Meklēt informāciju pēc reģiona
Ar ko sazināties?
Ar Federālo starpniecības komisiju.
Lai gan Federālā starpniecības komisija pati neveic starpniecību, tā regulē šo profesiju un uztur akreditētu starpnieku atjauninātu sarakstu.
Komisijas sekretariāts sniedz informāciju holandiešu valodā un franču valodā. Ar to var sazināties pa e-pastu un, rakstot uz šādu adresi:
Federālais publiskās pārvaldes dienests tieslietās Federālā starpniecības komisija Rue de la Loi,34 1000 Bruxelles Tālr.: (+32) 2 224 99 01 Fakss: (+32) 2 224 99 07Federālā starpniecības komisija garantē (ar starpnieku akreditācijas palīdzību) starpniecības kvalitāti un attīstību.
Starpnieku saraksts ir pieejams holandiešu valodā un franču valodā.
Kurā jomā starpniecība ir pieļaujama un/vai tiek visbiežāk izmantota?
Starpniecība ir pieļaujama
- civiltiesībās (tostarp ģimenes strīdos);
- komerctiesībās;
- darba tiesībās.
- Pastāv arī starpniecība krimināllietās un saistībā ar taisnīguma atjaunošanu, taču šīs jomas nav Federālās starpniecības komisijas piekritībā.
Visbiežāk sastopamā starpniecības joma ir civiltiesības, konkrētāk, ģimenes lietas.
Vai ir jāievēro īpaši noteikumi?
Starpniecības izmantošana ir pušu brīva izvēle, un neveiksmes gadījumā sods netiek piemērots.
Saskaņā ar ģimenes tiesību pašreizējiem noteikumiem tiesnesim ir jāinformē puses par to, ka pastāv starpniecība, un par tās iespējām.
Pastāv starpnieku "Rīcības kodekss", kas pieejams holandiešu valodā un franču valodā.
Informācija un mācības
Interneta vietnē ir pieejams plašs informācijas klāsts holandiešu valodā un franču valodā, kur izklāstīti starpniecības dažādie aspekti (starpniecības norise, izmaksas, adreses u. c.).
Profesionāļu stūrītis
Šajā interneta vietnes daļā ir izklāstīti starpnieku akreditācijas kritēriji un prasības mācību jomā.
Federālā starpniecības komisija ir noteikusi regulējumu šīm mācībām, bet pašas mācības piedāvā privātais sektors.
Pamatprogrammu veido 60 stundas, kas iedalās vismaz 25 teorētisko mācību stundās un vismaz 25 praktisko mācību stundās.
- Pamatprogramma aptver starpniecības vispārējos principus (ētika/filozofija), mācību par dažādām alternatīvu konflikta atrisināšanas metodēm, piemērojamiem likumiem, socioloģiskajiem un psiholoģiskajiem aspektiem un starpniecības procesu.
- Praktiskie uzdevumi attiecas uz programmā aplūkotajiem priekšmetiem un ar lomu spēles palīdzību attīsta sarunu risināšanas un komunikācijas prasmes.
Papildus šai pamatprogrammai tiek apgūtas arī katram starpniecības veidam specifiskas programmas (vismaz 30 stundas, kas brīvi sadalītas starp teorētiskajām un praktiskajām mācībām.
Pastāv specifiskas programmas ģimenes lietu, civillietu un komerclietu, ka arī sociālajā starpniecībā.
Akreditācijas kritēriji
- Starpnieku akreditācijas kritēriji.
- Norādījumi par starpnieka akreditācijas pieteikuma iesniegšanu, pamatojoties uz 2005. gada 21. februāra likumu.
- Pārbaudes punktu saraksts, kas jāpiemēro starpnieka atzīšanai (Word).
Mācību kritēriji/mācību turpināšana
Pamata mācības
- 2007. gada 1. februāra lēmums, ar kuru nosaka akreditācijas prasības un procedūras mācību centriem un akreditētu starpnieku apmācībai (PDF).
- Federālās starpniecības komisijas akreditētas starpnieku apmācības organizācijas.
Mācību turpināšana
- 2008. gada 18. decembra lēmums, kurā noteiktas akreditētu starpnieku saistības attiecībā uz mācību turpināšanu un akreditācijas kritēriji programmām šajā jomā.
Rīcības kodekss
- Akreditētu starpnieku rīcības kodekss (Word).
Sūdzību izskatīšana
- Lēmums par akreditācijas atsaukšanu, sankciju noteikšanu saistībā ar Rīcības kodeksu un šo sankciju piemērošanas procedūru.
Kādas ir starpniecības izmaksas?
Starpniecība nav bezmaksas. Privātais starpnieks un puses vienojas par starpnieka honorāriem. Likums tos neregulē. Parasti katra puse sedz pusi honorāra.
Puse var saņemt atbalstu starpnieka honorāra samaksai, ja attiecīgās puses ienākumi ir pieticīgi un ar nosacījumu, ka starpnieks ir akreditēts.
Vai ir iespējama starpniecības rezultātā panāktas vienošanās izpilde?
Saskaņā ar ES Direktīvu 2008/52/EK ir jābūt iespējai pieprasīt starpniecības rezultātā panāktas rakstiskas vienošanās izpildi. Dalībvalstis norāda, kuru tiesu vai citu iestāžu piekritībā ir pieņemt šādus pieprasījumus. Beļģija vēl nav sniegusi šo informāciju.
Tomēr saskaņā ar Tiesu kodeksa 1733. un 1736. pantu starpniecības vienošanos ir iespējams apstiprināt pie tiesneša, kas šo vienošanos padara autentisku un izpildāmu. Šādā gadījumā vienošanās formas ziņā kļūst par spriedumu.
Pastāv alternatīva apstiprinājumam. Starpniecības vienošanos ir iespējams padarīt par notariālu dokumentu, apstiprinot to pie notāra. Šādā veidā vienošanās kļūst autentiska un izpildāma, nevēršoties pie tiesneša. Šī iespēja ir izmantojama tikai, ja visas puses tam piekrīt.
Saites
Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.