Opłaty sądowe – postępowanie w sprawie drobnych roszczeń

Kroatien

Indholdet er leveret af
Kroatien

Wprowadzenie

Opłaty sądowe są ustalane w Republice Chorwacji w ustawie o opłatach sądowych (NN nr 118/18 i 51/23) oraz w dekrecie w sprawie opłat sądowych (NN nr 37/23), ustanowionym przez rząd Republiki Chorwacji.

Zgodnie z art. 5 Ustawa o opłatach sądowych, opłaty przewidziane w taryfie są uiszczane w formie bezgotówkowej, gotówkowej, chorwackich znaków emisyjnych lub drogą elektroniczną.

Zgodnie z art. 7 Ustawa o opłatach sądowych za pisma procesowe składane w formie elektronicznej zgodnie z przepisami szczególnymi za pośrednictwem systemu informatycznego wykorzystywanego w przedsiębiorstwie sądu uiszcza się w momencie ich złożenia opłatę w wysokości równej połowie przewidzianej kwoty opłaty określonej w taryfie.

Opłatę za orzeczenia doręczane przez sąd w postaci elektronicznej na podstawie przepisów szczególnych za pośrednictwem systemu informatycznego, którym posługuje się sąd przy wykonywaniu swoich zadań, należy uiścić w terminie 3 dni od dnia elektronicznego doręczenia orzeczenia i jest ona równa połowie opłaty określonej w taryfie.

Jeżeli opłata sądowa nie zostanie uiszczona w terminie określonym powyżej, opłata sądowa jest uiszczana w wysokości określonej w taryfie.

Jakie opłaty są pobierane?

Opłaty sądowe są uiszczane we wszystkich postępowaniach sądowych w sprawach cywilnych i gospodarczych i są uiszczane na podstawie art. 11. Ustawa o opłatach sądowych uniewinniła:

  1. Republika Chorwacji i organy rządowe;
  2. osoby i organy sprawujące władzę publiczną w przypadku postępowań wynikających z wykonywania ich uprawnień;
  3. pracownicy w sporach i innych postępowaniach dotyczących egzekwowania ich praw pracowniczych
  4. urzędnicy i pracownicy służby cywilnej w sporach administracyjnych dotyczących wykonywania ich praw w stosunkach ze służbą publiczną
  5. osoby z niepełnosprawnościami, na podstawie odpowiednich dokumentów potwierdzających ich status
  6. małżonkowie, dzieci i rodzice weteranów wojennych zabitych, zaginionych i uwięzionych podczas wojny domowej, na podstawie odpowiednich dokumentów potwierdzających ich status
  7. małżonkowie, dzieci i rodzice zabitych, zaginionych i uwięzionych podczas wojny domowej na podstawie odpowiednich dokumentów potwierdzających ich status
  8. uchodźcy, wysiedleńcy i osoby powracające na podstawie odpowiednich dokumentów potwierdzających ich status;
  9. osoby korzystające z pomocy społecznej;
  10. organizacje humanitarne, organizacje zajmujące się ochroną rodzin osób, które zostały zabite, zaginęły lub zostały uwięzione w związku z prowadzoną działalnością humanitarną, oraz organizacje osób niepełnosprawnych;
  11. dzieci będące stronami postępowania alimentacyjnego lub postępowania w sprawie roszczeń z tytułu prawa do świadczeń alimentacyjnych;
  12. powodowie w sprawach o ustalenie macierzyństwa lub ojcostwa i w sprawach o roszczenia z tytułu wydatków związanych z ciążą i porodem w przypadku związku pozamałżeńskiego;
  13. strony wnoszące o przywrócenie zdolności do czynności prawnych
  14. małoletni występujący o zezwolenie na zawarcie małżeństwa;
  15. strony postępowania o przekazanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem i o ustalenie kontaktów z dzieckiem;
  16. powodowie w sprawach dotyczących praw wynikających z obowiązkowego ubezpieczenia emerytalno-rentowego i obowiązkowego ogólnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz w sporach dotyczących praw osób bezrobotnych przysługujących im na podstawie prawa pracy, a także praw do świadczeń socjalnych;
  17. strony wytaczające powództwo o ochronę praw i wolności człowieka zagwarantowanych w konstytucji w związku z wydaniem ostatecznych aktów indywidualnych;
  18. strony sporów o odszkodowanie za zanieczyszczenie środowiska;
  19. związki zawodowe i zrzeszenia związków zawodowych wyższego szczebla w postępowaniu cywilnym o uzyskanie zgody sądowej na zastępstwo oraz w sporach pracowniczych, a także przedstawiciele związków zawodowych w postępowaniu cywilnym w ramach wykonywania uprawnień przysługujących radzie pracowników;
  20. konsumenci jako niewypłacalni dłużnicy i powodowie w postępowaniu wszczętym na podstawie prawomocnego wyroku sądu w sprawie ochrony interesów zbiorowych
  21. inne osoby i organy zgodnie z przepisami szczególnymi.

Państwo trzecie jest zwolnione z obowiązku uiszczania opłat, jeżeli wynika to z treści umowy międzynarodowej lub na zasadzie wzajemności.

W przypadku wątpliwości co do istnienia warunków wzajemności sąd zwróci się o wyjaśnienia do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zwolnienie, o którym mowa w pkt 10, ma zastosowanie do organizacji humanitarnych wskazanych decyzją ministra właściwego do spraw społecznych.

Zwolnienie z opłat sądowych nie ma zastosowania do organów jednostek samorządu lokalnego i regionalnego, chyba że wykonywanie prerogatyw władzy publicznej zostało im przekazane na mocy ustawy specjalnej.

W europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń pobiera się następujące opłaty:

  • w odniesieniu do powództwa – zapłacone przez powoda
  • za obronę – do zapłaty przez stronę pozwaną
  • za wyrok – zapłacony przez powoda
  • w postępowaniu odwoławczym – Wynagrodzenie wnoszącego odwołanie
  • udzielenie odpowiedzi na skargę – zapłacona przez stronę pozwaną (nie jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi na skargę)

Ile wynoszą opłaty?

I. Od pozwu, powództwa wzajemnego, wyroku oraz zarzutów od nakazu zapłaty uiszcza się opłatę sądową proporcjonalną do wartości przedmiotu sporu (opłatę wylicza się wyłącznie na podstawie wartości w postępowaniu głównym, bez odsetek i kosztów) w następującej wysokości:

powyżej

do EUR

euro

0,00

398,17

13,27

398,18

796,34

26,54

796,35

1.194,51

39,82

1.194,52

1.592,67

53,09

1.592,68

1.990,84

66,36

Ponad 1 990,84 EUR uiszcza się opłatę w wysokości 66,36 EUR i kolejne 1 % z tytułu różnicy powyżej 1,990,84 EUR, ale nie więcej niż 663,61 EUR.

 

II. Za odpowiedź na skargę i odpowiedź na skargę należy uiścić połowę opłaty, o której mowa w pkt I.

III. W przypadku odwołania od wyroku uiszcza się opłatę, o której mowa w pkt I, powiększoną o 100 %.

IV. W przypadku zawarcia ugody sądowej w toku postępowania sądowego nie pobiera się żadnych opłat sądowych.

Co się stanie, jeśli nie zapłacę w terminie?

Jeżeli strona nie uiści opłaty w wyznaczonym terminie lub nie poinformuje o tym niezwłocznie sądu, sąd, w terminie kolejnych 15 dni, umieszcza na orzeczeniu o opłacie lub sprzeciwie zaświadczenie o wykonalności i przekazuje je agencji finansowej do egzekucji ze środków strony zgodnie z przepisami ustawy o egzekucji środków pieniężnych.

Zgodnie z art. 28 Sąd najpierw informuje stronę występującą w postępowaniu sądowym, za które opłata jest należna, a opłata nie została uiszczona niezwłocznie, o uiszczeniu opłaty w terminie 3 dni. Jeżeli strona nie podjęła działań w związku z ostrzeżeniem lub nie była obecna w postępowaniu sądowym, za które opłata jest należna, a opłata nie została uiszczona, sąd wydaje zawiadomienie o opłacie, wzywając stronę do uiszczenia opłaty w terminie ośmiu dni od doręczenia orzeczenia. Od zawiadomienia o opłacie pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 13,27 EUR.

Jak wnieść opłatę sądową?

Opłaty sądowe wnosi się za pomocą płatności bezgotówkowych, gotówką, w formie znaków opłaty sądowej wydawanych przez Republikę Chorwacji lub drogą elektroniczną.

Opłata gotówkowa może również zostać uiszczona przez księgowość sądu, która jest zobowiązana wnieść ją do budżetu z opłat sądowych w terminie pięciu dni od dnia jej pobrania.

Opłatę skarbową można uiścić, jeżeli ich wysokość jest niższa niż 13,27 EUR.

Informacje na temat sposobu uiszczania opłaty sądowej znajdują się na stronie internetowej panelu e-Notice, na stronach internetowych sądów i w biurach sądowych.

Opłaty sądowe można wnieść na rachunek Skarbu Państwa Republiki Chorwacji za pośrednictwem dowolnego banku lub urzędu pocztowego.

Aby wnieść opłaty sądowe za pomocą przelewu zagranicznego, należy podać następujące informacje:

SZYBKA: NBHR2X

IBAN: HR1210010051863000160

Rachunek giro (CC): 1001005-1863000160

Wzór: HR64

Wezwanie do: 5045-20735-OIB (tj. inny numer identyfikacyjny płatnika)

Beneficjent: Ministerstwo Finansów Republiki Chorwacji, w imieniu Sądu Gospodarczego w Zagrzebiu

Opis płatności powinien zawierać sformułowanie opłata za sprawę ___ (sygnatura sprawy oraz opis płatności, np. opłata sądowa za złożenie pozwu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty).

Co zrobić po jej wniesieniu?

Pokwitowanie opłaty załącza się do pisma, za które opłata została uiszczona, ze wskazaniem stron postępowania, a w przypadku złożenia zaświadczenia o uiszczeniu opłaty za wydanie orzeczenia sądowego wnioskodawca wskazuje, za które postanowienie opłata jest należna.

Strony są zobowiązane do regularnego przekazywania sądowi stosownych dokumentów pocztą (listem poleconym lub zwykłym) lub drogą elektroniczną w formie przewidzianej w przepisach szczególnych za pośrednictwem systemu informatycznego używanego przez sądy.

Ostatnia aktualizacja: 27/03/2024

Ta wersja treści strony została przetłumaczona maszynowo. Autorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakość tłumaczenia maszynowego.