Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
Kihez kell fordulni?
A bolgár Igazságügyi Minisztérium létrehozott egy közvetítői nyilvántartást a közhasznú szolgáltatásokat kínáló nonprofit vállalati testületek központi nyilvántartásának részeként.
Az Igazságügyi Minisztérium honlapjáról elérhetők a következők:
Mely területen megengedett és/vagy a leggyakoribb a közvetítés igénybevétele?
A közvetítés megengedett a jog számos területén. Ezeket a területeket azonban nem szabályozza vagy korlátozza jogszabály. A legutóbbi időkig a legtöbb bejegyzett közvetítő kereskedelmi és üzleti közvetítésre specializálódott.
Vannak sajátos szabályok e téren?
A közvetítői eljárás teljes mértékben önkéntes. Noha alternatív vitarendezési módot kínál a bíróság elkerülésével, nem előfeltétele a bírósági eljárás megindításának.
Nincs olyan konkrét magatartási kódex, amely a közvetítőkre vonatkozna. Azonban a közvetítésről szóló törvény, és a 2007. március 15-i 2. sz. rendelet, amely megállapítja a közvetítők képzésével foglalkozó szervezetek jóváhagyására vonatkozó feltételeket és eljárást, tartalmaz az etikai normákra vonatkozó rendelkezéseket
Tájékoztatás és képzés
A közvetítők képzésével foglalkozó szervezetek a magánszektorban működnek.
A képzési szemináriumok témái közé tartoznak a jogi eljárások és a közvetítők magatartására vonatkozó etikai szabályok, valamint a közvetítésről szóló törvényben és a 2007. március 15-i 2. sz. rendeletben megállapított eljárás.
Milyen költségekkel jár a közvetítés?
A közvetítésért díjat kell fizetni. A fizetendő összeg a közvetítő és az érintett felek megállapodásának tárgya.
Van lehetőség a közvetítés eredményeként létrejött megállapodás végrehajtására?
A 2008/52/EK irányelv értelmében (amely a határon átnyúló viták megoldásának alternatív formájaként a közvetítést ösztönzi és támogatja az Eu-ban), lehetővé kell tenni, hogy kérelmezni lehessen, hogy a közvetítés eredményeként létrejött írásbeli megállapodás tartalma végrehajtható legyen.
A 2008/52/EK irányelvnek a közvetítés eredményeként létrejött megállapodások végrehajthatóságról szóló rendelkezéseit a közvetítésről szóló törvény ültette át.
A tagállamok ezt kommunikálni fogják azon bíróságok és más hatóságok felé, amelyek az ilyen kérelmek fogadására illetékesek.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.