Az áldozatok jogai az egyes tagállamokban

Romania

Contenuto fornito da
Romania

Ön akkor minősül bűncselekmény áldozatának, ha a hatályos nemzeti jog szerint bűncselekménynek minősülő esemény következtében bármilyen sérelmet szenvedett, ideértve a testi, szellemi vagy érzelmi sérülést vagy gazdasági kárt is. A bűncselekmény következtében elhunyt azon családtagjai is bűncselekmény áldozatának minősülnek, akik az adott személy halála miatt kárt szenvedtek.

Bűncselekmény áldozataként a törvény bizonyos jogokat biztosít Önnek a büntetőeljárás előtt, alatt és végén.

Romániában a büntetőeljárás szakaszai a következők: jogerőssé vált büntetőítéletek büntetőeljárás alá vonása, előzetes tanácsa, tárgyalása és végrehajtása. A bűnügyi nyomozás során a bűnüldöző szervek az ügyész felügyelete alatt vizsgálják az ügyet, bizonyítékokat gyűjtve az elkövető megtalálásához. A bűnügyi nyomozás végén a rendőrség az üggyel kapcsolatos minden összegyűjtött adattal és bizonyítékkal együtt az ügyészséghez továbbítja az ügyet. Az ügy iratainak kézhezvételét követően az ügyész megvizsgálja az ügyet, és eldönti, hogy az ügy a tárgyalási szakaszba kerül-e, vagy az ügyet le kell-e zárni.

Amint az ügy a bíróság elé kerül, az ítélkező testület megvizsgálja a tényállást, és meghallgatja az érintett személyeket a vádlott bűnösségének megállapítása érdekében. Amennyiben megállapítják a vádlott bűnösségét, büntetést szabnak ki vele szemben. Ha a bíróság úgy ítéli meg, hogy a vádlott nem bűnös, szabadon engedik.

 

Az alábbi hivatkozásokra kattintva megtalálhatja az Ön számára szükséges információkat:

1 – Bűncselekmény áldozataként fennálló jogaim

2 – Bűncselekmény bejelentése és jogaim a nyomozás vagy a tárgyalás során

3 – Jogaim a tárgyalást követően

4 – kompenzáció

5 – Támogatáshoz és segítségnyújtáshoz való jogom

Utolsó frissítés: 25/07/2023

Az oldal tartalma ezen a nyelven gépi fordítással készült. A weboldal tulajdonosa nem vállal semminemű felelősséget a gépi fordítás minőségéért.