Na koho se obrátit?
Na Federální komisi pro mediaci.
I když sama tato komise žádnou mediaci neprovádí, zabývá se regulací tohoto povolání a vede seznam autorizovaných mediátorů.
Sekretariát komise podává informace v nizozemštině a francouzštině. Je možné se na něj obrátit prostřednictvím e-mailu nebo na následující adrese:
SPF Justice Commission fédérale de médiation Rue de la Loi, 34 1040 Bruxelles Tel: (+32) 2 224 99 01 Fax: (+32) 2 224 99 07Federální komise pro mediaci ručí za kvalitu (tím, že schvaluje mediátory) a vývoj mediace.
Seznam mediátorů je k dispozici v nizozemštině a ve francouzštině.
V jakých oblastech je využití mediace přípustné a/nebo nejběžnější?
Mediace je přípustná v:
- občanském právu (včetně rodinných sporů);
- obchodním právu;
- pracovním právu;
- existuje rovněž mediace trestní a nápravná, ale tyto oblasti nespadají do působnosti Federální komise pro mediaci.
Nejčastější oblastí, v níž se mediace uplatňuje, je občanské právo, konkrétně rodinné věci.
Jaká jsou pravidla mediace?
Zvolit si mediaci je svobodným rozhodnutím stran, v případě neúspěchu neexistuje žádná sankce.
Podle nedávných ustanovení rodinného práva je soudce povinen informovat strany o existenci mediace a jejích možnostech.
Existuje kodex řádné praxe mediátorů, který je k dispozici v nizozemštině a ve francouzštině.
Informace a vzdělávání
Na internetových stránkách je k dispozici množství informací v nizozemštině a ve francouzštině o různých aspektech mediace (průběh mediace, náklady, adresy…).
Koutek profesionálů
Tato část internetových stránek informuje o kritériích schvalování a podmínkách vzdělávání mediátorů.
Vzdělávání mediátorů upravuje Federální komise pro mediaci, ale zajišťuje ho soukromý sektor.
Program vzdělávání obsahuje společný základ v rozsahu 60 hodin rozdělených na minimálně 25 hodin teoretické výuky a minimálně 25 hodin výuky praktické.
- Společný základ zahrnuje obecné zásady mediace (etiku/filozofii), studium různých alternativních způsobů řešení sporů, platné právo, sociologické a psychologické aspekty a proces mediace.
- Praktická cvičení zahrnují předměty programu a prostřednictvím inscenačních metod rozvíjejí vyjednávací a komunikační dovednosti.
Kromě společného základu existují zvláštní programy pro každý typ mediace (minimálně 30 hodin, které se libovolně dělí mezi teoretickou a praktickou přípravu).
Existují zvláštní programy pro mediaci ve věcech rodinných, občanských, obchodních a sociálních.
Kritéria pro schvalování mediátorů
- kritéria pro schvalování mediátorů
- směrnice pro předkládání dokumentace pro získání osvědčení mediátora na základě zákona ze dne 21. února 2005
- soupis žádostí o jmenování mediátorem (Word)
Kritéria vzdělávání / dalšího vzdělávání
Základní vzdělávání
- Rozhodnutí ze dne 1. února 2007, kterým se stanoví podmínky a postupy schvalování vzdělávacích středisek a vzdělávání autorizovaných mediátorů (pdf)
- Zařízení pro vzdělávání mediátorů, kterým Federální komise pro mediaci udělila osvědčení
Další vzdělávání
- Rozhodnutí ze dne 18. prosince 2008, kterým se stanoví povinnosti autorizovaných mediátorů v oblasti dalšího vzdělávání a kritéria schvalování vzdělávacích programů v této oblasti
Kodex řádné praxe
- Kodex řádné praxe autorizovaného mediátora (Word)
Vyřizování stížností
- Rozhodnutí o odebírání osvědčení, o stanovení sankcí, které vyplývají z kodexu řádné praxe, a o uplatňování těchto sankcí
Jaké jsou náklady mediace?
Mediace se poskytuje za úplatu. Honoráře mediátorů jsou předmětem dohody mezi mediátorem a stranami sporu. Zákon honoráře neupravuje. Obvykle platí strany honorář mediátora napůl.
Strany mají možnost získat finanční pomoc na uhrazení honoráře mediátora, pokud mají nízké příjmy a pokud si vyberou autorizovaného mediátora.
Je dohoda, která je výsledkem mediace, vykonatelná?
Podle směrnice 2008/52/ES musí být možné požadovat, aby byla písemné dohoda, která je výsledkem mediace, vykonatelná. Členské státy oznámí Komisi soudy a jiné orgány příslušné pro přijímání žádostí. Belgie toto oznámení dosud neprovedla.
Podle článků 1733 a 1736 soudního zákoníku je nicméně možné nechat dohodu vyplývající z mediace schválit soudcem, čímž se stane úředně ověřenou a vykonatelnou. Co se týče formy, dohoda se přemění v rozsudek.
Existuje i jiná možnost než soudní ověření. Dohodu vyplývající z mediace je u notáře možné sepsat ve formě notářské listiny. Dohoda se tímto rovněž považuje za ověřenou a vykonatelnou, aniž by bylo nutné se obracet na soud. Tuto možnost lze využít pouze v případě, že s tím všechny strany souhlasí.
Související odkazy
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.