Kohtukulud seoses väiksemate kohtuvaidluste menetlusega

Κροατία

Περιεχόμενο που παρέχεται από
Κροατία

Sissejuhatus

Kohtukulud määratakse Horvaatia Vabariigis kindlaks kohtulõivude seadusega (NN nr 118/18 ja 51/23) ning Horvaatia Vabariigi valitsuse kehtestatud kohtulõivude tariifimäärusega (NN nr 37/23).

Vastavalt artiklile 5 Kohtulõivude seaduse kohaselt makstakse tariifiga ettenähtud lõivud sularahas, sularahas, Horvaatia heitemärkides või elektrooniliselt.

Vastavalt artiklile 7 Kohtumenetluses kasutatava infosüsteemi kaudu vastavalt erieeskirjadele elektroonilisel kujul esitatavate avalduste eest tuleb kohtulõivude seadusele tasuda nende esitamise ajal lõiv, mis võrdub poolega tariifiga kehtestatud lõivusummast.

Erinormide alusel kohtu kasutatava IT-süsteemi kaudu otsuste elektroonilise kättetoimetamise suhtes kohaldatakse lõivu, mis vastab poolele tariifis kindlaksmääratud lõivu summast, kui makse tehakse kolme päeva jooksul otsuse elektroonilise kättetoimetamise päevast.

Kui kohtulõivu ei tasuta eespool sätestatud tähtaja jooksul, tuleb riigilõiv tasuda tariifistikus kindlaks määratud summades.

Milliseid tasusid kohaldatakse?

Kohtulõivud tuleb tasuda kõigis tsiviil- ja kaubanduskohtu menetlustes ning need tuleb tasuda artikli 11 alusel. Kohtulõivude seadusega mõisteti õigeks:

  1. Horvaatia Vabariik ja valitsusasutused;
  2. isikud ja asutused, kes teostavad oma ülesannete täitmisel avalikku võimu;
  3. töötajad tööalaste õiguste jõustamisega seotud vaidlustes ja muudes menetlustes
  4. ametnikud ja teenistujad haldusvaidlustes, mis puudutavad nende õiguste kasutamist avalikus teenistuses
  5. puuetega inimesed asjakohaste dokumentide alusel, mis tõendavad nende staatust
  6. kodusõjas tapetud, kadunuks jäänud ja vangistatud sõjaveteranide abikaasad, lapsed ja vanemad nende staatust tõendavate asjakohaste dokumentide alusel
  7. abikaasad, lapsed ja vanemad, kes on kodusõjas tapetud, kadunud ja vangistatud asjakohaste dokumentide alusel, mis tõendavad nende staatust
  8. pagulased, põgenikud ja tagasipöördujad, kelle staatus peab olema tõendatud asjakohaste dokumentidega;
  9. toimetulekutoetust saavad isikud;
  10. humanitaarabiorganisatsioonid ning organisatsioonid, kes tegelevad humanitaarabi osutamise ajal surma saanud, kadunuks jäänud või vangistatud isikute perekondade kaitsmisega, ning puuetega inimeste ühendused;
  11. lapsed, kes on menetlusosalised ülalpidamist või sellest õigusest tulenevaid nõudeid käsitlevates menetlustes;
  12. menetluse algatajad kohtumenetlustes, mis käsitlevad põlvnemise tunnustamist ning kulusid, mida kanti seoses raseduse ja sünnitusega väljaspool abielu;
  13. isikud, kes taotlevad õigus- ja teovõime taastamist
  14. abiellumise luba taotlevad alaealised;
  15. sellise menetluse osalised, mille raames taotletakse lapse üleandmist ja mis on algatatud lapsega suhtlemise õiguse teostamise eesmärgil;
  16. menetluse algatajad vaidlustes, mis käsitlevad õigusi, mis tulenevad kohustuslikust pensionikindlustusest ja üldisest ravikindlustusest, töötu õigusi vastavalt tööõigusnormidele ja sotsiaalhoolekandeõigusi;
  17. menetluse algatajad põhiseadusega tagatud inimõiguste ja põhivabaduste kaitsmisega seotud menetlustes, mis on algatatud seoses lõplike üksikaktidega;
  18. keskkonnareostuse eest hüvitise maksmist käsitlevate vaidluste pooled;
  19. ametiühingud ja nende ühendused tsiviilkohtumenetlustes, mille eesmärk on saada kohtult heakskiit seoses asendamisega, ja kollektiivsetes töövaidlustes ning ametiühingu esindajad tsiviilkohtumenetlustes, kui nad täidavad töönõukogu volitusi;
  20. tarbijad kui maksejõuetud võlgnikud ja hagejad menetluses, mis on algatatud jõustunud kohtuotsuse alusel kollektiivsete huvide kaitseks
  21. muud eriõigusnormides nimetatud isikud ja organid.

Välisriik on vabastatud kohtukulude tasumisest, kui nii on sätestatud välislepingus või vastastikkuse alusel.

Kui kaheldakse vastastikkuse tingimuste olemasolus, küsib kohus justiitsministeeriumilt selgitusi.

Punktis 10 osutatud erandit kohaldatakse nende humanitaarorganisatsioonide suhtes, mis on määratud sotsiaalministri otsusega.

Kohtulõivudest vabastamist ei kohaldata kohalike ja piirkondlike omavalitsuste organite suhtes, välja arvatud juhul, kui neile on delegeeritud avaliku võimu teostamine kooskõlas eriaktiga.

Euroopa väiksemate nõuete menetluses tuleb tasuda järgmised lõivud:

  • hagi eest – maksab hageja
  • kostja vastuse eest – maksab kostja
  • kohtuotsuse eest – maksab hageja
  • apellatsioonkaebus – Kassatsioonkaebuse esitaja palk
  • vastata kaebusele – maksab kostja (ei pea kaebusele vastama)

Kui palju pean maksma?

I. Hagi, vastuhagi, kohtuotsuse ja maksekäsu peale esitatud vastuväite puhul tuleb tasuda nõude summale vastav kohtulõiv (mis arvutatakse ainult põhinõude summa (ilma viivise ja kuludeta) alusel) järgmiselt:

üle

kuni EUR

euro

0,00

398,17

13,27

398,18

796,34

26,54

796,35

1.194,51

39,82

1.194,52

1.592,67

53,09

1.592,68

1.990,84

66,36

Üle 1 990,84 EUR suuruse lõivu 66,36 EUR ja veel 1 % üle 1,990,84 EUR suuruse vahe eest, kuid mitte rohkem kui 663,61 eurot.

 

II. Kostja vastuse ja vastuse eest tuleb tasuda pool punktis I nimetatud tasust.

III. Kohtuotsuse edasikaebamise korral tuleb tasuda punktis I nimetatud lõivu summa, millele lisandub 100 %.

IV. Kohtulõivu ei tule tasuda, kui kohtumenetluse käigus saavutatakse kohtulik kokkulepe.

Mis juhtub, kui jätan kohtukulud õigeaegselt tasumata?

Kui pool ei maksa lõivu ettenähtud tähtaja jooksul või ei teavita kohut viivitamata, lisab kohus järgmise 15 päeva jooksul täitmistõendi lõivu kohta tehtud otsusele või vastuväitele ning esitab selle finantsagentuurile poole rahaliste vahendite suhtes sundtäitmiseks vastavalt rahaliste vahendite sundtäitmist reguleerivatele õigusnormidele.

Vastavalt artiklile 28 Kohus teatab kõigepealt poolele, kes osaleb kohtumenetluses, mille eest tuleb tasuda lõiv, ja lõivu ei ole viivitamata tasutud, et ta maksaks lõivu kolme päeva jooksul. Kui pool ei reageeri hoiatusele või kui ta ei ole osalenud hagis, mille eest lõiv tuleb tasuda, ja lõiv ei ole tasutud, väljastab kohus lõivuteate, milles palub poolel tasuda lõiv kaheksa päeva jooksul alates otsuse kättetoimetamisest. Lisatasu teate eest tuleb tasuda 13,27 eurot.

Kuidas maksta kohtukulusid?

Kohtulõiv tuleb tasuda maksekaardiga, sularahas, Horvaatia Vabariigi välja antud maksumärkides või elektrooniliselt pangaülekandega.

Rahalise tasu võib tasuda ka kohtu raamatupidaja, kes on kohustatud tasuma selle riigieelarvesse kohtulõivudest laekuva tulu viie päeva jooksul alates sissenõudmise kuupäevast.

Tempelmaksu võib maksta, kui lõivu summa on väiksem kui 13,27 eurot.

Teave kohtulõivu tasumise viisi kohta kuvatakse e-teadete kogu veebisaidil, kohtute veebisaitidel ja kohtukantseleides.

Kohtulõivu võib tasuda Horvaatia Vabariigi riigieelarvesse mis tahes panga või postkontori kaudu.

Välisriigist kohtulõivude tasumisel tuleb maksekorraldusele märkida järgmine teave:

SWIFT: NBHR2X

IBAN: HR1210010051863000160

Žiirokonto (CC): 1001005–1863000160

Näidis: HR64

Üleskutse: 5045–20735-OIB (st muu maksja identifitseerimisnumber)

Toetusesaaja: Horvaatia Vabariigi rahandusministeerium Zagrebi kaubanduskohtu nimel

Makse selgitusse tuleks märkida, millise kohtuasjaga seoses makse tehakse (toimiku number ja makse selgitus, nt lõiv Euroopa maksekäsu avalduse eest).

Mida pean pärast makse sooritamist tegema?

Lõivu laekumine lisatakse avaldusele, mille eest lõiv on tasutud, märkides ära menetlusosalised, ning kui esitatakse tõend kohtulahendi lõivu tasumise kohta, märgib taotleja, millise otsuse eest lõiv tuleb tasuda.

Pooled esitavad dokumendid kohtule üldjuhul posti teel (täht- või tavasaadetisena) või kooskõlas eriõigusnormidega elektrooniliselt kohtu asjaajamises kasutatava infosüsteemi kaudu.

Viimati uuendatud: 27/03/2024

See on sisu masintõlge. Lehekülje omanik ei vastuta masintõlgitud teksti kvaliteedi eest.