

Informácie podľa oblasti
Výkon rozhodnutia v občianskoprávnych a obchodných veciach zahŕňa podanie žaloby veriteľom alebo účastníkom konania, ktorý sa domáha výkonu, proti dlžníkovi alebo osobe, proti ktorej sa výkon navrhuje, pričom veriteľ v tejto žalobe od súdu žiada zabezpečenie splnenia záväznej povinnosti, na ktorú má nárok.
Výkon môže mať tri ciele: vyplatenie peňažnej sumy, vydanie určitej veci, prípadne vykonanie alebo nevykonanie úkonu.
Výkon môže mať podobu štandardného súdneho konania (ktoré môže byť riadne, skrátené alebo mimoriadne) alebo osobitného konania.
Všetky vykonávacie konania na zabezpečenie vyplatenia peňažnej sumy majú podobu riadneho štandardného súdneho konania s výnimkou konaní uvedených ďalej, ktoré majú podobu skráteného konania, a takisto s výnimkou vykonávacích konaní týkajúcich sa výživného, ktoré majú podobu osobitného konania.
Skrátené konanie sa využíva vo vykonávacom konaní na zabezpečenie vyplatenia peňažnej sumy v týchto prípadoch:
Aj keď je v rámci konania vydaný jeden z uvedených vykonateľných titulov, uplatní sa riadna forma (a nie skrátená forma) v týchto prípadoch:
Vykonávacie konania týkajúce sa vydania určitej veci a vykonania úkonu majú podobu jednotného štandardného konania.
Výkon týkajúci sa vydania určitej veci možno pretransformovať na výkon na zabezpečenie vyplatenia peňažnej sumy, keď nemožno nájsť vec, ktorá sa mala vydať účastníkovi konania, ktorý sa domáha výkonu. V takom prípade môže účastník konania domáhajúci sa výkonu v rovnakom konaní požadovať vyplatenie hodnoty veci, ktorá sa mala vydať, a straty vyplývajúcej z toho, že táto vec nebola vydaná.
Výkon týkajúci sa vykonania úkonu možno pretransformovať na výkon na zabezpečenie vyplatenia peňažnej sumy, keď účastník konania domáhajúci sa výkonu žiada o náhradu spôsobenej škody a vyplatenie príslušnej sumy.
Výkon týkajúci sa výživného má podobu osobitného konania, pričom:
Vykonávacie konanie je stanovené v článkoch 550 a 551 (Druhy konania – vykonávacie konanie), v článkoch 703 až 877 (Vykonávacie konanie) a v článkoch 933 až 937 (Osobitné konanie v súvislosti s výživným) Občianskeho súdneho poriadku (Código de Processo Civil), do ktorého je možné priamo nahliadnuť prostredníctvom tohto odkazu.
Príslušné orgány na zabezpečenie výkonu sú súdy a súdni exekútori.
Samotný výkon sa uskutočňuje prostredníctvom súdneho vykonávacieho procesu, v rámci ktorého sú súdy príslušnými orgánmi, ktorým pomáhajú súdni exekútori. Okrem súdneho konania stanovuje zákon aj „predvýkonný mimosúdny postup“ (procedimento extrajudicial pré-executivo), ktorý je voliteľný a veriteľ ho môže využiť, keď sú splnené určité požiadavky. Príslušnými orgánmi v rámci predvýkonného mimosúdneho postupu sú súdni exekútori.
Súdne vykonávacie konanie
Výkon sa začína podaním návrhu na výkon na súde. Vzor a podmienky podania návrhu na výkon sú stanovené v ministerskom vykonávacom nariadení (Portaria), t. j. v ministerskom vykonávacom nariadení č. 282/2013 z 29. augusta 2013, ktorým sa upravujú rôzne aspekty občianskoprávnych vykonávacích opatrení (zmenenom k dátumu revízie tohto informačného prehľadu nariadením č. 239/2020 z 12. októbra 2020), do ktorého možno nahliadnuť prostredníctvom tohto odkazu.
Formuláre, ktoré môže využiť účastník konania domáhajúci sa výkonu na výkon, pri ktorom sa nevyžaduje právne zastúpenie právnikom, právnickým koncipientom alebo advokátom, sú k dispozícii na portáli CITIUS:
Účastník konania domáhajúci sa výkonu musí určiť súdneho exekútora. Ak to tento účastník konania neurobí, určí ho tajomník súdu (automaticky a na základe náhodného výberu). Vo výnimočných prípadoch stanovených zákonom môže povinnosti súdneho exekútora vykonávať súdny úradník.
Rozdelenie právomocí medzi súdom a súdnym exekútorom je vo všeobecnosti takéto:
Predovšetkým:
je zodpovednosťou sudcu:
Zodpovednosťou súdneho exekútora je:
V prípade vykonávacích konaní iniciovaných v Portugalsku je vecná príslušnosť súdov takáto:
(články 111 až 131 zákona č. 62/2013 z 26. augusta 2013, do ktorého je možné nahliadnuť prostredníctvom tohto odkazu)
Pokiaľ ide o začatie vykonávacieho konania, miestna príslušnosť portugalských súdov sa určuje takto (články 85 až 90 Občianskeho súdneho poriadku, do ktorého možno nahliadnuť prostredníctvom tohto odkazu):
Predvykonávací mimosúdny postup
Alternatívne k súdnemu konaniu sa veritelia môžu rozhodnúť využiť predbežné správne konanie nazývané PEPEX (procedimento extrajudicial pré-executivo – predvykonávací mimosúdny postup).
Príslušnými orgánmi na vykonanie opatrení v tomto postupe sú súdni exekútori.
Postup PEPEX možno využiť v týchto prípadoch: vnútroštátne rozsudky o výkone, ďalšie vnútroštátne príkazy týkajúce sa výkonu, zahraničné rozsudky vyhlásené za vykonateľné, rozsudky, ktorých vykonateľnosť vyplýva z právnych predpisov EÚ, zo zmlúv alebo z dohovorov, ktoré sú pre Portugalsko záväzné, európske exekučné tituly. Vo všetkých uvedených prípadoch musia byť splnené aj obe tieto požiadavky:
Súdni exekútori vyhľadajú údaje o majetku a príjme pomocou daňového čísla odporcu, pričom môžu využiť iba portugalské databázy (nemôžu nahliadať do databáz iných členských štátov). V súlade s portugalskými právnymi predpismi môžu zahraničné právnické aj fyzické osoby požiadať o pridelenie daňového čísla aj v prípade, ak v Portugalsku nevyvíjajú žiadnu činnosť a nemajú v tejto krajine domicil.
PEPEX je „bezpapierový“ elektronický postup, ktorý je rýchly a lacnejší ako súdne konanie. Prvotný návrh podáva priamo veriteľ prostredníctvom tejto IT platformy.
Prístup k portálu daňového a colného orgánu možno získať pomocou prístupových oprávnení alebo prostredníctvom digitálneho certifikátu v rámci občianskeho preukazu (cartão de cidadão).
Keď veriteľ určí splnomocneného zástupcu, advokáti (Advogados) a právni poradcovia (Solicitadores) môžu získať prístup k platforme prostredníctvom digitálneho certifikátu, ktorý im na tento účel vydajú príslušné profesijné orgány.
Po podaní návrhu sa postup automaticky pridelí súdnemu exekútorovi a veriteľom sa rýchlo (spravidla do piatich dní od podania návrhu) poskytnú informácie o tom, či je skutočne možné získať dlžnú sumu, prípadne sa im vydá osvedčenie na daňové účely, že ide o nevymožiteľnú pohľadávku, pričom nie je potrebné začať súdne konanie.
Hlavným cieľom tohto postupu je získať dobrovoľnú platbu. V rámci postupu PEPEX nemožno vykonávať zadržiavacie/exekučné opatrenia. Na tento účel je nutné postup PEPEX pretransformovať na vykonávacie konanie.
Počas postupu PEPEX môže adresát návrhu vykonať dobrovoľnú platbu alebo uzavrieť s navrhovateľom dohodu o platbe.
Vždy, keď sa navrhovateľ rozhodne doručiť oznámenie druhému účastníkovi konania, doručenie vykoná osobne súdny exekútor.
Adresáti návrhu, ktorým bolo platne doručené oznámenie o postupe a ktorí nepodniknú žiadne kroky, sa pridajú na verejný zoznam dlžníkov a možno vydať uvedené osvedčenie o nevymožiteľnosti na právne a daňové účely. Neskôr, po úplnom zaplatení pohľadávky, sa postup zvráti, meno dlžníka sa odstráni zo zoznamu a informuje sa daňový orgán.
V rámci postupu PEPEX môžu účastníci požadovať zásah sudcu: navrhovateľ môže pretransformovať postup PEPEX na vykonávacie konanie, ak nezíska dobrovoľnú platbu; adresát návrhu to môže urobiť tak, že podá námietku proti postupu PEPEX.
Pokiaľ ide o náklady, postup PEPEX je finančne menej náročný ako súdne konanie. Za cenu len 51,00 EUR plus DPH môžu veritelia zistiť, či možno reálne dosiahnuť zaplatenie pohľadávky, bez ohľadu na jej hodnotu. V prípade zaplatenia môžu náklady prekročiť 51,00 EUR v závislosti od konkrétneho prípadu.
Treba takisto poznamenať, že ak sa postup PEPEX pretransformuje na vykonávacie konanie, veritelia nemusia platiť počiatočný súdny poplatok.
Postup PEPEX je stanovený v zákone č. 32/2014 z 30. mája 2014, do ktorého možno nahliadnuť prostredníctvom tohto odkazu, a je upravený vyhláškou č. 233/2014 zo 14. novembra 2014, do ktorej možno nahliadnuť prostredníctvom tohto odkazu: vyhláška o postupe PEPEX.
Celé vykonávacie konanie je založené na titule, v ktorom sa stanovuje účel a obmedzenia vykonávacích opatrení. Vykonateľné tituly zahŕňajú úrok z omeškania platby príslušného záväzku na základe zákonnej úrokovej sadzby.
Rozsudky sú vykonateľné a vykonateľné tituly možno vydať za týchto okolností:
a) Rozsudky proti odporcovi
b) Písomnosti vyhotovené alebo overené notárom alebo inými subjektmi alebo odborníkmi s právomocou konať na tento účel, v ktorých sa vyžaduje stanovenie alebo uznanie určitého záväzku
c) Dlhové nástroje, aj keď len napísané rukou, za predpokladu, že skutočnosti, ktoré v tomto prípade predstavujú príslušný vzťah, sú uvedené v samotnej písomnosti alebo v návrhu na výkon
d) Písomnosti, ktoré sú vykonateľné na základe osobitného ustanovenia
S ohľadom na pohľadávku
Vymáhaná pohľadávka musí byť istá, splatná a na fixnú sumu. Ak to nevyplýva z titulu, výkon sa začne opatreniami, ktoré zabezpečia, že pohľadávka je istá, splatná a na fixnú sumu.
S ohľadom na veriteľa
Vymáhanú pohľadávku musí predložiť osoba, ktorá je vo vykonateľnom titule uvedená ako veriteľ. Ak je titul cenným papierom na doručiteľa, výkon navrhuje držiteľ titulu.
Ak boli právo alebo záväzok zdedené, výkon musí prebiehať medzi dedičmi osôb, ktoré sú v titule uvedené ako veriteľ alebo ako dlžník vymáhaného záväzku. V samotnom návrhu na výkon musí účastník konania domáhajúci sa výkonu uviesť skutočnosti preukazujúce dedenie.
S ohľadom na dlžníka
Návrh na výkon sa musí predložiť proti osobe, ktorá je v titule uvedená ako dlžník.
Majetok osoby, proti ktorej sa výkon navrhuje, sa zadrží aj v prípade, že je z akéhokoľvek dôvodu v držbe tretej strany, no bez toho, aby tým boli dotknuté práva, ktoré si táto tretia strana môže nárokovať voči účastníkovi konania domáhajúcemu sa výkonu.
Návrh na výkon dlhu zaisteného vecnou zábezpekou na majetok tretej strany sa musí podať priamo proti tejto tretej strane, ak účastník konania domáhajúci sa výkonu chce vykonať zábezpeku, a to bez ohľadu na to, že aj dlžníka možno priamo žalovať.
Ak sa iniciuje vykonávacie konanie len proti tretej strane a je známe, že majetok zaťažený vecnou zábezpekou je nedostatočný, účastník konania domáhajúci sa výkonu môže v rámci toho istého konania požadovať, aby sa pokračovalo vo vykonávacom konaní proti dlžníkovi, ktorý sa obžaluje s cieľom zabezpečiť vyrovnanie pohľadávky v plnej výške. Ak zaťažený majetok patrí dlžníkovi, ale je v držbe tretej strany, túto tretiu stranu i dlžníka možno žalovať spoločne.
Vo vykonávacom konaní vedenom proti vedľajšiemu dlžníkovi majetok vedľajšieho dlžníka nemožno zadržať, pokým sa nezadrží všetok majetok hlavného dlžníka, za predpokladu, že vedľajší dlžník v lehote na podanie námietok proti výkonu odôvodnene využije výhodu poradia.
V prípade zadržania spoločného majetku manželského páru vo vykonávacom konaní vedenom len proti jednému z manželov, pretože sa predpokladá, že majetok účastníka konania, proti ktorému sa výkon navrhuje, je nedostatočný, sa manželskému partnerovi účastníka konania, proti ktorému sa výkon navrhuje, oznámi, že môže podať návrh na rozdelenie majetku alebo priložiť potvrdenie, že už bol podaný návrh na rozdelenie; v opačnom prípade bude vykonávacie konanie pokračovať tak, že sa bude vzťahovať na spoločný majetok.
Keď vykonávacie konanie prebieha proti jednému z manželov, účastník konania domáhajúci sa výkonu môže odôvodnene tvrdiť, že dlh zaznamenaný v príslušnom nástroji je spoločný (týmto nástrojom nesmie byť rozsudok). V týchto prípadoch sa zisťuje od manželského partnera účastníka konania, proti ktorému sa výkon navrhuje, či na základe uvedených dôvodov súhlasí s tým, že dlh je spoločný; ak sa manželský partner nevyjadrí, dlh sa považuje za spoločný bez toho, aby tým bola dotknutá prípadná námietka, ktorú môže predložiť.
Keď vykonávacie konanie prebieha proti jednému alebo viacerým spoločným vlastníkom samostatného alebo spoločného dedičstva, aktíva zahrnuté v samostatnom dedičstve, prípadne jeho podiel, alebo špecifikovanú časť spoločného dedičstva nemožno zadržať.
V prípade podania návrhu na výkon proti dedičom možno zadržať len majetok získaný od zosnulého. Keď sa zadržanie vzťahuje na iné aktíva, účastník konania, proti ktorému sa výkon navrhuje, môže požiadať súdneho exekútora, aby uvoľnil majetok, pričom uvedie, aké veci, ktoré sú predmetom dedičstva, má v držbe. Žiadosti sa vyhovie, keď sa vypočuje účastník konania domáhajúci sa výkonu a ten nemá námietky. Ak účastník konania domáhajúci sa výkonu namietne proti uvoľneniu majetku, účastník konania, proti ktorému sa výkon navrhuje, môže dosiahnuť uvoľnenie len v prípade, že dedičstvo bolo prijaté bezpodmienečne (bez začatia procesu inventarizácie) a za predpokladu, že pred súdom uvedie a preukáže, že:
a) zadržaný majetok nepochádza z dedičstva;
b) z dedičstva nezískal viac majetku, ako je uvedené, prípadne ak k tomu došlo, tento ďalší majetok bol všetok použitý na vyrovnanie záväzkov spojených s dedičstvom.
Právne ustanovenia, na ktorých sa tento systém zakladá, sa uvádzajú v odpovedi na otázku č. 1.
Hlavné vykonávacie opatrenia sú:
Týmto hlavným vykonávacím opatreniam môžu predchádzať alebo po nich môžu nasledovať iné pomocné opatrenia potrebné na ich vykonanie (napr. výber plnenia, keď je záväzok alternatívny; dôkaz o splnení podmienky alebo vykonaní služby, od ktorej závisí vymáhaný záväzok; vyrovnanie vymáhaného záväzku, keď je nelikvidný; ohodnotenie nákladov na zástupné vykonanie treťou stranou; predbežné konzultácie s cieľom lokalizovať a identifikovať zadržateľný majetok; registrácia zadržania; vytvorenie depozitára zadržaného majetku; zverejnenie oznámenia o predaji zadržaného majetku; oznámenie predaja registračnému úradu).
Výber vykonávacích opatrení závisí od účelu výkonu, ktorým môže byť: vyplatenie peňažnej sumy, vydanie určitej veci alebo vykonanie úkonu.
Pokiaľ ide o vykonávacie konanie na zabezpečenie vyplatenia peňažnej sumy, najvhodnejšími vykonávacími opatreniami na účely tohto vykonávacieho konania sú zadržanie, predaj a platba.
Pokiaľ ide o vykonávacie konanie týkajúce sa vydania určitej veci, najvhodnejším vykonávacím opatrením na účely tohto vykonávacieho konania je vydanie tejto veci súdnym exekútorom. Ak nemožno nájsť predmet, ktorý sa má dodať účastníkovi konania domáhajúcemu sa výkonu, tento účastník môže pretransformovať návrh na vykonávacie konanie na zabezpečenie vyplatenia peňažnej sumy prostredníctvom vyplatenia hodnoty predmetu a náhrady škody vyplývajúcej z toho, že tento predmet nebol dodaný.
Pokiaľ ide o vykonávacie konanie týkajúce sa vykonania úkonu, existujú dve alternatívne vhodné vykonávacie opatrenia: buď vykonanie úkonu inou osobou na náklady účastníka konania, proti ktorému sa výkon navrhuje, keď úkon možno vykonať prostredníctvom zástupcu, plus kompenzácia za omeškanie, alebo vyplatenie náhrady za spôsobenú škodu, keď úkon nemožno vykonať prostredníctvom zástupcu, pričom v tomto prípade možno pripočítať penále. Keď účastník konania domáhajúci sa výkonu žiada o náhradu za spôsobenú škodu, návrh sa pretransformuje na vykonávacie konanie na zabezpečenie vyplatenia peňažnej sumy.
Výkon sa môže vzťahovať na všetok majetok dlžníka, ktorý možno zadržať.
Výkon môže zahŕňať majetok tretej strany, keď je súčasťou úverovej záruky alebo keď je predmetom úkonu, ktorý poškodzuje veriteľa, a veriteľ proti tomu úspešne podal námietku.
Zadržať možno len veci a nároky, ktoré možno vyjadriť v peňažnej hodnote. Majetok, s ktorým nemožno zákonne obchodovať, nie je možné zadržať.
S ohľadom na uvedené pravidlá môže byť predmetom výkonu tento majetok:
Účinky zadržania
Účinky predaja
Účinky platby
Účinky vydania veci
Účinky vykonania úkonu
Predaj, platba, dodanie predmetu a vykonanie úkonu sú vykonávacie opatrenia, ktoré po vykonaní nemajú lehotu platnosti. To isté platí aj pre zadržanie, hoci v prípade zadržania majetku, na ktorý sa vzťahuje registrácia, sa uplatňujú osobitné pravidlá.
Pokiaľ ide o zadržanie nehnuteľného majetku, na ktorý sa vzťahuje registrácia, registrácia zadržania je povinná a musí ju vykonať súdny exekútor. V určitých prípadoch, ktoré sú výslovne stanovené zákonom, je nutné vykonať dočasnú registráciu zadržania. V týchto prípadoch dočasná registrácia zanikne, ak sa v uplatniteľnej lehote táto registrácia nepretransformuje na trvalú registráciu, prípadne neobnoví. Preto v prípade zadržania majetku, na ktorý sa vzťahuje registrácia, pričom registrácia je dočasná, súdny exekútor musí zabezpečiť pretransformovanie dočasnej registrácie na trvalú registráciu, ak je to medzičasom možné, prípadne zabezpečí jej obnovenie na potrebné obdobie.
Napokon začaté vykonávacie konanie možno ukončiť vo fáze hĺbkovej analýzy na účely lokalizácie majetku dlžníka bez vykonania platby, ak v čase uplynutia lehôt stanovených v Občianskom súdnom poriadku hĺbková analýza neprinesie žiadne výsledky v závislosti od prípadov a uplatniteľnej formy konania.
Právne ustanovenia, na ktorých sa tento systém zakladá, sa uvádzajú v odpovedi na otázku č. 1.
V širšom zmysle pojem „opravný prostriedok“ (recurso) zahŕňa námietku proti výkonu, námietku proti zadržaniu a opravný prostriedok v užšom zmysle.
Námietka proti výkonu
Osoba, proti ktorej sa výkon navrhuje, môže napadnúť výkon tak, že podá námietky proti výkonu v lehote 20 dní od dátumu predvolania.
Bez ohľadu na ustanovenia medzinárodného práva a práva EÚ, ktoré sú pre Portugalsko záväzné a majú prednosť, v zmysle vnútroštátnych právnych predpisov sa dôvody na podanie námietky proti výkonu líšia v závislosti od toho, či je výkon založený na rozsudku (obmedzenejšie), rozhodcovskom rozsudku (o niečo obšírnejšie) alebo inom vykonateľnom titule (ešte obšírnejšie).
Keď je výkon založený na rozsudku, námietky môžu byť založené len na týchto dôvodoch:
Keď je výkon založený na rozhodcovskom rozsudku, okrem uvedených dôvodov na vznesenie námietky proti výkonu možno využiť aj dôvody, na základe ktorých možno požadovať súdne vyhlásenie daného rozhodnutia za nulitné, bez toho, aby boli dotknuté ustanovenia zákona o dobrovoľnom rozhodcovskom konaní (Lei da Arbitragem Voluntária).
Keď výkon nie je založený na rozsudku ani na žiadosti o vydanie súdneho príkazu ukladajúceho povinnosť zdržať sa určitého konania, ku ktorej je pripojený vykonateľný titul, okrem už uvedených dôvodov na námietku proti výkonu na základe rozsudku možno využiť všetky ostatné dôvody využiteľné na obhajobu v rámci určovacieho procesu.
Námietka proti zadržaniu
Účastník konania, proti ktorému sa výkon navrhuje, jeho manželský partner a tretie strany môžu namietať proti zadržaniu určitého majetku v prípadoch uvedených ďalej.
Keď sa zadrží majetok patriaci účastníkovi konania, proti ktorému sa výkon navrhuje, tento účastník môže namietať proti zadržaniu na základe ktoréhokoľvek z týchto dôvodov:
Ak sa zadržaním alebo akoukoľvek súdne nariadenou konfiškáciou alebo vydaním majetku poruší vlastnícke právo alebo akékoľvek iné právo nezlučiteľné s vykonaním alebo rozsahom opatrenia prináležiace osobe, ktorá nie je účastníkom konania, poškodená strana sa môže brániť tak, že ako tretia strana podá žalobu o navrátenie neprávom odňatých vecí.
Manželský partner, ktorý je v postavení tretej strany, môže bez súhlasu druhého manželského partnera brániť svoje práva týkajúce sa jeho vlastného majetku alebo spoločného majetku, ktorý bol neoprávnene dotknutý zadržaním.
Právne ustanovenia, na ktorých sa tento systém zakladá, sa uvádzajú v odpovedi na otázku č. 1.
Opravné prostriedky
Konanie o riadnom opravnom prostriedku možno začať na odvolacom súde (de apelação) (podanie proti rozsudkom vydaným súdom prvého stupňa) alebo v právnej otázke (de revista) (podanie na najvyšší súd). Riadne opravné prostriedky proti rozsudkom vydaným vo vykonávacom konaní sú upravené v ustanoveniach uplatniteľných na určovací proces.
Riadny opravný prostriedok je spravidla prípustný len v prípade, že hodnota veci prekračuje sumu zodpovedajúcu právomoci súdu, proti rozsudku ktorého sa podáva opravný prostriedok, a napadnuté rozsudky majú na účastníka konania, ktorý podal opravný prostriedok, nepriaznivý dosah v sume, ktorá takisto prekračuje polovicu sumy zodpovedajúcej právomoci súdu. V Portugalsku je suma zodpovedajúca právomoci odvolacieho súdu 30 000,00 EUR a suma zodpovedajúca právomoci súdu prvého stupňa je 5 000,00 EUR.
V rámci vykonávacieho konania sú možné určité predbežné vyhlásenia, ktoré sa môžu, ale nemusia realizovať v závislosti od konkrétneho prípadu – napr. napadnutie výkonu prostredníctvom žaloby o navrátenie neprávom odňatých vecí, ktorú podá účastník konania, proti ktorému sa výkon navrhuje; námietka proti zadržaniu podaná účastníkom konania, proti ktorému sa výkon navrhuje, alebo tretími stranami; overenie a určenie poradia nárokov, keď existujú veritelia, ktorí disponujú vecnou zábezpekou s ohľadom na zadržaný majetok a ktorí si nárokujú vyplatenie svojich príslušných nárokov z príjmov za zadržaný majetok. Opravný prostriedok sa týka aj rozhodnutí vydaných v súvislosti s týmito predbežnými vyhláseniami za podmienok uvedených v predchádzajúcom texte.
Vo vykonávacom konaní sa opravné prostriedky môžu týkať predovšetkým týchto rozhodnutí:
Opravný prostriedok v právnej otázke sa týka:
Pravidlá upravujúce opravné prostriedky vo vykonávacích konaniach sú stanovené v článkoch 852 až 854 Občianskeho súdneho poriadku, do ktorého možno nahliadnuť prostredníctvom tohto odkazu: Občiansky súdny poriadok.
Áno, existujú obmedzenia týkajúce sa ochrany dlžníka. Niektoré obmedzenia sa týkajú zadržania, iné obmedzenia sa týkajú výkonu v súvislosti s časovými lehotami.
Obmedzenia zadržania týkajúce sa ochrany dlžníka sú tieto: úplná alebo celková imunita proti zadržaniu, relatívna imunita proti zadržaniu a čiastočná imunita proti zadržaniu určitého majetku dlžníka. Existujú ďalšie dve obmedzenia: obmedzenie týkajúce sa ochrany spoločného majetku manželského páru vo vykonávacom konaní vedenom len proti jednému z manželov a ďalšie obmedzenie vyplývajúce zo zásady proporcionality, v zmysle ktorého by sa mal zadržať len majetok potrebný na vyrovnanie dlhu a výdavkov, ktoré vznikli pri výkone.
V dôsledku plynutia času sa môže obmedzovať výkon v prípade premlčania alebo obmedzenia. Po uplynutí príslušných lehôt zaniká právo, ktoré sa má vykonať.
Ďalej je vysvetlené, ako fungujú tieto obmedzenia týkajúce sa ochrany dlžníka a lehôt.
Majetok s úplnou a celkovou imunitou proti zadržaniu
Okrem vecí oslobodených od zadržania podľa osobitného ustanovenia sa úplná imunita proti zadržaniu vzťahuje aj na tento majetok:
Majetok s relatívnou imunitou proti zadržaniu
Čiastočne zadržateľný majetok
Imunita proti zadržaniu peňažných súm alebo bankových vkladov
Peňažné sumy alebo bankové vklady, ktoré sú výsledkom vyrovnania nároku chráneného imunitou proti zadržaniu, sú chránené imunitou proti zadržaniu podľa rovnakých podmienok ako pôvodný nárok.
Obmedzenia týkajúce sa zadržania spoločného majetku vo vykonávacom konaní vedenom proti jednému z manželov
Všeobecné pravidlá týkajúce sa majetku, ktorý možno zadržať, a obmedzení vzťahujúcich sa na zadržanie sa stanovujú v článkoch 735 až 747 metodiku Občianskeho súdneho poriadku.
Obmedzenia týkajúce sa zadržania vyplývajúce z proporcionality
Zadržanie sa obmedzuje na majetok potrebný na splatenie vymáhaného dlhu a predpokladaných trov výkonu, ktoré na účely vykonania zadržania a bez toho, aby tým bolo dotknuté neskoršie vyrovnanie, predstavujú 20 %, 10 % a 5 % hodnoty výkonu v závislosti od toho, či je táto hodnota nižšia ako hodnota zodpovedajúca právomoci okresného súdu, alebo prekračuje túto hodnotu, ale nepresahuje štvornásobok hodnoty zodpovedajúcej právomoci odvolacieho súdu, alebo je hodnota výkonu vyššia ako tento štvornásobok. Hodnota zodpovedajúca právomoci okresného súdu je 5 000,00 EUR a hodnota zodpovedajúca právomoci odvolacieho súdu je 30 000,00 EUR (v roku 2021 v čase revízie tohto informačného prehľadu). Tieto dve hodnoty sú stanovené v článku 44 zákona č. 62/2013 z 26. augusta 2013, do ktorého je možné nahliadnuť prostredníctvom tohto odkazu.
Obmedzenia výkonu súvisiace s premlčacou lehotou
Na súdnu ochranu (ktorej existencia alebo zavedenie závisí od vôle účastníkov konania) sa spravidla vzťahuje premlčanie, ak sa nevykoná v lehote stanovenej zákonom.
Súd nemôže stanoviť premlčanie z vlastného podnetu. Premlčanie nadobúda účinnosť, ak sa ho súdne alebo mimosúdne domôže osoba, ktorá má z neho prospech, jej zástupca alebo prokurátor (v prípade nespôsobilosti dotknutej osoby).
Po uplynutí premlčacej lehoty dotknutá osoba (dlžník) môže odmietnuť platbu alebo môže ľubovoľným spôsobom napadnúť vykonanie premlčaného práva. Ak sa proti dotknutej osobe začne vykonávacie konanie, dlžník, proti ktorému sa výkon navrhuje, môže namietnuť proti výkonu prostredníctvom žaloby o navrátenie neprávom odňatých vecí na základe premlčania. Lehota na predloženie námietok proti výkonu je 20 dní od doručenia predvolania.
Dlžník však nemôže požadovať zaplatenie (vrátenie) splátky, ktorú uhradil samovoľne, aby vyrovnal premlčaný záväzok, hoci to urobil, pretože o premlčaní nevedel. Toto pravidlo sa uplatňuje na všetky formy vykonania premlčaného práva, ako aj na jeho uznanie alebo na poskytnutie záruk.
Veritelia dlžníka a tretie strany s oprávneným záujmom na vyhlásení premlčania môžu využiť premlčanie proti účastníkovi konania domáhajúcemu sa výkonu rozhodnutia, hoci dlžník sa rozhodol túto možnosť nevyužiť. Ak sa však dlžník premlčania vzdá, veritelia sa naň môžu odvolávať iba ak sú splnené podmienky týkajúce sa odporovacej žaloby stanovené v občianskom práve (impugnação pauliana).
Ak sa dlžník v prípade vznesenia obvinenia neodvolá na premlčacie lehoty a je odsúdený, konečné rozhodnutie nemá vplyv na uznané právo jeho veriteľov.
Bežná premlčacia lehota je 20 rokov, ale existujú aj krátkodobé premlčania.
V nasledujúcich prípadoch sa uplatňuje päťročná premlčacia lehota:
Zákonom sú stanovené predpokladané premlčania (na základe domnienky zhody) v týchto prípadoch:
V prípade premlčacej lehoty, ktorá je v občianskom práve opísaná ako predpokladaná premlčacia lehota, sa uplatňujú tieto pravidlá:
V prípade premlčania práv uznaných v rozsudku alebo vykonateľnom titule sa postupuje takto:
V Občianskom zákonníku sú stanovené pravidlá týkajúce sa začiatku, pozastavenia a prerušenia premlčacej lehoty. Keď existujú dôvody na pozastavenie (napr. maloleté osoby, vojenská služba, vyššia moc, zlyhanie dlžníka), premlčacia lehota sa nezačne ani neplynie. V prípade prerušenia premlčacej lehoty sa uplynutý čas vôbec nezohľadňuje a začína plynúť nová premlčacia lehota.
Veriteľ, ktorý chce dosiahnuť prerušenie premlčacej lehoty, to môže vykonať prostredníctvom jedného z týchto úkonov:
Ak sa predvolanie alebo oznámenie nevykoná do piatich dní od predloženia príslušnej žiadosti z dôvodu, za ktorý žiadateľ nezodpovedá, premlčacia lehota sa preruší po uplynutí piatich dní.
Ak sa zruší platnosť predvolania alebo oznámenia, nebráni to prerušeniu uvedenému v predchádzajúcich odsekoch.
Na účely tohto článku sa všetky ostatné súdne prostriedky na oznámenie úkonu osobe, proti ktorej možno uplatniť právo, považujú za rovnocenné s predvolaním alebo oznámením.
Prerušenie premlčacej lehoty má tieto účinky (pokiaľ zákon výslovne nestanovuje inak):
Obmedzenia výkonu súvisiace s dátumom uplynutia platnosti
Keď sa podľa zákona alebo z vôle účastníkov konania musí právo uplatniť v určitej lehote, uplatňujú sa pravidlá týkajúce sa uplynutia platnosti, pokiaľ sa zákonom výslovne neuvádza premlčanie.
Uplynutiu platnosti možno predísť len tak, že sa v zákonnej alebo zmluvnej lehote vykoná úkon, ktorému sa zákonom alebo v zmluve pripisuje preventívny účinok. Samotné podanie určovacej alebo vykonávacej žaloby bráni uplynutiu platnosti, pričom nie je potrebné doručiť predvolanie dlžníkovi. Ak je v zmluve alebo právnom ustanovení stanovená lehota v súvislosti so súdnou ochranou, uznanie tejto ochrany osobou, proti ktorej sa musí uplatniť, takisto bráni uplynutiu platnosti.
Lehota na uplynutie platnosti sa môže pozastaviť alebo prerušiť iba v prípadoch, ak tak stanovuje zákon a ak zákon nestanovuje žiadny iný konkrétny dátum, lehota na uplynutie platnosti začína plynúť od okamihu, keď je možné práva zákonne uplatňovať.
Uplynutie platnosti posudzuje súd ex officio a možno ho uplatniť v ktorejkoľvek fáze konania v prípade neodňateľných práv. Ak sa uplynutie platnosti týka súdnej ochrany a na základe toho sa začne vykonávacie konanie, uplynutia platnosti sa musí domáhať osoba, ktorá má z neho prospech (spravidla dlžník/účastník konania, proti ktorému sa výkon navrhuje).
Definície a účinky premlčacej lehoty a dátumu uplynutia platnosti sú stanovené v článkoch 309 až 340 Občianskeho zákonníka, do ktorých je možné nahliadnuť prostredníctvom tohto odkazu.
Upozornenie:
Kontaktné miesto Európskej justičnej siete pre občianske a obchodné veci ani iné orgány nie sú viazané informáciami, ktoré sa nachádzajú v tomto prehľade. V každom prípade je zároveň potrebné preštudovať si platné právne predpisy. Tie sa pravidelne aktualizujú a ich interpretácia sa vyvíja s ohľadom na judikatúru.
Táto webová stránka je súčasťou portálu Vaša Európa.
Privítame vašu spätnú väzbu, pokiaľ ide o užitočnosť poskytnutých informácií.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné kontaktné body EJS. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska justičná sieť pre občianske a obchodné veci ani Európska komisia nenesú žiadnu zodpovednosť ani inak neručia za informácie alebo údaje, ktoré tento dokument obsahuje alebo na ktoré odkazuje. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.