Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
Kihez kell fordulni?
Bulgária Igazságügyi Minisztériuma a hasznos közszolgáltatást nyújtó nonprofit szervezetek központi nyilvántartásának részeként létrehozta a közvetítők nyilvántartását.
Az Igazságügyi Minisztérium honlapja az alábbiakról nyújt információkat:
- a közvetítők jegyzéke;
- a közvetítői képzést nyújtó magánszervezetek.
Mely területeken van lehetőség közvetítés igénybevételére és/vagy mely területeken a legelterjedtebb a közvetítés?
A közvetítés számos jogterületen igénybe vehető. Erre vonatkozóan azonban nincsenek jogszabályi rendelkezések vagy korlátozások. Eddig a legtöbb bejegyzett közvetítő kereskedelmi vagy üzleti közvetítésre szakosodott.
Vannak-e külön szabályok e téren?
A közvetítés igénybevétele teljes mértékben önkéntes alapon történik. Noha a közvetítés bírósági eljárás nélküli, alternatív vitarendezést tesz lehetővé, igénybevétele nem előfeltétele annak, hogy valaki bírósági eljárást kezdeményezzen.
Nem létezik a közvetítőkre vonatkozó magatartási kódex. Mindazonáltal etikai előírásokat is tartalmaz a közvetítésről szóló törvény és a 2007. március 15-i 2. rendelet, amely meghatározza, hogy milyen feltételekkel és milyen eljárást követően kaphatnak engedélyt a közvetítési szolgáltatást nyújtó szervezetek.
Tájékoztatás és képzés
Közvetítői képzést a magánszférában működő szervezetek nyújtanak.
A képzés témái közé tartoznak többek között a jogi eljárások, a közvetítőkre alkalmazandó etikai szabályok, továbbá a közvetítésről szóló törvényben és a 2007. március 15-i 2. rendeletben meghatározott eljárás.
Milyen költségekkel jár a közvetítés?
A közvetítés nem ingyenes; annak díja a közvetítő és az érintett felek közötti megállapodás tárgyát képezi.
Végrehajtható-e a közvetítés eredményeként létrejött megállapodás?
A 2008/52/EK irányelv (melynek célja, hogy ösztönözze és elősegítse a közvetítést, mint az Unión belüli, határokon átnyúló jogviták alternatív rendezési módját) értelmében lehetővé kell tenni annak kérelmezését, hogy a közvetítés eredményeképpen létrejött írásbeli megállapodás végrehajtható legyen.
A tagállamoknak tájékoztatniuk kell erről a bíróságokat és az egyéb olyan hatóságokat, amelyek jogosultak ilyen kérelmek fogadására.
Kapcsolódó linkek
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.