Hledat informace podle regionů
Na koho se obrátit?
Na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti Slovenské republiky je oddíl věnovaný mediaci, který je k dispozici pouze ve slovenštině.
V jakých oblastech je využití mediace přípustné a/nebo nejběžnější?
Mediační mechanismy jsou popsány v zákoně č. 420/2004 Sb., o mediaci a o doplnění některých zákonů ve znění pozdějších předpisů, který upravuje:
- provádění mediace,
- základní principy mediace a
- organizaci a účinky mediace.
Tento zákon se vztahuje na spory, které vznikají z občanskoprávních a rodinných vztahů, obchodních závazkových vztahů a pracovněprávních vztahů.
Mediace je mimosoudní postup, prostřednictvím kterého se mediátor snaží vyřešit spor vzniklý ze smluvních nebo jiných právních vztahů. Jedná se o postup, při kterém dvěma nebo více stranám sporu pomáhá jejich spor vyřešit třetí osoba (mediátor).
Podle ustanovení § 99 odst. 1 třetí věta zákona č. 99/1963 Sb., Občanský soudní řád ve znění pozdějších předpisů, „pokud to umožňují okolnosti projednávané věci, může soud před prvním jednáním a během řízení vyzvat účastníky, aby se pokusili spor urovnat mediací a zúčastnili se informativního setkání u mediátora zapsaného v registru mediátorů“.
Informace a odborná příprava
Oddíl týkající se mediace na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti Slovenské republiky nabízí informace o mediaci ve slovenštině. Více informací je k dispozici na internetových stránkách Evropské soudní sítě.
Jaké jsou náklady mediace?
Mediace je placenou službou. Odměna mediátora je individuální a obvykle je založena na hodinové sazbě nebo paušální sazbě. Mediace je podnikáním a žádné náklady s ní spojené nejsou stanoveny předem.
Je dohoda, která je výsledkem mediace, vykonatelná?
Směrnice 2008/52/ES umožňuje osobám zúčastněným ve sporu požadovat, aby byla písemná dohoda plynoucí z mediace učiněna vykonatelnou. Členské státy tuto informaci sdělí soudům a ostatním orgánům příslušným k přijímání těchto žádostí.
Mediace na Slovensku je neformálním, dobrovolným a důvěrným postupem pro mimosoudní řešení sporů prostřednictvím služeb mediátora. Cílem mediace je dosáhnout dohody, která je přijatelná pro obě strany.
Dohoda, která z mediačního řízení vzejde, musí mít písemnou formu. Platí především pro strany této dohody a je pro ně závazná. Na základě této dohody má oprávněná strana právo domáhat se soudního výkonu rozhodnutí nebo exekuce, pokud je tato dohoda:
- sepsána ve formě notářského zápisu,
- schválena jako smír před soudem, rozhodčím orgánem.
Pokud mediace nevede k uzavření dohody, je možno domáhat se předmětných práv u soudu.
Související odkazy
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.