Prava žrtava kaznenih djela (po zemljama)

Slovakia

Content provided by:
Slovakia

Koji je postupak za traženje odštete od počinitelja? (npr. sudski postupak, privatna tužba, adhezijski postupak)

Naknada štete može se zatražiti od počinitelja u kaznenom postupku usmenom izjavom u zapisnik s rasprave ili podnošenjem posebne pisane predstavke. Oštećenik koji na temelju zakona ima pravo od počinitelja zatražiti naknadu štete zbog gubitaka koji su mu prouzročeni kaznenim djelom isto tako ima pravo podnijeti predstavku sudu u kojoj traži da počinitelju naloži plaćanje naknade štete pri izricanju presude. Oštećenik mora tu predstavku podnijeti najkasnije do kraja istrage ili skraćenog postupka. U predstavci moraju biti jasno navedeni razlozi za potraživanje naknade i traženi iznos naknade štete. Oštećenika se obavješćuje o pravu na naknadu štete i postupku za ostvarivanje tog prava za vrijeme rasprave.

Ako postoji osnovana sumnja da će namirenje zahtjeva žrtve za naknadu gubitaka prouzročenih kaznenim djelom biti ometano ili spriječeno, zahtjev se može osigurati imovinom tuženika ili drugim imovinskim pravima do očekivanog iznosa gubitaka. Odluku o zapljeni imovine donosi sud na temelju predstavke javnog tužitelja ili oštećenika. U prethodnom postupku javni tužitelj može osigurati zahtjev čak i bez predstavke oštećenika ako je to u interesu zaštite žrtve, posebice ako postoji rizik od odlaganja.

Sud je naložio počinitelju da mi plati odštetu/naknadu. Kako mogu biti siguran da će počinitelj platiti odštetu/naknadu?

Ako počinitelj ne ispuni dobrovoljno svoje obveze prema nalogu suda u kaznenom postupku i takva sudska odluka postane izvršna, dobit ćete nalog za izvršenje na temelju kojeg je moguće izvršiti presudu protiv počinitelja u okviru postupka prisilne naplate. U takvim slučajevima možete zatražiti pravnu pomoć od odvjetnika.

Ako počinitelj ne plati, može li mi država isplatiti predujam za odštetu/naknadu? Pod kojim uvjetima?

Ne.

Imam li pravo na odštetu od države?

Ako ste žrtva nasilnog kaznenog djela, možete zatražiti naknadu. Ministarstvo pravosuđa Slovačke Republike odlučuje o davanju naknade i isplaćuje je na temelju pisanog zahtjeva. Zahtjev se mora podnijeti na obrascu koji se nalazi na internetskoj stranici Ministarstva. Zahtjev se može podnijeti i nakon što je kazneni progon već započeo, ali najkasnije u roku od godine dana od datuma kad su presuda ili kazneni nalog postali pravomoćni.

Ako vas je kazneni sud uputio s vašim zahtjevom za naknadu štete zbog tjelesnih ozljeda na parnični postupak ili postupak pred drugim tijelom, zahtjev se mora podnijeti Ministarstvu u roku od godine dana od datuma kad je odluka o vašoj tužbi u parničnom postupku ili postupku pred drugim tijelom postala pravomoćna. Po proteku navedenog roka prestaje pravo na naknadu iz Zakona o žrtvama kaznenih djela.

Prethodno navedeni rokovi ne teku dok traje postupak pred nadležnim tijelom, posebice dok traje parnični postupak i ovršni postupak u kojem tražite naknadu štete uzrokovanu tjelesnom ozljedom izravno od osobe koja vam je tu štetu uzrokovala.

Ministarstvo mora odlučiti o vašem zahtjevu u roku od četiri mjeseca od dana primitka potpunog zahtjeva. Taj se rok produljuje za vrijeme od podnošenja zahtjeva za suradnju ili dokumenata potrebnih za donošenje odluke do njihova dostavljanja nadležnim tijelima kaznenog progona, sudovima, drugim državnim tijelima, višim teritorijalnim jedinicama, općinama i drugim osobama.

Imam li pravo na naknadu ako počinitelj ne bude osuđen?

Ako okrivljenik bude oslobođen optužbe, sud će vas uputiti sa zahtjevom na parnični postupak ili postupak pred drugim tijelom.

Ako ste žrtva nasilnog kaznenog djela, a okrivljenik je oslobođen optužbe jer nije kazneno odgovoran zbog neubrojivosti ili maloljetnosti te niste na drugi način primili naknadu za tjelesne ozljede, imate pravo na naknadu iz Zakona o žrtvama kaznenih djela.

Imam li pravo na hitnu isplatu dok čekam odluku o zahtjevu za naknadu?

Ne.

Posljednji put ažurirano: 27/03/2023

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.