

Leia sisu riikide kaupa
Tõendamiskohustust reguleerivad üldnormid on sätestatud Portugali tsiviilseadustiku artiklites 342–348.
Jah, on olemas normid, mille alusel on teatavad asjaolud tõendamiskohustusest vabastatud.
Järgmistel juhtudel:
Õiguslikud eeldused võib siiski vastupidist kinnitavate tõenditega ümber lükata, välja arvatud juhul, kui see ei ole seadusega lubatud (Portugali tsiviilseadustiku artikli 350 lõige 2).
Kohtunik hindab tõendeid vabalt, lähtudes oma kaalutletud veendumusest iga asjaolu kohta. Tõendite vaba kohtuliku hindamise põhimõtet ei kohaldata asjaolude suhtes, mille tõendamiseks on seaduses sätestatud erikord, või selliste asjaolude suhtes, mida on võimalik tõendada ainult dokumentidega või mis on täielikult tõendatud kas dokumentidega, poolte kokkuleppe või omaksvõtuga (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikli 607 lõige 5).
Kohus peab kaaluma kõiki esitatud tõendeid olenemata sellest, kas need on esitanud see pool, kes oleks pidanud need esitama, ilma et see mõjutaks selliste sätete kohaldamist, mille alusel saab tunnistada esitatud asjaolu tähtsusetuks, kui seda ei ole esitanud teatud huvitatud isik (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikkel 413).
Tõendusjõud sõltub asjaomase tõendi laadist (Portugali tsiviilseadustiku artiklid 369–396).
Tõendite kogumiseks ei ole alati nõutav poole taotlus.
Portugali õiguses on sätestatud uurimispõhimõte, mille kohaselt on kohtunik kohustatud kasvõi omal algatusel võtma või määrama kõik meetmed, mis on vajalikud selleks, et selgitada välja tõde ja lahendada vaidlus õiglaselt seoses asjaoludega, mida ta on õiguspäraselt volitatud uurima (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikkel 411).
Kohus määrab kas kohtueelsel ärakuulamisel või määrusega kindlaks, mis liiki tõendid on vastuvõetavad ja millele võib tugineda (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artiklid 591 ja 593).
Üldjuhul kogutakse tõendeid viimasel kohtuistungil (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikli 604 lõige 3). Erandina võib kohus siiski lubada tõendeid esitada ka varasemas etapis (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikkel 419).
Kui kohtunik leiab pärast istungit, et kohtul ei ole piisavalt teavet, võib ta korraldada uue istungi, et kuulata ära isikud, keda ta soovib ära kuulata, või määrata muud vajalikud meetmed (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikli 607 lõige 1).
Üldiselt peab kohtunik kooskõlas Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artiklis 6 sätestatud menetluskohustusega lükkama tagasi tõendid, mis on ebaolulised või liigituvad venitamistaktika alla.
Tõendite kogumise taotlus võidakse täielikult või osaliselt tagasi lükata muu hulgas järgmistel juhtudel:
Eksisteerivad järgmised tõendamisviisid:
Tunnistaja ütlustega tõendamiseks on Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artiklite 452, 456, 457, 466, 500, 501, 502, 503, 506, 518 ja 520 kohaselt mitmesuguseid meetodeid:
Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artiklite 486, 490 ja 492 kohased ekspertidelt tõendite kogumise meetodid erinevad eespool loetletud tunnistajatelt tõendite kogumise meetoditest järgmiselt:
Kirjalike tõendite, aruannete ja eksperdiarvamuste esitamist reguleerivad normid on sätestatud Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artiklis 416).
Jah, eri tõendamisviisidel on olenevalt laadist tõepoolest erinev tõendusjõud (vt vastus küsimusele 1.3).
Jah, eeskätt järgmistel juhtudel:
Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikli 417 kohaselt peavad kõik isikud – olenemata sellest, kas nad on kohtuasja pooled või mitte – tegema koostööd tõe väljaselgitamiseks.
Tunnistaja võib seaduslikult keelduda ütlusi andmast Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artiklis 497 sätestatud juhtudel.
Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikli 417 kohaselt peavad kõik isikud – olenemata sellest, kas nad on kohtuasja pooled või mitte – tegema koostööd tõe väljaselgitamiseks.
Koostööst keeldujaid trahvitakse, ilma et see piiraks võimalike sunnimeetmete kohaldamist (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikli 417 lõige 2).
Kui tunnistaja jätab kohtu kutsel mõjuva põhjuseta kohtusse ilmumata, võib kohus määrata tunnistajale trahvi või tema sundtoomise (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikli 508 lõige 4).
Jah, tõendeid ei saa koguda järgmistel juhtudel:
Kohtuniku ja poolte rolli tunnistaja ülekuulamisel reguleerivad Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artiklis 516 sätestatud tunnistajana ütluste andmist käsitlevad õigusnormid.
Tunnistajad annavad ütlusi viimasel kohtuistungil isiklikult või videokonverentsi vahendusel (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikkel 500). Tunnistajate küsitlemist tehniliste vahendite, nagu telekonverentsi vahendusel reguleerib Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikkel 502.
Jah. Näiteks võib tuua era- ja perekonnaelu puutumatust ja inimväärikust rikkudes saadud tõendid (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikkel 490).
Jah. Omaksvõtt, millega pool tunnistab teatavat asjaolu enda kahjuks ja vastaspoole kasuks, põhineb poole ütlustel (Portugali tsiviilseadustiku artikkel 352 ja Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikkel 452).
Kohus kaalub poolte avaldusi vabalt, välja arvatud juhul, kui need avaldused hõlmavad omaksvõttu (Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikli 466 lõige 3).
Portugal ei ole muid asutusi nimetanud, kuna kohtumenetluses tõendite kogumine on Portugali kohtute pädevuses.
Portugali tsiviilkohtumenetluse seadustik
NB!
Sellel teabelehel esitatud teave ei ole tsiviil- ja kaubandusasju käsitleva Euroopa õigusalase koostöö võrgustiku kontaktpunktile, kohtutele ega muudele üksustele ja asutustele siduv; teabelehe tõlgendamist võidakse kohtupraktikaga muuta. Kuigi teabelehti ajakohastatakse korrapäraselt, on siiski vaja tutvuda kehtivate õigusaktidega.
Käesoleva veebilehe omakeelset versiooni haldab Euroopa õigusalase koostöö võrgustiku vastav riiklik kontaktpunkt. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Komisjon ja Euroopa õigusalase koostöö võrgustik ei võta mingit vastutust ega kohustusi seoses käesolevas dokumendis esitatud või viidatud teabe ega andmetega. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.