 val. skelbime nurodytą dieną.

Elektroniniame teisminiame aukcione galima teikti pasiūlymus 7 dienas. Aukcionas baigiasi 17.00 val. paskutinę šio laikotarpio dieną, jei per paskutines 10 aukciono minučių nepateikiama naujų pasiūlymų. Jei per paskutines 10 aukciono minučių pateikiamas naujas pasiūlymas, aukcionas automatiškai pratęsiamas dar 10 minučių, bet ne ilgiau kaip 48 valandoms. Aukcionas baigiasi, kai per paskutines 10 minučių nepateikiamas nė vienas pasiūlymas.

Pasiūlymai didinami tolygiomis dalimis. Paskutinis dalyvio pateiktas pasiūlymas skelbiamas elektroninių teisminių aukcionų internetinėje platformoje.

Pasibaigus elektroniniam teisminiam aukcionui, platforma automatiškai išsiunčia pranešimą visiems įgaliotiems dalyviams apie paskutinį dėl turto pateiktą pasiūlymą.

Pirmąją darbo dieną po pasiūlymų teikimo pabaigos antstolis patikrina visas su aukcionu susijusias aplinkybes ir parengia ataskaitą, kurioje nurodomos visos gautos paraiškos dėl dalyvavimo, įskaitant įgaliotus ir neįgaliotus dalyvius, taip pat priežastį, gautus pasiūlymus ir visas pasiūlymų teikimo metu kilusias technines problemas, ir paskelbia didžiausią pasiūlymą pateikusį dalyvį pirkėju. Elektroninis aukcionas laikomas užbaigtu, kai antstolis pasirašo ataskaitą. Ataskaita nedelsiant paskelbiama bendroje internetinėje platformoje siekiant užtikrinti, kad visi dalyviai galėtų su ja susipažinti.

Teisingumo ministerija kuria ir palaiko bendrą elektroninių teisminių aukcionų internetinę platformą, kuri apima teisminių aukcionų registrą ir teisminių aukcionų vykdymo sistemą, ir reglamentuoja elektroninių teisminių aukcionų internetinės platformos organizavimą, taisykles ir veikimą.

Elektroninių teisminių aukcionų internetinė platforma ir areštams skirta viena bendra prieiga veiks bendros informacinės sistemos pagrindu. Šis metodas užtikrina automatizuotą arešto duomenų srautą iš vienos bendros prieigos sistemos į pardavimo modulį ir atvirkščiai.

Areštams skirta vienos bendros prieigos informacinė sistema yra centralizuota visų kilnojamojo turto areštų, kuriuos pagal įstatymą privaloma registruoti, duomenų bazė.

Teisingumo ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Transporto ir ryšių ministerija ir Žemės ūkio ministerija (Ministerstvo na zemedelieto) elektroniniu būdu keičiasi kilnojamojo turto, kurį privaloma registruoti kiekvienos įstaigos tvarkomuose registruose, duomenimis naudodamos šią areštams skirtą vienos bendros prieigos informacinę sistemą.

Areštams skirta vienos bendros prieigos informacinė sistema Bulgarijoje užtikrins, kad kilnojamojo turto, kurį privaloma registruoti ir kuris areštuotas vykdymo užtikrinimo procedūros metu, duomenys būtų saugomi vienoje centrinėje duomenų bazėje. Prieiga prie sistemos yra prieinama visoms kompetentingoms institucijoms ir asmenims Bulgarijoje ir kitose šalyse.

Remdamasi areštams skirtoje vienos bendros prieigos informacinėje sistemoje esančiais duomenimis Teisingumo ministerija per elektroninę administracinę paslaugą siunčia pranešimus apie areštus. Per šią sistemą taip pat galima teikti užklausas dėl areštų, pritaikytų bet kuriam asmeniui, laikantis Elektroninės valdžios įstatyme (Zakon za elektronnoto upravlenie) nustatytų reikalavimų. Prašymas dėl paslaugų teikiamas Teisingumo ministerijos elektroniniame portale.

Teisingumo ministerija už savo paslaugas renka mokesčius, nustatytus pagal Ministrų Tarybos patvirtintą tarifą.

Centrinės ir vietos valdžios institucijos, vietos administracijos ir viešąsias funkcijas atliekantys pareigūnai gali naudotis oficialia prieiga prie informacinės sistemos nemokamai.

Pastaba:

Informacinė sistema (įskaitant areštams Bulgarijos Respublikoje skirtą vienos bendros prieigos informacinę sistemą ir elektroninių teisminių aukcionų internetinę platformą) pradės veikti 2023 m. liepos 1 d.

Paskutinis naujinimas: 05/10/2023

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.