Obžalovaní (trestné konanie)

Czechia

Content provided by:
Czechia

A. Má na vyšetrovanie vplyv to, že som cudzí štátny príslušník?

Z právomoci orgánov presadzovania práva sú vyňaté iba osoby, ktoré požívajú výsady a imunity podľa zákona alebo medzinárodného práva. Preto samotná skutočnosť, že ste cudzí štátny príslušník, nemá vplyv na vyšetrovanie.

Vaša prítomnosť v priebehu vyšetrovania zvyčajne nie je potrebná, pokiaľ vás orgán presadzovania práva nepredvolá k určitému úkonu, pri ktorom sa vyžaduje vaša prítomnosť (najmä poskytnutie výpovede svedkov), a pokiaľ si neželáte byť prítomný na vyšetrovaní. Ste však povinný udržiavať kontakt s orgánmi presadzovania práva a uviesť adresu, na ktorej si budete preberať písomnosti.

Ak sa však začne trestné stíhanie za úmyselný trestný čin, za ktorý možno uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou prevyšujúcou dva roky, alebo za trestný čin spáchaný z nedbanlivosti, za ktorý možno uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou prevyšujúcou tri roky, môže vám súd alebo na žiadosť štátneho zástupcu v prípravnom konaní sudca uložiť obmedzenie, ktoré spočíva v zákaze vycestovania do zahraničia, ak je to potrebné na dosiahnutie účelu trestného konania. Toto obmedzenie zruší predseda senátu a v prípravnom konaní štátny zástupca aj bez návrhu, ak dôvody na jeho uloženie pominuli. Ak bolo takéto obmedzenie uložené, máte právo kedykoľvek požiadať o jeho zrušenie. Takéto obmedzenie sa vám môže uložiť aj ako náhrada za väzbu.

Ak nemáte dostatočné znalosti českého jazyka, máte právo na preklad určitých dôležitých písomností (napr. uznesenie o začatí trestného stíhania, obžaloba, rozsudok) a konanie pred orgánmi presadzovania práva sa bude tlmočiť do jazyka vašej štátnej príslušnosti alebo do iného jazyka, ktorý ovládate. Akákoľvek konzultácia s vaším obhajcom počas trestného konania alebo v priamej súvislosti s ním sa bude na vašu žiadosť takisto tlmočiť.

B. Aké sú fázy vyšetrovania?

Namiesto fáz by sa malo hovoriť skôr o druhoch vyšetrovania, pretože v Trestnom poriadku sa rozlišuje medzi skráteným prípravným konaním, štandardným vyšetrovaním a rozšíreným vyšetrovaním.

Fáze vyšetrovania však predchádza fáza preskúmania s cieľom overiť a zistiť, či trestný čin bol alebo nebol spáchaný, a identifikovať páchateľa. Osoba, proti ktorej sa vedie trestné konanie, v tejto fáze ešte nie je formálne označená, vypočúvané osoby však majú právo na právnu pomoc poskytovanú advokátom. Ak ste v tejto fáze vypočúvaný ako podozrivý (t. j. pre podozrenie, že ste spáchali trestný čin), máte právo odoprieť výpoveď. O tomto práve musíte byť vopred poučený.

Počas vyšetrovania má osoba, proti ktorej sa vedie trestné konanie, už sformalizované postavenie a má právo na pomoc obhajcu. Účelom tejto fázy je získať a zdokumentovať dôkazy na účely podania obvinenia a vedenia konania pred súdom. To zahŕňa napríklad získavanie výpovedí svedkov, skúmanie veci, poskytovanie znaleckých posudkov a iné úkony.

Policajný orgán pritom hľadá usvedčujúce aj oslobodzujúce dôkazy.

Skrátené prípravné konanie

Skrátené prípravné konanie sa koná v prípade menej závažných trestných činov (trestné činy, ktoré sú predmetom súdneho konania
na okresnom súde prvého stupňa a za ktoré možno uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou neprevyšujúcou päť rokov), je rýchle a menej formálne. Takéto konanie sa môže uskutočniť, pokiaľ tomu nebráni iná prekážka (napr. sú dané dôvody na väzbu), za predpokladu, že

  • ste boli prichytený pri čine alebo bezprostredne potom, alebo
  • počas skúmania trestného oznámenia alebo iného návrhu na trestné stíhanie sa zistili skutočnosti, ktoré inak odôvodňujú začatie trestného stíhania a možno očakávať, že budete postavený pred súd do dvoch týždňov odo dňa, keď vás policajný orgán informoval o skutku, z ktorého spáchania ste podozrivý, a o tom, za aký konkrétny trestný čin sa tento skutok považuje.

Skrátené prípravné konanie sa začína oznámením podozrenia počas prvého výsluchu.
V skrátenom prípravnom konaní máte rovnaké práva ako obvinený vrátane práva na obhajcu. Hlavným rozdielom od štandardného vyšetrovania, pokiaľ ide o vaše práva, je to, že skrátené prípravné konanie sa nezačína formálnym uznesením o začatí trestného stíhania (proti ktorému by ste mohli podať sťažnosť) a že na konci skráteného prípravného konania nemáte právo nahliadnuť do trestného spisu a navrhnúť dodatočné dôkazy; to však nemá nijaký vplyv na vaše právo nahliadnuť do trestného spisu (pokiaľ vám policajný orgán toto právo zo závažných dôvodov neodmietne) a na vaše právo navrhnúť dodatočné dôkazy v rámci konania pred súdom.

Pokiaľ sa skrátené prípravné konanie neuzavrie inak, končí sa návrhom na trest
(v zásade ide o zjednodušené obvinenie bez odôvodnenia). Návrh podáva na súd štátny zástupca.

Štandardné vyšetrovanie

Tento druh vyšetrovania sa začína doručením uznesenia o začatí trestného stíhania proti vašej osobe; máte právo podať proti tomuto uzneseniu sťažnosť. V rámci vyšetrovania máte právo na obhajcu. Na rozdiel od skráteného prípravného konania sa vyšetrovanie vykonáva v súvislosti so závažnejšími trestnými činmi (štandardné vyšetrovanie sa však koná aj v prípade, že existuje prekážka brániaca skrátenému prípravnému konaniu alebo ak sa toto konanie neukončí v stanovenej lehote), je dlhšie a formálnejšie ako skrátené prípravné konanie. Ako už bolo uvedené, na konci vyšetrovania máte vy a váš obhajca právo nahliadnuť do trestného spisu a predložiť dodatočné dôkazy. Ak sa vyšetrovanie neuzavrie inak, končí sa podaním obvinenia, ktoré na súd podáva štátny zástupca. Na rozdiel od návrhu na trest, obvinenie obsahuje odôvodnenie.

Rozšírené vyšetrovanie

Rozšírené vyšetrovanie sa koná v súvislosti s najzávažnejšími trestnými činmi, ktoré sú predmetom súdneho konania na príslušnom krajskom súde prvého stupňa (trestné činy, za ktoré možno v súlade s Trestným zákonníkom uložiť trest odňatia slobody s dolnou hranicou najmenej päť rokov, pokiaľ za ne možno uložiť mimoriadny trest, alebo pokiaľ ide o určité vymenované trestné činy). Predpokladá sa, že tento druh vyšetrovania bude trvať najdlhšie, a preto sa dôkazy zhromažďujú a vykonávajú v širšom rozsahu ako pri štandardnom vyšetrovaní. Rozšírené vyšetrovanie sa od štandardného vyšetrovania líši len v tomto jedinom ohľade. Rozšírené vyšetrovanie sa začína uznesením o začatí trestného stíhania a končí sa podaním obvinenia, pokiaľ sa toto konanie neuzavrie inak.

i) Fáza zhromažďovania dôkazov/Právomoci vyšetrovateľov

Túto fázu trestného konania vedie policajný orgán pod dohľadom štátneho zástupcu, ktorý môže vydávať záväzné pokyny policajnému orgánu, zúčastňovať sa na vykonávaných úkonoch, postúpiť späť danú vec policajnému orgánu s pokynmi na doplnenie, rušiť nezákonné alebo neodôvodnené rozhodnutia
a opatrenia tohto orgánu atď. Máte právo požiadať štátneho zástupcu o preskúmanie postupu policajného orgánu (pokiaľ nejde o rozhodnutie, proti ktorému máte právo podať sťažnosť).

Niektoré úkony môže v prípravnom konaní vykonávať len štátny zástupca (napr. prerušenie prípravného konania) alebo sa môžu vykonávať len na základe predchádzajúceho súhlasu štátneho zástupcu (napr. zaistenie majetku, pokiaľ nie je potrebné konať bezodkladne). O najzávažnejších zásahoch do základných práv a slobôd potom rozhoduje sudca (napr. vzatie do väzby, vydanie príkazu na zatknutie, príkaz na domovú prehliadku a odpočúvanie).

ii) Zadržanie políciou

Ak ste už boli obvinený a sú dané dôvody na väzbu, policajný orgán vás môže zadržať. Polícia však musí o zadržaní bezodkladne informovať štátneho zástupcu a poskytnúť mu písomné dokumenty, ktoré potrebuje na účely prípadného podania návrhu na väzbu. Návrh musí byť podaný tak, aby sa zabezpečilo, že vás bude možné odovzdať súdu do 48 hodín od zadržania, v opačnom prípade musíte byť prepustený.

Ak ste ešte neboli obvinený, ale ste podozrivý zo spáchania trestného činu, a ak je daný niektorý z dôvodov vašej väzby, policajný orgán vás môže v naliehavých prípadoch zadržať, a to aj v prípade, že sa ešte proti vám nezačalo trestné stíhanie (napr. ak vám nie je možné doručiť uznesenie o začatí trestného stíhania). Na zadržanie sa v týchto prípadoch vyžaduje predchádzajúci súhlas štátneho zástupcu. Bez takéhoto súhlasu možno zadržanie vykonať len vtedy, ak ide o naliehavú záležitosť a predchádzajúci súhlas nie je možné získať. Vypočuje vás policajný orgán, ktorý vás zadržal. Máte právo požiadať, aby bol na vašom vypočúvaní prítomný obhajca, ktorého si zvolíte (ak je k dispozícii), a máte právo poradiť sa s obhajcom bez prítomnosti tretej strany. Máte právo na to, aby bol o vašom zadržaní upovedomený konzulárny úrad krajiny, ktorej ste občanom.

Policajný orgán vás bezodkladne prepustí v prípade, že sa vyvráti podozrenie, že ste spáchali trestný čin. Ak vás neprepustí, predloží záznam o vašom vypočúvaní štátnemu zástupcovi (vrátane uznesenia o začatí trestného stíhania a ďalších dôkazov), aby mohol štátny zástupca v prípade potreby podať návrh na väzbu. Policajný orgán musí návrh podať tak, aby vás bolo možné odovzdať súdu najneskôr do 48 hodín od zadržania, v opačnom prípade musíte byť prepustený.

Ak sú dané dôvody na väzbu a ak sa vyhýbate trestnému konaniu, sudca môže vydať príkaz na zatknutie. Ak vás polícia zatkne, máte práva podobné tým, ktoré sa udeľujú zadržaným osobám. Policajný orgán vás musí predviesť na súd do 24 hodín od zatknutia. Sudca vás vypočuje a rozhodne o väzbe. Toto rozhodnutie sa vám musí oznámiť do 24 hodín po tom, ako ste boli predvedený
na súd. Máte právo na prítomnosť svojho obhajcu pri vypočutí, ak je obhajca k dispozícii v lehote stanovenej na vydanie rozhodnutia súdu.

iii) Vypočúvanie

Pred tým, ako budete po prvýkrát vypočúvaný v pozícii obvineného, musia orgány presadzovania práva zistiť vašu totožnosť, objasniť vám podstatu obvinenia a poučiť vás o vašich právach a trestných dôsledkoch krivého obvinenia a ohovárania. Ak sa vedie konanie vo veci trestného činu, v súvislosti s ktorým možno vyrokovať dohodu o vine a treste, musíte byť poučený aj o tom, že v rámci prípravného konania môžete rokovať so štátnym zástupcom o dohode o vine a treste (dohoda podlieha schváleniu súdom) a o dôsledkoch vyrokovania takejto dohody.

Počas vypočúvania na vás nesmie byť žiadnym spôsobom vyvíjaný tlak, aby ste vypovedali alebo sa priznali. V priebehu vypočúvania vám musí byť poskytnutá možnosť podrobne sa k obvineniu vyjadriť, najmä poskytnúť súvislé vyhlásenie týkajúce sa skutočností, ktoré sú predmetom obvinenia, uviesť akékoľvek okolnosti, ktoré obvinenie zmierňujú alebo vyvracajú, a predložiť dôkazy o takýchto okolnostiach. S cieľom doplniť vyhlásenie alebo odstrániť akékoľvek neúplnosti, nejasnosti a rozpory vám možno klásť otázky. Otázky sa musia klásť jasným a zrozumiteľným spôsobom, bez uvádzania zavádzajúcich a nepravdivých okolností a bez naznačovania toho, aká by mala byť odpoveď.

Musí sa vám predložiť záznam o vypočutí, aby ste si ho mohli prečítať, alebo ak o to požiadate, musí sa vám prečítať (v prípade vypočutia formou videokonferencie sa vám záznam prečíta). Máte právo požiadať, aby bol záznam doplnený alebo aby v ňom boli vykonané opravy v súlade s vaším vyhlásením.

iv) Väzba

Do väzby môžete byť vzatý len vtedy, ak ste boli obvinený zo spáchania trestného činu. O tom, či budete vzatý do väzby alebo nie, rozhoduje sudca.

Dôvody na vzatie do väzby sú tieto:

  • odôvodnená obava, že utečiete alebo sa budete skrývať, aby ste sa vyhli trestnému stíhaniu alebo trestu,
  • odôvodnená obava, že budete brániť vyšetrovaniu, napríklad tým, že budete presviedčať svedkov, aby vypovedali krivo, alebo
  • odôvodnená obava, že zopakujete trestný čin, za ktorý ste stíhaný, že dokonáte trestný čin, ktorý ste začali páchať, alebo že spáchate trestný čin, ktorý ste pripravovali alebo ktorého spáchaním ste sa vyhrážali.

Ak je daný dôvod na väzbu, súd vás do väzby nevezme. Ak dôvody zaniknú, budete prepustený. Musíte byť prepustený aj v prípade, že uplynula zákonná maximálna lehota väzby. V prípade väzby, ktorej cieľom je zabrániť prípadnému ovplyvňovaniu svedkov, je táto lehota tri mesiace (to však neplatí, ak sa preukáže, že ste už bránili objasneniu skutočností dôležitých pre trestné konanie). V závislosti od závažnosti stíhaného trestného činu môže celkový čas väzby trvať jeden až štyri roky. Len jedna tretina uvedenej lehoty je však vyhradená na prípravné konanie a dve tretiny sú vyhradené na konanie pred súdom.

Dôvody, pre ktoré ste vo väzbe, musí súd priebežne preskúmavať a v prípade potreby musí súd väzbu vždy po určitom období predĺžiť. Takisto máte právo požiadať o prepustenie z väzby. Väzbu možno nahradiť opatrením, ktoré nesúvisí s pozbavením osobnej slobody (odňatím slobody), napr. zaplatením určitej sumy peňazí (kaucia), nariadením dohľadu probačného úradníka, uložením povinnosti zdržiavať sa v určitom príbytku počas stanoveného obdobia atď. Máte právo požiadať súd, aby väzbu akýmkoľvek takýmto opatrením nahradil.

C. Aké sú moje práva počas fázy vyšetrovania?

Pri uplatňovaní svojich práv na obhajobu máte právo:

  • byť poučený orgánmi presadzovania práva o vašich právach a mať možnosť v plnej miere tieto práva uplatňovať,
  • vyjadriť sa k obvineniu voči vašej osobe a k predloženým dôkazom,
  • odmietnuť vypovedať,
  • nahliadnuť do spisov, robiť si zo spisov výpisy a poznámky a vyhotovovať si kópie spisov alebo ich častí na vlastné náklady (toto právo môže byť počas vyšetrovania zo závažných dôvodov obmedzené),
  • predkladať dôkazy na vašu obhajobu,
  • podávať návrhy a žiadosti,
  • podávať opravné prostriedky,
  • používať svoj materinský jazyk alebo iný jazyk, ktorý ovládate, pred orgánmi presadzovania práva, ak vyhlásite, že neovládate český jazyk,
  • zvoliť si obhajcu (ak si obhajcu nezvolíte sám, obhajcu pre vás môže zvoliť člen vašej rodiny alebo iná osoba),
  • požiadať o ustanovenie obhajcu bezplatne alebo za znížený poplatok, ak nemáte dostatok finančných zdrojov na zaplatenie obhajoby,
  • hovoriť so svojím obhajcom bez prítomnosti tretej strany,
  • požiadať o vypočúvanie v prítomnosti svojho obhajcu a požiadať o účasť svojho obhajcu na prípravnom konaní.

i) Mám právo na tlmočníka a preklad dokumentov? Do akej miery?

Ak vyhlásite, že neovládate český jazyk, ste oprávnený používať pri komunikovaní s orgánmi presadzovania práva svoj materinský jazyk alebo jazyk, o ktorom uvádzate, že ho ovládate.

Ak je v rámci konania potrebné pretlmočiť obsah dokumentu, výpovede alebo akéhokoľvek iného procesného úkonu, alebo ak vyhlásite, že neovládate český jazyk, určí sa tlmočník, ktorý bude tlmočiť úkony vykonávané v súvislosti s vami v trestnom konaní. Určený tlmočník môže na vašu žiadosť pretlmočiť aj vašu konzultáciu s obhajcom, ak sa táto konzultácia priamo týka procesných úkonov. Tlmočník môže tlmočiť aj akúkoľvek konzultáciu počas priebehu procesných úkonov.

V takom prípade musia orgány presadzovania práva poskytnúť písomný preklad dokumentov stanovených zákonom (napr. uznesenie o začatí trestného stíhania, uznesenie o vzatí do väzby, nariadenie vášho pozorovania v zdravotníckom ústave, obžaloba, dohoda o vine a treste a návrh na jej schválenie, návrh na trest, rozhodnutie o podmienečnom prerušení trestného stíhania atď.), pokiaľ sa tohto práva nevzdáte. Ak ste boli zatknutý alebo zadržaný, dostanete aj písomný preklad poučenia o vašich právach. Máte právo požiadať orgán presadzovania práva o preklad alebo pretlmočenie aj akéhokoľvek iného dokumentu, ktorý je dôležitý z hľadiska uplatnenia vášho práva na obhajobu.

ii) Aké sú moje práva, pokiaľ ide o informácie a prístup k spisu?

Vo fáze preskúmania máte právo nahliadnuť do trestného spisu, ak je to potrebné na účel uplatnenia vašich práv, podlieha to však súhlasu policajného orgánu.

Ak ste obvinený zo spáchania trestného činu, máte právo nahliadať do trestného spisu, robiť si zo spisov výpisy a poznámky a vyhotovovať si kópie spisov alebo ich častí na vlastné náklady.

Štátny zástupca alebo policajný orgán vám však môžu v prípravnom konaní z dôležitých dôvodov uprieť vaše právo nahliadnuť do spisov a ostatné uvedené práva, ktoré sú s týmto spojené. Tieto práva vám už nemožno uprieť po tom, ako ste boli informovaný o možnosti nahliadnuť do spisov a v priebehu rokovania o dohode o vine a treste. Prístup k uzneseniu o začatí trestného stíhania vám nemožno odmietnuť a máte právo oboznámiť sa s časťami spisu, ktoré sú dôležité z hľadiska rozhodnutia o väzbe.

iii) Mám právo na prístup k obhajcovi a na informovanie tretej strany o mojej situácii?

Ak ste obvinený zo spáchania trestného činu, máte právo na obhajcu. Ak si obhajcu nezvolíte sám, obhajcu pre vás môže zvoliť člen vašej rodiny alebo sa môžete obhajovať sám. V niektorých prípadoch však obhajcu mať musíte (ide o takzvanú povinnú obhajobu); v takom prípade vám sudca obhajcu ustanoví, pokiaľ si obhajcu v stanovenej lehote nezvolíte sám. Obhajcu musíte mať už v prípravnom konaní v týchto prípadoch:

  • ak ste vo väzbe, výkone trestu odňatia slobody alebo výkone ochranného opatrenia spojeného s pozbavením osobnej slobody, alebo ak ste pozorovaný v zdravotníckom ústave,
  • ak je vaša právna spôsobilosť obmedzená (napr. kvôli duševnej poruche),
  • v rámci konania voči osobe na úteku (ak ste utiekli a konanie sa vedie vo vašej neprítomnosti),
  • ak sa konanie týka trestného činu, za ktorý možno uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou prevyšujúcou päť rokov,
  • ak to štátny zástupca považuje za potrebné, pretože vzhľadom na vašu súčasnú situáciu má pochybnosti, pokiaľ ide o vašu schopnosť riadne sa obhajovať,
  • ak ste mladistvý páchateľ (vo veku 15 až 18 rokov).

V rámci konaní týkajúcich sa trestného činu, za ktorý možno uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou prevyšujúcou päť rokov, sa môžete vzdať práva na obhajcu, pokiaľ za tento trestný čin nemožno uložiť mimoriadny trest (odňatie slobody na doživotie alebo odňatie slobody prevyšujúce 20 rokov a maximálne 30 rokov).

Ak ste boli zadržaný alebo vzatý do väzby, máte právo informovať o tejto situácii konzulárny úrad krajiny, ktorej ste občanom, ako aj rodinného príslušníka alebo akúkoľvek inú fyzickú osobu, ktorú si určíte. Máte právo komunikovať s vaším konzulárnym úradom. Ak nemáte dostatok peňažných prostriedkov, bude vám to umožnené bezplatne. O tejto skutočnosti musíte byť poučený.

iv) Mám nárok na právnu pomoc?

V rámci fázy preskúmania, t. j. pred začatím trestného stíhania (vyšetrovania), máte právo na právnu pomoc, ktorú vám poskytne advokát počas vášho vypočúvania (poskytnutie vysvetlenia).

Ak ste boli obvinený z trestného činu, máte právo na obhajcu, ktorý vám musí poskytnúť potrebnú právnu pomoc. Máte právo zvoliť si obhajcu. Ak si obhajcu nezvolíte, v prípade „povinnej“ obhajoby vám bude pridelený. Ak nemáte dostatok peňazí na zaplatenie odmeny obhajcu, môžete požiadať sudcu, aby vydal rozhodnutie, že máte nárok na obhajcu bezplatne alebo za znížený poplatok.

v) Čo treba vedieť o:

a) prezumpcii neviny

Zásada prezumpcie neviny sa uplatňuje na štyroch základných úrovniach trestného konania:

  • vaša vina musí byť preukázaná; kým sa vaša vina nepreukáže, musíte sa považovať za nevinného,
  • ak existujú pochybnosti o vašej vine, vo veci by sa malo rozhodnúť vo váš prospech,
  • nemožno vás považovať za vinného, kým sa právoplatným odsudzujúcim rozsudkom nevysloví vaša vina,
  • počas trestného konania možno vaše práva obmedziť len v nevyhnutne potrebnej miere.

b) práve odoprieť výpoveď a práve nevypovedať vo vlastný neprospech

V rámci trestného konania nie ste povinný vypovedať a nesmiete byť žiadnym spôsobom nútený vypovedať alebo sa priznať. Rovnako nie ste povinný predložiť dôkazy, ktoré svedčia proti vám. Orgány presadzovania práva vám nemôžu uložiť pokutu, ak im odmietnete odovzdať usvedčujúci dokument alebo iné dôkazy.

c) dôkaznom bremene

Orgány presadzovania práva musia objasniť usvedčujúce aj oslobodzujúce okolnosti rovnako dôkladne. Štátny zástupca musí pred súdom preukázať vašu vinu. Nie ste povinný preukázať svoju nevinu. To vám však nebráni v uplatnení práva predložiť skutočnosti a dôkazy na svoju obhajobu.

vi) Existujú nejaké osobitné záruky v prípade detí?

Ak ste spáchali protiprávny čin, ktorý má znaky trestného činu, a ste dieťa mladšie ako 15 rokov, nie ste za tento protiprávny čin trestne zodpovedný a opatrenia zamerané na vašu nápravu sa môžu uložiť len v rámci občianskeho súdneho konania, a to špecializovaným súdom pre mladistvých. V takomto konaní musíte mať advokáta, ktorého platí štát, pokiaľ štát z osobitných dôvodov nerozhodne, že by ste na odmenu advokáta mali prispieť vy alebo vaša rodina.

V prípade, že ste spáchali trestný čin ako mladistvý páchateľ (vo veku 15 až 18 rokov) v zásade sa uplatňuje zákon o súdnictve vo veciach mládeže ako osobitný zákon (lex specialis). Pri vyšetrovaní a prejednávaní protiprávnych činov, ktoré ste spáchali, musia orgány presadzovania práva prihliadnuť na váš vek, zdravie a duševnú a morálnu zrelosť, aby bol váš ďalší vývoj ohrozený čo najmenej. Zákon chráni vaše osobné údaje a vaše súkromie: verejnosť sa zo súdneho pojednávania vylúči, pokiaľ si neželáte, aby bola prítomná, a rozsudok sa uverejní bez uvedenia vášho mena a ďalších informácií vedúcich k vašej identifikácii (napr. adresa pobytu). Právo na obhajcu máte od prvého úkonu, ktorý sa proti vám v trestnom konaní vykonal (t. j. už vo fáze preskúmania). O začatí trestného stíhania proti vašej osobe, o vašom zadržaní, zatknutí alebo väzbe sa bezodkladne informuje váš zákonný zástupca (zvyčajne vaši rodičia) alebo poručník, resp. opatrovník, príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a Probačná a mediačná služba. Orgány presadzovania práva spolupracujú s orgánom sociálnoprávnej ochrany detí, Probačnou a mediačnou službou a združeniami a inštitúciami zaoberajúcimi sa ochranou detí.

vii) Existujú nejaké osobitné ochranné opatrenia v prípade zraniteľných podozrivých?

Ak to súd a v prípravnom konaní štátny zástupca považujú za potrebné (najmä preto, že majú pochybnosti o vašej schopnosti riadne sa obhajovať vzhľadom na váš súčasný fyzický alebo duševný stav), pridelia vám obhajcu od začiatku trestného stíhania.

Ak ste nepočujúca alebo hluchoslepá osoba, spôsob komunikácie upravuje zákon č. 155/1998 Z. z.
o komunikačných systémoch nepočujúcich a hluchoslepých osôb. V trestnom konaní máte právo na tlmočnícke služby v komunikačnom systéme podľa svojho výberu.

Ak je vaša právna spôsobilosť obmedzená, v trestnom konaní vás zastupuje poručník alebo opatrovník, zvyčajne rodinný príslušník, a to za predpokladu, že jeho záujmy nie sú v rozpore s vašimi záujmami.

D. Aké sú zákonné lehoty počas vyšetrovania?

Orgány presadzovania práva musia trestné veci vybavovať urýchlene a bez zbytočných odkladov; väzobné veci a veci, v ktorých sa zaistil majetok, sa vybavujú s najvyššou naliehavosťou, ak sa to vyžaduje vzhľadom na hodnotu a povahu zaisteného majetku.

Pokiaľ ide o fázu preskúmania (pred trestným stíhaním), policajný orgán musí túto fázu ukončiť

  • do dvoch mesiacov v prípade vecí, ktoré patria do právomoci samosudcu a v ktorých sa neuskutočňuje skrátené prípravné konanie,
  • do troch mesiacov v prípade ostatných vecí, ktoré patria do právomoci okresného súdu,
  • do šiestich mesiacov v prípade vecí, ktoré patria do právomoci krajského súdu prvého stupňa.

Štátny zástupca môže na základe odôvodnenej žiadosti túto lehotu aj opakovane predĺžiť.

Skrátené prípravné konanie sa musí uzavrieť do dvoch týždňov odo dňa, keď vás policajný orgán informoval o skutku, z ktorého spáchania ste podozrivý a o tom, za aký konkrétny trestný čin sa tento skutok považuje. Ak sa skrátené prípravné konanie neuzavrie v stanovenej lehote, štátny zástupca môže lehotu predĺžiť najviac o 10 dní alebo najviac o 30 dní, ak sa rokuje o dohode o vine a treste.

Policajný orgán musí štandardné vyšetrovanie uzavrieť do

  • dvoch mesiacov od začiatku trestného stíhania, ak ide o vec patriacu do príslušnosti samosudcu,
  • troch mesiacov od začiatku trestného stíhania, ak ide o inú vec patriacu do príslušnosti okresného súdu.

Štátny zástupca môže na základe odôvodnenej žiadosti túto lehotu aj opakovane predĺžiť. Štátny zástupca potom musí v rámci dohľadu aspoň raz za mesiac vykonať preskúmanie prípadu.

Predĺžené vyšetrovanie sa musí uzavrieť do šiestich mesiacov od začiatku trestného stíhania. Štátny zástupca môže na základe odôvodnenej žiadosti túto lehotu aj opakovane predĺžiť. Štátny zástupca potom musí v rámci dohľadu aspoň raz za mesiac vykonať preskúmanie prípadu.

V súvislosti s určitými úkonmi sa v Trestnom poriadku stanovujú ďalšie osobitné zákonné lehoty (súd musí o väzbe rozhodnúť do 48 hodín od vášho zadržania alebo do 24 hodín od vášho zatknutia, maximálne trvanie väzby, lehota na povinné preskúmanie odôvodnenia väzby atď.).

E. Čo je to prípravné konanie (vrátane alternatívy väzby a možného odovzdania do domovského štátu – európsky príkaz na dohľad)?

Prípravné konanie je prvou fázou trestného konania. Účelom tejto fázy je zistiť, či je podozrenie, že ste spáchali trestný čin odôvodnené do takej miery, že je možné podať obvinenie na súd. V tejto fáze sa musia nájsť a získať usvedčujúce dôkazy, ako aj iné dôkazy, ktoré vašu vinu vyvracajú.

Cieľom prípravného konania je najmä:

  • poskytnúť základ pre rozhodnutie o tom, či by sa malo podať obvinenie a či by mal vec prerokovať súd, alebo by sa malo upustiť od ďalšieho trestného stíhania,
  • identifikovať všetky okolnosti, ktoré sú dôležité z hľadiska rozhodnutia o trestnom čine, páchateľa činu, trestu alebo preventívneho opatrenia, ako aj rozhodnúť o nároku obete na náhradu škody a zabezpečiť potrebné dôkazy,
  • identifikovať príčiny trestnej činnosti a okolnosti, ktoré umožnili alebo uľahčili jej spáchanie.

Ak je daný jeden z dôvodov na väzbu, sudca rozhodujúci o väzbe môže upustiť od vášho vzatia do väzby alebo vás môže prepustiť, ak tento prijme jedno z týchto náhradných opatrení:

  • ak záujmové občianske združenie alebo dôveryhodná osoba poskytne prevzatie záruky za vaše ďalšie správanie a za to, že sa na vyzvanie dostavíte na súd, k štátnemu zástupcovi alebo na policajný orgán a že vždy vopred oznámite vzdialenie sa z miesta pobytu, a ak orgán, ktorý rozhoduje o väzbe, považuje záruku vzhľadom na osobu obvineného a povahu danej veci za dostatočnú a prijme ju,
  • ak dáte písomný sľub, že povediete riadny život, najmä že sa zdržíte trestnej činnosti, na vyzvanie sa dostavíte na súd, k štátnemu zástupcovi alebo na policajný orgán, že vždy vopred oznámite vzdialenie sa z miesta pobytu a že splníte povinnosti a dodržíte obmedzenia, ktoré sa vám uložia, a ak orgán, ktorý rozhoduje o väzbe, považuje sľub za dostatočný a prijme ho,
  • ak ste pod dohľadom probačného úradníka,
  • ak je vám uložené niektoré z dočasných opatrení,
  • ak sudca prijme kauciu (stanovenú sumu peňazí); kauciu však nemožno prijať, ak ste boli obvinený zo spáchania určitých závažných trestných činov.

V súvislosti s nahradením väzby jedným z takýchto opatrení môže orgán, ktorý rozhoduje o väzbe, rozhodnúť o vykonaní elektronickej kontroly plnenia povinností uložených v súvislosti s týmto opatrením pomocou elektronického náramku, ak prisľúbite, že poskytnete potrebnú súčinnosť. Orgán, ktorý rozhoduje o väzbe, vám môže takisto uložiť obmedzenia zakazujúce vycestovať do zahraničia.

Ak ste občanom jedného z členských štátov EÚ alebo máte iný vzťah k jednému z členských štátov EÚ, máte právo (v súlade s rámcovým rozhodnutím Rady 2009/829/SVV z 23. októbra 2009 o uplatňovaní zásady vzájomného uznávania na rozhodnutia o opatreniach dohľadu ako alternatíve väzby medzi členskými štátmi Európskej únie, ktoré bolo transponované zákonom
č. 104/2013 o medzinárodnej justičnej spolupráci v trestných veciach), požiadať, aby vám bolo umožnené vykonať opatrenie, ktorým sa nahrádza väzba vo vašej krajine obvyklého pobytu alebo v inom členskom štáte, ktorý ste určili (pod podmienkou súhlasu tohto členského štátu). V príslušnom členskom štáte musí byť možné dohliadať na dodržiavanie takýchto náhradných opatrení alebo zabezpečiť dohľad iným spôsobom. Ak uložené náhradné opatrenie nedodržíte, budete odovzdaný späť do Českej republiky.

Posledná aktualizácia: 20/03/2023

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.