- 1. Milyen jogi védelemben részesülök az Önök országában, ha üzleti tevékenységgel kapcsolatos emberi jogi jogsértés áldozatává válok? Ez a védelem magában foglal kártérítést?
- 2. Léteznek a súlyos emberi jogi jogsértésekre vonatkozóan különös szabályok az Önök országában? Ezek a szabályok a környezetvédelmi bűncselekményekre vagy a súlyos munkaerő-kizsákmányolásra is vonatkoznak?
- 3. Emberi jogi jogsértés áldozatává váltam egy európai transznacionális vállalat tevékenysége eredményeként az Európai Unión kívül. Fordulhatok az Önök országának bíróságaihoz, ha nem vagyok uniós polgár vagy nem az EU-ban élek? Mik a követelményei annak, hogy jogaim megsértésére hivatkozhassak? Hol kaphatok további tájékoztatást?
- 4. Ombudsmani intézmények, esélyegyenlőségi testületek vagy nemzeti emberi jogi intézmények támogathatják-e az európai transznacionális vállalatok által az Európai Unión kívül elkövetett emberi jogi jogsértések áldozatait? Vizsgálódhatnak-e ezek a testületek az ügyemben, ha nem vagyok uniós polgár vagy nem az EU-ban élek? Léteznek-e egyéb közszolgáltatások (mint a munkaügyi vagy környezetvédelmi felügyelőségek) az Önök országában, amelyek vizsgálhatják az ügyemet? Honnan tájékozódhatom a jogaimról?
- 5. Előírja-e az Önök országa az európai transznacionális vállalatok számára, hogy üzleti tevékenységükből eredő jogsértések esetére hozzanak létre panaszkezelési mechanizmust vagy közvetítői szolgálatot? Ezek a kötelezettségek alkalmazandók-e azokban az esetben is, amikor a jogsértések az Európai Unión kívül történtek? Ki a felelős az Önök országában e tevékenységek ellenőrzéséért? Állnak-e rendelkezésre nyilvános jelentések a rendszer működésével kapcsolatban?
- 6. Vannak-e meghatározott jogaim, ha olyan veszélyeztetett sértett vagyok, aki üzleti tevékenységgel kapcsolatos emberi jogi jogsértés miatt kívánja jogait érvényesíteni? Kaphatok-e költségmentességet, és ha igen, milyen feltételek mellett?
Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
1. Milyen jogi védelemben részesülök az Önök országában, ha üzleti tevékenységgel kapcsolatos emberi jogi jogsértés áldozatává válok? Ez a védelem magában foglal kártérítést?
A munkáltatói felelősségről (kötelező biztosításról) szóló 174/1989. sz. módosított törvény rendelkezései szerint azok a munkavállalók, akik üzleti tevékenységgel kapcsolatos emberi jogi jogsértés áldozatává válnak, a foglalkoztatásuk által okozott és annak során bekövetkező munkahelyi baleset (halál vagy testi sérülés), vagy a munkájuk által okozott foglalkozási megbetegedés esetén kártérítésre jogosultak. A törvény megköveteli, hogy minden munkáltató rendelkezzen a munkavállalók munkahelyi balesetét vagy foglalkozási megbetegedését fedező biztosítással. E követelmény kiterjed a Cipruson állandó lakóhellyel rendelkező azon személyek foglalkoztatására, akiket külföldön foglalkoztatnak, és akik munkahelyi balesetet vagy foglalkoztatási megbetegedést szenvednek el. A törvény meghatározza a munkavállalónként és balesetenként vagy foglalkoztatási megbetegedésenként (százhatvanezer euró, 160 000,00 EUR), valamint az ugyanazon üzemi eseményből eredő esetenként vagy esetsorozatonként (3 415 000,00 euró) fedezett minimális összeget, ideértve a kiadásokat és a kamatokat is.
Ahhoz, hogy a munkavállaló a törvényben előírt mértéket meghaladó kártérítésben részesüljön, erre irányuló keresetet kell benyújtania a bíróságon.
A munkahelyi egészségvédelemmel és biztonsággal kapcsolatos jogszabályok betartására vonatkozó, a munkáltatók telephelyein / vállalkozásainál végzett ellenőrzések során a munkaügyi felügyelőség felügyelői azt is ellenőrzik, hogy a létezik-e a munkáltató kötelező felelősségbiztosítását igazoló dokumentum.
2. Léteznek a súlyos emberi jogi jogsértésekre vonatkozóan különös szabályok az Önök országában? Ezek a szabályok a környezetvédelmi bűncselekményekre vagy a súlyos munkaerő-kizsákmányolásra is vonatkoznak?
Lásd a fenti 1. kérdésre adott választ.
3. Emberi jogi jogsértés áldozatává váltam egy európai transznacionális vállalat tevékenysége eredményeként az Európai Unión kívül. Fordulhatok az Önök országának bíróságaihoz, ha nem vagyok uniós polgár vagy nem az EU-ban élek? Mik a követelményei annak, hogy jogaim megsértésére hivatkozhassak? Hol kaphatok további tájékoztatást?
Nem fordulhat e bíróságokhoz. A rendelkezésre álló – a kérdésben leírt – információk és adatok alapján úgy tűnik, hogy nem áll fenn a ciprusi bíróságok joghatóságát megalapozó kapcsolat.
4. Ombudsmani intézmények, esélyegyenlőségi testületek vagy nemzeti emberi jogi intézmények támogathatják-e az európai transznacionális vállalatok által az Európai Unión kívül elkövetett emberi jogi jogsértések áldozatait? Vizsgálódhatnak-e ezek a testületek az ügyemben, ha nem vagyok uniós polgár vagy nem az EU-ban élek? Léteznek-e egyéb közszolgáltatások (mint a munkaügyi vagy környezetvédelmi felügyelőségek) az Önök országában, amelyek vizsgálhatják az ügyemet? Honnan tájékozódhatom a jogaimról?
Nem. Az állításuk szerint emberi jogi jogsértés áldozatává váló harmadik országbeli állampolgárok megfelelő védelmét független intézmények biztosítják, feltéve, hogy a jogsértést Cipruson követték el.
5. Előírja-e az Önök országa az európai transznacionális vállalatok számára, hogy üzleti tevékenységükből eredő jogsértések esetére hozzanak létre panaszkezelési mechanizmust vagy közvetítői szolgálatot? Ezek a kötelezettségek alkalmazandók-e azokban az esetben is, amikor a jogsértések az Európai Unión kívül történtek? Ki a felelős az Önök országában e tevékenységek ellenőrzéséért? Állnak-e rendelkezésre nyilvános jelentések a rendszer működésével kapcsolatban?
A fogyasztói jogviták online rendezéséről szóló 524/2013/EU rendelet előírja az online üzletet működtető társaságok számára, hogy a honlapjukon nyújtsanak tájékoztatást az online vitarendezési platformról.
6. Vannak-e meghatározott jogaim, ha olyan veszélyeztetett sértett vagyok, aki üzleti tevékenységgel kapcsolatos emberi jogi jogsértés miatt kívánja jogait érvényesíteni? Kaphatok-e költségmentességet, és ha igen, milyen feltételek mellett?
Minden természetes személy, akinek emberi jogait megsértették, kaphat költségmentességet, feltéve, hogy e személy a Ciprusi Köztársaság területén rendelkezik lakóhellyel, függetlenül attól, hogy a Ciprusi Köztársaság állampolgára vagy uniós polgár-e.
Mely költségeket fedezi a költségmentesség?
A költségmentesség a következőkre vonatkozik:
- ügyvéd igénybevétele,
- jogi tanácsadás, és
- bíróság előtti képviselet.
Kaphatok-e költségmentességet ugyanezen feltételek mellett, ha nem vagyok uniós polgár vagy nem az EU-ban élek?
Nem.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.