Hledat informace podle regionů
Který orgán mi pomůže zaslat žádost do jiné země EU?
Úkoly asistenčního orgánu jsou stanoveny ve směrnici Rady 2004/80/ES. Jsou uvedeny rovněž v zákoně ze dne 7. července 2005 o odškodnění státu pro oběti některých trestných činů (Sbírka zákonů 2016, položka 325).
V souladu s výše uvedeným zákonem je v Polské republice asistenčním orgánem příslušným ve věci odškodnění pro osobu s trvalým bydlištěm na území Polské republiky, jež se stala obětí trestného činu spáchaného na území jiného členského státu Evropské unie, krajský státní zástupce, v jehož kraji má oprávněná osoba trvalé bydliště.
Jaká je úloha asistenčního orgánu?
Asistenční orgán osobě žádající o odškodnění v jiném členském státě Evropské unie poskytne potřebné informace o tom, jak a jakých podmínek získat odškodnění od jiného členského státu Evropské unie v případě, že se trestný čin stal na jeho území, příslušný vzor formuláře žádosti a všeobecné pokyny a informace k vyplnění žádosti.
Asistenční orgán přijímá a neprodleně předává žádosti o odškodnění spolu s nezbytnou dokumentací příslušným orgánům v jiných členských státech Evropské unie, a to na formuláři vypracovaném Evropskou komisí.
Obstará tento orgán překlad podpůrných dokumentů, pokud je to pro odeslání žádosti nutné? Pokud ano, kdo ho zaplatí?
Hlavním úkolem asistenčního orgánu je přijímat žádosti o odškodnění a předávat je příslušným orgánům v jednotlivých zemích EU.
Asistenční orgán v Polské republice předá asistenčnímu orgánu a příslušnému orgánu v jiném členském státě Evropské unie korespondenci týkající se odškodnění v úředním jazyce tohoto státu nebo v jiném jazyce, který tento stát určí, s tím, že zápisy z jednání asistenčního orgánu ve věci odškodnění se přijímají a předávají v úředním jazyce státu, v němž byly vyhotoveny.
Náklady na úkony, včetně překladů dokumentů předaných příslušným orgánům v jiných členských státech Evropské unie, které provádějí asistenční orgány v Polské republice, nese státní pokladna. Podle článku 11 směrnice Rady 2004/80/ES tyto náklady nenese oběť trestného činu.
Je třeba zaplatit správní nebo jiné poplatky, pokud se žádost posílá do jiného státu?
Otázka je zodpovězena výše. Oběti nevznikají žádné náklady.
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.