Consumer Law Database

A tool offering easy access to the national rules transforming the key EU consumer directives in EU countries.

Who’s it for?

It’s for everyone – from consumers and businesses through to legal practitioners and enforcement authorities.

What does it cover?

It includes:

  • key EU directives on consumer law
  • measures to incorporate them into national law
  • past legal rulings from EU countries and the European Court of Justice
  • relevant national administrative practice.

How does it work?

It helps consumers, businesses, lawyers, judges etc. to quickly check rights and obligations arising from consumer law.

How does it fit into the EU’s overall consumer policy?

It aims to raise awareness of EU consumer law, make compliance easier and enhance enforcement of consumer law.

To help make this database as complete and easy to use as possible, use this form to send us your comments.

Valsts

Patērētāju tiesību jomā pieņemto ES direktīvu transponēšana dalībvalstīs. Šajā datubāzē ir katrai dalībvalstij visbūtiskākie elementi saistībā ar judikatūru, doktrīnu un juridisko literatūru, kā arī citi elementi, tādi kā nacionālo oficiālo iestāžu administratīvie akti.

Direktīvas

Spēkā esošās un atceltās ES direktīvas patērētāju tiesību jomā. Attiecībā uz katru direktīvas pantu datubāzē ir visatbilstošākā judikatūra, doktrīna un juridiskā literatūra, kā arī citi elementi, tādi kā citu oficiālo iestāžu administratīvie akti un lēmumi. Šī informācija ir iedalīta pa valstīm, un tas ļauj salīdzināt dažādas interpretācijas un īstenojuma veidus.

Izpilde

Instrumenti, kuru mērķis ir nodrošināt direktīvu pareizu piemērošanu un līdz ar to patērētāju aizsardzību, pa valstīm. Šie instrumenti ir grupēti pēc izpildes veidiem: administratīva, izmantojot tiesvedību, sankcijas u.c. Cita starpā tiek sniegta atbilde uz šādiem jautājumiem: kādi instrumenti tiek izmantoti, kurš ir tiesīgs tos izmantot, kādas ir to procedūras un prasības, atšķirība starp civiltiesiskajām sankcijām un kriminālsankcijām, vai pastāv ārpustiesas strīdu izšķiršanas struktūra.

Last update: 15/07/2021

This page is maintained by the European Commission. The information on this page does not necessarily reflect the official position of the European Commission. The Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice with regard to copyright rules for European pages.