Optuženik (kazneni postupak)

Slovakia

Content provided by:
Slovakia

A) Gdje će se održati suđenje?

Glavno suđenje u pravilu se održava na okružnom sudu. U nekim se slučajevima suđenje može održati na Posebnom kaznenom sudu [Špecializovaný trestný súd] ili na okružnom sudu u sjedištu regije.

Suđenje se održava na sudu koji je nadležan za počinjeno kazneno djelo.

Suđenje se alternativno može održati na sudu koji je nadležan prema mjestu u kojem optuženik živi, radi ili uobičajeno boravi ili na sudu u čijoj je nadležnosti tužitelj podigao optužnicu.

B) Može li se optužnica izmijeniti? Ako da, koje je moje pravo na informacije u tom pogledu?

Ako tužitelj želi prekvalificirati djelo u kazneno djelo koje je različito od onoga koje je utvrdila policija, mora vas o tome obavijestiti prije podizanja optužnice i pitati vas želite li dopuniti istragu.

Ako se nakon početka glavnog suđenja utvrdi da ste počinili neko drugo kazneno djelo, sud će vratiti predmet tužitelju radi provođenja daljnjih mjera u pripremnoj fazi koja prethodi sudskom postupku i dodatne istrage ako tužitelj to zatraži.

Sud vas može osuditi za kazneno djelo na temelju strože odredbe zakona od one koju je predložilo tužiteljstvo. Međutim, o toj vas mogućnosti mora obavijestiti prije nego što proglasi da je izvođenje dokaza dovršeno.

Sud će vam dodijeliti rok za pripremu obrane i na vaš zahtjev odgoditi glavni kazneni postupak za najmanje pet radnih dana.

C) Koja su moja prava tijekom dolazaka na sud?

i. Moram li se osobno pojaviti na sudu? Pod kojim uvjetima ne moram prisustvovati sudskom postupku?

Imate pravo (ne i obvezu) prisustvovati suđenju. Sud može održati suđenje u vašoj odsutnosti ako se s time suglasite ili ako ne želite prisustvovati ili zbog drugih razloga utvrđenih zakonom. Isto važi i za žalbeni postupak.

ii. Koje je moje pravo na tumača i prijevode?

Ako se ne služite jezikom na kojem se vodi postupak, imate pravo na tumača. Prevoditelj se uključuje u postupak ako je potrebno prevesti važne isprave, zapise ili odluke.

iii. Imam li pravo na odvjetnika?

Tijekom cijelog kaznenog postupka imate pravo biti zastupani po branitelju kojeg ste izabrali ili koji vam je dodijeljen.

Morate imati branitelja od trenutka kad ste optuženi ili je protiv vas određen istražni zatvor, služite kaznu zatvora ili ste pod nadzorom u zdravstvenoj ustanovi ako imate ograničenu pravnu sposobnost, ako se radi o osobito teškom kaznenom djelu, ako ste maloljetnik ili ako se postupak protiv vas vodi u odsutnosti.

Ako nemate branitelja u slučajevima u kojima ga morate imati, dodijelit će vam se rok unutar kojeg ga morate izabrati. Ako to ne učinite u tom roku, branitelj vam se mora dodijeliti bez odgode.

Ako nemate dovoljno sredstava za plaćanje branitelja, a zatražili ste da vam se dodijeli, sud vam mora imenovati branitelja čak i onda kad ga ne morate imati. Morate dokazati da nemate dovoljno sredstava.

iv. Postoje li neka druga postupovna prava kojih bi trebao biti svjestan? (npr. izjašnjavanje osumnjičenika pred sudom)

Na početku suđenja možete se izjasniti da ste „krivi” ili da „niste krivi”. Ako se izjasnite da ste krivi, sud će ispitivati samo one dokaze koji su potrebni za odlučivanje o kazni i/ili naknadi štete.

Tijekom suđenja tužitelj ispituje optuženika, svjedoke i vještake. Vaš branitelj i vi isto tako možete postavljati pitanja. Vaše svjedoke ispituje vaš branitelj ili vi sami. Imate pravo iznositi prigovore na način ispitivanja.

Nakon što sud završi s ispitivanjem dokaza, možete iznijeti svoj završni govor. Nakon završnog govora tužitelja sud može dati riječ žrtvi, vašem odvjetniku i drugim osobama. Vi uvijek imate posljednju riječ. Vaša prava uključuju pravo na podnošenje prigovora protiv optužnice, izvedenih dokaza i kaznenog djela za koje vas se tereti, pravo na iznošenje olakotnih okolnosti i osporavanje kazne. Sud može prekinuti vaš završni govor samo ako vaše izlaganje nije povezano s predmetom. Nakon iznošenja završnog govora imate pravo i na završno izlaganje tijekom kojeg vas se ne smije prekidati.

D) Moguće kazne

Kazna zatvora: u skladu s težinom kaznenog djela, sve do doživotne kazne zatvora. Smrtna kazna nije moguća. Ako ste osuđeni na kaznu zatvora od dvije ili tri godine, sud vam može izreći uvjetnu osudu s rokom kušnje (ili bez njega) u trajanju od jedne do pet godina, tijekom kojeg morate poštovati zakon. Ako prekršite obveze i ograničenja koja je odredio sud, kaznu ćete morati služiti u zatvoru.

Kućni pritvor: do godine dana za lakše kazneno djelo. Morate ograničiti svoje kretanje na mjesto prebivališta i poštovati zakon. Ako prekršite te uvjete, kaznu ćete morati služiti u zatvoru.

Rad za opće dobro: od 40 do 300 sati za lakše kazneno djelo, ali samo uz prethodnu suglasnost. Rad za opće dobro morate obavljati u slobodno vrijeme i bez naknade. Ako ga ne obavite u propisanom vremenu i u propisanom broju sati, sud će svaka dva sata neizvršenog rada za opće dobro pretvoriti u dan kazne zatvora.

Novčana kazna: oduzimanje imovine. Kaznu oduzimanja predmeta sud određuje za kaznena djela počinjena s namjerom kojima ste stekli imovinu ili uzrokovali štetu. Novčana kazna može iznositi od 160 EUR do 331 930 EUR. Oduzimanje imovine odnosi se na svu imovinu koju ste nezakonito stekli. Oduzimanje predmeta može se odrediti ako ste ga upotrijebili za počinjenje kaznenog djela.

Zabrana: obavljanje određenih aktivnosti, kao što su djelatnost, posao, dužnost ili druge aktivnosti (npr. upravljanje vozilom) tijekom kojih ste počinili kazneno djelo, može vam se zabraniti u trajanju od jedne do deset godina.

Zabrana boravka: može vam se zabraniti boravak na određenom mjestu, u trajanju od jedne do pet godina.

Zabrana sudjelovanja u javnim događanjima: u trajanju od jedne do deset godina može vam se zabraniti sudjelovanje u sportskim, kulturnim ili drugim javnim događajima na kojima ste počinili kazneno djelo.

Gubitak počasnih titula i odlikovanja: mogu vam se oduzeti odlikovanja i druge počasne titule koje ste stekli u skladu s posebnim zakonodavstvom.

Nazadovanje ili gubitak vojnog ili drugog čina.

Protjerivanje s državnog područja Slovačke Republike. Može vam biti izrečena mjera protjerivanja na rok od jedne do 15 godina, ali ne i ako ste slovački državljanin ili državljanin neke druge države članice EU-a ili državljanin države koja je stranka Sporazuma o Europskom gospodarskom prostoru ili ako vam je odobren azil. To se ne primjenjuje ako predstavljate prijetnju nacionalnoj sigurnosti ili zakonu i redu. Ne možete biti protjerani u zemlju u kojoj bi vaša osobna sloboda ili život bili ugroženi zbog rase, državljanstva, vjere, političke pripadnosti ili sličnih razloga.

Posljednji put ažurirano: 02/03/2022

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.