

Informacijos paieška pagal regionus
Civilinėse ir komercinėse bylose vykdymo procesas pradedamas, kai kreditorius arba šalis, siekianti, kad skolininkas arba asmuo, kurio prievolių įvykdymo siekiama, įvykdytų prievolę, kreipiasi į teismą su prašymu priverstinai įvykdyti tokio kreditoriaus arba šalies atžvilgiu vykdytiną prievolę.
Vykdymo procesu gali būti siekiama trijų tikslų: pinigų sumos sumokėjimo; tam tikro daikto perdavimo arba tam tikro veiksmo atlikimo arba jo neatlikimo.
Vykdymo procesas gali vykti standartine tvarka (kuri gali būti įprasta, pagreitinta arba ypatingoji) arba specialiąja tvarka.
Vykdymo procesas dėl tam tikros pinigų sumos sumokėjimo visada vyksta įprasta standartine tvarka, išskyrus toliau nurodytus atvejus, kai vyksta pagreitintas procesas, ir vykdymo procesą, susijusį su išlaikymu, kuris vyksta specialiąja tvarka.
Pagreitintas procesas taikomas, kai vykdomoji byla susijusi su tam tikros pinigų sumos sumokėjimu pagal:
Net kai byloje yra išduotas vienas iš pirmiau nurodytų vykdomųjų dokumentų, toliau nurodytais atvejais procesas vyksta įprasta, o ne pagreitinta tvarka:
Vykdymo procesas, susijęs su tam tikro daikto perdavimu ir veiksmų atlikimu, vyksta standartine tvarka.
Su tam tikro daikto perdavimu susijęs vykdymas gali būti pakeistas su tam tikros sumos sumokėjimu susijusiu vykdymu, jeigu negalima rasti daikto, kurį turėtų gauti išieškotojas. Tokiu atveju išieškotojas gali per tą patį procesą pareikalauti sumokėti daikto, kuris turėjo būti perduotas, vertę ir dėl jo neperdavimo atsiradusius nuostolius.
Su tam tikrų veiksmų atlikimu susijęs vykdymas gali būti pakeistas su tam tikros sumos sumokėjimu susijusiu vykdymu, jeigu išieškotojas siekia, kad būtų atlyginta patirta žala ir sumokėta atitinkama suma.
Su išlaikymu susijęs vykdymo procesas vyksta specialiąja tvarka, pagal kurią:
Vykdymo proceso procedūra nustatyta Civilinio proceso kodekso (portug. Código de Processo Civil), su kuriuo galima susipažinti paspaudus šią nuorodą, 703–877 straipsniuose (vykdymo procedūra) ir 933–937 straipsniuose (speciali vykdymo procedūra dėl išlaikymo).
Kompetentingos vykdymo institucijos yra teismai ir už vykdymą atsakingi pareigūnai.
Patys vykdymo veiksmai atliekami per teisminį vykdymo procesą, per kurį teismai yra kompetentingos institucijos ir jiems padeda už vykdymą atsakingi pareigūnai. Be teisminio proceso įstatymo dar yra numatyta ir „priešvykdomoji neteisminė procedūra“ (portug. procedimento extrajudicial pré-executivo), kuri nėra privaloma ir kuria kreditorius gali pasinaudoti tais atvejais, kai įvykdomi tam tikri reikalavimai. Per priešvykdomąją neteisminę procedūrą kompetentingi subjektai yra už vykdymą atsakingi pareigūnai.
Teisminis vykdymo procesas
Vykdymas pradedamas, kai teismui pateikiamas prašymas dėl vykdymo. Prašymo dėl vykdymo pavyzdys ir pateikimo sąlygos nustatyti Vyriausybės nutarime, t. y. 2013 m. rugpjūčio 29 d. Vyriausybės nutarime Nr. 282/2013 (2020 m., kai ši informacijos suvestinė buvo pataisyta), su kuriuo galima susipažinti paspaudus šią nuorodą.
Išieškotojams per vykdymo procesą, kuriame nėra privaloma būti atstovaujamam advokato, advokato padėjėjo arba teisinio atstovo, naudotis skirtos formos pateiktos internete portale CITIUS
Paskirti už vykdymą atsakingą pareigūną privalo išieškotojas. Jeigu jis to nepadaro, teismo kancleris paskiria už vykdymą atsakingą pareigūną automatiškai atsitiktine tvarka. Išimtiniais įstatymuose numatytais atvejais už vykdymą atsakingo pareigūno pareigas gali vykdyti teismo antstolis.
Paprastai teismui ir už vykdymą atsakingam pareigūnui pareigos paskirstomos taip:
Visų pirma:
teisėjas privalo:
Už vykdymą atsakingas pareigūnas privalo:
Nustatyta tokia su Portugalijoje inicijuojamais vykdymo procesais susijusi teismų dalykinė jurisdikcija:
Portugalijos teismai turi tokią teritorinę jurisdikciją vykdomosiose bylose:
Neteisminė priešvykdomoji procedūra
Kaip alternatyvą teismo procesui kreditoriai gali rinktis taikyti išankstinę administracinę procedūrą, kuri vadinama PEPEX (portug. procedimento extrajudicial pré-executivo (neteisminė priešvykdomoji procedūra)) – http://www.pepex.pt.
Už vykdymą atsakingi pareigūnai yra subjektai, turintys kompetenciją įgyvendinti su šia procedūra susijusias priemones.
PEPEX galima taikyti, kai yra išduoti (priimti): nacionaliniai vykdomieji sprendimai, kiti nacionaliniai vykdomieji dokumentai, vykdytinais pripažinti užsienio teismų sprendimai, sprendimai, kurie yra vykdytini pagal ES teisės aktus, sutartis arba konvencijas, kurie yra privalomi Portugalijai, Europos vykdomieji raštai. Bet kuriuo iš šių atvejų turi būti įvykdyti abu toliau nurodyti reikalavimai:
Už vykdymą atsakingi pareigūnai turto ir pajamų paiešką atlieka pagal skolininko mokesčių mokėtojo numerį ir gali tai daryti tik Portugalijos duomenų bazėse (jie negali atlikti paieškos kitų valstybių narių duomenų bazėse). Pagal Portugalijos teisės aktus tiek užsienio juridiniai, tiek fiziniai asmenys gali prašyti suteikti mokesčių mokėtojo numerį, net jeigu jie Portugalijoje nevykdo jokios veiklos ir neturi nuolatinės gyvenamosios vietos šioje šalyje.
PEPEX yra bepopierė elektroninė procedūra, kuri yra greita ir pigesnė už teismo procesą. Kreditorius elektroninį prašymą tiesiogiai pateikia šioje IT platformoje: http://www.pepex.pt/.
Prieiga prie mokesčių ir muitų institucijos portalo suteikiama suvedus prisijungimo duomenis arba naudojantis piliečio kortelės (portug. cartão de cidadão) elektroniniu sertifikatu.
Kai kreditorius paskiria įgaliotą atstovą, advokatai (portug. Advogados) ir teisiniai atstovai (portug. Solicitadores) gali prisijungti prie platformos naudodamiesi šiam tikslui jų atitinkamų profesinių organizacijų išduotu elektroniniu sertifikatu.
Pateikus prašymą, procedūra automatiškai priskiriama už vykdymą atsakingam pareigūnui ir kreditoriai netrukus (paprastai per penkias dienas po prašymo pateikimo) gauna informaciją apie realią galimybę atgauti jiems priklausančius pinigus arba pažymą apie tai, kad tokia skola yra beviltiška mokesčių mokėjimo tikslais, ir jiems nebūtina kreiptis į teismą.
Pagrindinis šios procedūros tikslas yra užtikrinti savanorišką atsiskaitymą. Pagal PEPEX procedūrą negali būti taikomos turto arešto priemonės. Tam, kad jos galėtų būti taikomos, PEPEX procedūra turi būti pakeista vykdymo procesu.
Pagal PEPEX procedūrą prašymo adresatas gali savanoriškai atlikti mokėjimą arba sudaryti su išieškotoju susitarimą dėl atsiskaitymo.
Jeigu išieškotojas nusprendžia pateikti skolininkui pranešimą, tokį pranešimą asmeniškai pateikia už vykdymą atsakingas pareigūnas.
Skolininkai, kurie yra tinkamai informuojami apie procedūrą ir nesiima jokių veiksmų, yra įtraukiami į viešą skolininkų sąrašą ir tokiu atveju teisiniais arba mokesčių mokėjimo tikslais gali būti išduota pirmiau nurodyta pažyma dėl skolos beviltiškumo. Jeigu vėliau reikalavimas visiškai patenkinamas, situacija pakinta – skolininko pavadinimas (vardas ir pavardė) išbraukiamas iš sąrašo ir apie tai pranešama mokesčių institucijai.
Šalys gali prašyti, kad PEPEX procedūroje dalyvautų teisėjas: išieškotojas gali pakeisti PEPEX procedūrą vykdymo procesu, jeigu negaunamas savanoriškas atsiskaitymas; prašymo adresatas gali tai padaryti pareiškęs prieštaravimą dėl PEPEX procedūros taikymo.
Kalbant apie išlaidas, PEPEX procedūra yra pigesnė už teismo procesą. Tik už 51,00 EUR su PVM kreditoriai gali sužinoti, ar jų reikalavimą įmanoma įvykdyti, nepaisant reikalavimo vertės. Jeigu reikalavimas įvykdomas, atsižvelgiant į konkretų atvejį išlaidos gali viršyti 51,00 EUR.
Taip pat pažymėtina, kad jeigu PEPEX procedūra pakeičiama vykdymo procesu, kreditoriai atleidžiami nuo pirminio teismo mokesčio.
PEPEX procedūra numatyta 2014 m. gegužės 30 d. Įstatyme Nr. 32/2014, su kuriuo galima susipažinti paspaudus šią nuorodą.
Visa vykdymo procedūra grindžiama vykdomuoju dokumentu, kuriuo nustatomas prašymo dėl vykdymo tikslas ir ribos. Laikoma, kad į vykdomąjį dokumentą įtraukti įstatymuose nustatyto dydžio delspinigiai, skaičiuojami už jame nurodytos prievolės pavėluotą įvykdymą.
Sprendimai yra vykdytini ir vykdomieji dokumentai gali būti išduoti toliau nurodytomis aplinkybėmis.
a) Skolininko atžvilgiu priimti sprendimai:
b) Notaro ar kitų atitinkamą kompetenciją turinčių subjektų arba specialistų parengti arba patvirtinti dokumentai, pagal kuriuos reikalaujama nustatyti arba pripažinti kokią nors prievolę:
c) Skolos priemonės, net ir ranka surašytos, jeigu šiuo atveju faktai, kurie sudaro pagrindinį santykį, yra aprašyti pačiame dokumente arba nurodyti prašyme dėl vykdymo:
d) Dokumentai, kuriems vykdomojo dokumento statusas suteikiamas specialiąja nuostata:
Dėl reikalavimo
Vykdytinas reikalavimas privalo būti tikrai patvirtintas, turi būti suėjęs jo įvykdymo terminas ir turi būti nustatytas jo dydis. Jeigu atsižvelgiant į vykdomąjį dokumentą tai nėra aišku, vykdymas pradedamas veiksmais, kuriais užtikrinama, kad prievolė tikrai būtų patvirtinta, kad būtų suėjęs jos terminas ir kad būtų nustatytas jos dydis.
Dėl kreditoriaus
Vykdymą turi inicijuoti asmuo, vykdomajame dokumente nurodytas kaip kreditorius. Jeigu vykdomasis dokumentas yra pareikštinis, vykdymą inicijuoja vykdomojo dokumento turėtojas.
Jeigu teisė arba pareiga buvo paveldėta, vykdymas turi būti atliekamas asmenų, kurie yra vykdytinos prievolės kreditoriaus arba skolininko teisių ir pareigų perėmėjai, atžvilgiu. Faktus, kuriais įrodomas paveldėjimas, įvykdymo siekiantis asmuo turi išdėstyti pačiame prašyme dėl vykdymo.
Dėl skolininko
Vykdymo užtikrinimas turi būti inicijuojamas asmens, kuris vykdomajame dokumente nurodytas kaip skolininkas, atžvilgiu.
Skolininko turtas areštuojamas ir tuo atveju, kai kokiu nors pagrindu jį valdo trečioji šalis, tačiau tai neturi poveikio šios trečiosios šalies teisėms, kuriomis ji gali pasinaudoti prieš išieškotoją.
Daiktinėmis teisėmis į trečiojo asmens turtą užtikrinta skola turi būti išieškoma tiesiogiai iš to trečiojo asmens, jeigu išieškotojas pageidauja pasinaudoti užtikrinimu, nepaisydamas to, kad iš karto gali būti pareikštas ieškinys ir skolininkui.
Jeigu vykdymo procesas pradėtas tik trečiosios šalies atžvilgiu ir žinoma, kad daiktinėmis teisėmis suvaržyto turto nepakanka, išieškotojas per tą patį procesą gali prašyti tęsti vykdymo procesą skolininko atžvilgiu ir pastarojo reikalauti visiškai patenkinti reikalavimą. Kai suvaržytas turtas priklauso skolininkui, tačiau jis yra trečiosios šalies žinioje, iš karto galima inicijuoti teismo procesą tiek jo, tiek skolininko atžvilgiu.
Per vykdymo procesą, pradėtą subsidiariojo skolininko atžvilgiu, subsidiariojo skolininko turto negalima areštuoti tol, kol nėra areštuotas visas pagrindinio skolininko turtas, jeigu subsidiarusis skolininkas per prieštaravimo dėl vykdymo pateikimo laikotarpį pagrįstai remiasi teise reikalauti, kad prievolė būtų įvykdyta iš pagrindinio skolininko turto.
Jeigu per vykdymo procesą, pradėtą tik vieno iš sutuoktinių atžvilgiu, areštuojamas bendras sutuoktinių turtas, nes laikoma, kad šalis, kurios prievolės įvykdymo siekiama, turi nepakankamai turto, šalies, kurios prievolės įvykdymo siekiama, sutuoktiniui pranešama, kad jis gali prašyti atidalyti jo turtą arba pridėti pažymą, įrodančią, kad vyksta teismo procesas, per kurį jau yra pateiktas prašymas atidalyti turtą, – jeigu sutuoktinis šia teise nepasinaudoja, vykdymo procesas toliau vyksta bendro turto atžvilgiu.
Kai vykdymo procesas pradedamas vieno iš sutuoktinių atžvilgiu, išieškotojas gali motyvuotai teigti, kad skola, užfiksuota ne teismo sprendime, o kitame dokumente, yra solidarioji. Tokiais atvejais šalies, kurios prievolės įvykdymo siekiama, sutuoktiniui pranešama, kad jis gali nurodyti, ar pripažįsta, kad, remiantis išdėstytais pagrindais, skola yra solidarioji; priešingu atveju, jeigu toks sutuoktinis jokių pareiškimų nepadaro, laikoma, kad skola yra solidarioji, tačiau neribojama jo teisė tai ginčyti.
Kai išieškoma iš vieno arba daugiau palikimo, kurį sudaro atskiras turtas arba bendras turtas, bendraturčių, atskirą turtą sudarantys turto objektai arba jų dalis, arba bendro turto konkreti dalis negali būti areštuoti.
Kai išieškoma iš įpėdinių, gali būti areštuojamas tik jų iš palikėjo gautas turtas. Jeigu areštas apima kitą turtą, šalis, kurios turtą siekiama areštuoti, gali paprašyti už vykdymą atsakingo pareigūno panaikinti turto areštą ir nurodyti, kokį paveldėtą turtą ji valdo. Toks prašymas tenkinamas, jeigu išklausomas išieškotojas ir jis neprieštarauja. Jeigu išieškotojas prieštarauja turto arešto panaikinimui, šalis, kurios prievolės įvykdymo siekiama, gali užsitikrinti turto arešto panaikinimą tik jeigu palikimas buvo priimtas besąlygiškai (nesudarius jo apyrašo) ir jeigu ji teismui nurodo ir įrodo: a) kad areštuotas turtas nėra gautas iš paveldėto turto; b) kad ji iš paveldėto turto negavo daugiau turto, nei nurodyta, arba, jeigu ji gavo daugiau turto, kad visas toks kitas turtas buvo panaudotas palikėjo skoloms apmokėti.
Pagrindinės vykdymo užtikrinimo priemonės yra:
Prieš taikant šias pagrindines vykdymo priemones arba po to gali būti taikomos kitos joms įgyvendinti būtinos priemonės (pavyzdžiui, įvykdymo būdo pasirinkimas, jeigu prievolė yra alternatyvioji; sąlygos įvykdymas arba paslaugos, nuo kurios priklauso vykdytina prievolė, suteikimas; vykdytinos prievolės įvykdymas, kai ji yra nelikvidi; prievolės įvykdymo, kurį atlieka trečioji šalis, kainos įvertinimas; išankstinės konsultacijos, siekiant nustatyti areštuotino turto buvimo vietą ir konkretų areštuotiną turtą; arešto registracija; areštuoto turto saugyklos sukūrimas; viešas paskelbimas apie areštuoto turto pardavimą; pranešimas apie pardavimą registro tvarkytojui).
Vykdymo priemonių pasirinkimas priklauso nuo vykdymo tikslo, kuris gali būti: pinigų sumos sumokėjimas, tam tikro daikto perdavimas; tam tikrų veiksmų atlikimas.
Vykdymo procese dėl pinigų sumos sumokėjimo vykdymo priemonės, kurios labiausiai atitinka vykdymo proceso tikslą, yra areštas, pardavimas ir sumokėjimas.
Vykdymo procese dėl tam tikro daikto perdavimo vykdymo priemonė, kuri labiausiai atitinka vykdymo proceso tikslą, yra tokio daikto perdavimas, kurį atlieka už vykdymą atsakingas pareigūnas. Jeigu daikto, kurį turėtų gauti išieškotojas, rasti nepavyksta, jis gali pakeisti vykdymo procese pateiktą prašymą taip, kad vykdymo procesas būtų vykdomas dėl tam tikros sumos sumokėjimo, – tokiu atveju sumokama daikto vertė ir dėl daikto neperdavimo patirti nuostoliai.
Vykdymo procese dėl tam tikrų veiksmų atlikimo gali būti taikomos dvi alternatyvios tinkamos vykdymo priemonės: arba šalies, kurios prievolės įvykdymo siekiama, sąskaita veiksmus atlieka kitas asmuo, jeigu veiksmus gali atlikti ne tik pats skolininkas, ir sumokama kompensacija už vėlavimą atlikti veiksmus, arba sumokamas patirtų nuostolių atlyginimas, jeigu veiksmus gali atlikti tik pats skolininkas, – tokiu atveju dar gali būti pareikalauta sumokėti baudą. Jeigu išieškotojas reikalauja atlyginti patirtus nuostolius, procesas tampa vykdymo procesu dėl tam tikros sumos sumokėjimo.
Gali būti išieškoma iš viso skolininko turto, kuris gali būti areštuotas.
Iš trečiųjų asmenų turto gali būti išieškoma, jeigu toks turtas susietas su kredito garantija arba jeigu jis yra kreditoriui žalingo veiksmo, dėl kurio pareikštiems kreditoriaus prieštaravimams buvo pritarta, objektas.
Gali būti areštuojami tik pinigais įvertinami objektai ir teisės. Negali būti areštuojamas turtas, kuriuo negalima teisėtai prekiauti.
Pagal pirmiau išdėstytas taisykles gali būti išieškoma iš tokio turto:
Arešto padariniai
Pardavimo padariniai
Sumokėjimo padariniai
Tam tikro daikto perdavimo padariniai
Tam tikrų veiksmų atlikimo padariniai
Pardavimas, sumokėjimas, tam tikro daikto perdavimas ir tam tikro veiksmo atlikimas yra vykdymo priemonės, kurios, kai jos pritaikomos, neturi galiojimo laikotarpio. Ta pati taisyklė taikoma ir kalbant apie areštą, tačiau būtina atsižvelgti į toliau nurodytą specifiką, susijusią su registruojamo turto areštu.
Jeigu areštuojamas nekilnojamasis daiktas, kuris turi būti įregistruotas, areštas privalo būti įregistruotas ir tokią registraciją atlieka už vykdymą atsakingas pareigūnas. Tam tikrais įstatymuose aiškiai nurodytais atvejais turi būti atliekama laikinoji arešto registracija. Tokiais atvejais laikinoji registracija baigiasi, jeigu ji per nustatytą laikotarpį nepakeičiama nuolatine registracija arba nepratęsiama. Todėl registruotino turto arešto, kurio registracija yra laikinoji, atvejais už vykdymą atsakingas pareigūnas privalo užtikrinti, kad laikinoji registracija būtų pakeista nuolatine registracija, jeigu laikui bėgant tai tampa įmanoma, arba kad ji būtų pratęsta reikiamam laikotarpiui.
Galiausiai, pradėtas vykdymo procesas gali baigtis patikrinimo, per kurį siekiama nustatyti skolininko turto buvimo vietą, stadijoje, taip ir neužtikrinus atsiskaitymo, jeigu iki civilinio proceso teisėje nustatyto termino, kuris priklauso nuo bylos ir nuo taikytinos proceso formos, pabaigos patikrinimas nėra rezultatyvus.
Plačiąja prasme sąvoka „skundas“ (portug. recurso) apima prieštaravimus dėl vykdymo, prieštaravimus dėl arešto ir apeliacinį (kasacinį) skundą siaurąja prasme.
Prieštaravimai dėl vykdymo
Asmuo, kurio prievolių įvykdymo siekiama, gali užginčyti vykdymą, pareikšdamas prieštaravimus dėl vykdymo per 20 dienų nuo teismo šaukimo įteikimo dienos.
Neribojant tarptautinės ir ES teisės nuostatų, kurios yra privalomos Portugalijai ir kurios turi viršenybę, poveikio pagal nacionalinės teisės aktus prieštaravimo dėl vykdymo pagrindai skiriasi atsižvelgiant į tai, ar vykdymas grindžiamas teismo sprendimu (labiau riboti), arbitražo sprendimu (šiek tiek platesni), ar kitokiu vykdomuoju dokumentu (dar platesni).
Jeigu vykdymas grindžiamas teismo sprendimu, prieštaravimai gali būti reiškiami tik remiantis tokiais pagrindais:
Jeigu vykdymas grindžiamas arbitražo sprendimu, šalia pirmiau išvardytų pagrindų galima remtis ir pagrindais, kuriais gali būti grindžiamas to paties sprendimo panaikinimas teisme, tačiau tai neriboja Savanoriško arbitražo įstatymo (portug. Lei da Arbitragem Voluntária) nuostatų poveikio.
Kai vykdymas grindžiamas ne teismo sprendimu arba prašymu taikyti teismo draudimą, prie kurio pridėtas vykdomasis raštas, šalia jau išvardytų prieštaravimo dėl teismo sprendimu grindžiamo vykdymo pagrindų gali būti remiamasi bet kuriais kitais pagrindais, kuriais galima remtis kaip gynyba per deklaratyvųjį procesą.
Prieštaravimai dėl arešto
Šalis, kurios prievolių įvykdymo siekiama, jos sutuoktinis ir trečiosios šalys gali reikšti prieštaravimus dėl tam tikro turto arešto toliau nurodytais atvejais.
Kai šaliai, kurios prievolių įvykdymo siekiama, priklausantis turtas areštuojamas, ta šalis gali reikšti prieštaravimus dėl arešto remdamasi bet kuriuo iš toliau nurodytų pagrindų:
Jeigu areštas arba bet koks teismo nurodymu vykdomas turto konfiskavimas arba perdavimas pažeidžia bet kurio asmens, kuris nėra bylos šalis, nuosavybės teisę arba bet kurią kitą teisę, nesuderinamą su šios priemonės įgyvendinimu arba apimtimi, nukentėjusioji šalis gali pareikšti trečiosios šalies vindikacinį ieškinį, grindžiamą šia aplinkybe.
Sutuoktinis, kuris turi trečiosios šalies statusą, gali be kito sutuoktinio leidimo ginti savo teises į jam asmeninės nuosavybės teise arba bendrosios nuosavybės teise priklausantį turtą, kurios buvo nepagrįstai pažeistos dėl arešto.
Apeliacijos
Įprasti apeliaciniai ir kasaciniai skundai gali būti pateikti apeliaciniam teismui (portug. de apelação) (dėl pirmosios instancijos teismo priimtų sprendimų) arba kasaciniam teismui (portug. de revista) (Aukščiausiajam Teismui). Įprastiems apeliaciniams skundams dėl per vykdymo procesą priimtų sprendimų taikomos deklaratyviajam procesui taikytinos nuostatos.
Pagal bendrąją taisyklę įprastas apeliacinis skundas yra priimtinas tik jeigu bylos vertė viršija sumą, dėl kurios teismas, kurio sprendimas skundžiamas, turi jurisdikciją, ir ginčijami sprendimai apeliantui nepalankūs suma, kuri taip pat viršija pusę sumos, dėl kurios teismas turi jurisdikciją. Portugalijoje suma, dėl kurios Apeliacinis teismas turi jurisdikciją, yra 30 000,00 EUR, o suma, dėl kurios jurisdikciją turi pirmosios instancijos teismas, yra 5 000,00 EUR.
Vykdymo procese leidžiami tam tikri šalutiniai pareiškimai, kurie daromi arba nedaromi atsižvelgiant į bylą, – pavyzdžiui, vykdymo užginčijimas šaliai, kurios prievolių įvykdymo siekiama, reiškiant vindikacinį ieškinį; šalies, kurios prievolių įvykdymo siekiama, arba trečiųjų šalių prieštaravimai dėl arešto; reikalavimų tvirtinimas ir jų tenkinimo eilės sudarymas, kai yra daiktinių užtikrinimo teisių į areštuotą turtą turinčių kreditorių, kurie reikalauja jų atitinkamus reikalavimus patenkinti iš pajamų, gautų pardavus areštuotą turtą. Pateikti apeliacinį skundą pirmiau nurodytomis sąlygomis galima ir dėl sprendimų, priimtų dėl tokių šalutinių pareiškimų.
Visų pirma, per vykdymo procesą apskųsti apeliacine tvarka galima:
Kasacine tvarka skundžiami:
Taip, su skolininko apsauga susijusių apribojimų tikrai yra. Kai kurie iš jų nustatyti areštui, kiti – vykdymui ir yra susiję su terminais.
Su skolininko apsauga susijusius arešto apribojimus sudaro absoliutus arba visiškais, santykinis ir dalinis draudimas areštuoti tam tikrą skolininko turtą. Yra dar du apribojimai: vienas iš jų susijęs su sutuoktinių bendro turto apsauga, kai vykdymo procesas yra nukreiptas tik į vieną iš sutuoktinių; o kitas išplaukia iš proporcingumo principo, pagal kurį turėtų būti areštuojamas tik skolai padengti ir vykdymo išlaidoms apmokėti būtinas turtas.
Praėjus tam tikram laikui vykdymas gali būti ribojamas dėl senaties terminų. Suėjus atitinkamiems terminams, teisė, kuria siekiama pasinaudoti, išnyksta.
Kaip veikia šie su skolininko apsauga ir terminais susiję apribojimai, aiškinama toliau.
Turtas, kuriam taikomas absoliutus ir visiškas draudimas areštuoti
Be prekių, kurių negalima areštuoti pagal specialiąją nuostatą, absoliutus draudimas areštuoti taikomas:
Turtas, kuriam taikomas santykinis draudimas areštuoti
Iš dalies areštuojamas turtas
Draudimas areštuoti pinigų sumas arba banko indėlius
Pinigų sumos ir banko indėliai, gauti patenkinus reikalavimą, kurį draudžiama areštuoti, negali būti areštuoti tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir pradinis reikalavimas.
Bendram sutuoktinių turtui taikomi apribojimai vykdomosiose bylose, iškeltose vienam iš sutuoktinių
Arešto apribojimai atsižvelgiant į proporcingumą
Areštuojamas tik turtas, reikalingas atitinkamai skolai grąžinti ir numatomoms vykdymo išlaidoms apmokėti, ir laikoma, kad tokios išlaidos areštui įvykdyti, nesiejamos su vėlesniu atsiskaitymu, sudaro 20 proc., 10 proc. ir 5 proc. išieškomo turto vertės ir priklauso nuo to, ar išieškoma suma patenka į apylinkės teismo jurisdikciją, viršija tokią vertę, tačiau neviršija iš keturių padaugintos vertės, dėl kurios Apeliacinis teismas turi jurisdikciją, ar yra didesnė negu pastaroji vertė. Į apylinkės teismo jurisdikciją patenka bylos, kurių vertė – 5 000,00 EUR, o į Apeliacinio teismo jurisdikciją – 30 000,00 EUR (2020 m., kai buvo peržiūrėta ši informacijos suvestinė). Šios dvi vertės nustatytos 2013 m. rugpjūčio 26 d. Įstatymo Nr. 62/2013, su kuriuo galima susipažinti paspaudus šią nuorodą, 44 straipsnyje.
Vykdymo apribojimai dėl senaties terminų
Paprastai teisminei apsaugai (kurios buvimas arba nustatymas priklauso nuo šalių valios) taikoma senatis, jeigu ja nepasinaudojama per įstatyme nustatytą laikotarpį.
Teismas negali tokio senaties termino taikyti savo iniciatyva. Tam, kad senatis galiotų, ja teisme arba per neteisminę procedūrą turi remtis asmuo, kurio naudai ji nustatyta, tokio asmens atstovas arba, jeigu toks asmuo yra neveiksnus, – prokuroras.
Suėjus senaties terminui, asmuo, kurio naudai jis nustatytas (skolininkas), gali atsisakyti atlikti mokėjimą arba bet kuriuo būdu ginčyti teisės, kuriai taikoma senatis, įgyvendinimą. Jeigu atitinkamo asmens atžvilgiu pradedamas vykdymo procesas, skolininkas, kurio prievolių įvykdymo siekiama, gali prieštarauti vykdymui pagal vindikacinį ieškinį, remdamasis senatimi. Prieštaravimus dėl vykdymo galima pateikti per 20 dienų nuo teismo šaukimo įteikimo.
Tačiau skolininkas negali reikalauti grąžinti įmokos, kurią jis spontaniškai sumokėjo vykdydamas prievolę, dėl kurios yra suėjęs senaties terminas, net jeigu tai darydamas jis nežinojo apie senatį. Ši taisyklė taikoma bet kokiam teisių, dėl kurių yra suėjęs senaties terminas, įgyvendinimui, taip pat jų pripažinimui ir garantijų suteikimui.
Išieškotojo atžvilgiu senatimi gali remtis skolininko kreditoriai ir trečiosios šalys, turinčios teisėtą interesą taikyti senaties terminą, net jeigu skolininkas yra atsisakęs tai daryti. Tačiau, jeigu skolininkas yra atsisakęs tai daryti, skolininko kreditoriai senatimi gali remtis tik jeigu yra įvykdyti kreditoriaus teisei ginčyti skolininko sudarytus sandorius (portug. impugnação Pauliana) civilinėje teisėje numatyti reikalavimai.
Jeigu skolininkas, kurio atžvilgiu vyksta procesas, nepareiškia, kad reikalavimui taikoma senatis, ir pralaimi bylą, išnagrinėta byla neturi įtakos kreditoriams suteikiamai teisei.
Bendrasis senaties terminas yra 20 metų, tačiau yra ir sutrumpintų senaties terminų.
Penkerių metų senaties terminas taikomas:
Įstatyme numatyti preziumuojami senaties terminai (remiantis reikalavimų įvykdymo prezumpcija) toliau nurodytais atvejais:
Kai taikomas civilinėje teisėje numatytas preziumuojamas senaties terminas, taikomos tokios taisyklės:
Teismo sprendime arba vykdomajame dokumente pripažintoms teisėms senaties terminas taikomas tokia tvarka:
Civiliniame kodekse numatytos senaties termino skaičiavimo pradžios, jo sustabdymo ir nutraukimo taisyklės. Jeigu yra sustabdymo pagrindų (pvz., nepilnamečiai, karo tarnyba, nenugalima jėga, skolininko kaltė), senaties terminas nepradedamas skaičiuoti arba neskaičiuojamas. Kai senaties terminas nutraukiamas, į praėjusį laikotarpį neatsižvelgiama ir pradedamas skaičiuoti naujas senaties terminas.
Kreditorius gali nutraukti senaties terminą atlikdamas toliau nurodytus veiksmus arba jais remdamasis:
Jeigu šaukimas arba pranešimas nepateikiami per penkias dienas po to, kai pateikiamas atitinkamas prašymas, dėl nuo pareiškėjo nepriklausančių priežasčių, senaties terminas nutrūksta praėjus penkioms dienoms.
Šaukimo arba pranešimo panaikinimas nėra kliūtis nutraukti senaties terminą, kaip nurodyta ankstesniuose punktuose.
Kiek tai susiję su šio straipsnio nuostatomis, laikoma, kad šaukimui arba pranešimui prilygsta bet kuri kita teisminė priemonė, kuria asmeniui, kurio atžvilgiu gali būti įgyvendinta teisė, pranešama apie atitinkamus veiksmus;
Senaties termino nutraukimas sukelia tokias pasekmes (išskyrus atvejus, kai įstatymuose nurodyta kitaip):
Vykdymo apribojimai suėjus terminui
Kai pagal įstatymą arba šalių valia teise privaloma pasinaudoti per tam tikrą laikotarpį, taikomos termino pabaigos taisyklės, išskyrus atvejus, kai įstatymuose aiškiai nurodytas senaties terminas.
Termino eiga gali būti sustabdyta per įstatyme arba sutartyje nustatytą laikotarpį atliekant veiksmą, kuris pagal įstatymą arba sutartį turi stabdomąjį poveikį. Vien pareiškus ieškinį dėl pripažinimo arba pateikus prašymą dėl vykdymo užkertamas kelias terminui pasibaigti, išskyrus atvejus, kai skolininkui būtina įteikti šaukimą. Jeigu pagal sutartį arba teisės nuostatą numatytas terminas, susijęs su teismine apsauga, kai asmuo, kurio atžvilgiu tokia apsauga turi būti pasinaudota, ją pripažįsta, taip pat užkertamas kelias terminui pasibaigti.
Terminas sustabdomas arba nutraukiamas tik įstatyme nustatytais atvejais ir, jeigu įstatyme nenumatyta kitaip, jis pradedamas skaičiuoti tuo metu, kai teise galima teisėtai pasinaudoti.
Teismas termino pasibaigimo klausimą sprendžia savo iniciatyva ir išspręsti šį klausimą gali būti reikalaujama bet kurioje proceso stadijoje, jeigu jis susijęs su teismine apsauga. Jeigu jis susijęs su teismine apsauga, dėl kurios pradėtas vykdymo procesas, termino pabaiga turi remtis asmuo, kuriam ji naudinga (iš esmės – skolininkas arba šalis, kurios prievolės įvykdymo siekiama).
Termino ir pabaigos datos apibrėžtis ir padariniai nustatyti Civilinio kodekso, su kuriuo galima susipažinti paspaudus šią nuorodą, 309–340 straipsniuose.
Pastaba.
Europos teisminio tinklo civilinėse bylose ryšių palaikymo punktas, teismai ir kitos įstaigos bei institucijos neprivalo vadovautis šioje informacijos suvestinėje pateikta informacija. Be to, vis tiek būtina susipažinti su galiojančiais teisės aktais. Šie teisės aktai reguliariai atnaujinami ir tikslinami atsižvelgiant į teismų praktiką.
Šis tinklalapis priklauso portalui Jūsų Europa.
Laukiame jūsų atsiliepimų apie tai, kiek naudinga pateikta informacija.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos Europos teisminio tinklo kontaktinės įstaigos. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Nei Europos teisminis tinklas, nei Europos Komisija neprisiima atsakomybės ar įsipareigojimų dėl šiame dokumente pateiktos arba nurodytos informacijos arba duomenų. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.