

Poišči informacije po področjih
Splošna pravila o dokaznem bremenu so določena v členih 342 do 348 portugalskega civilnega zakonika.
Da, obstajajo pravila, na podlagi katerih so nekatera dejstva izvzeta iz dokaznega bremena.
Ta pravila so določena v naslednjih členih:
Pravne domneve je kljub temu mogoče izpodbijati z nasprotnimi dokazi, razen če zakon tega ne dovoljuje (člen 350(2) portugalskega civilnega zakonika).
Sodnik prosto presoja dokaze na podlagi preudarnega razmisleka o vsakem dejstvu. V prosto presojo dokazov, ki jo opravi sodišče, niso vključena dejstva, za katera zakon zahteva posebne postopke dokazovanja, ali dejstva, ki jih je mogoče dokazati samo z dokumenti ali ki so v celoti dokazana bodisi z dokumenti bodisi s sporazumom bodisi s priznanjem strank (člen 607(5) portugalskega zakonika o civilnem postopku).
Sodišče mora proučiti vse predložene dokaze, ne glede na to, ali so jih predložile stranke, ki so to dolžne storiti, ali druge stranke, brez poseganja v določbe, v skladu s katerimi je navedba dejstva neupoštevna, če je ne poda določena zainteresirana stran (člen 413 portugalskega zakonika o civilnem postopku).
Moč posameznega dokaznega sredstva je odvisna od njegove narave (členi 369 do 396 portugalskega civilnega zakonika).
Za izvajanje dokazov ni vedno potreben predlog stranke.
Portugalsko pravo določa „inkvizitorno načelo“, kar pomeni, da sodnik tudi po uradni dolžnosti izvede ali odredi vsa dejanja, potrebna za dognanje resnice in pravično rešitev spora glede na dejstva, ki jih lahko zakonito prouči (člen 411 portugalskega zakonika o civilnem postopku).
Sodišče na predhodni obravnavi ali po potrebi s sklepom določi, katera dokazna sredstva so dopustna in se lahko predložijo (člena 591 in 593 portugalskega zakonika o civilnem postopku).
Dokazi se običajno izvajajo na zaključni obravnavi (člen 604(3) portugalskega zakonika o civilnem postopku). Izjemoma pa lahko sodišče dovoli, da se dokazi predložijo v zgodnejši fazi (člen 419 portugalskega zakonika o civilnem postopku).
Če sodnik po koncu glavne obravnave meni, da nima dovolj informacij, lahko obnovi glavno obravnavo, da zasliši osebe, ki jih želi zaslišati, in odredi vsa druga potrebna dejanja (člen 607(1) portugalskega zakonika o civilnem postopku).
Na splošno sodnik v skladu s postopkovno dolžnostjo, določeno v členu 6 portugalskega zakonika o civilnem postopku, zavrne dokaze, ki so nepomembni ali zavlačevalni.
V nadaljevanju je navedenih nekaj primerov, zaradi katerih se lahko dokazni predlog v celoti ali delno zavrne:
Dokazna sredstva so:
Za pridobitev dokazov s pričanjem obstajajo različna sredstva v skladu s členi 452, 456, 457, 466, 500, 501, 502, 503, 506, 518 in 520 portugalskega zakonika o civilnem postopku:
Sredstva za izvajanje izvedenskih dokazov v skladu s členi 486, 490 in 492 portugalskega zakonika o civilnem postopku se od zgoraj navedenih sredstev za dokazovanje s pričanjem razlikujejo glede naslednjega:
Pravila, ki urejajo predložitev pisnih dokazov, poročil ali izvedenskih mnenj, so določena v členu 416 portugalskega zakonika o civilnem postopku.
Da, dokazna moč je odvisna od narave posameznega dokaznega sredstva (glej odgovor na vprašanje 1.3).
Da, zlasti v naslednjih primerih:
Vse osebe, tudi če so stranke v zadevi, so obvezane sodelovati pri odkrivanju resnice v skladu s členom 417 portugalskega zakonika o civilnem postopku.
Primeri, v katerih lahko priča upravičeno zavrne pričanje, so določeni v členu 497 portugalskega zakonika o civilnem postopku.
Vse osebe, tudi če so stranke v zadevi, so obvezane sodelovati pri odkrivanju resnice v skladu s členom 417 portugalskega zakonika o civilnem postopku.
Vsak, ki zavrne sodelovanje, se kaznuje z denarno kaznijo, kar ne vpliva na morebitno uporabo prisilnih sredstev (člen 417(2) portugalskega zakonika o civilnem postopku).
Če priča neupravičeno ne pride na obravnavo, ji lahko sodišče naloži denarno kazen ali odredi njeno privedbo (člen 508(4) portugalskega zakonika o civilnem postopku).
Da, dokazov ni mogoče pridobiti v naslednjih primerih:
Vlogo sodnika in strank pri zaslišanju priče urejajo pravila o pričanju, določena v členu 516 portugalskega zakonika o civilnem postopku.
Priče na zaključni obravnavi pričajo osebno ali prek videokonference (člen 500 portugalskega zakonika o civilnem postopku). Zaslišanje prič z uporabo tehnoloških sredstev, npr. videokonference, ureja člen 502 portugalskega zakonika o civilnem postopku.
Da. Tak primer so dokazi, ki niso pridobljeni ob spoštovanju zasebnega in družinskega življenja ter človekovega dostojanstva, kot se zahteva s členom 490 portugalskega zakonika o civilnem postopku.
Da. Priznanje, s katerim stranka prizna dejstvo, ki ji škodi in koristi nasprotni stranki, se pridobi s pričanjem stranke (člen 352 portugalskega civilnega zakonika in člen 452 portugalskega zakonika o civilnem postopku).
Sodišče prosto presoja izjave strank, razen če vključujejo priznanje (člen 466(3) portugalskega zakonika o civilnem postopku).
Portugalska ni določila nobenih drugih organov, saj je pridobivanje dokazov za namene sodnih postopkov naloga portugalskih sodišč.
Portugalski zakonik o civilnem postopku
Opomba:
Informacije, ki jih vsebuje ta informativni list, za kontaktno točko Evropske pravosodne mreže, sodišča ali druge subjekte in organe niso zavezujoče, njihova razlaga pa se lahko v sodni praksi spremeni. Čeprav se informativni listi redno posodabljajo, je še vedno treba proučiti veljavno zakonodajo.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezne kontaktne točke pri Evropski pravosodni mreži, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska pravosodna mreža v civilnih in gospodarskih zadevah ter Evropska komisija ne prevzemata nobene odgovornosti v zvezi z informacijami in podatki v tem dokumentu. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.