Ролята на жертвите в наказателното производство и съответното право на държавите членки варира значително в отделните държави членки. За да гарантира минимален набор от права на жертвите във всички държави членки, ЕС прие редица правни инструменти, въвеждащи общи правила, насочени към предоставяне на защита и помощ на жертвите на престъпления: хоризонтални инструменти, уреждащи правата на жертвите като цяло, по-специфични инструменти относно мерките за защита и финансово обезщетение на жертвите на престъпления и инструменти относно материалноправни аспекти на трафика на хора и сексуалната експлоатация на деца.
Укрепване на правата на жертвите в ЕС
- Директива 2012/29/EС за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления гарантира, че лицата, които са станали жертва на престъпление, са признати и третирани с уважение и получават подходяща защита, подкрепа и достъп до правосъдие. Директивата заменя Рамковото решение от 2001 г. относно правното положение в наказателното производство на жертвите от престъпления и значително укрепва правата на информация, подкрепа и защита на жертвите и на членовете на техните семейства, както и процесуалните права на жертвите при участие в наказателното производство. Директивата изисква от държавите членки да осигуряват подходящо обучение на служителите, които е вероятно да влезнат в контакт с жертвите, относно нуждите на жертвите, както и да насърчават сътрудничество помежду си и координация на действията на националните си служби в областта на правата на жертвите.
Държавите – членки на ЕС, трябва да транспонират разпоредбите на директивата в националните си законодателства до 16 ноември 2015 г. ГД „Правосъдие“ публикува документ с насоки (273 Kb) , за да подпомогне държавите членки в този процес. В този документ се разясняват всички разпоредби на директивата и се предлагат възможни начини за тяхното транспониране. Той помага на националните органи, практикуващите специалист и и съответните доставчици на услуги да разберат какво е нужно, за станат правата на жертвите, установени в директивата, реалност навсякъде в ЕС.
- Що се отнася до специфични групи жертви, законодателството на ЕС предвижда също защита и подкрепа за жертвите на трафик на хора и за децата, които са жертви на сексуална експлоатация и детска порнография.
- С оглед укрепване на защитата на жертвите на престъпления, ЕС прие два инструмента за осигуряване на признаване на мерки за защита, постановени в други държави от ЕС. Става въпрос заДирективата от 2011 г. относно европейската заповед за защита и Регламента от 2013 г. относно взаимното признаване на мерки за осигуряване на защита по граждански дела. Благодарение на тези инструменти жертвите или потенциалните жертви, могат да се ползват от действието на решения за забрана на контакти или за други мерки за защита, издадени в една държава от ЕС, при пътуване или преместване в друга държава от ЕС. И двата инструмента се прилагат в ЕС от 11 януари 2015 г.
Тази страница се поддържа от Европейската комисия. Информацията на тази страница не отразява задължително официалната позиция на Европейската комисия. Комисията не поема никаква отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. За да се запознаете с правилата относно авторското право за страниците на ЕС, моля прочетете правната информация.