

Informácie podľa oblasti
Druh opatrenia závisí od povahy pohľadávky, ktorá sa má zabezpečiť. Podľa článku 747 Občianskeho súdneho poriadku (kodeks postępowania cywilnego) sa peňažné pohľadávky zabezpečujú prostredníctvom:
Ak je zabezpečená iná než peňažná pohľadávka, súd nariadi zabezpečovacie opatrenie, ktoré v danom prípade považuje za primerané, vrátane opatrení, ktorých účelom je zabezpečenie peňažných pohľadávok (článok 755 Občianskeho súdneho poriadku). Konkrétne súd môže:
Pri výbere formy, akou sa poskytuje zabezpečenie, by sa mali zohľadniť záujmy strán alebo účastníkov konania, aby sa zaistila riadna právna ochrana oprávneného a aby povinný nebol zaťažený nadmerne.
Konanie o nariadení zabezpečovacieho opatrenia sa začína:
Návrhy na nariadenie zabezpečovacieho opatrenia sa podávajú písomne. Mali by spĺňať náležitosti procesnej písomnosti a mala by sa v nich určiť forma, akou sa má zabezpečenie poskytovať, a v prípade peňažnej pohľadávky by sa v návrhu mala uviesť aj výška zabezpečenia (ktorá nesmie byť vyššia než suma požadovanej pohľadávky a ktorá sa vypočíta spoločne s úrokom odo dňa vydania rozhodnutia o zabezpečení a s nákladmi na poskytovanie zabezpečenia a ktorá môže zahŕňať aj predpokladané trovy konania), ako aj okolnosti oprávňujúce podanie návrhu. Ak sa návrh na zabezpečenie podáva pred začiatkom konania, mal by sa v ňom stručne opísať aj predmet veci (článok 736 Občianskeho súdneho poriadku).
Zabezpečenie možno poskytnúť pred začatím konania alebo v jeho priebehu. Keď oprávnený získal exekučný titul, zabezpečovacie opatrenie sa môže nariadiť len vtedy, ak sa ním má zabezpečiť pohľadávka, pri ktorej ešte neuplynula lehota na vykonanie (článok 730 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku).
Ak sa zabezpečovacie opatrenie nariadi pred začatím konania, súd stanoví lehotu, dokedy sa má podať písomná žiadosť o začatie konania, inak sa zabezpečenie zruší. Táto lehota nesmie byť dlhšia ako dva týždne (článok 733 Občianskeho súdneho poriadku).
Návrh na zabezpečenie sa musí posúdiť bez zbytočného odkladu do jedného týždňa odo dňa jeho podania na súd, pokiaľ v osobitných ustanoveniach nie je uvedené inak. Ak sa v právnom predpise stanovuje, aby sa návrhy preskúmavali počas pojednávania, toto pojednávanie treba naplánovať do jedného mesiaca odo dňa podania návrhu (článok 737 Občianskeho súdneho poriadku).
Zabezpečovacie opatrenie sa nariadi súdnym rozhodnutím.
O zabezpečenie možno požiadať vo všetkých občianskych veciach, ktoré posudzuje súd alebo rozhodcovský súd (článok 730 Občianskeho súdneho poriadku).
Podmienky nariadenia zabezpečovacieho opatrenia: pohľadávka a právny záujem na nariadení zabezpečovacieho opatrenia musia byť opodstatnené. Právny záujem na nariadení zabezpečenia existuje, ak nebude možné alebo ak bude veľmi náročné vykonať rozhodnutie vydané v danej veci, alebo ak bude iným spôsobom nemožné alebo veľmi náročné dosiahnuť cieľ konania bez poskytnutého zabezpečenia (článok 7301 Občianskeho súdneho poriadku).
Účelom zabezpečenia nemôže byť uspokojenie pohľadávky, pokiaľ sa v právnych predpisoch nestanovuje inak (článok 731 Občianskeho súdneho poriadku).
Súd môže vykonanie rozhodnutia o nariadení zabezpečovacieho opatrenia podmieniť poskytnutím vkladu oprávneného na zabezpečenie pohľadávok povinného vyplývajúcich z výkonu rozhodnutia o zabezpečení, s výnimkou prípadov, keď oprávneným je ministerstvo financií a keď sa zabezpečenie poskytuje na pohľadávky na výživné, invalidný dôchodok, alebo ak ide o prostriedky dlhované zamestnancovi vo veciach súvisiacich s pracovným právom v časti, ktorá neprevyšuje plnú mesačnú odmenu zamestnanca (článok 739 Občianskeho súdneho poriadku).
Zabezpečovacie opatrenie sa môže nariadiť na:
Zabezpečenie sa nevzťahuje na veci, pohľadávky ani práva vyňaté z výkonu súdneho rozhodnutia. Tovar, ktorý podlieha skaze, možno použiť ako zabezpečenie, ak povinný nemá iný majetok, ktorým by sa dali zabezpečiť pohľadávky oprávneného, a ak sa tento tovar môže rýchlo predať.
Hlavným účelom konania o nariadení zabezpečovacieho opatrenia je zaistiť, aby oprávnený (najčastejšie veriteľ) bol ochránený pred prípadnými nepriaznivými účinkami odkladu v prebiehajúcich konaniach na súde (ako aj pred začatím konania), a zlepšiť situáciu oprávneného v rámci vykonávacieho konania, ak predmetom súdneho konania a zabezpečenia je vykonateľná pohľadávka. Do určitej miery môže zabezpečenie umožniť oprávnenému získať aj peňažné plnenie.
Zabezpečenie navyše môže byť reakciou na úkony povinného, ktoré sú na úkor odôvodnených záujmov oprávneného.
Účinky zabezpečenia pre povinného sa líšia v závislosti od formy nariadeného zabezpečovacieho opatrenia a môžu mať túto podobu:
Povinný môže kedykoľvek požiadať o zrušenie alebo zmenu právoplatného rozhodnutia o nariadení zabezpečovacieho opatrenia, ak dôvod zabezpečenia pominie alebo sa zmení (článok 742, článok 7541 ods. 3, článok 757 Občianskeho súdneho poriadku).
Zabezpečenie sa zruší, ak:
Zabezpečenie sa okrem toho zruší (článok 754 1 Občianskeho súdneho poriadku):
Oprávnený aj povinný môžu podať sťažnosť proti rozhodnutiu súdu prvého stupňa vo veci zabezpečenia (článok 741 Občianskeho súdneho poriadku).
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné kontaktné body EJS. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska justičná sieť pre občianske a obchodné veci ani Európska komisia nenesú žiadnu zodpovednosť ani inak neručia za informácie alebo údaje, ktoré tento dokument obsahuje alebo na ktoré odkazuje. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.