-
Obdolženci v kazenskem postopku
Če ste osumljeni ali obtoženi kaznivega dejanja, vas bodo ti informativni listi vodili skozi različne faze kazenskega postopka. V njih so razložene vaše pravice in obveznosti v vsaki fazi, od predkazenskega postopka do obdobja po sojenju. Informativni listi vsebujejo tudi informacije o tem, kako se obravnavajo prekrški, na primer prekrški v cestnem prometu.
-
Žrtve kaznivih dejanj
Če postanete žrtev kaznivega dejanja, imate številne pravice, in sicer v postopku proti storilcu (kazenski postopek) ali v zvezi z odškodnino, zaščito in pomočjo. Te pravice se med državami članicami Evropske unije (EU) razlikujejo.
-
Temeljne pravice
Informacije o varstvu temeljnih pravic v Evropski uniji
-
Javne listine
Uredba o javnih listinah (Uredba (EU) 2016/1191), ki je bila sprejeta 6. julija 2016 in se od 16. februarja 2019 uporablja v vseh državah EU, poenostavlja pretok nekaterih javnih listin.
- Varstvo ranljivih odraslih oseb
-
Pravice mladoletnikov v sodnem postopku
Otrokom prijazno pravosodje se nanaša na pravosodne sisteme, ki zagotavljajo spoštovanje in učinkovito izvajanje vseh otrokovih pravic na najvišji dosegljivi ravni.
-
Dostop do pravnega varstva v okoljskih zadevah
Če ste žrtev okolju škodljive dejavnosti ali ste samo pazljiv državljan, ki želi varovati okolje, je koristno poznati pravice vložitve tožbe pri sodišču ali pritožbe pri enem od pristojnih nacionalnih organov, zlasti če ste v tujini. Pri izvajanju teh pravic lahko za pomoč v obliki praktičnih informacij zaprosite pri nacionalnih organih in organizacijah. V nekaterih primerih se lahko zgodi, da ne veste, kaj storiti oziroma na koga se obrniti. V teh informativnih listih boste našli številne informacije o tem, kaj lahko pričakujete v vsaki državi članici Evropske unije.