Eurojust

2002 M. Taryba įsteigė Eurojustą, kad sustiprintų kovą su sunkiais organizuotais nusikaltimais. 2018 M. Europos Parlamentas ir Taryba atnaujino Eurojusto įgaliojimus remti ir stiprinti nacionalinių tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo institucijų veiklos koordinavimą ir bendradarbiavimą sunkių tarpvalstybinių nusikaltimų srityje. Eurojustas yra organas, kurį sudaro prokurorai, teisėjai ir lygiavertės kompetencijos teisminių institucijų atstovai.

Kas yra Eurojustas?

Eurojustas, Europos Sąjungos bendradarbiavimo baudžiamosios teisenos srityje agentūra, yra unikalus centras Hagoje (Nyderlandai), kuriame nacionalinės teisminės institucijos glaudžiai bendradarbiauja kovodamos su sunkiais tarpvalstybiniais nusikaltimais. Eurojusto vaidmuo – padėti Europai tapti saugesne vieta koordinuojant ES valstybių narių ir trečiųjų valstybių nacionalinių institucijų darbą tiriant tarpvalstybinius nusikaltimus ir vykdant baudžiamąjį persekiojimą už juos.

Kokios yra Eurojusto užduotys ir kompetencijos sritys?

Eurojustas remia ir stiprina nacionalinių tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo institucijų veiklos koordinavimą ir bendradarbiavimą sunkių nusikaltimų, kuriuos Eurojustas yra kompetentingas nagrinėti, srityje, kai tas nusikaltimas paveikia dvi ar daugiau valstybių narių arba reikalauja vykdyti baudžiamąjį persekiojimą bendru pagrindu, remiantis valstybių narių institucijų, Europolo, Europos prokuratūros ir OLAF vykdomomis operacijomis ir pateikta informacija.

Vykdydamas savo užduotis Eurojustas atsižvelgia į visus valstybės narės kompetentingos institucijos pateiktus prašymus, į visą kompetentingų Sąjungos institucijų, institucijų, įstaigų, organų ir agentūrų pateiktą informaciją, taip pat į visą paties Eurojusto surinktą informaciją.

Eurojustas taip pat padeda vykdyti prašymus ir sprendimus dėl teisminio bendradarbiavimo, įskaitant prašymus ir sprendimus, grindžiamus dokumentais, kuriais įgyvendinamas tarpusavio pripažinimo principas.

Eurojusto kompetencijai priklauso Eurojusto reglamente išvardytų sunkių nusikaltimų rūšių klausimai. Tačiau nuo tos dienos, kai Europos prokuratūra prisiima savo tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo užduotis, Eurojustas nesinaudoja savo kompetencija nusikaltimų, kurių atžvilgiu Europos prokuratūra naudojasi savo kompetencija, atžvilgiu, išskyrus atvejus, kai taip pat dalyvauja tvirtesniame bendradarbiavime Europos prokuratūros įsteigimo srityje nedalyvaujančios valstybės narės, ir tų valstybių narių prašymu arba Europos prokuratūros prašymu.

Eurojustas naudojasi savo kompetencija, susijusia su nusikalstama veika, darančia poveikį Sąjungos finansiniams interesams, bylose, susijusiose su valstybėmis narėmis, kurios dalyvauja vykdant tvirtesnį bendradarbiavimą Europos prokuratūros įsteigimo srityje, tačiau kuriose Europos prokuratūra neturi kompetencijos arba nusprendžia ja nesinaudoti.

Kaip Eurojustas veikia?

Eurojustas padeda vykdyti įvairiausius tyrimus ir baudžiamąjį persekiojimą. Kiekviena byla yra skirtinga ir turi būti sprendžiama individualiai. Dažnai tyrėjai ir prokurorai turi nedelsdami imtis veiksmų, kad nustatytų įtariamųjų buvimo vietą ir juos sulaikytų. Tokiais atvejais nacionalinės institucijos gali pasikliauti unikaliomis Eurojusto budinčiomis tarnybomis, pavyzdžiui, palengvinant greitą Europos arešto orderio (EAO), nutarimo įšaldyti vykdymą arba įrodymų rinkimą naudojant Europos tyrimo orderį (ETO). Kitais laikais tyrimas atliekamas lėtai ir metodiškai, reikalaujant kelių ar net metų kruopštaus planavimo, koordinavimo ir diskusijų, o Eurojustui tenka koordinatoriaus vaidmuo. Keturios pagrindinės Eurojusto teikiamos paramos rūšys yra jungtinės tyrimų grupės, ES teisminio bendradarbiavimo priemonės, koordinavimo posėdžiai ir koordinavimo centrai.

Eurojustui iškeltose bylose dalyvauja dvi ar daugiau ES valstybių narių arba valstybė narė ir ES nepriklausanti valstybė. Kartais atvejai yra susiję su vienoje valstybėje narėje padarytais nusikaltimais, kurie turi pasekmių už jos ribų. Eurojustas suteikia valstybėms narėms didelę patirtį ir ekspertines žinias teisminio bendradarbiavimo srityje, įskaitant įvairias priemones, skirtas spręsti tokias problemas kaip jurisdikcijos kolizija, ekstradicija, įrodymų leistinumas ir turto įšaldymas bei susigrąžinimas. Kadangi Eurojustas priima visų valstybių narių ir įvairių trečiųjų valstybių institucijas, jis gali greitai reaguoti į prašymus, kartais padėdamas per kelias valandas išspręsti bylą.

Kas yra Eurojusto struktūra?

Eurojusto kolegiją sudaro nacionaliniai nariai, po vieną narį iš kiekvienos ES valstybės narės (išskyrus Daniją, kuriai pagal Protokolą Nr. 22 Eurojusto reglamentas nėra privalomas. Nacionaliniai nariai yra teisėjai, prokurorai ar kiti atitinkamos kompetencijos teisminių institucijų specialistai. Nacionaliniams Parlamento nariams padeda pavaduotojai ir padėjėjai.

Vykdydama valdymo funkcijas, Kolegiją taip pat sudaro Europos Komisijos atstovas. Kolegiją prižiūri Eurojusto pirmininkas, renkamas ketverių metų kadencijai, kurios kadencija negali būti ilgesnė kaip dvi kadencija. Du pirmininko pavaduotojai padeda Pirmininkui vykdyti savo pareigas. Jie taip pat renkami ketverių metų kadencijai, o jų kadencija negali būti ilgesnė kaip dvi kadencija.

Eurojusto vykdomoji valdyba padeda Eurojusto kolegijai vykdyti valdymo funkcijas. Jis prižiūri būtiną administracijos direktoriaus parengiamąjį darbą, susijusį su administraciniais klausimais, kurį turi priimti kolegija, ir priima administracinius sprendimus, kurie aiškiai aprašyti Eurojusto reglamento 16 straipsnyje.

Vykdomajai valdybai pirmininkauja Eurojusto pirmininkas; ją sudaro Eurojusto pirmininko pavaduotojai ir Europos Komisijos atstovas. Kiti du kolegijos nariai skiriami į valdybą pagal dvejų metų rotacijos sistemą.

Administracijos direktorius vadovauja Eurojusto administravimui, kuris savo ruožtu remia Eurojusto kolegiją.

Susijusios nuorodos

Eurojustas

Paskutinis naujinimas: 23/12/2020

Tai teksto mašininis vertimas. Šio puslapio savininkas neprisiima jokios atsakomybės dėl šio mašininio vertimo priemone išversto teksto kokybės.