- 1 Кои вещни права биха могли да възникнат в резултат на наследяване съгласно правото на тази държава членка?
- 2 Тези вещни права вписват ли се в регистър на правата върху недвижими или движими вещи и ако да, такова вписване задължително ли е? В кои регистри се вписват и какви са изискванията за вписване и процедурата?
- 3 Какви са правните последици, свързани с вписването на вещни права?
- 4 Съществуват ли специални правила и процедури за адаптирането на вещно право, което лицето притежава съгласно приложимото към наследяването право, в случай че правото на държавата членка, в която е извършено позоваването, не признава такова вещно право?
Намиране на информация по региони
1 Кои вещни права биха могли да възникнат в резултат на наследяване съгласно правото на тази държава членка?
Освен правото на собственост или дял от правото на собственост, чрез наследяване могат да бъдат придобити следните вещни права:
1. Право на плодоползване
2. Право на ползване
3. Право на пребиваване
4. Право на строеж
5. Сервитутно право
В румънското право не се допуска законни наследници да избират в контекста на правоприемството между дял от наследственото имущество, на който ще имат право, и правото на плодоползване върху наследственото имущество. Като се има предвид, че правата на плодоползване, на ползване и на пребиваване, от които се възползва дадено физическо лице, са преди всичко пожизнени и се погасяват със смъртта на правоимащото лице, те не могат да бъдат придобити чрез правоприемство, а въз основа на разпореждане в случай на смърт (mortis causa). Завещателят може да наложи определени граници по отношение на упражняването на тези и на други вещни права.
Също така, когато починалото лице е било титуляр на вещно обезпечение (ипотека върху движима или недвижима вещ, залог и др.), това право ще бъде прехвърлено чрез наследяване заедно с обезпеченото вземане.
Специална ситуация възниква, когато преживелият съпруг не притежава вещно право да ползва жилище. След откриването на наследството такова лице се ползва от законно право на пребиваване в жилището, в което е живяло заедно с починалото лице, ако въпросното жилище е част от активите, съставляващи наследството, макар че при определени обстоятелства е възможно другите наследници да поискат правото на пребиваване да бъде ограничено или да има промяна на местопребиваването. Придобитото при такива условия право на пребиваване не може да бъде използвано за парична печалба от преживелия съпруг, тъй като той няма правото например да отдава жилището под наем. Правото на пребиваване се погасява чрез делба, но не по-рано от една година след датата на откриване на наследството. В случай на повторен брак на преживелия съпруг това право се погасява дори преди края на едногодишния срок.
2 Тези вещни права вписват ли се в регистър на правата върху недвижими или движими вещи и ако да, такова вписване задължително ли е? В кои регистри се вписват и какви са изискванията за вписване и процедурата?
Обикновено прехвърлянето чрез наследяване влиза в сила от датата на откриване на наследството с простото настъпване на смъртта на титуляря на правото и не е необходимо да се вписва в регистър.
В съответствие с Гражданския кодекс се извършва публикуване в имотния регистър (cartea funciară), в Електронния архив за залозите (Arhiva Electronică de Garanții Reale Mobiliare), в регистъра на дружествата, както и други, предвидени от закона форми на публикуване. Към момента вписването в регистър не означава задължително учредяване на право, а по-скоро гарантира публикуването и изпълнителната сила на вписаните права.
Вписването в имотния регистър на вещни права върху недвижимо имущество учредява право, но само след приключване на съответната кадастрална дейност във всяка административно-териториална единица и след откриването при поискване или служебно (ex officio) на досие на имот за съответните недвижими имоти. Въпреки това в съответствие с Гражданския кодекс дори в този случай вещни права ще бъдат придобити без вписване в имотния регистър, когато те са възникнали в резултат на наследяване. Вписване в регистъра ще бъде необходимо обаче преди наследникът да има правото на разпореждане между живи (inter vivos) във връзка с: продажба, дарение, ипотека и др.
За целите на публикуването вещните права ще бъдат вписани в други регистри (напр. вписване в Електронния архив на залозите в резултат на прехвърлянето на обезпечено вземане чрез наследство), ако прехвърленото право не е било вписано.
Вписването в регистрите се извършва въз основа на документ, удостоверяващ качеството на наследник (удостоверение за наследник, съдебно решение), и, когато е приложимо, правата и активите, които съставляват наследственото имущество, също се вписват.
3 Какви са правните последици, свързани с вписването на вещни права?
Вписване в регистрите се извършва за целите на публикуването и с оглед на гарантиране на изпълнението спрямо трети страни. По отношение на последиците от вписването в имотния регистър на вещни права върху недвижимо имущество, придобито чрез наследство, вж. отговора по-горе.
4 Съществуват ли специални правила и процедури за адаптирането на вещно право, което лицето притежава съгласно приложимото към наследяването право, в случай че правото на държавата членка, в която е извършено позоваването, не признава такова вещно право?
В съответствие с разпоредбите на Закон № 206/2016 молбите за адаптиране на вещните права в съответствие с член 31 от въпросния регламент се разглеждат от трибуналите (tribunali).
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответното звено за контакт към Европейската съдебна мрежа. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите. Нито ЕСМ, нито Европейската комисия поемат каквато и да е отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.