

Намиране на информация по региони
Преди всичко следва да се отбележи, че отговорите, дадени в настоящия информационен документ, се отнасят единствено за общите съдилища (обичайно наричани „обикновени съдилища“ (tribunais comuns) в Португалия. Освен общите съдилища съществуват и други категории съдилища: Конституционния съд, административните съдилища, Сметната палата (Tribunal de contas). Съществуват още и мирови съдилища (Julgados de Paz) и арбитражни съдилища (Tribunais arbitrais).
За да се определи кой е компетентният съд, се прилагат следните правила: общите съдилища са компетентни да разглеждат дела, които не са от подсъдни на някоя от останалите категории съдилища.
Освен това в категорията на общите съдилища неспециализираният съд не може да се определи като обикновен граждански съд. Неспециализираният съд се определя като съд с обща компетентност. Изборът между специализиран съд (juízo) или съд с обща компетентност зависи от предмета на иска и в определени случаи, посочени по-долу, от материалния интерес.
Прилагат се следните закони:
Първоинстанционните общи съдилища по принцип се разделят на съдилища с по-широка териториална компетентност (Tribunais de competência territorial alargada) и районни съдилища (Tribunais de comarca) (член 33 от Закон № 62/2013).
За да се определи кой съд от първа инстанция е компетентен, трябва също така да се вземат предвид следните положения:
В определени случаи съществуват производства, които трябва да бъдат заведени и подлежат на разглеждане от органи, различни от общите съдилища. В зависимост от конкретния случай, тези производства се отнасят към компетентния съд на определен етап: когато има оспорване, обжалване или необходимост от потвърждаване на определени решения. Такъв е случаят при следните производства:
В отговора на този въпрос под обикновени местни граждански съдилища се разбира местните граждански съдилища и съдилищата с обща компетентност към районните съдилища. Тези съдилища са компетентни по правило, т.е. имат компетентност, освен ако тя не е в правомощията на друга служба или специализиран съд. Освен това, тези съдилища са компетентни да разглеждат и дела с малък материален интерес.
Ето защо следва да се обърнете към местния граждански съд или, ако няма такъв, към местния съд с обща компетентност към районния съд, когато става въпрос за посочените по-долу случаи:
За да прецените дали трябва да се обърнете към местния граждански съд, гражданския съд с обща компетентност или към централния специализиран съд, моля, разгледайте и отговора на въпрос 3 по-долу. Когато са компетентни специализираните съдилища; как да установя към кой съд да се обърна?
Според правилата за определяне на йерархическата подсъдност, общите съдилища се разделят на първоинстанциионни, апелативни (Tribunais da Relação)(или второинстанционни) и Върховен съд (Supremo Tribunal de Justiça), който е последната инстанция на общите съдилища (член 42 от Закон № 62/2013).
Законът предвижда случаи, в които допустимостта на жалбата зависи от компетентността на съдилищата по отношение на цената на иска:
Исковете следва да се подават и делата да се образуват пред първоинстанционните съдилища. Освен това, първоинстанционните съдилища са компетентни да разглеждат жалби срещу решенията на нотариусите и длъжностните лица по вписванията, както и срещу други решения, определени със закон. За да се определи компетентният първоинстанционен съд е необходимо да се приложат правила за компетентност относно предмета, цената на иска и териториалния обхват, изложени в отговорите на въпросите по-долу.
В общия случай апелативните съдилища разглеждат единствено жалби срещу решения на първоинстанционните съдилища. По изключение законът им предоставя компетентност като първа инстанция по определени дела. Апелативните съдилища разглеждат също така спорове за компетентност между първоинстанционните съдилища, жалби срещу решения, постановени на първа инстанция, и преглед на решения на чужди съдилища по граждански и търговски дела.
Върховният съд разглежда жалби срещу решения, постановени от апелативните съдилища. В определени случаи, посочени в закона, той разглежда и жалби срещу решения на първоинстанционния съд. По изключение законът предоставя на Върховния съд компетентност да решава определени дела като първа и единствена инстанция. Върховният съд разглежда също и дела, свързани със спорове за компетентност между апелативните съдилища, както и извънредните производства по преглед на съдебната практика с оглед нейното уеднаквяване.
Първоинстанционни съдилища
В Португалия има 23 районни съдилища (tribunais judiciais de comarca):
(член 33 от Закон № 62/2013).
Освен тези съдилища съществуват и съдилища с по-широка териториална компетентност, от които посочените три по-долу разполагат с компетентност по граждански и търговски дела:
(член 83 от Закон № 62/2013).
Апелативни съдилища
На втора инстанция има пет апелативни съдилища, чиито наименования се определят от наименованието на общината, в която се намират:
(Приложение I по член 32, параграф 1 от Закон № 62/2013).
Последна инстанция
(член 31 от Закон № 62/2013).
Юрисдикцията на Върховния съд обхваща цялата територия на Португалия. Апелативните и първоинстанционните съдилища са компетентни да разглеждат дела в рамките на съответните им съдебни райони, определени в закона за организацията на съдебната система (Закон № 62/2013 от 26.8.2013 г.). За да се установи дали съдът в град А или в град Б е компетентен, е необходимо да се направи справка с Приложения I, II и III към горецитирания закон за организацията на съдебната система.
Физически лица
Съдът по местоживеене на ответника е компетентен да разгледа делото, освен ако не е предвидено друго в изрична законова разпоредба или в правилата, изложени по-долу (член 80 от Гражданския процесуален кодекс):
Юридически лица и търговски дружества
Ако ответник е държавата, в случаите, когато компетентен да разгледа делото би бил съдът по местожителството на ответника, компетентността преминава към съда по местожителството на ищеца (член 81 от Гражданския процесуален кодекс).
Ако ответник е друго юридическо лице или търговско дружество, компетентен е съдът по неговото седалище, съответно съдът по регистрация на неговия клон, агенция, дъщерно дружество, делегация или представителство, в зависимост от това дали искът е предявен срещу юридическото лице или някой от гореизброените субекти.
Дела, заведени срещу чуждестранни юридически лица или дружества, които имат клон, агенция, дъщерно дружество, делегация или представителство в Португалия, могат обаче да бъдат завеждани пред съдилища, в чиито райони се намират техните седалища, дори когато делото е заведено срещу основното дружество.
Множество ответници и кумулативно съединени искове (член 82 от Гражданския процесуален кодекс)
В случаите, когато има повече от един ответник по едно и също дело, същото следва да бъде заведено в съда по местожителството на мнозинството от ответниците. Ако еднакъв брой ответници имат различни местожителства, ищецът може да избере съда по местоживеене на който и да е от тях.
Ако ищецът подава няколко иска, които попадат в териториалната компетентност на различни съдилища, ищецът има право да подаде исковата молба пред което и да било от тези съдилища.
Единственото изключение от горното правило е случаят, когато по преценка на самия съд последният не е компетентен да разгледа някой от исковете поради липса на териториална компетентност, надвишаване на прага ва материалния интерес на неговата компетентност или въз основа на споразумение. Ако съдът откаже да разгледа делото на това основание, исковата молба следва да бъде подадена пред съда, компетентен да разгледа засегнатия иск. Такава хипотеза е налице например в определени случаи, когато компетентността на съда да разгледа някоя от исковите претенции зависи от местонахождението на недвижим имот или от мястото на изпълнение на задължението на длъжника. Това се прилага и при дела, свързани със заповед за защита (providência cautelar) или подготвителни действия (diligência antecipada), и при дела, по които са страни съдии или техни роднини, някои изпълнителни дела, дела, които трябва да бъдат присъединени към други дела, дела, при които на ответника не е връчена призовка преди постановяване на решението, или дела, по които съдът не е компетентен поради цената на иска по съответното дело.
Когато са предявени няколко иска, между които има обусловеност или субсидиарност, делото следва да бъде заведено пред съда, който е компетентен да разгледа основния иск.
Дела, при които една от страните е съдия, съпруг (съпруга) на съдия или някои роднини (член 84 от Гражданския процесуален кодекс)
Що се отнася до искове с участието на съдия, съпруга (съпруг) на съдия, някой от неговите низходящи или възходящи, или лице, с което съдията живее в едно домакинство, и когато такива дела трябва да бъдат заведени в съдебния район, в който съдията упражнява своята дейност, компетентен е главният съд в съдебния район, който се намира най-близо до съдебния район на съдията.
Ако искът е предявен в района на компетентност на съдия, лишен от право да упражнява правомощията си, или ако той или тя е изпратен/а в дадения район, когато съдебното производство вече е в ход, делото се препраща на най-близкия съдебен район.
Горепосочените правила не се прилагат за съдебните райони с повече от един съдия, като в този случай делото се разпределя или прехвърля на друг съдия в същия съдебен район.
Разглеждане на жалби
Жалбите се подават до съда, който се явява йерархически висшестоящ на съда, произнесъл обжалваното решение (член 83 от Гражданския процесуален кодекс).
Изложеното по-долу е общ отговор на тези три въпроса.
Компетентност по местонахождението на имуществото
Исковете, свързани с вещни или лични права върху недвижимо имущество, искове за делба на съсобственост, за отстраняване от владение (евикция), за права на преференциално изкупуване или за възбрана, както и исковете, свързани с учредяване на втора ипотека, заместване, ограничаване или заличаване на ипотека от недвижим имот, се предявяват пред съда по местонахождение на имота.
Независимо от горното, исковете, свързани учредяване на втора ипотека, заместване, ограничаване или заличаване на ипотека от кораби или въздухоплавателни средства се предявяват пред съда в съдебния район, където е регистриран корабът, съответно въздухоплавателното средство. Ако ипотеката е учредена върху кораби или въздухоплавателен съд, регистрирани в няколко съдебни района, ищецът може да избере който и да е от тях.
Когато искът се отнася до съвкупност от движими вещи, принадлежащи на едно лице и предназначени за еднократна употреба, или до движимо и недвижимо имущество, или до недвижими имоти, които се намират в различни съдебни райони, то се завежда в съда, в чийто район се намира недвижимото имущество с най-висока стойност. Тази стойност се определя въз основа на стойностите от имотния регистър. Ако недвижимият имот, за който се отнася искът, е разположен на територията на повече от един съдебен район, ищецът може да предяви иска в който и да било от районите (член 70 от Гражданския процесуален кодекс).
Компетентност по дела, свързани с изпълнение на договорни задължения
Исковете за реално изпълнение на задължения, както и исковете за обезщетение при неизпълнение или при частично неизпълнение на задължения или за прекратяване на договор поради неизпълнение, се предявяват пред съда по местожителство на ответника.
Кредиторът обаче може да избере съда по мястото, където е трябвало да бъде изпълнено задължението, когато ответникът е юридическо лице или когато местожителството на кредитора е в метрополни области Лисабон или Порто, и местожителството на ответника е в същата метрополна област.
По искове с предмет гражданска отговорност за непозволено увреждане (деликт) или риск, компетентен е съдът в района, където се намира мястото на извършване на деянието (член 71 от Гражданския процесуален кодекс).
Развод и раздяла
Компетентен да разглежда дела за развод или за законна раздяла е съдът по местожителство или пребиваване на ищеца (член 72 от Гражданския процесуален кодекс).
Искове за плащане на възнаграждение
По отношение на искове за плащане на възнаграждения на законни представители или вещи лица и за събиране на авансови суми за клиента ще бъде компетентен съдът, в който е предоставена услугата. Исковете за изплащане на възнаграждение се присъединяват към делото, по което са предоставени услугите.
Ако делото, по което са предоставени услугите, е заведено пред апелативния съд или пред Върховния съд, искът за плащане на възнаграждение се разглежда от районния съд по местожителството на длъжника (член 73 от Гражданския процесуален кодекс).
Установяване и разпределение на щетите при обща авария
Съдът в района на пристанището, където е доставен или е трябвало да бъде доставен товарът на кораб, претърпял обща авария, е компетентен да установи и разредели щетите от общата авария (член 74 от Гражданския процесуален кодекс).
Загуби и щети вследствие на сблъсък между кораби
Иск за претърпени загуби и вреди в резултат на сблъскване на кораби може да бъде предявен в съда по мястото на настъпване на произшествието, в съда по местожителството на собственика на кораба, причинил сблъскването, в съда по мястото, където този кораб е базиран или се намира, или в съда на първото пристанище на акостиране на кораба, който е бил ударен (член 75 от Гражданския процесуален кодекс)..
Възнаграждения за спасяване или оказване на помощ на кораби
Исковете за плащане на възнаграждение за спасяване или оказване на помощ на кораб могат да се предявяват в съда в района на мястото, където е настъпило събитието, или в района по местожителството на собственика на спасените вещи или в района, в който е регистриран или намерен спасеният кораб (член 76 от Гражданския процесуален кодекс).
Заличаване на тежести върху кораби
Искове за установяване на липса на тежести върху кораб, придобит безвъзмездно или възмездно, се предявяват пред съда в района на пристанището, където е закотвен плавателният съд към момента на придобиването (член 77 от Гражданския процесуален кодекс).
Обезпечителни мерки и подготвителни действия
Молби за налагане на запор или възбрана върху вещи и тяхното отнемане могат да бъдат подадени в съда, в който трябва да бъдат образувани съответните производства, или в съда по местонахождение на вещите, или, ако вещите се намират в няколко съдебни района — в един от тях.
Компетентен да разгледа искане за незабавно спиране на ново строителство като обезпечителна мярка (embargo de obra nova), е съдът по мястото на извършване на бъдещите строителни работи.
За други обезпечителни мерки е компетентен съдът, пред който е предявен съответният иск.
Молби за предприемане на подготвителните действия за представяне на доказателства се подават в съда, в чийто района трябва да бъдат предприети действия.
Обезпечителните производства и подготвителните действия за предоставяне на доказателства се присъединяват към съответния иск, когато е необходимо, се прехвърлят на съда, пред който е предявен искът (член 78 от Гражданския процесуален кодекс).
Съдебни уведомления
Исканията за изпращане на съдебни уведомления се подават в съда по района на пребиваване на адресата на съответното уведомление (член 79 от Гражданския процесуален кодекс).
Изпълнение (член 89 от Гражданския процесуален кодекс)
Като общо правило компетентен в изпълнителните производства е съдът по местожителството на длъжника, освен ако изрична законова разпоредба или правилата, изложени по-долу, не предвиждат друго.
Взискателят, който иска принудително изпълнение, може да избере съда по мястото, където е трябвало да бъде изпълнено задължението, когато длъжникът, срещу когото се иска принудително изпълнение, е юридическо лице, или местожителството на взискателя, който иска принудително изпълнение, е в метрополни области Лисабон или Порто, и местожителството на длъжника, срещу когото се иска принудително изпълнение, е в същата метрополна област.
Ако изпълнителното производство има за предмет връщането на вещи или на дълг, обезпечен с вещни права, компетентен е съдът по местонахождение на вещта, подлежаща на връщане или съответно на тази, върху която са учредени вещни тежести.
Когато изпълнителното производство е подсъдно на съда по местожителството на страната, срещу която се търси принудителното изпълнение, и тази страна няма местожителство, но притежава собственост на територията на Португалия, компетентен е съдът по местонахождение на имуществото — собственост на ответната страна.
Съдът по местонахождение на имуществото е компетентен също така, когато: изпълнителното производство трябва да бъде образувано в португалски съд, тъй като се отнася до действителността на учредяването/ликвидацията на дружества/други юридически лица със седалище в Португалия или действителността на решенията на техните органи; и не се прилага нито една от хипотезите, предвидени в предходните или следващите правила, приложими по отношение на принудителното изпълнение.
При дела, свързани с изпълнителни производства в териториалната компетентност на различни съдилища, компетентен е съдът по местожителство на ответника по молбата за принудително изпълнение.
При принудително изпълнение на решение от португалските съдилища молбата за принудително изпълнение, която е част от производството, в рамките на което е постановено решението, се вписва в същата преписка по делото. Ако впоследствие делото се разглежда на въззивна инстанция, принудителното изпълнение се включва в официалния препис от досието по делото. Когато за принудителното изпълнение е компетентно специализирано отделение, на него се изпращат по възможно най-бърз начин препис от съдебното решение, молбата за образуване на изпълнителното производство и придружаващите документи.
Ако решението е постановено от арбитражен състав в рамките на арбитражно производство с място на арбитража в Португалия, изпълнителното производство е в компетентността на районния съд по място на арбитража (член 85 от Гражданския процесуален кодекс).
Ако искът е бил предявен пред апелативен съд или пред Върховния съд, компетентен по изпълнителното производство е съдът по местожителството на страната, срещу която се иска принудително изпълнение. Ако страна, срещу която се иска принудително изпълнение, е съдия или някой роднина на съдия, се прилагат правилата, посочени по-горе в раздел „Дела, при които една от страните е съдия, съпруг(съпруга) на съдия или някои роднини“. Във всеки случай, досието по делото във връзка с установителното производство или копие от същото се изпраща на компетентния съд за принудително изпълнение (член 86 от Гражданския процесуален кодекс).
При принудително изпълнение, свързано с разходи, глоби или дължимо обезщетение в резултат на шиканьозен процес, е компетентен съдът, в който е образувано производството, довело до уведомяване за съответната сметка или споразумение. Принудителното изпълнение за разходи, глоби и обезщетения се присъединява към съответното основно съдебно производство.
Когато разпореждането за плащане на разноски, глоби и обезщетения е постановено от апелативен съд или от Върховния съд, изпълнителното производство се провежда пред първоинстанционния съд, компетентен в района, в който се разглежда делото (член 87 и член 88 от Гражданския процесуален кодекс).
По отношение на принудително изпълнение, основано на чуждестранно съдебно решение, е компетентен съдът по местоживеене на длъжника. (член 86 във връзка счлен 90 от Гражданския процесуален кодекс).
По отношение на европейска заповед за плащане, (Регламент (ЕО) № 1896/2006 от 12 декември 2006 г., изменен с Регламент (ЕС) 2015/2421), компетентен е районният съд в Порто, централна инстанция (Tribunal de Comarca do Porto, Instância Central), 1-во гражданско отделение.
Трудово право
Като общо правило, исковете се предявяват пред съда по местожителството на ответника. Работодателите и застрахователните дружества, както и институциите по обществено осигуряване, се считат за установени и в населеното място, където имат клон, агенция, делегация или представителство (член 13 от Закона относно трудовите съдилища).
Искове, произтичащи от трудов договор, заведени от служител срещу работодател, могат да бъдат предявени в съда по мястото на изпълнение на трудовите задължения или в съда по местожителството на служителя.
Ако има няколко ищци, компетентен е съдът по мястото на изпълнение на трудовите задължения или съдът по местожителството на някой от ищците.
Ако трудът се полага на повече от едно място, исковете, произтичащи от трудовия договор, могат да бъдат предявени пред съда на някое от тези места (член 14 от Закона относно трудовите съдилища).
Исковете, произтичащи от трудова злополука или професионално заболяване, се предявяват пред съда по мястото, където е настъпила злополуката или където заболелият служител последно е извършвал трудова дейност, в резултат на която би могло да е възникнало заболяването.
Ако злополуката е настъпила в чужбина, искът се предявява в Португалия в съда по местожителството на пострадалия.
В случай че има няколко бенефициери, компетентен е съдът по местожителството на мнозинството от ищците или, ако броят им е еднакъв, съдът по местожителството на ищеца, пръв подал искова молба.
Ако пострадалият или заболелият служител или бенефициерът е регистриран като моряк или член на екипажа на въздухоплавателно средство и злополуката е настъпила или заболяването е открито по време на пътуване, компетентен да разгледа иска е и съдът на първото населено място на националната територия, достигнато от кораба или въздухоплавателното средство, или съответно съдът по мястото на регистрация на кораба или въздухоплавателното средство (член 15 от Закона относно трудовите съдилища).
В случай на колективно уволнение обезпечителни мерки за спиране, както и възраженията трябва да се предявяват пред съда по местонахождение на предприятието, където се полага трудът.
Ако колективното уволнението засяга служители от няколко предприятия, компетентен е съдът по местонахождение на предприятието с най-голям брой уволнени служители (член 16 от Закона относно трудовите съдилища).
Несъстоятелност
За производствата по несъстоятелност, компетентен е съдът по седалището или местожителството на длъжника или съответно на завещателя към датата на смъртта, в зависимост от случая.
Компетентен е и съдът, в чийто район се намира центърът на основните интереси на длъжника. Под това се разбира мястото, където той обичайно управлява такива интереси, и което е признато като такова от трети страни (член 16 от Кодекса по несъстоятелността и оздравяването на търговски предприятия).
Публикуването и регистрацията в публичен регистър на решение на чуждестранен съд за откриване на производство по членове 21 и 22 от Регламент (ЕО) № 1346/2000 на Съвета от 29 май 2000 г. трябва да се заяви в съответния португалски съд, в чийто район се намира предприятието на длъжника. Когато длъжникът няма предприятие в Португалия, молбата се подава в търговското отделение на съда в Лисабон, ако в масата на несъстоятелността е включено търговско дружество. Ако в масата на несъстоятелността не е включено търговско дружество, е компетентно гражданското отделение на съда в Лисабон.
Посоченото по-горе правило за компетентност се прилага при признаването на обявяването в несъстоятелност в рамките на чуждестранно производство (член 288 от Кодекса по несъстоятелността и оздравяването на търговски предприятия).
Опис на наследство
По отношение на компетентността в производствата по опис на наследство, вж. информационния документ относно наследяването.
Издръжка за пълнолетни и малолетни или непълнолетни деца и определяне на родителската отговорност
По отношение на компетентността по установителни искове, свързани с плащания за издръжка за пълнолетни и малолетни или непълнолетни деца, по принудителното изпълнение във връзка с тях и по искове, свързани с определяне на родителска отговорност, вж. информационния документ относно издръжката.
Да, в определени граници.
На национално равнище страните могат чрез изрично споразумение да се отклонят от правилата за определяне на териториалната компетентност. Това е т.нар. договорена компетентност (competência convencional)(член 95 от Гражданския процесуален кодекс).
Договорената компетентност не може да бъде установена, в случай че съдът по своя инициатива обяви липса на териториална компетентност. Такава хипотеза е налице например в определени случаи, когато компетентността на съда зависи от местоположението на недвижим имот, от мястото на изпълнение на задължението или в случай на заповед за защита или подготвителни действия. Горното важи и за случаите, когато страните по иска са съдии или определени роднини на съдии, за някои производства за принудително изпълнение, за делата, които следва да се присъединят към други дела, както и за делата, в които ответникът не е редовно призован преди постановяване на съдебното решение. В горните хипотези не се допуска отклонение от правилата за териториалната компетентност чрез споразумение.
Недопустими са и отклонения от правилата за компетентността по отношение на предмета на делото, йерархията на съдилищата и материалния интерес.
Договорената компетентност, когато е допустима, има същата задължителна сила като компетентността, определена в закона. Споразумението за компетентността трябва да отговаря на формалните изисквания на договора, от който произтича задължението. Във всеки случай, споразумението следва да бъде сключено в писмена форма и да посочва изрично въпросите, до които се отнася, както и критерият за определяне на компетентния съд.
На международно равнище, страните могат чрез споразумение да определят компетентната юрисдикция за уреждане на определен спор или спорове, произтичащи от дадено правоотношение, при условие че спорното правоотношение е свързано с повече от една правна система. Това са т.нар. частни споразумения за избор на съд (pactos privativos e atributivos de jurisdição) (член 94 от Гражданския процесуален кодекс).
Възлагането чрез споразумение може да предвижда предоставяне на изключителна компетентност или компетентност, която е алтернативна на тази на португалските съдилища, ако съществува такава. В случай на съмнение се приема, че компетентността е изключителна.
Изборът на компетентност е валиден, само когато са изпълнени всички следващи условия:
И в двете хипотези - на договорена компетентност (национална) и при частните споразумения за избор на съд (международна), за писмено споразумение се счита всеки документ, подписан от страните или създаден при размяната на писма, факсове, телеграми или други средства за комуникация, за които остава писмен запис, независимо дали този документ съдържа пряко договорката на страните или клауза, която препраща към такава договорка.
В трудовите съдилища споразумения или клаузи, изключващи законоустановената териториална компетентност, са нищожни (член 19 от Закона относно трудовите съдилища).
Както вече беше посочено, специализираните първоинстанционни съдилища в Португалия са централните съдилища към всеки районен съд, местните граждански съдилища и съдилищата с по-широка компетентност
Родовата подсъдност на всяко от съдилищата ще бъде разгледана по-долу, за да се изясни към кой съд следва да се обърнете в зависимост от предмета на иска. Както вече бе обяснено, по правило делото се образува пред първоинстанционния съд и се отнася към съдилища от по-горна инстанция само при обжалване.
Централни граждански съдилища (член 117 от Закон № 62/2013)
Централни съдилища, занимаващи се със семейни дела и дела, свързани с ненавършили пълнолетие лица
(Гражданско състояние на лицата и семейството)(член 122 от Закон № 62/2013)
(Малолетни или непълнолетни деца и пълнолетни деца)(член 123 от Закон № 62/2013)
(Настойничество или попечителство с цел образование и защита) (член 124 от Закон № 62/2013)
Бележка
Компетентността на централните съдилища, занимаващи се със семейни дела, и дела, свързани с ненавършили пълнолетие лица, по отношение на дела във връзка с настойничество или попечителство с цел образование и защита, се преустановява, ако: в наказателно производство за престъпление, извършено от ненавършило пълнолетие лице на възраст между 16 и 18 години, се прилага наказание, което трябва да се изтърпи ефективно, включващо лишаване от свобода; или ненавършилото пълнолетие лице навърши 18 години преди датата на решението на първа инстанция.
Централни трудови съдилища
(Гражданскоправни спорове) (член 126 от Закон № 62/2013)
(по отношение на административни нарушения)
Централни граждански съдилища (член 128 от Закон № 62/2013)
Централни съдилища за принудително изпълнение (Juízos centrais de execução) (член 129 от Закон № 62/2013)
СЪДИЛИЩА С ПО-ШИРОКА КОМПЕТЕНТНОСТ
Съд за интелектуалната собственост (Tribunal da propriedade intelectual) (член 111 от Закон № 62/2013).
(Съд по конкуренцията, регулацията и надзора)(Tribunal da concorrência, regulação e supervisão) (член 112 от Закон № 62/2013)
Морски съд (Tribunal marítimo) (член 113 от Закон № 62/2013).
ВИСШЕСТОЯЩИ СЪДИЛИЩА
Апелативни съдилища (член 67 от Закон № 62/2013).
На втора инстанция апелативните съдилища включват отделения по граждански дела, наказателни дела, дела в областта на социалната сигурност, семейни дела и дела, свързани с ненавършили пълнолетие лица, търговски дела, дела, свързани с интелектуалната собственост и с конкуренцията, регулацията и надзора. Създаването на отделения в областта на социалната сигурност, по семейни дела и дела, свързани с ненавършили пълнолетие лица, търговски дела, както и дела, свързани с интелектуалната собственост и с конкуренцията, регулацията и надзора, зависи обаче от обема и сложността на работата.
Върховен съд (Supremo Tribunal de Justiça) (член 47 от Закон № 62/2013)
Като последна инстанция, Върховният съд има отделения за граждански дела, наказателни дела и дела в областта на социалната сигурност.
Относимо законодателство
Кодекс по несъстоятелността и оздравяването на търговски предприятия
Звеното за контакт, съдилищата или другите субекти и органи не са обвързани с информацията, която се съдържа в настоящия информационен документ. Поради това трябва да се направи справка и с действащите правни текстове и последващите им изменения.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответното звено за контакт към Европейската съдебна мрежа. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите. Нито ЕСМ, нито Европейската комисия поемат каквато и да е отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.