- Към кого да се обърна?
- В кои области е допустимо прибягването до медиация и/или то е най-често срещано?
- Необходимо ли е да бъдат следвани специфични правила?
- Информация и обучение
- Какви са разходите, свързани с медиацията?
- Възможно ли е принудителното изпълнение на споразумение, постигнато в резултат от медиация?
Намиране на информация по региони
Към кого да се обърна?
Федералната комисия по медиация.
Въпреки че самата тя не провежда медиация, Федералната комисия по медиация регламентира тази професия и води списък на акредитираните медиатори.
Секретариатът на комисията предоставя информация на нидерландски и на френски език. С нея можете да се свържете по електронна поща и на следния адрес:
SPF Justice Commission fédérale de médiation Rue de la Loi, 341000 Bruxelles Тел.: (+32) 2 224 99 01 Факс: (+32) 2 224 99 07
Федералната комисия по медиация гарантира (благодарение на акредитирането на медиаторите) качеството и развитието на медиацията.
Списъкът на медиаторите е достъпен на нидерландски и на френски език.
В кои области е допустимо прибягването до медиация и/или то е най-често срещано?
Медиацията е допустима в:
- Гражданското право (включително семейните спорове);
- Търговското право;
- Трудовото право;
- Съществува и медиация по наказателноправни въпроси и в областта на възстановителното правосъдие, но тези области не са от компетентността на Федералната комисия по медиация.
Най-често до медиация се прибягва в гражданското право, по-специално по семейните дела.
Необходимо ли е да бъдат следвани специфични правила?
Използването на медиацията е доброволен избор на страните и не се санкционира в случай на неуспех.
Съгласно най-новите разпоредби в областта на семейното право, съдията е длъжен да осведоми страните за съществуването и възможностите, които предлага медиацията.
Съществува „Кодекс за поведение“ на медиаторите, който е достъпен на нидерландски и на френски език.
Информация и обучение
Уебсайтът съдържа значителна по обем информация относно различните аспекти на медиацията (провеждане на медиацията, разходи, адреси и др.).на нидерландски и на френски език.
Кът на специалиста
Този раздел от уебсайта информира за критериите за акредитиране и условията за обучение на медиаторите.
Федералната комисия по медиация е регламентирала обучението на медиаторите, но самото обучение се осигурява от частния сектор.
Програмата включва общ хорариум от 60 часа, разпределен в теоретично обучение от най-малко 25 часа и практическо обучение от най-малко 25 часа.
- Общата програма обхваща общите принципи на медиацията (етика / философия), изучаване на различните алтернативни способи за разрешаване на спорове, приложимото право, социологическите, психологическите аспекти и процеса на медиация.
- Практическите упражнения обхващат темите от програмата и развиват чрез ролеви игри уменията за преговаряне и комуникация.
Освен общата програма съществуват и специфични програми за всеки вид медиация (най-малко 30 часа, които свободно се разпределят между периодите на теоретично и практическо обучение).
Съществуват специфични програми по семейна, гражданска и търговска, а също и социална медиация.
Критерии за акредитация
- Критерии за акредитация на медиаторите,
- Указания за подаване на комплект от документи за акредитиране като медиатор съгласно закона от 21 февруари 2005 г.,
- Контролен лист за кандидатстване за признаване на квалификация като медиатор (Word)
Критерии за обучение / повишаване на квалификацията
Първоначално обучение
- Решение от 1 февруари 2007 г. за определяне на условията и процедурите за акредитация на центровете за обучение и на обучението на акредитираните медиатори (PDF)
- Акредитирани от Федералната комисия по медиация институции за обучение на медиатори
Повишаване на квалификацията
- Решение от 18 декември 2008 г. за определяне на задълженията на акредитираните медиатори в областта на продължаващото обучение и критериите за акредитация на програмите в тази област
Кодекс за добро поведение
- Кодекс за добро поведение на акредитирания медиатор (Word)
Разглеждане на оплаквания
- Решение относно процедурата за оттегляне на акредитация, определянето на санкциите, които произтичат от Кодекса за добро поведение и процедурата за прилагане на тези санкции
Какви са разходите, свързани с медиацията?
Медиацията не е безплатна. Хонорарът на медиатора се съгласува между частния медиатор и страните. Законът не регламентира тези хонорари. В общия случай всяка страна заплаща половината от хонорара.
Възможно е дадена страна да получи помощ, за да плати хонорара на медиатора, ако тя е с ограничени финансови възможности и при условие че медиаторът е акредитиран.
Възможно ли е принудителното изпълнение на споразумение, постигнато в резултат от медиация?
Съгласно европейската Директива 2008/52/ЕО трябва да е възможно да се поиска принудително изпълнение на писмено споразумение, постигнато в резултат на медиация. Държавите-членки съобщават в кои съдилища или други органи могат да се подават такива молби. Белгия все още не е съобщила тази информация.
Въпреки това, съгласно членове 1733 и 1736 от Съдебния кодекс е възможно споразумение, постигнато в резултат на медиация, да се признае от съдия, с което на това споразумение се придава действителност и изпълнителна сила. Що се отнася до правната му форма, в този случай споразумението се оформя във вид на съдебно решение.
Има и алтернатива на официалното признаване. Възможно е споразумението, постигнато в резултат на медиация, да бъде скрепено в нотариална форма пред нотариус. По този начин споразумението става действително и придобива изпълнителна сила, без да е необходима намесата на съдия. Това е осъществимо само със съгласието на всички страни.
Връзки по темата
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.