- 1. Objavljanje in določanje cen v zvezi s prodajo zarubljenega premoženja
- 2. Tretje osebe, ki lahko vodijo dražbo
- 3. Vrste dražb, za katere pravila morda ne veljajo v celoti
- 4. Informacije o nacionalnih registrih premoženja
- 5. Informacije o zbirkah podatkov, s pomočjo katerih lahko upniki ugotovijo premoženje in terjatve dolžnikov
- 6. Informacije o spletnih sodnih dražbah
1. Objavljanje in določanje cen v zvezi s prodajo zarubljenega premoženja
Dolžnikovo premoženje se zarubi, sodno prodajo pa izvede sodni uradnik.
Sodni uradnik po rubežu dolžnikovega premoženja ovrednoti premoženje po tržni ceni, pri čemer upošteva amortizacijo ter stališča tožeče stranke in dolžnika, prisotnega ob rubežu. Če dolžnik ali tožeča stranka nasprotuje vrednotenju sodnega uradnika ali če sodni uradnik dvomi o vrednosti premoženja, sodni uradnik pridobi izvedensko mnenje za določitev vrednosti premoženja.
Dolžnikovo nepremično premoženje in drugo premoženje, registrirano po zakonsko določenem postopku, katerega vrednost presega 2 000 EUR, ter drugo premično premoženje, katerega vrednost na enoto presega 30 000 EUR, se proda na sodni dražbi. Na sodni dražbi se lahko prodajo tudi druge vrste premoženja ali pa jih prodajo trgovske družbe. Vrednostni papirji, ki kotirajo na borzi, se prodajo po postopku, določenem v borznih pravilih v zvezi s prodajo deležev.
Dokler se ne objavi oglas o sodni dražbi, lahko dolžnik sam najde kupca za zarubljeno premoženje, pri čemer se sodna dražba ne izvede.
Če dolžnik ne predlaga kupca, sodni uradnik objavi oglas za sodno dražbo premoženja dolžnika. Sodne dražbe se oglašujejo in potekajo na posebnem spletišču, ki ga upravlja skrbnik informacijskega sistema sodnih uradnikov (Antstolių informacinė sistema). V obvestilu o dražbi so navedeni podatki o lastniku premoženja in sodnem uradniku, ki organizira dražbo, lokacija premoženja s kratkim opisom in fotografijami (razen v primeru prodaje neopredmetenih sredstev), izklicna cena, pristojbina ponudnika, morebitne omejitve glede lastništva premoženja, ki se prodaja, in čas, ko se dražba konča. Če se prodaja nepremično premoženje, se obvestilo objavi tudi na samem nepremičnem premoženju, kadar je to mogoče.
Izklicna cena premoženja, ki se prodaja na dražbi, znaša 80 % njegove vrednosti. Osebe, ki želijo sodelovati na sodni dražbi, se morajo registrirati na spletišču, na katerem bo dražba potekala, in plačati pristojbino ponudnika, ki znaša 10 % izklicne cene premoženja, ki se prodaja. Premoženje se proda ponudniku, ki do konca dražbe predloži najvišjo ponudbo. Neuspešnim ponudnikom se pristojbina, ki so jo plačali, povrne.
Ko najboljši ponudnik plača celotno ceno za kupljeno premoženje, sodni uradnik sestavi pogodbo o prodaji na dražbi, ki je dokazilo o lastništvu. Če se na dražbi prodaja nepremično premoženje, se pogodba o prodaji na dražbi z elektronskimi sredstvi pošlje organu, pristojnemu za vodenje registra nepremičnin (Nekilnojamojo turto registras).
2. Tretje osebe, ki lahko vodijo dražbo
Sodno prodajo dolžnikovega premoženja organizira in izvede sodni uradnik.
Dolžnikovo nepremično premoženje in drugo premoženje, registrirano po zakonsko določenem postopku, katerega vrednost presega 2 000 EUR, ter drugo premično premoženje, katerega vrednost na enoto presega 30 000 EUR, se proda na sodni dražbi. Na sodni dražbi se lahko prodajo tudi druge vrste premoženja ali pa jih prodajo trgovske družbe. Sodna dražba poteka na posebnem spletišču.
Vrednostni papirji, ki kotirajo na borzi, se prodajo po postopku, določenem v borznih pravilih v zvezi s prodajo deležev.
3. Vrste dražb, za katere pravila morda ne veljajo v celoti
V primeru sodnih dražb kmetijskih ali gozdnih zemljišč ali delnic (ali pravic) pravnega subjekta, ki ima v lasti več kot 10 ha kmetijskih zemljišč ali več kot 20 % delnic (ali pravic) pravnega subjekta, ki ima v lasti več kot 400 ha gozdnega zemljišča, ali zemljišča in/ali objekta na zavarovanem območju ali drugega premoženja, ki ga lahko pridobijo samo osebe, ki izpolnjujejo zakonsko določene zahteve ali imajo zahtevano dovoljenje za pridobitev tega premoženja, mora sodni uradnik v obvestilu o dražbi navesti, da lahko na dražbi sodelujejo samo osebe, ki izpolnjujejo zahteve, določene z zakonom, ali imajo zahtevano dovoljenje za pridobitev tega premoženja. V takih primerih mora najboljši ponudnik sodnemu uradniku predložiti podatke in dokumente, ki potrjujejo, da ima pravico do pridobitve premoženja.
Če se na sodni dražbi prodajata zemljišče in/ali objekt na zavarovanem območju, mora najboljši ponudnik sodnemu uradniku predložiti dovoljenje za nakup zemljišča in/ali objekta, izdano po postopku, določenem v litovskem zakonu o varovanju dostojanstvenikov (Lietuvos Respublikos vadovybės apsaugos įstatymas).
Če uspešni ponudnik sodnemu uradniku ne predloži dokumentov ali če sodni uradnik ugotovi, da najboljši ponudnik ni imel pravice do nakupa premoženja, najboljši ponudnik izgubi pravico do nakupa premoženja in se mu plačana pristojbina ne vrne.
4. Informacije o nacionalnih registrih premoženja
Pri izvršitvi naloga za izvršbo ima sodni uradnik pravico, da iz državnih registrov in informacijskih sistemov, od bank in drugih finančnih institucij ter drugih fizičnih in pravnih oseb brezplačno pridobi potrebne informacije o dolžnikovem premoženju, sredstvih, prihodkih, odhodkih in dejavnostih ter druge informacije, ki jih potrebuje za opravljanje svojih nalog.
Sodni uradnik lahko informacije o premoženju, ki pripada dolžniku, pridobi na spletu iz:
- registra nepremičnin (Nekilnojamojo turto registras) v zvezi z nepremičninami v Litvi,
- registra cestnih vozil (Kelių transporto priemonių registras) v zvezi z lahkimi vozili, gospodarskimi vozili in drugimi vozili, registriranimi v Litvi,
- kmetijskega registra (Ūkininkų ūkių registras), registra kmetijskih in podeželskih podjetij (Žemės ūkio ir kaimo verslo registras), registra traktorjev, strojev in priklopnikov na lastni pogon ter kmetijskih strojev in priklopnikov (Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registras) ter registra živine (Ūkinių gyvūnų registras) v zvezi s kmetijami, kmetijskimi stroji in živino, registriranimi v Litvi,
- registra civilnih zrakoplovov (Civilinių orlaivių registras) v zvezi s civilnimi zrakoplovi, registriranimi v Litvi,
- registra železniškega voznega parka (Geležinkelių riedmenų registras) v zvezi z železniškim voznim parkom, registriranim v Litvi,
- registra morskih plovil (Jūrų laivų registras) in registra plovil za plovbo po celinskih plovnih poteh (Vidaus vandenų laivų registras) v zvezi z morskimi plovili in plovili za plovbo po celinskih plovnih poteh, registriranimi v Litvi,
- registra strelnega orožja (Ginklų registras) v zvezi s strelnim orožjem, registriranim v Litvi,
- patentnega registra (Patentų registras), registra blagovnih znamk (Prekių ženklų registras) in registra modelov (Dizaino registras) v zvezi s patenti, blagovnimi znamkami in modeli, registriranimi v Litvi.
Sodni uradnik ima tudi pravico, da iz informacijskega sistema o članih pravnih oseb (Juridinių asmenų dalyvių informacinė sistema) pridobi informacije o članih družb z omejeno odgovornostjo, osebnih družb, javnih organov, kmetijskih družb, zadrug, družb z neomejeno odgovornostjo, komanditnih družb ter nevladnih dobrodelnih in podpornih ustanov.
5. Informacije o zbirkah podatkov, s pomočjo katerih lahko upniki ugotovijo premoženje in terjatve dolžnikov
Informacije o premoženju dolžnika zbira sodni uradnik, ki ima pravico, da iz informacijskih sistemov in registrov ter od fizičnih in pravnih oseb pridobi informacije o dolžnikovem premoženju, dohodku itd.
Upnik ima pravico do vpogleda v celoten spis o izvršbi (vključno z informacijami o dolžnikovem premoženju).
6. Informacije o spletnih sodnih dražbah
V skladu z zakonikom o civilnem postopku (Civilinio proceso kodeksas) sodne dražbe dolžnikovega premoženja potekajo prek spleta na posebnem spletišču. Sodne dražbe organizira sodni uradnik, ki sprejme vse odločitve v zvezi z njihovim izvajanjem. Sodišče je v postopek vključeno le v primeru pritožbe zoper dejanja sodnega uradnika, ki jo sodni uradnik zavrne.
Sodne dražbe se začnejo takoj po objavi oglasa o dražbi ter v primeru prodaje nepremičnega premoženja in drugega premoženja, registriranega po zakonsko določenem postopku, ter drugega premičnega premoženja, katerega vrednost presega 30 000 EUR, končajo po 30 dneh. V primeru prodaje vsega drugega premoženja se dražba konča po 20 dneh.
Dolžnikovo nepremično premoženje in drugo premoženje, registrirano po zakonsko določenem postopku, katerega vrednost presega 2 000 EUR, ter drugo premično premoženje, katerega vrednost na enoto presega 30 000 EUR, se proda na sodni dražbi. Na sodni dražbi se lahko prodajo tudi druge vrste premoženja, razen vrednostnih papirjev, ki kotirajo na borzi.
Na sodni dražbi lahko sodelujejo litovski državljani in tujci, ki so jim bili na podlagi litovskega prava izdani osebni dokumenti (za sodelovanje na dražbi je potrebna potrditev identitete z elektronskim podpisom ali mobilnim elektronskim podpisom ali prek spletnega bančništva).
Sodne dražbe potekajo na posebnem spletišču, ki ga upravlja državno podjetje Registrų Centras, ki je skrbnik informacijskega sistema sodnih uradnikov.
Osebam, ki želijo sodelovati na sodni dražbi, ni treba izpolniti ali predložiti nobene vloge ali dokumenta. K sodni dražbi se lahko elektronsko prijavijo na spletišču, na katerem poteka dražba, tako da z enim od zgoraj navedenih sredstev potrdijo svojo identiteto, izberejo dražbo, na kateri želijo sodelovati, in prek spletnega bančnega sistema plačajo pristojbino ponudnika. Ob prijavi k sodni dražbi morajo elektronsko potrditi, da so seznanjene s postopkom sodne dražbe, postopkom vložitve pritožbe zoper dejanja sodnega uradnika in morebitnimi posledicami prodaje premoženja na sodni dražbi. Osebni podatki, ki jih ponudnik predloži na sodni dražbi, se ne smejo razkriti sodnemu uradniku, drugim udeležencem dražbe ali tretjim osebam, razen v zakonsko določenih primerih.
Osebe lahko na sodni dražbi sodelujejo same ali prek zastopnika. Če sodelovanje na sodni dražbi poteka prek zastopnika, vsa dejanja v zvezi s sodelovanjem na dražbi opravi zastopnik, vendar mora biti navedena tudi zastopana oseba.
Sodne dražbe potekajo prek spleta. Ponudbe se lahko povečajo ročno s podajo ponudbe ali samodejno s podajo izklicne ponudbe, najvišje ponudbe in povečanjem ponudbe. Če je do konca sodne dražbe prejeta vsaj ena ponudba, se čas zaključka dražbe podaljša za nadaljnjih pet minut, da lahko udeleženci podajo ponudbo. Za vsako novo ponudbo, prejeto v podaljšanem obdobju, se dražba podaljša za dodatnih pet minut. Dražba se konča, ko v dodatnem petminutnem obdobju ni prejeta nobena nova ponudba.
Informacije o premoženju, ki se prodaja na sodni dražbi, in o višini ponudbe so javne, vendar je mogoče na dražbi sodelovati in podati ponudbo šele po registraciji v skladu s predpisanim postopkom.
Ob koncu dražbe sodni uradnik, ki je dražbo organiziral, prejme podatke o najboljšem ponudniku in višini ponudbe za premoženje. Sodnemu uradniku se sporoči tudi pristojbina ponudnika, ki jo je plačal najboljši ponudnik.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.