

Hledat informace podle regionů
Obecná pravidla týkající se důkazního břemene jsou stanovena v článcích 342 až 348 občanského zákoníku.
Ano, existují pravidla, která vylučují určité skutečnosti z důkazního břemene.
V následujících případech:
Právní domněnky však mohou být vyvráceny protidůkazy, s výjimkou případů, kdy to zákon neumožňuje (čl. 350 odst. 2 občanského zákoníku).
Soudce posuzuje důkazy nezávisle na základě svého uvážlivého přesvědčení o jednotlivých skutečnostech. Nezávislé hodnocení důkazů soudem se nevztahuje na skutečnosti, pro něž příslušné zákony stanoví určité zvláštní formální náležitosti, nebo skutečnosti, které mohou být prokázány pouze předložením určitých listin, či jsou plně prokázány buď příslušnými listinami, nebo na základě dohody či přiznání stran (čl. 607 odst. 5 občanského soudního řádu).
Soud musí vzít v úvahu veškeré předložené důkazy bez ohledu na to, zda pocházejí od strany, která je povinna je předložit, aniž jsou dotčena ustanovení, která stanoví, že skutková okolnost je irelevantní, pokud není předložena určitou zúčastněnou stranou (článek 413 občanského soudního řádu).
Hodnota jednotlivých důkazních prostředků se liší s ohledem na jejich povahu (články 369 až 396 občanského zákoníku).
K dokazování není vždy nezbytný návrh strany řízení.
V portugalských právních předpisech je stanovena „vyšetřovací zásada“, konkrétně povinnost soudce provést nebo nařídit, a to i z vlastního podnětu, veškerá opatření nezbytná ke zjištění pravdy a spravedlivého řešení sporu, pokud jde o skutečnosti, které je soudce ze zákona oprávněn přezkoumat (článek 411 občanského soudního řádu).
Při přípravném jednání, resp. na základě příkazu soud rozhodne, které důkazní prostředky jsou přípustné a lze je předložit (články 591 a 593 občanského soudního řádu).
Obecně platí, že dokazování se provádí během závěrečného slyšení (čl. 604 odst. 3 občanského soudního řádu). Výjimečně však může soud povolit, aby bylo dokazování provedeno v dřívější fázi (článek 419 občanského soudního řádu).
Pokud se soudce po skončení soudního řízení domnívá, že nemá dostatek informací, může řízení znovu zahájit, aby vyslechl potřebné osoby nebo nařídil jiné nezbytné úkony (čl. 607 odst. 1 občanského soudního řádu).
Obecně platí, že v souladu s procesní povinností stanovenou v článku 6 občanského soudního řádu přísluší soudci odmítnout důkazy, které jsou irelevantní nebo pouze zdržující.
Níže je uvedeno několik příkladů, které mohou vést k úplnému nebo částečnému zamítnutí návrhu na provedení důkazu:
Existují tyto druhy důkazních prostředků:
Existují různé druhy dokazování svědeckou výpovědí podle článků 452, 456, 457, 466, 500, 501, 502, 503, 506, 518 a 520 občanského soudního řádu:
Způsoby dokazování znaleckým posudkem podle článků 486, 490 a 492 občanského soudního řádu se od výše uvedených způsobů dokazování liší tímto:
Pravidla pro předkládání důkazů listinou, zpráv nebo znaleckých posudků jsou stanovena v článku 416 občanského soudního řádu.
Ano, důkazní síla se různí podle povahy jednotlivých důkazních prostředků (viz odpověď na otázku 1.3).
Ano, konkrétně v těchto případech:
V souladu s článkem 417 občanského soudního řádu mají všechny osoby bez ohledu na to, zda jsou účastníky řízení, povinnost pomoci při zjišťování skutkového stavu věci.
Případy, kdy je svědek oprávněn odmítnout vypovídat, jsou uvedeny v článku 497 občanského soudního řádu.
V souladu s článkem 417 občanského soudního řádu mají všechny osoby bez ohledu na to, zda jsou účastníky řízení, povinnost pomoci při zjišťování skutkového stavu věci.
Každému, kdo odmítne spolupracovat, je uložena pokuta, aniž jsou dotčeny možné donucovací prostředky (čl. 417 odst. 2 občanského soudního řádu).
Pokud se svědek bezdůvodně nedostaví, může soud uložit pokutu nebo nařídit předvedení svědka (čl. 508 odst. 4 občanského soudního řádu).
Ano, důkazy nelze získat v těchto případech:
Úloha soudce a účastníků řízení při výslechu svědka se řídí pravidly pro svědeckou výpověď stanovenými v článku 516 občanského soudního řádu).
Svědci vypovídají při závěrečném jednání osobně nebo prostřednictvím videokonference (článek 500 občanského soudního řádu). Výslech svědků technologickými prostředky, jako je telekonference, se řídí článkem 502 občanského soudního řádu.
Ano. Příkladem jsou důkazy získané bez ohledu na soukromý a rodinný život a v rozporu s lidskou důstojností, jak je stanoveno v článku 490 občanského soudního řádu.
Ano. Doznání, kterým účastník řízení uznává skutečnost, která mu škodí a svědčí ve prospěch protistrany, se získává prostřednictvím svědectví strany řízení (článek 352 občanského zákoníku a článek 452 občanského soudního řádu).
Soud nezávisle hodnotí prohlášení stran, s výjimkou případů, kdy představují doznání (čl. 466 odst. 3 občanského soudního řádu).
Portugalsko neurčilo jiné orgány a dokazování pro účely soudního řízení je odpovědností portugalských soudů.
Portugalský občanský soudní řád
Upozornění:
Údaje obsažené v informativním přehledu nejsou závazné pro kontaktní místo Evropské soudní sítě pro občanské a obchodní věci, pro soudy ani jiné subjekty a orgány a mohou podléhat změnám v závislosti na výkladu judikatury. Přestože jsou informativní přehledy pravidelně aktualizovány, je nutné nahlédnout do právních předpisů v platném znění.
Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.