Uzņēmējdarbība un cilvēktiesības

Kipra

Saturu nodrošina
Kipra

1. Kāda veida tiesību aizsardzība tiesā man ir pieejama jūsu valstī, ja pret mani ir pieļauti ar uzņēmējdarbību saistīti cilvēktiesību pārkāpumi? Vai šī aizsardzība ietver zaudējumu atlīdzināšanu?

Saskaņā ar Likumu Nr. 174/1989 par darba devēja atbildību (obligātā apdrošināšana) ar grozījumiem darbiniekiem, pret kuriem pieļauti ar uzņēmējdarbību saistīti cilvēktiesību pārkāpumi, ir tiesības uz zaudējumu atlīdzību šādos gadījumos: negadījums darbavietā (nāves iestāšanās vai miesas bojājumi), ko izraisījis darbs vai kas noticis darba laikā; vai darba izraisītas arodslimības. Minētais likums paredz, ka visiem darba devējiem ir jāiegādājas apdrošināšanas polise atbildības segšanai nelaimes gadījuma darbā vai arodslimības gadījumā, kas skar darbinieku. Šī prasība ietver arī Kipras pastāvīgos iedzīvotājus, kas nodarbināti ārvalstīs un saskārušies ar negadījumu vai arodslimību. Likums nosaka minimālo seguma summu par katru negadījumu vai arodslimību uz katru darbinieku (simt sešdesmit tūkstoši euro (160 000,00 EUR)), kā arī par katru gadījumu vai gadījumu kopumu, kas izriet no viena un tā paša notikuma darbā (3 415 000,00 EUR), ietverot izdevumus un procentus.

Lai nodrošinātu tādas zaudējumu atlīdzības izmaksāšanu darbiniekam, kas pārsniedz likumā noteikto, ir jāiesniedz attiecīga prasība tiesā.

Veicot pārbaudes darba devēja filiālēs/uzņēmumos, lai pārliecinātos par atbilstību tiesību aktiem darba drošības un veselības jomā, Darba inspekcijas inspektori pārbauda arī, vai ir dokuments, kas apliecina darba devēja obligāto atbildības apdrošināšanu.

2. Vai ir konkrēti noteikumi par rupjiem cilvēktiesību pārkāpumiem? Vai šie noteikumi ir piemērojami par noziegumiem pret vidi vai smagiem darbaspēka ekspluatācijas gadījumiem?

Sk. atbildi uz 1. jautājumu iepriekš.

3. Pret mani ir pieļauti cilvēktiesību pārkāpumi saistībā ar Eiropas transnacionālas korporācijas darbībām, kuras veiktas ārpus Eiropas Savienības. Vai man ir piekļuve tiesām jūsu valstī, ja es neesmu ES pilsonis vai ja es nedzīvoju ES? Kādi ir nosacījumi, lai iesniegtu prasību par manu tiesību pārkāpumiem? Kur var atrast papildu informāciju?

Nē, piekļuve nav nodrošināta. Pamatojoties uz pieejamo informāciju un datiem, kā aprakstīts jautājumā, nešķiet, ka ir kāda saikne, lai noteiktu Kipras tiesu jurisdikciju.

4. Vai ombuda iestādes, līdztiesības iestādes vai valsts cilvēktiesību iestādes var atbalstīt personas, pret kurām ir pieļauti ar uzņēmējdarbību saistīti cilvēktiesību pārkāpumi, ko izdarījušas Eiropas transnacionālas korporācijas ārpus ES? Vai šīs iestādes var izmeklēt manu lietu, ja es neesmu ES pilsonis vai ja es nedzīvoju ES? Vai jūsu valstī ir kādi citi valsts dienesti (piemēram, darba vai vides inspekcija), kas var izmeklēt manu lietu? Kur es varu atrast informāciju par savām tiesībām?

Nē. Trešo valstu valstspiederīgie, kas uzskata, ka ir kļuvuši par cilvēktiesību pārkāpumu upuriem, saņem neatkarīgu iestāžu atbilstīgu aizsardzību, ja pārkāpums ir ticis pieļauts Kiprā.

5. Vai jūsu valsts uzliek pienākumu Eiropas transnacionālām korporācijām izveidot sūdzību izskatīšanas mehānismus vai starpniecības pakalpojumus saistībā ar pārkāpumiem, kas radušies to uzņēmējdarbības rezultātā? Vai šie pienākumi attiecas arī uz pārkāpumiem, kuri pieļauti ārpus Eiropas Savienības? Kas atbild par šo darbību uzraudzību jūsu valstī? Vai ir pieejami kādi publiski ziņojumi, kuros sniegta informācija par šo sistēmu darbību?

Regulā (ES) Nr. 524/2013 par patērētāju strīdu izšķiršanu tiešsaistē noteikts, ka uzņēmumiem ar interneta veikaliem ir savās tīmekļa vietnēs jāsniedz tiešsaistē informācija par strīdu izšķiršanas tiešsaistē platformu.

6. Vai man ir konkrētas tiesības gadījumā, ja esmu neaizsargāts cietušais, kas vēlas saņemt tiesiskās aizsardzības līdzekli par cilvēktiesību pārkāpumiem saistībā ar uzņēmējdarbību? Vai un saskaņā ar kādiem nosacījumiem varu saņemt juridisko palīdzību?

Piekļuvi juridiskajai palīdzībai nodrošina visām fiziskajām personām, kas kļuvušas par cilvēktiesību pārkāpumu upuriem Kipras Republikas teritorijā neatkarīgi no tā, vai tās ir Kipras Republikas pilsoņi vai ES pilsoņi.

Kādas izmaksas segs juridiskā palīdzība?

Juridisko palīdzību sniedz:

  • advokāta nolīgšanai;
  • juridiskām konsultācijām;
  • pārstāvībai tiesā.

Vai man ir piekļuve juridiskai palīdzībai saskaņā ar tādiem pašiem nosacījumiem, ja es neesmu ES pilsonis vai ja es nedzīvoju ES?

Nē.

Lapa atjaunināta: 22/07/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.