Tiesas izdevumi maza apmēra prasību procedūrā

Κροατία

Περιεχόμενο που παρέχεται από
Κροατία

Ievads

Tiesas nodevas Horvātijas Republikā nosaka ar Likumu par tiesas nodevām (NN Nr. 118/18 un 51/23) un Dekrētu par tiesas nodevu tarifiem (NN Nr. 37/23), ko noteikusi Horvātijas Republikas valdība.

Saskaņā ar 5. pantu Tiesas nodevu likums, tarifā noteiktās maksas tiek maksātas bezskaidras naudas, skaidrā naudā, Horvātijas emisijas markās vai elektroniski.

Saskaņā ar 7. pantu Tiesas nodevu likums par iesniegumiem, kas iesniegti elektroniski saskaņā ar īpašiem noteikumiem, izmantojot informācijas sistēmu, ko izmanto tiesas darījumdarbībā, to iesniegšanas brīdī maksā nodevu, kas vienāda ar pusi no tarifa noteiktās nodevas summas.

Par nolēmumiem, ko tiesa izsniedz elektroniskā formātā saskaņā ar īpašiem tiesību aktiem IT sistēmā, ko tiesa izmanto savā darbībā, piemēro nodevu, kas ir puse no tarifā norādītās nodevas summas, ja maksājums tiek veikts 3 dienu laikā no dienas, kad elektroniski izsniegts nolēmums.

Ja tiesas nodeva netiek samaksāta iepriekš minētajos termiņos, tiesas nodeva ir maksājama tarifā noteiktajā apmērā.

Kādas maksas piemēro?

Tiesas nodevas ir maksājamas visās civillietās un komerclietās, un tās ir maksājamas saskaņā ar 11. pantu. Tiesas nodevu likums attaisnoja:

  1. Horvātijas Republika un valdības struktūras
  2. personas un struktūras, kas īsteno valsts varu procedūrās, kuras izriet no šo pilnvaru īstenošanas
  3. darba ņēmēji strīdos un citās tiesvedībās, kas saistītas ar viņu darba tiesību īstenošanu
  4. ierēdņi un darbinieki administratīvajos strīdos par viņu tiesību īstenošanu civildienesta attiecībās
  5. personas ar invaliditāti, pamatojoties uz atbilstošiem dokumentiem, kas apliecina viņu statusu
  6. kara veterānu laulātie, bērni un vecāki, kas tika nogalināti, pazuduši un ieslodzīti Iekšzemes kara laikā, pamatojoties uz atbilstošiem dokumentiem, kas apliecina viņu statusu
  7. laulātie, bērni un vecāki pašmāju karā nogalināja, pazuduši un ieslodzīti, pamatojoties uz atbilstošiem dokumentiem, kas apliecina viņu statusu
  8. bēgļi, pārvietotās personas un atgriežamās personas, pamatojoties uz atbilstošiem dokumentiem, kas apliecina viņu statusu
  9. labklājības saņēmēji, kas saņem dienas naudu
  10. humānās palīdzības organizācijas, organizācijas, kas nodarbojas ar nogalināto, pazudušo un aizturēto personu ģimeņu aizsardzību, veicot humānās palīdzības darbības, un invalīdu organizācijas
  11. bērni kā puses tiesvedībā par uzturlīdzekļiem vai tiesvedībā par prasībām, kas balstītas uz šīm tiesībām
  12. puses, kas uzsāk tiesvedību maternitātes vai paternitātes noteikšanai un tiesvedību par izmaksām, kas radušās saistībā ar grūtniecību un bērna piedzimšanu ārpus laulības
  13. puses, kas lūdz atjaunot tiesībspēju un rīcībspēju
  14. nepilngadīgie, kas vēlas iegūt atļauju stāties laulībā
  15. lietas dalībnieki, lai nodotu bērnu un īstenotu personiskas attiecības ar bērnu
  16. puses, kas uzsāk procedūras attiecībā uz tiesībām, kas izriet no obligātās pensijas un vispārējās medicīniskās apdrošināšanas, uz bezdarbnieku tiesībām saskaņā ar darba tiesisko regulējumu un sociālās labklājības tiesībām
  17. puses, kas uzsāk procedūras konstitucionāli garantētu cilvēktiesību un brīvību aizsardzībai pret galīgiem individuāliem aktiem
  18. puses strīdos par vides piesārņojuma kompensāciju
  19. arodbiedrības un augstāka līmeņa arodbiedrību apvienības civilprocesā par aizvietošanas apstiprināšanu tiesā un kolektīvos darba strīdos un arodbiedrību pārstāvji civilprocesos, īstenojot uzņēmuma padomes pilnvaras
  20. patērētāji kā maksātnespējīgi parādnieki un prasītāji tiesvedībā, kas uzsākta, pamatojoties uz galīgu tiesas spriedumu par kolektīvo interešu aizsardzību
  21. citas personas un struktūras, kā noteikts īpašā likumā.

Ārvalsts ir atbrīvota no nodevu maksāšanas, ja to paredz starptautisks līgums vai uz to attiecas savstarpējība.

Ja rodas šaubas par savstarpības nosacījumu esamību, tiesa lūgs skaidrojumu Tieslietu ministrijai.

Atbrīvojums, kas minēts 10. punktā, attiecas uz tām humānās palīdzības organizācijām, kas norādītas ar sociālo lietu ministra lēmumu.

Atbrīvojums no tiesas nodevām neattiecas uz vietējo un reģionālo pašpārvaldes vienību struktūrām, ja vien tām nav deleģēta publisko pilnvaru īstenošana saskaņā ar īpašu aktu.

Eiropas procedūrā maza apmēra prasībām ir jāmaksā šādas maksas:

  • par prasību, ko apmaksā prasītājs
  • atbildētājam ir jāsamaksā aizstāvībai
  • spriedums, ko apmaksā prasītājs
  • apelācijas tiesvedībā — apelācijas sūdzības iesniedzēja alga
  • atbildēt uz sūdzību — samaksājis atbildētājs (nav jāatbild uz sūdzību)

Cik liela summa būs jāmaksā?

I. Par prasību, pretprasību, spriedumu un iebildumu pret maksājuma rīkojumu ir jāsamaksā strīda summai atbilstoša tiesas nodeva (ko aprēķina tikai par pamata prasības summu bez procentiem un izmaksām):

augstāk

līdz EUR

euro

0,00

398,17

13,27

398,18

796,34

26,54

796,35

1.194,51

39,82

1.194,52

1.592,67

53,09

1.592,68

1.990,84

66,36

Vairāk nekā EUR 1.990,84 ir jāmaksā maksa 66,36 EUR apmērā un vēl 1 % par starpību, kas pārsniedz 1 990,84 EUR, bet ne vairāk kā 663,61 EUR.

 

II. Par iebildumu rakstu un atbildes rakstu ir jāmaksā puse no I punktā minētās nodevas.

III. Pārsūdzot spriedumu, tiek samaksāta I punktā minētā nodeva, kam pieskaitīti 100 %.

IV. Tiesas nodeva nav jāmaksā, ja tiesas izlīgums ir panākts tiesvedības laikā.

Kas notiek, ja es tiesas nodevas neapmaksāju laikā?

Ja puse nesamaksā nodevu noteiktajā termiņā vai nekavējoties neinformē tiesu, tiesa turpmāko 15 dienu laikā pievieno izpildāmības apliecību lēmumam par nodevu vai paziņojumam par iebildumiem un iesniedz to Finanšu aģentūrai piespiedu izpildei pret puses līdzekļiem saskaņā ar tiesību aktiem, kas reglamentē līdzekļu piedziņu.

Saskaņā ar 28. pantu Tiesa vispirms informē pusi, kas piedalās tiesas procesā, par kuru ir jāmaksā nodeva, un nodeva nav samaksāta nekavējoties, lai samaksātu nodevu 3 dienu laikā. Ja puse nerīkojas saskaņā ar brīdinājumu vai nav piedalījusies tiesas procesā, par kuru ir jāmaksā nodeva, un nav samaksāta nodeva, tiesa izdod paziņojumu par nodevu, aicinot pusi samaksāt nodevu astoņu dienu laikā pēc nolēmuma izsniegšanas. Par maksas paziņojumu ir jāmaksā papildu maksa 13,27 EUR apmērā.

Kā es varu samaksāt tiesas nodevas?

Tiesas nodevas ir jāmaksā ar bezskaidras naudas maksājumu skaidrā naudā, Horvātijas Republikas izdotās zīmogmarkās vai elektroniski.

Naudas nodevu var samaksāt arī tiesas grāmatvedība, kurai tā ir jāieskaita budžeta ieņēmumos no tiesas nodevām piecu dienu laikā no iekasēšanas dienas.

Zīmognodevas maksu var samaksāt, ja to summa ir mazāka par EUR 13,27.

Informācija par tiesas nodevas maksāšanas veidu ir redzama e-paziņojumu komitejas tīmekļa vietnē, tiesu tīmekļa vietnēs un tiesu birojos.

Tiesas nodevas var iemaksāt Horvātijas Republikas valsts budžetā ar jebkuras bankas vai pasta starpniecību.

Lai samaksātu tiesas nodevas no ārvalstīm, jāiekļauj šāda informācija:

SWIFT: NBHRHR2X

IBAN: HR1210010051863000160

Žiro konts (CC): 1001005–1863000160

Paraugs: HR64

Aicinājums: 5045–20735-OIB (t. i., cits maksātāja identifikācijas numurs)

Saņēmējs: Horvātijas Republikas Finanšu ministrija Zagrebas Komerctiesas vārdā

Maksājuma aprakstā būtu jāiekļauj nodeva lietā ___ (lietas materiālu numurs un maksājuma apraksts, piemēram, tiesas nodeva par priekšlikumu izdot Eiropas maksājuma rīkojumu).

Ko darīt, tiklīdz esmu veicis maksājumu?

Nodevas saņemšanu pievieno iesniegumam, par kuru ir samaksāta nodeva, norādot procesā iesaistītās puses, un, ja tiek iesniegts apliecinājums par nodevas samaksu par tiesas nolēmumu, pieteikuma iesniedzējs norāda, par kuru lēmumu nodeva ir jāmaksā.

Puses regulāri iesniedz tiesai dokumentus pa pastu (reģistrētu vai parastu paku piegādi) vai elektroniski saskaņā ar īpašiem noteikumiem, izmantojot tiesas darbā izmantoto informācijas sistēmu.

Lapa atjaunināta: 27/03/2024

Šis ir satura mašīntulkojums. Šīs lapas īpašnieks neuzņemas pilnīgi nekādu atbildību par šī mašīntulkojuma kvalitāti.