Práva obětí trestných činů – podle zemí

Rumeenia

Sisu koostaja:
Rumeenia

Jste považováni za oběť trestného činu, pokud jste v důsledku incidentu, který je podle platných vnitrostátních právních předpisů považován za trestný čin, utrpíte jakoukoli újmu, včetně fyzické, duševní nebo citové újmy nebo ekonomické újmy. Za oběti trestného činu se považují také rodinní příslušníci osoby, která zemřela v důsledku trestného činu, kteří utrpěli újmu v důsledku úmrtí dotčené osoby.

Jako oběť trestného činu vám zákon přiznává určitá práva před trestním řízením, v jeho průběhu a na jeho konci.

Fáze trestního řízení v Rumunsku: trestní stíhání, předběžný senát, soudní řízení a výkon trestních rozsudků, které nabyly právní moci. Během trestního vyšetřování vyšetřující orgány pod dozorem státního zástupce provádějí vyšetřování a shromažďují důkazy s cílem zjistit skutkový stav. Po skončení vyšetřování postoupí policejní orgán věc státnímu zastupitelství, kterému předloží spis s veškerými shromážděnými údaji a důkazy. Po obdržení spisu státní zástupce případ posoudí a rozhodne, zda věc spadá do fáze soudního řízení, nebo zda by měl být případ uzavřen.

Jakmile je spis předložen soudu, přezkoumá soudní kolegium skutkové okolnosti a vyslechne zúčastněné osoby za účelem prokázání viny obviněného. Jakmile je zjištěna vina, pachateli bude uložen trest. Pokud soud dospěje k závěru, že obžalovaný není vinný, je propuštěn.

 

Pro informace, které potřebujete, klikněte na níže uvedené odkazy:

1 – Má práva jako oběti trestného činu

2 – oznamování trestného činu a moje práva během vyšetřování nebo soudního řízení

3 – Moje práva po soudním řízení

4 – Náhrada

5 – Moje práva na podporu a pomoc

Poslední aktualizace: 25/07/2023

Toto je strojový překlad. Provozovatel těchto stránek odmítá právní odpovědnost za kvalitu tohoto strojového překladu.