Права на жертвите – по държави

Slovakia

Content provided by:
Slovakia

Каква процедура се следва при търсене на обезщетение от извършителя за причинените вреди? (напр. съдебно дело, граждански иск, процедура за встъпване в производството)

Може да се претендира за обезщетение за причинени вреди от извършител в рамките на наказателно производство чрез устно изявление, отбелязано в протокола от заседанието, или чрез подаване на нарочна писмена молба. Граждански ищец, който съгласно законодателството има право да претендира за обезщетение от извършителя за загуби, причинени в резултат на извършеното срещу него престъпление, има право също така да поиска от съда като част от присъдата да разпореди на обвиняемия да заплати обезщетение за причинените вреди; гражданският ищец трябва да подаде тази молба най-късно до края на разследването или ускореното разследване. В молбата трябва да се посочват ясно причините за иска и размерът на исканото обезщетение. Гражданският ищец получава информация за правото на обезщетение и за процедурата за упражняване на това право в хода на изслушването.

Ако е налице основателно опасение, че удовлетворяването на иска на пострадалия за обезщетение за загубите, причинени в резултат на престъплението, ще бъде възпрепятствано или ще възникнат пречки за това, искът може да бъде обезпечен с активите на подсъдимия или други права на собственост до вероятния размер на загубите. Решението за изземване на активи се взема от съда въз основа на молба, подадена от прокурора или гражданския ищец; в досъдебното производство прокурорът може да обезпечи иска дори и без гражданският ищец да е подал молба, ако това е необходимо за защита на интересите на гражданския ищец, особено ако е налице риск от забавяне.

Съдът е разпоредил на извършителя да ми плати обезщетение. Какво трябва да направя, за да бъда сигурен, че извършителят ще ми плати?

Ако извършителят не изпълни доброволно задълженията си, разпоредени от съда в рамките на наказателното производство, получавате изпълнителен лист, след като решението на съда стане изпълняемо, въз основа на който можете да пристъпите към изпълнение на съдебното решение спрямо извършителя в рамките на производство по принудително събиране. В тези случаи можете да потърсите правна помощ от адвокат.

Ако извършителят не ми плати, може ли държавата да ми плати авансова сума? При какви условия?

Не.

Имам ли право на обезщетение от държавата?

Ако сте пострадал от престъпление, свързано с насилие, можете да поискате обезщетение. Министерството на правосъдието на Словашката република взема решение относно предоставянето на обезщетение и го изплаща въз основа на писмено искане. Искането трябва да бъде подадено, като се използва формуляр, който може да бъде намерен на уебсайта на министерството. Искането може да се подаде още след започване на наказателното преследване, но не по-късно от една година след датата, на която съдебното решение или присъдата, постановена в опростено наказателно производство, станат окончателни.

Ако наказателен съд е насочил иска Ви за обезщетение за вреди, произтичащи от телесна повреда, към гражданско производство или производство пред друг орган, искането трябва да бъде подадено до министерството в срок от една година след датата, на която решението по иска Ви в гражданско производство или в производство пред друг орган е станало окончателно. Когато този срок изтече, правото на обезщетение по Закона за пострадалите от престъпления се погасява.

Горепосочените срокове не текат за времето на производството пред компетентния орган, особено по време на гражданското и изпълнителното производство, в което претендирате за обезщетение за телесна повреда директно от лицето, което Ви е причинило вредата.

Министерството трябва да вземе решение по искането Ви в срок от четири месеца от датата на получаване на пълното искане. Този срок ще бъде удължен с изтеклия период от време между искането за сътрудничество или за документите, необходими за решението, и предоставянето им от компетентните правоприлагащи органи, съдилищата, други национални органи, висши териториални единици, общини и други лица.

Имам ли право на обезщетение, ако извършителят не бъде осъден за престъпление?

Ако подсъдимият бъде оправдан, съдът ще насочи иска Ви към гражданско производство или производство пред друг орган.

Ако сте пострадал от престъпление, свързано с насилие, и подсъдимият бъде оправдан, тъй като не носи наказателна отговорност на основание невменяемост или ненавършване на пълнолетие, и не сте получили обезщетение за телесната вреда по друг начин, имате право на обезщетение съгласно Закона за пострадалите от престъпления.

Имам ли право на плащане по спешност (извънредно плащане), докато се чака решението по иска ми за обезщетение?

Не.

Последна актуализация: 27/03/2023

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.