Krajowe sądy powszechne

Zypern

Inhalt bereitgestellt von
Zypern

W Republice Cypryjskiej istnieją trzy szczeble sądów. Sąd Najwyższy i Najwyższy Sąd Konstytucyjny rozpoznaje m.in. sprawy w trzeciej instancji, zgodnie z uprawnieniami przyznanymi im przez konstytucję i odpowiednie przepisy, Sąd Apelacyjny rozpoznaje w drugiej instancji sprawy, w których wniesiono środek zaskarżenia od orzeczenia sądu pierwszej instancji i następujących sądów pierwszej instancji:

  • Sąd Administracyjny
  • Sądy rejonowe
  • Sądy przysięgłych
  • Sąd Rodzinny
  • Trybunały ds. kontroli najmu
  • Trybunały ds. sporów pracowniczych
  • Sąd Administracyjny Ochrony Międzynarodowej (Dioikitikó Dikastírio Diethnoús Prostasías)
  • Sądy wojskowe
  • Sąd Gospodarczy, oraz
  • Sąd morski.

Sądy powszechne – Wstęp

Najwyższy Trybunał Konstytucyjny (Anótato Syntagmatikó Dikastírio)

Najwyższy Trybunał Konstytucyjny składa się z dziewięciu sędziów, z których jeden jest prezesem Trybunału. Najwyższy Trybunał Konstytucyjny posiada uprawnienia wykonywane przez Najwyższy Trybunał Konstytucyjny na mocy konstytucji, chyba że odpowiednie przepisy stanowią inaczej. Najwyższy Trybunał Konstytucyjny rozpoznaje skargę wniesioną do Sądu Apelacyjnego od orzeczenia sądu administracyjnego w sprawie dotyczącej prawa publicznego lub nadrzędnego interesu publicznego lub spójności prawa w przypadku sprzecznych lub sprzecznych orzeczeń sądu apelacyjnego, orzekających w trzeciej i ostatniej instancji na podstawie wniosku, po przeprowadzeniu uprzedniego postępowania odwoławczego w sprawach prawnych odnoszących się do wyroku Sądu Apelacyjnego, które dotyczą zróżnicowania utrwalonego orzecznictwa lub potrzeby prawidłowej wykładni pierwotnego lub wtórnego przepisu prawa materialnego, albo istotnej kwestii interesu publicznego lub ogólnego znaczenia publicznego, lub kwestii spójności prawa w zakresie sprzecznych lub sprzecznych orzeczeń sądu apelacyjnego. Działa również jako rada sądu unieważniająca decyzję Najwyższej Rady Sądownictwa.

Sądy Najwyższy

Sąd Najwyższy składa się z siedmiu sędziów, z których jeden jest prezesem Sądu. O ile właściwe przepisy nie stanowią inaczej, Sąd Najwyższy wykonuje właściwość i władzę przewidzianą w Konstytucji, chyba że właściwe przepisy stanowią inaczej. Rozpoznaje odwołanie wniesione do Sądu Apelacyjnego od orzeczenia sądu orzekającego w sprawach cywilnych lub karnych, w tym sądu o właściwości szczególnej, w sprawie nadrzędnego interesu publicznego lub ogólnego znaczenia publicznego lub spójności prawa w odniesieniu do sprzecznych lub sprzecznych orzeczeń Sądu Apelacyjnego. Sąd Najwyższy orzeka w trzeciej i ostatniej instancji na podstawie wniosku, wniesionego po uprzednim postępowaniu odwoławczym w sprawach cywilnych lub karnych, w kwestiach prawnych wynikających z wyroku Sądu Apelacyjnego i dotyczących zróżnicowania utrwalonego orzecznictwa lub potrzeby prawidłowej wykładni pierwotnego lub wtórnego prawa materialnego, lub istotnej kwestii związanej z interesem publicznym lub ogólnym znaczeniem publicznym lub spójnością prawa w przypadku sprzecznych lub sprzecznych orzeczeń Sądu Apelacyjnego, zgodnie ze swoją jurysdykcją w sprawach cywilnych lub karnych. Ponadto orzeka o ponownym rozpoznaniu przez Sąd Apelacyjny lub sąd pierwszej instancji, w zależności od sprawy, sprawy karnej, w odniesieniu do której wydano wyrok skazujący w pierwszej instancji i prawomocny lub w postępowaniu odwoławczym, na podstawie nowych faktów lub faktów, które jego zdaniem mogą unieważnić w całości lub w części orzeczenie, o wyłączenie sędziego sądu innego niż Najwyższy Sąd Konstytucyjny, po odrzuceniu przez sąd apelacyjny takiego wniosku o wyłączenie, a wreszcie wydaje rozporządzenie proceduralne dotyczące funkcjonowania Sądu Apelacyjnego.

Sąd Najwyższy jest wyłącznie właściwy do wydawania nakazów wydanych przez Habeas Corpus, Mandamus, Certiorari, Quo Warranto i zakaz.

Sąd apelacyjny

Sąd Apelacyjny jest sądem drugiej instancji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i o ile nie przewidziano inaczej, jest właściwy do orzekania w sprawie wszelkich środków zaskarżenia od orzeczeń sądów innych niż Najwyższy Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Co do zasady środki zaskarżenia rozpoznaje 3 sędziów. Postępowanie odwoławcze opiera się na protokole z postępowania w pierwszej instancji (z wyjątkiem wyjątkowych przypadków, w których możliwe jest przesłuchanie i złożenie zeznań). Wykonując swoją właściwość odwoławczą, sąd apelacyjny może utrzymać w mocy, zmienić lub uchylić zaskarżone orzeczenie lub zarządzić ponowne rozpoznanie sprawy.

Sądy rejonowe

Sądy rejonowe rozpoznają w pierwszej instancji wszystkie sprawy cywilne (z wyjątkiem spraw dotyczących sądów morskich), a także sprawy karne dotyczące przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat 5. W każdym okręgu administracyjnym Cypru funkcjonuje jeden sąd rejonowy. Sprawy rozpoznaje jeden sędzia, bez ławy przysięgłych.

Sądy przysięgłych

Sądy assize rozpoznają wyłącznie sprawy karne. Zazwyczaj rozpatrują najcięższe sprawy dotyczące przestępstw, w przypadku których maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności wynosi ponad 5 lat. Każdy sąd przysięgłych składa się z 3 sędziów. Orzeczenia zapadają większością głosów. W sądach tych nie ma ławy przysięgłych.

Prawne bazy danych

Nadal nie utworzono oficjalnej prawniczej bazy danych. Istnieje szereg prywatnych prawniczych baz danych. Z niektórych z nich można skorzystać po uiszczeniu opłaty abonenckiej, zaś dostęp do innych jest nieodpłatny.

Wspomniane bazy danych zawierają informacje na temat orzeczeń sądowych i prawa pierwotnego.

Przydatne łącza

Sąd Najwyższy Cypru

Ostatnia aktualizacja: 10/07/2023

Ta wersja treści strony została przetłumaczona maszynowo. Autorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakość tłumaczenia maszynowego.