Vnitrostátní právní předpisy

Holland

Na této stránce naleznete informace o právním systému v Nizozemsku. Nizozemská vláda se skládá z ministrů a krále. Nizozemsko tak zaujímá zvláštní místo mezi západoevropskými monarchiemi, jelikož ve většině z nich není král součástí vlády. Od rozsáhlé revize ústavy v roce 1848 je Nizozemsko konstituční monarchií s parlamentním systémem.

Sisu koostaja:
Holland

Právní zdroje

Druhy právních nástrojů – popis

Rámcem organizace nizozemského státu a základem pro tvorbu právních předpisů je ústava. Důležitým pramenem práva jsou smlouvy mezi Nizozemskem a ostatními státy. Článek 93 Ústavy stanoví, že ustanovení smluv a rozhodnutí mezinárodních organizací mohou mít v nizozemském právním řádu přímý účinek. V takovém případě jdou tato ustanovení nad rámec nizozemských právních předpisů. Zákonná opatření platná v Nizozemském království se nepoužijí, pokud jsou s těmito ustanoveními neslučitelná. Významným pramenem práva jsou pro Nizozemsko tudíž předpisy Evropské unie stanovené ve smlouvách, nařízeních a směrnicích.

Listina Nizozemského království upravuje ústavní vztahy mezi Nizozemskem, Arubou, Curaçaem a Sintem Maartenem.

Zákony se vytváří na vnitrostátní úrovni. S pověřením ze zákona může ústřední vláda stanovovat (další) pravidla v královských výnosech a v ministerských vyhláškách. Možné jsou i nezávislé příkazy v radě (které nejsou odvozeny ze zákona). Ústava svěřuje pravomoc vydávat právní normy nižším orgánům státní správy a samosprávy (provinciím, samosprávným obcím a městům a vodohospodářským správám).

Judikatura je pramenem práva, neboť soudní rozhodnutí mají širší význam než konkrétní případ, v němž bylo rozhodnutí vydáno. Rozhodnutí vyšších soudů slouží jako vodítko. Rozhodnutí Nejvyššího soudu jsou obzvláště směrodatná, neboť úkolem tohoto soudu je prosazovat jednotnost práva. V nových věcech tedy nižší soud při rozhodování bere v úvahu rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Obecné zásady práva jsou významné pro vládu a pro výkon spravedlnosti. Někdy zákon odkazuje na obecné právní zásady, jako je občanský zákoník (přiměřenost a spravedlnost). Soud může z obecných zásad práva rovněž vycházet při vynášení rozsudků.

Dalším pramenem práva je obyčejové právo, známé také jako nepsané právo. V zásadě je obyčej významný jen tehdy, když na něj zákon odkazuje, ale opět platí, že soud může při vynášení rozsudku obyčej zohlednit, dojde-li k nějakému střetu. Obyčejové právo nemůže být při zjišťování trestného činu pramenem práva (článek 16 Ústavy).

Hierarchie právních norem

Článek 94 Ústavy stanoví, že některá pravidla mezinárodního práva mají hierarchickou přednost: právní předpisy, které jsou neslučitelné s těmito pravidly mezinárodního práva, se nepoužijí. Evropské právo je svou povahou nadřazené vnitrostátnímu právu. Po evropském právu následuje v hierarchii Statut království, ústava a zákony parlamentu. Tyto jsou nadřazené ostatním předpisům. Zákony parlamentu schvaluje společně vláda a Generální stavy (zástupci volení občany).

Je také stanoveno, že zákon může úplně či částečně pozbýt účinnosti pouze v důsledku nového zákona. Navíc zde platí obecné pravidlo výkladu, podle něhož jsou specifické zákony nadřazeny zákonům obecným. Kromě toho je v kontinentální tradici psané právo považováno za vyšší zdroj práva než judikatura.

Institucionální rámec

Instituce odpovědné za přijímání právních předpisů

Tvorba právních předpisů

Akty parlamentu přijímá společně vláda a generální státy. Návrhy právních předpisů může předkládat vláda nebo Dolní sněmovna Generálních stavů. Státní rada působí při navrhování předpisů i královských výnosů jako poradce. Připravovaný legislativní návrh se obvykle konzultuje také s dalšími zainteresovanými subjekty.

Rada ministrů obvykle přijímá legislativní návrhy a zasílá je poradnímu oddělení Státní rady k doporučení. Vláda na toto doporučení reaguje vyhotovením další zprávy. Pak vláda předloží Dolní sněmovně postupem nazvaným „královská zpráva“ legislativní návrh, v němž jsou všechny nezbytné pozměňovací návrhy zapracovány. Návrh může být během svého projednávání v Dolní sněmovně ještě pozměňován. Právo na změnu má dolní komora. Jakmile byl návrh Dolní sněmovnou schválen, projedná jej Horní sněmovna. Horní komora může legislativní návrh pouze přijmout nebo zamítnout. V této fázi nelze provádět žádné další změny. Po přijetí horní komorou je legislativní text podepsán králem a ministrem a poté se stává právním předpisem.

Právní databáze

Overheid.nl je ústředním přístupovým bodem pro všechny oficiální informace od nizozemských organizací veřejného sektoru. Tato stránka poskytuje přístup k místním a vnitrostátním právním předpisům. Součástí tohoto portálu jsou následující databáze.

Officielebekendmakingen.nl najdete Věstník zákonů a vyhlášek, Vládní věstník, Tractatenblad a čtyři věstníky regionální vlády. Zde naleznete také dokumenty k zasedání nizozemského parlamentu (včetně projednávání legislativních návrhů v parlamentu).

Wetten.overheid.nl obsahuje konsolidovaná znění vnitrostátních právních předpisů a úmluv.

Lokalregelelgeving.overheid.nl obsahuje konsolidované předpisy všech regionálních orgánů (provincie, obce, vodohospodářské rady a organizace pro spolupráci).

Existuje také databáze s informacemi o provádění evropských směrnic v Nizozemsku.

Je přístupná zdarma?

Všechny tyto databáze jsou k dispozici zdarma.

V jakých jazycích je k dispozici?

Všechny databáze jsou k dispozici pouze v nizozemštině.

Poslední aktualizace: 15/02/2024

Toto je strojový překlad. Provozovatel těchto stránek odmítá právní odpovědnost za kvalitu tohoto strojového překladu.