Licytacje sądowe

Litwa

Autor treści:
Litwa

1. Ogłoszenia oraz wycena na potrzeby sprzedaży zajętych składników aktywów

Aktywa dłużnika zostają zajęte, a komornik sądowy przeprowadza ich sprzedaż sądową.

Po zajęciu aktywów dłużnika komornik wycenia je według ceny rynkowej, biorąc pod uwagę amortyzację oraz opinie wierzyciela i dłużnika w chwili zajęcia. Jeżeli dłużnik lub wierzyciel zgłasza sprzeciw wobec wyceny dokonanej przez komornika lub jeżeli komornik ma wątpliwości co do wartości aktywów, komornik zasięga opinii biegłego.

Nieruchomości dłużnika oraz inne składniki aktywów o wartości powyżej 2 000 euro zarejestrowane zgodnie z przewidzianą prawem procedurą, a także inne ruchomości o wartości jednostkowej powyżej 30 000 euro upłynnia się w drodze licytacji sądowej. Inne rodzaje aktywów mogą być również sprzedawane w drodze licytacji sądowej lub za pośrednictwem przedsiębiorstw handlowych. Papiery wartościowe notowane na giełdzie sprzedaje się zgodnie z procedurą sprzedaży akcji ustanowioną w przepisach dotyczących giełdy papierów wartościowych.

Do czasu ogłoszenia o licytacji sądowej dłużnik może sam znaleźć nabywcę, który kupi zajęte aktywa. W takim przypadku licytacja sądowa nie odbywa się.

Jeśli dłużnik nie wskaże nabywcy, komornik ogłasza licytację sądową składników majątku należących do dłużnika. Licytacje sądowe są ogłaszane i odbywają się na specjalnej stronie internetowej zarządzanej przez administratora Komorniczego Systemu Informatycznego (Antstolių informacinė sistema). Ogłoszenie o licytacji zawiera dane właściciela składników aktywów i komornika sądowego organizującego licytację, lokalizację składników aktywów wraz z krótkim opisem i zdjęciami (z wyjątkiem sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych), cenę wywoławczą, wadium, wszelkie ograniczenia dotyczące własności sprzedawanych składników aktywów oraz czas zakończenia licytacji. W przypadku sprzedaży nieruchomości, w miarę możliwości, ogłoszenie jest również umieszczane na samej nieruchomości.

Cena wywoławcza składnika aktywów sprzedawanego na licytacji odpowiada 80 proc. jego wartości. Osoby chcące wziąć udział w licytacji sądowej muszą zarejestrować się na stronie internetowej, na której ma odbyć się licytacja oraz uiścić wadium, które wynosi 10 proc. ceny wywoławczej sprzedawanego składnika aktywów. Składnik aktywów trafia do oferenta, który złożył najwyższą ofertę przed zakończeniem licytacji. Niewybrani oferenci otrzymują zwrot wadium.

Po zapłacie przez zwycięskiego oferenta pełnej ceny zakupionego składnika majątku komornik sądowy sporządza akt sprzedaży na licytacji, który stanowi dowód własności. W przypadku sprzedaży nieruchomości na licytacji akt sprzedaży na licytacji przesyła się drogą elektroniczną do organu odpowiedzialnego za prowadzenie rejestru nieruchomości (Nekilnojamojo turto registras).

2. Osoby trzecie, które mogą przeprowadzić sprzedaż

Sprzedaż sądową majątku dłużnika organizuje i przeprowadza komornik sądowy.

Nieruchomości dłużnika oraz inne składniki aktywów o wartości powyżej 2 000 euro zarejestrowane zgodnie z przewidzianą prawem procedurą, a także inne ruchomości o wartości jednostkowej powyżej 30 000 euro upłynnia się w drodze licytacji sądowej. Inne rodzaje aktywów mogą być również sprzedawane w drodze licytacji sądowej lub za pośrednictwem przedsiębiorstw handlowych. Licytacja sądowa odbywa się na specjalnej stronie internetowej.

Papiery wartościowe notowane na giełdzie upłynnia się zgodnie z procedurą sprzedaży akcji ustanowioną w przepisach dotyczących giełdy papierów wartościowych.

3. Rodzaje licytacji, do których te zasady mogą nie mieć w pełni zastosowania

W przypadku licytacji sądowej (i) gruntów rolnych lub leśnych, (ii) udziałów (lub praw) w podmiocie prawnym, który jest właścicielem ponad 10 ha gruntów rolnych lub ponad 20 proc. udziałów (lub praw) w podmiocie prawnym, który jest właścicielem ponad 400 ha gruntów leśnych, (iii) działki gruntu lub obiektu budowlanego na obszarze chronionym, lub (iv) innego składnika aktywów, który mogą nabyć wyłącznie osoby spełniające wymogi określone w przepisach prawa lub posiadające wymaganą licencję na nabycie takiego składnika aktywów, komornik sądowy wskazuje w ogłoszeniu o licytacji, że mogą w niej wziąć udział wyłącznie osoby spełniające takie wymogi lub posiadające taką licencję. W takich przypadkach zwycięski oferent musi dostarczyć komornikowi sądowemu szczegółowe informacje i dokumenty potwierdzające jego prawo do nabycia aktywów.

Jeśli na licytacji sądowej sprzedaje się działkę lub obiekt na obszarze chronionym, zwycięski oferent musi przedstawić komornikowi sądowemu zgodę na zakup działki lub obiektu, wydaną zgodnie z procedurą określoną w litewskiej ustawie o osobach chronionych (Lietuvos Respublikos vadovybės apsaugos įstatymas).

Jeśli zwycięski oferent nie dostarczy komornikowi sądowemu dokumentów lub komornik sądowy ustali, że zwycięski oferent nie miał prawa do zakupu składnika aktywów, zwycięski oferent traci prawo do zakupu składnika aktywów i nie otrzymuje zwrotu wadium.

4. Informacje dotyczące krajowych rejestrów aktywów

Komornik sądowy wykonujący tytuł wykonawczy ma prawo bezpłatnie uzyskać z państwowych rejestrów i systemów informacyjnych, od banków i innych instytucji finansowych oraz innych osób fizycznych i prawnych niezbędne informacje na temat aktywów, funduszy, dochodów, wydatków i działalności dłużnika oraz inne informacje potrzebne do pełnienia swojej funkcji.

Komornik sądowy może uzyskać informacje o aktywach należących do dłużnika z następujących źródeł internetowych:

  • rejestru nieruchomości (Nekilnojamojo turto registras) w odniesieniu do nieruchomości na terytorium Litwy,
  • rejestru pojazdów drogowych (Kelių transporto priemonių registras) w odniesieniu do pojazdów lekkich, pojazdów użytkowych i innych pojazdów zarejestrowanych na terytorium Litwy,
  • rejestru gospodarstw rolnych (Ūkininkų ūkių registras), rejestru przedsiębiorstw rolnych i wiejskich (Žemės ūkio ir kaimo verslo registras), rejestru ciągników, maszyn samobieżnych i rolniczych oraz przyczep (Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registras), a także rejestru zwierząt gospodarskich (Ūkinių gyvūnų registras) w odniesieniu do gospodarstw rolnych, maszyn rolniczych i zwierząt gospodarskich zarejestrowanych na terytorium Litwy,
  • rejestru cywilnych statków powietrznych (Civilinių orlaivių registras) w odniesieniu do cywilnych statków powietrznych zarejestrowanych na terytorium Litwy,
  • rejestru taboru kolejowego (Geležinkelių riedmenų registras) w odniesieniu do taboru kolejowego zarejestrowanego na terytorium Litwy,
  • rejestru statków morskich (Jūrų laivų registras) oraz rejestru statków żeglugi śródlądowej (Vidaus vandenų laivų registras) w odniesieniu do statków morskich i statków żeglugi śródlądowej zarejestrowanych na terytorium Litwy,
  • rejestru broni palnej (Ginklų registras) w odniesieniu do broni palnej zarejestrowanej na terytorium Litwy,
  • rejestru patentów (Patentų registras), rejestru znaków towarowych (Prekių ženklų registras) oraz rejestru wzorów (Dizaino registras) w odniesieniu do patentów, znaków towarowych i wzorów zarejestrowanych na terytorium Litwy.

Komornik sądowy może również uzyskać informacje z systemu informacji o członkach osób prawnych (Juridinių asmenų dalyvių informacinė sistema) na temat członków spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, małych spółek osobowych, organów publicznych, spółek rolnych, spółdzielni, spółek jawnych, spółek komandytowych oraz pozarządowych fundacji charytatywnych i pomocowych.

5. Informacje dotyczące baz danych przeznaczonych dla wierzycieli i służących do identyfikowania aktywów dłużników lub przysługujących im należności

Informacje o aktywach należących do dłużnika gromadzi komornik sądowy, który może uzyskiwać z systemów informatycznych i rejestrów oraz od osób fizycznych i prawnych informacje na temat aktywów dłużnika, jego dochodów itp.

Wierzyciel ma prawo wglądu do całości akt egzekucyjnych (w tym informacji o aktywach dłużnika).

6. Informacje na temat licytacji sądowych przez internet

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego (Civilinio proceso kodeksas) licytacje sądowe aktywów dłużników odbywają się w internecie na specjalnej stronie internetowej. Licytacje sądowe organizuje komornik sądowy, który podejmuje wszelkie decyzje związane z ich przeprowadzeniem. Sąd bierze udział w postępowaniu tylko wtedy, gdy wniesiono skargę na działania komornika sądowego, a komornik ten ją odrzucił.

Licytacje sądowe rozpoczynają się z chwilą ogłoszenia. W przypadku sprzedaży nieruchomości i innych składników aktywów zarejestrowanych zgodnie z przewidzianą prawem procedurą oraz ruchomości o wartości jednostkowej powyżej 30 000 euro licytacja kończy się po 30 dniach. W przypadku sprzedaży innych składników aktywów licytacja kończy się po 20 dniach.

Nieruchomości dłużnika oraz inne składniki aktywów o wartości powyżej 2 000 euro zarejestrowane zgodnie z przewidzianą prawem procedurą a także inne ruchomości o wartości jednostkowej powyżej 30 000 euro sprzedaje się w drodze licytacji sądowej. W ten sposób można sprzedawać także inne rodzaje aktywów, z wyjątkiem papierów wartościowych notowanych na giełdzie.

W licytacji sądowej mogą wziąć udział obywatele litewscy i cudzoziemcy, którym wydano dokumenty tożsamości zgodnie z prawem litewskim (udział w licytacji wymaga potwierdzenia tożsamości podpisem elektronicznym, mobilnym podpisem elektronicznym lub logowaniem do bankowości internetowej).

Licytacje sądowe odbywają się na specjalnej stronie internetowej zarządzanej przez państwowe przedsiębiorstwo Registrų Centras, które jest administratorem Komorniczego Systemu Informatycznego.

Osoby chcące wziąć udział w licytacji sądowej nie muszą wypełniać ani składać żadnych wniosków czy dokumentów. Do udziału w licytacji sądowej można zgłosić się drogą elektroniczną na stronie internetowej, na której odbywa się licytacja. Należy potwierdzić swoją tożsamość w jeden z wyżej wymienionych sposobów, wybrać licytację, w której chce się wziąć udział, i uiścić wadium za pośrednictwem systemu bankowości internetowej. Przy rejestracji na licytację sądową trzeba elektronicznie potwierdzić znajomość procedury licytacji sądowej, procedury składania skargi na czynności komornika sądowego oraz potencjalnych konsekwencji sprzedaży składnika aktywów na licytacji sądowej. Danych osobowych podanych przez oferenta w licytacji sądowej nie ujawnia się komornikowi sądowemu, innym uczestnikom licytacji ani osobom trzecim, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w przepisach prawa.

W licytacji sądowej można uczestniczyć samodzielnie lub przez pełnomocnika. W tym drugim przypadku wszelkie czynności związane z udziałem w licytacji wykonuje pełnomocnik, który musi jednak również wskazać osobę reprezentowaną.

Licytacje sądowe odbywają się przez internet. Oferty można zwiększać ręcznie lub automatycznie, poprzez wprowadzenie oferty początkowej, oferty maksymalnej i postąpienia. Jeśli pod koniec licytacji sądowej wpłynie co najmniej jedna oferta, czas zakończenia licytacji przedłuża się o dodatkowe 5 minut, aby umożliwić pozostałym uczestnikom złożenie oferty. Za każdą nową ofertę otrzymaną w przedłużonym terminie licytację przedłuża się o dodatkowe 5 minut. Licytacja kończy się dopiero, gdy w ciągu dodatkowych 5 minut nie zostaną złożone żadne nowe oferty.

Informacja o sprzedawanym na licytacji sądowej składniku aktywów oraz wylicytowanej cenie jest jawna, ale wzięcie udziału w licytacji i złożenie oferty możliwe jest wyłącznie po dokonaniu rejestracji zgodnie z przewidzianą procedurą.

Po zakończeniu licytacji komornik sądowy, który ją zorganizował, otrzymuje dane zwycięskiego oferenta, cenę wylicytowanego składnika majątku, a także wadium wpłacone przez zwycięskiego oferenta.

Ostatnia aktualizacja: 20/09/2024

Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.