Atsakovai (baudžiamosios bylos)

Czechia

Content provided by:
Czechia

A. Ar turiu teisę apskųsti teismo sprendimą?

Taip, pirmosios instancijos teismo sprendimą galite užginčyti apeliaciniu skundu; apeliacinis skundas sustabdo sprendimo vykdymą. Apeliaciniu skundu teismo sprendimą, kuriuo teismas patvirtino susitarimą dėl kaltės ir bausmės, galima apskųsti tik tuo atveju, jeigu sprendimas neatitinka susitarimo, kurį prokuroras pateikė teismui tvirtinti.

Apeliaciniame skunde galite remtis tuo, kad jums tiesioginį poveikį turintys rezoliucinės dalies punktai yra neteisingi, nebent tai susiję su ta nuosprendžio dalimi dėl kaltės, kurioje teismas sutiko su jūsų padarytu kaltės pripažinimu. Apeliacinis skundas per aštuonias dienas nuo teismo sprendimo kopijos įteikimo turi būti paduodamas teismui, kuris priėmė ginčijamą sprendimą.

B. Kokiomis kitomis teisių gynimo priemonėmis galiu pasinaudoti?

Baudžiamajame procese galite naudotis paprastosiomis teisių gynimo priemonėmis (apeliaciniais skundais, atskiraisiais skundais, prieštaravimo pareiškimais) ir nepaprastosiomis teisių gynimo priemonėmis (apeliacinės peržiūros prašymais, persvarstymo prašymais), taip pat galite siūlyti, kad būtų pateiktas skundas dėl teisės pažeidimo.

Skundas yra teisių gynimo priemonė, nukreipta prieš teismo nutartį (rezoliuciją) ir per tris dienas nuo pranešimo apie šią nutartį turi būti pateikiamas ginčijamą nutartį (rezoliuciją) priėmusiai institucijai. Teismo priimtas nutartis (rezoliucijas) ir prokuroro nutarimus galima užginčyti skundu tik teisės nuostatose nurodytais atvejais. Nutartį (rezoliuciją) galima užginčyti dėl klaidos bet kuriame iš jos rezoliucinės dalies punktų arba dėl nuostatos, kuria reglamentuojama iki nutarties (rezoliucijos) priėmimo vykusi proceso dalis, pažeidimo, jeigu dėl pažeidimo galėjo būti padaryta klaida bet kuriame iš rezoliucinės dalies punktų. Skundas stabdomąjį poveikį turi tik tuo atveju, jei tai konkrečiai nustatyta teisės aktuose.

Prieštaravimo baudžiamajam įsakymui pareiškimą per aštuonias dienas nuo įsakymo įteikimo galite pateikti jį priėmusiam teismui. Jeigu per nustatytą terminą pateikiamas prieštaravimo baudžiamajam įsakymui pareiškimas, baudžiamasis įsakymas automatiškai atšaukiamas ir vienas teisėjas priima nutartį dėl bylos nagrinėjimo teisme.

Apeliacinės peržiūros prašymas (apeliacinis skundas teisės klausimais; čekų kalba: dovolání) gali būti teikiamas tik skundžiant galutinį antrosios instancijos teismo sprendimą in rem tais atvejais, kai tai leidžiama pagal teisės aktus. Apeliacinės peržiūros prašymą galite pateikti remdamasis tuo, kad tam tikras tiesioginį poveikį jums turintis teismo sprendimo rezoliucinės dalies punktas yra neteisingas, tačiau tik tuo atveju, jeigu esama vieno iš teisės aktuose nustatytų apeliacinės peržiūros pagrindų. Tokį prašymą visada turite teikti per gynėją – savo advokatą. Prašymas per du mėnesius nuo sprendimo, kuris prašymu ginčijamas, įteikimo turi būti pateikiamas sprendimą in rem priėmusiam pirmosios instancijos teismui. Apeliacinės peržiūros prašymas stabdomojo poveikio neturi, nebent Aukščiausiasis Teismas nusprendžia kitaip.

Taip pat turite teisę pateikti persvarstymo prašymą. Apskritai bylą, kuri buvo užbaigta galutiniu nuosprendžiu arba baudžiamuoju įsakymu, bus leidžiama persvarstyti, jeigu paaiškėtų faktai arba įrodymai, kurie anksčiau teismui nebuvo žinomi, ir tie faktai ar įrodymai pavieniui arba kartu su jau žinomais faktais ir įrodymais galėtų būti pagrindas priimti kitokį sprendimą dėl kaltės, arba iš pradžių skirta bausmė būtų akivaizdžiai neproporcinga nusikaltimo pobūdžiui ir sunkumui arba jūsų asmeninėms, šeimos, finansinėms ir kitoms aplinkybėms, arba jeigu bausmės rūšis neatitinka bausmės tikslo. Bylos, kuri buvo užbaigta galutiniu nuosprendžiu arba baudžiamuoju įsakymu, persvarstymo prašymą nagrinės ir dėl jo spręs bylą pirmąja instancija nagrinėjęs teismas. Teisės aktuose nenustatyta termino persvarstymo jūsų naudai prašymui pateikti.

Be to, jūs galite siūlyti pateikti skundą dėl teisės pažeidimo; tačiau ši nepaprastoji teisių gynimo priemonė prieinama tik teisingumo ministrui ir tik jis sprendžia, ar toks skundas turi būti teikiamas. Skundu dėl teisės pažeidimo gali būti skundžiamas bet kuris galutinis teismo sprendimas (išskyrus Aukščiausiojo Teismo nutartis) arba bet kuris prokuroro nutarimas, jeigu juo pažeista teisė arba jis buvo priimtas netinkamai atlikus procedūrą. Teisės aktuose nenustatyta termino tokiam skundui pateikti.

C. Kokios yra nuteisimo pasekmės?

Kai įsigalioja apkaltinamasis nuosprendis už nusikaltimą, pradedama vykdymo procedūra; vykdoma bausmė arba prevencinė priemonė, atliekami su ja susiję veiksmai.

Jeigu jus galutiniu nuosprendžiu nuteisė už nusikaltimą, už tą patį nusikaltimą jūs nebegalite būti teisiamas (net ir kitoje valstybėje narėje), nebent būtų leidžiama persvarstyti bylą.

Apkaltinamasis nuosprendis įrašomas į nuosprendžių registrą ir būna matomas bet kuriame išraše iš nuosprendžių registro, kol išnyksta teistumas. Tai gali turėti poveikį jūsų galimybei verstis tam tikra profesija, gauti tam tikrą leidimą ar licenciją arba leidimą turėti ginklą ar kt.

Kai jūsų teistumas išnyksta, laikoma, kad jūs niekada nebuvote teistas. Tačiau teisėsaugos institucijos ir kai kurios kitos valdžios institucijos turi prieigą prie vadinamosios nuosprendžių registro „kopijos“; jūsų apkaltinamasis nuosprendis lieka įrašytas į kopiją net ir išnykęs.

i. Teistumo turėjimas

Kai apkaltinamasis nuosprendis tampa galutinis, nuosprendžių registre padaromas įrašas; nuosprendžių registre laikoma informacija apie apkaltinamuosius nuosprendžius ir apie kitus baudžiamajame procese aktualius faktus. Tokia informacija laikoma 100 metų nuo jūsų gimimo, neatsižvelgiant į tai, ar jūs sutinkate. Jeigu jūsų teistumas išnyksta, informacija jūsų išraše iš nuosprendžių registro nebenurodoma, tačiau ir toliau matoma pirmiau aprašytoje nuosprendžių registro kopijoje. Teistumas išnyksta per Baudžiamajame kodekse nurodytą terminą, priklausomai nuo nusikaltimo, už kurį buvote nuteistas, sunkumo. Šie terminai siekia nuo vienų iki penkiolikos metų nuo jūsų bausmės atlikimo; atlikęs tam tikras bausmes iš karto esate laikomas neteistu.

Jeigu esate kitos ES valstybės narės pilietis, informacija apie jūsų apkaltinamąjį nuosprendį bus prieinama ES valstybės narės, kurios pilietis esate, kompetentingai institucijai.

v. Bausmės vykdymas, kalinių perdavimas, probacija ir alternatyviosios bausmės

Kai apkaltinamasis nuosprendis tampa galutinis, kolegijos pirmininkas nurodo jį vykdyti.

Jeigu jus nuteisė galutine besąlygine laisvės atėmimo bausme, pirmininkas nusiunčia bausmės vykdymo dokumentą atitinkamai įkalinimo įstaigai ir, jeigu jums netaikomas kardomasis kalinimas, jūs kviečiamas per nurodytą terminą atvykti į įkalinimo įstaigą. Jeigu vengsite atlikti bausmę, Čekijos policija gali jus atvežti į įkalinimo įstaigą.

Jeigu įvykdomos įstatyme nustatytos sąlygos, teismas gali nuspręsti atidėti jūsų bausmės vykdymą, pakeisti jos vykdymo būdą, sustabdyti jūsų bausmės vykdymą, nuspręsti dėl lygtinio paleidimo ir kt. Teismas taip pat gali panaikinti laisvės atėmimo bausmę arba likusią jos dalį, jeigu jūs išduodamas užsienio valstybei arba išsiunčiamas (jums taikomas išsiuntimas iš šalies).

Panaši procedūra taikoma, jeigu jums teismas yra skyręs gydymą arba saugų prevencinį sulaikymą, t. y. kai sprendimas, pagal kurį turi būti atliekamas teismo skirtas gydymas arba saugus prevencinis sulaikymas, įsigalioja, kolegijos pirmininkas nusiunčia atitinkamai medicinos įstaigai arba atitinkamai saugaus prevencinio sulaikymo įstaigai, kurioje turi būti vykdoma prevencinė priemonė, sprendimo vykdomąjį dokumentą, ir paragina jus prisistatyti į tą įstaigą. Jeigu vengsite prevencinės priemonės, Čekijos policija gali jus atvežti į atitinkamą įstaigą.

Jeigu yra įvykdytos įstatyme arba tarptautinėje sutartyje nustatytos sąlygos, jūs galite būti perduotas į savo gimtąją šalį arba į kitą valstybę besąlyginei laisvės atėmimo bausmei atlikti arba prevencinei priemonei įvykdyti, jeigu to prašote, o atitinkama valstybė sutinka. Apkaltinamajame nuosprendyje taip pat gali būti skirta alternatyvi bausmė. Alternatyviąja bausme gali būti laikoma bet kokia bausmė, kuri nėra nedelsiant vykdytinas laisvės atėmimas. Jūs galite būti perduotas probacijos pareigūno priežiūrai jums nustatytų įpareigojimų vykdymui stebėti ir padėti jums grįžti į bendruomenę ir gyventi tvarkingą gyvenimą. Jeigu jums skirta priežiūra, jūs privalote:

  • probacijos pareigūno nustatytu būdu su juo bendradarbiauti
    ir vykdyti probacinės priežiūros planą;
  • atvykti pas probacijos pareigūną jo nustatytu metu;
  • informuoti probacijos pareigūną apie savo buvimo vietą, užimtumą ir pragyvenimo lėšas, teismo nustatytų apribojimų ir įpareigojimų vykdymą ir bet kurias kitas reikšmingas aplinkybes, aktualias probacijos pareigūno vykdomai priežiūrai;
  • įsileisti probacijos pareigūną į būstą.

Jeigu teismo sprendimu jums skirtas pagrįstas įpareigojimas praeiti tinkamą socialinių įgūdžių mokymą ir perkvalifikavimo programą arba praeiti reikiamas psichologinio konsultavimo programas, jūs galite būti įtrauktas į probacijos ir resocializacijos programą. Jūs į tokią programą taip pat galite būti įtrauktas, jeigu atitinkate programos teikėjo nustatytus įtraukimo kriterijus, net jeigu teismas jums neskyrė įpareigojimo tokioje programoje dalyvauti; tokiu atveju su probacijos pareigūnu gali būti sudarytas susitarimas dėl dalyvavimo programoje pagal priežiūros sąlygas ir susitarimas gali būti įtrauktas į probacinės priežiūros planą. Jeigu programa vykdoma kaip laisvės atėmimo bausmės dalis, jūsų dalyvavimas programoje gali būti suderintas su Čekijos įkalinimo įstaigų tarnyboje dirbančiu specialistu.

Jūs kai kurias iš minėtų alternatyviųjų bausmių taip pat galite atlikti savo gimtojoje šalyje arba kitoje valstybėje, su kuria turite ryšių, jeigu yra įvykdytos įstatyme nustatytos sąlygos ir tarptautinėje sutartyje nustatytos sąlygos ir tokių bausmių vykdymą galima prižiūrėti ar kitaip patikrinti. Šios galimybės taikymo sritis skiriasi priklausomai nuo to, ar atitinkama šalis yra ES valstybė narė, ar ES nepriklausanti valstybė (pastaruoju atveju galimybių mažiau).

Paskutinis naujinimas: 21/03/2023

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.