Vnitrostátní právní předpisy

Řecko

Na této stránce naleznete informace týkající se právního systému v Řecku.

Obsah zajišťuje
Řecko

Prameny práva

  • Právní předpisy
  • Právní obyčeje
  • Všeobecně uznávaná pravidla mezinárodního práva
  • Právo Evropské unie
  • Mezinárodní úmluvy
  • Judikatura

Druhy právních nástrojů — popis

Ústava (Sýntagma) (základní zákon, na němž jsou založeny všechny právní předpisy)

Formální zákon (typikós nómos) (zákon přijatý Parlamentem a prezidentem republiky)

Legislativní nástroje (práxeis nomothetikoú periechoménou) (zákony přijaté prezidentem republiky na návrh Rady ministrů pro legislativní řešení výjimečných naléhavých a nepředvídatelných případů)

Regulační prezidentský dekret (kanonistikó proedrikó diátagma) (stanoví právní předpisy a vydává jej prezident republiky na základě zvláštního nebo obecného zákonného zmocnění)

Regulační správní akty (kanonistikés práxeis tis dioíkisis) (vydávané správními orgány; obecné právní normy s účinky formálních zákonů)

Zakládací smlouvy EU (na jejich základě mohou orgány EU přijímat legislativní akty, které pak členské státy provádějí)

Nařízení (závazné legislativní akty, které se okamžitě a povinně provádějí ve všech zemích EU)

Směrnice (legislativní akty, které stanoví cíl, jehož mají všechny země EU dosáhnout. Každá země však musí přijmout své vlastní právní předpisy, aby těchto cílů dosáhla a provedla směrnici do vnitrostátního práva)

Mezinárodní úmluvy (dohody mezi dvěma nebo více stranami, které podléhají jinému právnímu systému, týkající se určitého předmětu spolupráce)

Postavení právních obyčejů a judikatury

Obyčeje vznikají neustále se opakující praxí z přesvědčení, že jde o právní povinnost (opinio juris) ve věcech týkajících se oblastí spadajících do působnosti hmotných pravidel ústavy. Obyčej je nepsaný pramen práva

Judikatura je soubor rozhodnutí vydaných soudem, který vykládá a aplikuje zákony prostřednictvím právních rozhodnutí. Judikaturu lze považovat za nepřímý pramen práva.

Opatření přijatá místními orgány

První a druhá úroveň místní samosprávy má pravomoc spravovat místní záležitosti. Platí domněnka, že místní a regionální orgány mají pravomoc spravovat místní záležitosti. Místní a regionální orgány mají správní a finanční autonomii. Stát přijímá legislativní, regulační a rozpočtová opatření nezbytná k zajištění finanční autonomie a zdrojů, které místní a regionální orgány potřebují k plnění svého poslání a svých povinností, a zároveň zajišťuje transparentnost při správě těchto zdrojů. Zákon stanoví platby a přidělování daní a poplatků stanovených ve prospěch místních a regionálních orgánů, které vybírá stát.

Mezinárodní prameny práva a právo Evropské unie

Zakládací smlouvy EU (na jejich základě mohou orgány EU přijímat legislativní akty, které pak členské státy provádějí)

Nařízení (závazné právní akty, které se okamžitě a povinně provádějí ve všech zemích EU).

Směrnice (legislativní akty, které stanoví cíl, jehož mají všechny země EU dosáhnout. Každá země však musí přijmout své vlastní právní předpisy, aby těchto cílů dosáhla a provedla směrnici do vnitrostátního práva).

Mezinárodní úmluvy (dohody mezi dvěma nebo více stranami, které podléhají jinému právnímu systému, týkající se určitého předmětu spolupráce).

Nejdůležitější akty / právní předpisy

Občanské právo

Občanský zákoník (Astikós Kódikas)

Občanský soudní řád (Kódikas Politikís Dikonomías)

Obchodní právo

Zákon 4738/2020 «o vyrovnání dluhů a poskytnutí druhé šance v případě úpadku, insolvence atd.», který zrušil zákon o úpadku

Zákon 2121/1993: Autorská práva, práva s nimi související atd.

Zákony upravující formu a fungování společností

Správní právo

Ústava

Správní řád (Kódikas Dioikitikís Diadikasías)

Soudní řád správní (Kódikas Dioikitikís Dikonomías)

Trestní právo

Trestní zákoník (Poinikós Kódikas)

Trestní řád (Kódikas Poinikís Dikonomías)

Hierarchie právních nástrojů

Hierarchie právních předpisů je tato: Ústava, právo Evropské unie, mezinárodní smlouvy, zákony a dekrety, nařízení vydané vládou a nařízení ministrů. Kromě obecně platných právních předpisů jsou na základě zvláštních zákonů vydávány také individuální právní akty, které jsou v normativní hierarchii podřazeny pod zákony a nařízeními. Právní předpisy na všech úrovních musí být v souladu s právními předpisy vyšší právní síly.

Legislativní proces

Legislativní iniciativa

Návrh zákona vypracovaný zvláštní legislativní komisí je zaslán Ústřední legislativní komisi Generálního sekretariátu vlády k posouzení zejména z hlediska systematiky právní úpravy, přičemž je třeba dbát i na další hlediska (ústavnost, slučitelnost s mezinárodním právem).

Přijetí zákona

Návrh zákona se předkládá Parlamentu spolu s důvodovou zprávou, která uvádí odůvodnění a cíle navrhovaných ustanovení. Pokud příslušná ustanovení předpokládají výdaje v rámci státního rozpočtu, musí být vypracována zvláštní zpráva o výdajích a související zpráva o výdajích musí být vypracována Státním všeobecným účetním úřadem (Genikó Logistírio tou Krátous). K návrhu právního předpisu musí být rovněž přiložena zpráva o posouzení dopadů a zpráva o veřejné konzultaci, která předcházela předložení návrhu právního předpisu, s výjimkou výjimečných okolností.

Předseda Parlamentu postoupí návrh zákon k projednání buď na plenárním zasedání, zvláštním odděleních Parlamentu, nebo stálým parlamentním výborům. Dekrety k provedení zákonů vydává prezident republiky na návrh příslušných ministrů. Na základě zvláštních právních předpisů jsou správní orgány oprávněny vydávat regulační akty týkající se konkrétnějších záležitostí nebo záležitostí místního zájmu či technické povahy nebo pokud je třeba upravit podrobnosti.

Poté, co zákon podepíší všichni příslušní ministři, prezident republiky zákon vydá a zveřejní do jednoho měsíce od jeho přijetí Parlamentem.

Iniciativa ke změně zákona přísluší příslušnému ministrovi. Zákon je platný, dokud není zrušen novým zákonem.

Vyhlášení, zveřejnění a vstup v platnost

Zákon upřesňuje, kdy vstupuje v platnost. Pokud tak nestanoví, vstoupí v souladu s článkem 103 úvodního zákona k občanskému zákoníku v platnost 10 dní po svém zveřejnění ve vládním věstníku.

Platnost zákona, kterým se ratifikuje úmluva, začíná v zásadě dnem jeho zveřejnění ve vládním věstníku a úmluva nabývá právní účinnosti dnem uvedeným v úmluvě.

Všechny zákony přijaté od 22. října 1993 jsou k dispozici na internetových stránkách řeckého Parlamentu. Na internetových stránkách Národního úřadu pro tisk lze navíc pomocí funkce «vyhledávání» najít seznamy zákonů a prezidentských dekretů přijatých od roku 1890 podle jednotlivých roků, jejich věcné zaměření a údaje o vládním věstníku, ve kterém byly zveřejněny.

Prostředky řešení rozporu mezi různými prameny práva

Podle článku 28 Ústavy jsou mezinárodní úmluvy od okamžiku ratifikace zákonem nedílnou součástí řeckého vnitrostátního právního pořádku a mají přednost před jakýmkoli jiným právním předpisem, pokud byly přijaty později, s výjimkou ustanovení Ústavy.

Nařízení Evropské unie jsou závazná v celém rozsahu a přímo použitelná ve všech členských státech.

Směrnice jsou transponovány prostřednictvím zákonů, prezidentských dekretů nebo ministerských rozhodnutí.

Právní databáze (s příslušnými odkazy)

Je přístup bezplatný?

Národní úřad pro tisk vede kompletní právní databázi.

Přístup je bezplatný (článek 7 zákona 3861/2010, Vládní věstník, série I, č. 112 ze dne 13. července 2010).

Společnosti Intracom a Hol vedou kompletní právní databázi «ΝΟΜΟS».

Přístup je zpoplatněn.

Internetové stránky Legislativní rady státu (Nomikó Symvoúlio tou Krátous).

Přístup je zdarma.

V jakých jazycích je k dispozici?

Obsah je k dispozici pouze v řečtině.

Jaká jsou dostupná kritéria vyhledávání?

Národní úřad pro tisk:

  • Série
  • Rok vydání
  • Číslo vystavení

Právní databáze NOMOS:

  • Řecké právní předpisy podle ČÍSLA A ROKU (nebo všechny právní předpisy za daný rok)
  • Řecké právní předpisy na základě série a čísla vydání vládního věstníku
  • SEZNAM ZÁKONÍKŮ, Ústavy a dalších institucionálních právních předpisů
  • Vyhledávání pomocí slov ve vyhledávači

Legislativní rada státu:

  • Číslo odvolání nebo stanoviska
  • Dotčené ustanovení
  • Navrhovatel
  • Datum nebo rok
  • Klíčová slova
Poslední aktualizace: 16/10/2024

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.