A tagállamok rendes bíróságai

Zypern

Inhalt bereitgestellt von
Zypern

A Ciprusi Köztársaságban három bírósági szint működik. A Legfelsőbb Bíróság és a Legfelsőbb Alkotmánybíróság többek között harmadfokon jár el, az Alkotmány és a vonatkozó jogszabályok által rájuk ruházott hatásköröknek megfelelően, a fellebbviteli bíróság másodfokon jár el, ha az elsőfokú bíróság és a következő elsőfokú bíróságok határozata ellen fellebbezést nyújtanak be:

  • Közigazgatási Bíróság
  • Kerületi bíróságok
  • Az Assize-ügyben eljáró bíróságok
  • Családjogi bíróság
  • Bérleti díjakat ellenőrző bíróság
  • Ipari Vitarendezési Bíróság
  • Nemzetközi Védelmi Közigazgatási Bíróság
  • Katonai Bíróság
  • Kereskedelmi Bíróság, és
  • Tengerészeti bíróság.

Általános bíróságok – Bevezetés

Legfelsőbb Alkotmánybíróság (Anótato Syntagmatikó Dikastírio)

A Legfelsőbb Alkotmánybíróság kilenc bíróból áll, akik közül az egyik a Bíróság elnöke. A Legfelsőbb Alkotmánybíróság az Alkotmány értelmében a Legfelsőbb Alkotmánybíróság hatáskörébe tartozik, kivéve, ha a vonatkozó jogszabályok másként rendelkeznek. A Korkein hallinto-oikeus (legfelsőbb alkotmánybíróság) bírálja el a fellebbviteli bíróság előtt a közigazgatási bíróságnak a közigazgatási bíróság közjogi vagy nyomós közérdekkel, illetve általános közérdekkel vagy a jog következetességével kapcsolatos határozata ellen benyújtott fellebbezést a fellebbviteli bíróság egymásnak ellentmondó vagy egymásnak ellentmondó határozatai esetén, amelyeket harmadik és végső fokon a fellebbviteli bíróság ítéletével kapcsolatos, az állandó ítélkezési gyakorlat differenciálására vagy valamely elsődleges vagy másodlagos anyagi jogi rendelkezés helyes értelmezésének szükségességére vonatkozó előzetes fellebbezési eljárást követően, illetve a fellebbviteli bíróság hatáskörének ellentmondó vagy egymásnak ellentmondó határozataira vonatkozó jog koherenciájának kérdése alapján hoz. A Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsának határozata ellen megsemmisítést kimondó bírósági tanácsként is eljár.

A Legfelsőbb Bíróság

A Legfelsőbb Bíróság hét bíróból áll, akik közül az egyik a Bíróság elnöke. Ha a vonatkozó jogszabályok másként nem rendelkeznek, a Legfelsőbb Bíróság gyakorolja az Alkotmányban meghatározott hatáskört és hatáskört, kivéve, ha a vonatkozó jogszabályok másként rendelkeznek. A polgári és/vagy büntető joghatóságot gyakorló bíróság – ideértve a különös joghatósággal rendelkező bíróságot is – határozatai ellen a Fellebbviteli Bírósághoz benyújtott fellebbezés tárgyalása, amelynek tárgya kiemelkedően fontos közérdek vagy általános közérdek, illetve a fellebbviteli bíróság egymásnak ellentmondó vagy egymásnak ellentmondó határozatai esetén a jog következetessége. A Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) harmadik és végső fokon előzetes polgári vagy büntetőeljárást követően előterjesztett kérelem alapján határoz a Court of Appeal (fellebbviteli bíróság) ítéletéből eredő, az állandó ítélkezési gyakorlat differenciálásával, illetve az elsődleges vagy másodlagos anyagi jog helyes értelmezésének szükségességével kapcsolatos jogi kérdésekről, vagy a fellebbviteli bíróság polgári vagy büntetőügyekben fennálló hatáskörével összhangban a fellebbviteli bíróság ellentétes vagy egymásnak ellentmondó határozatai esetén a közérdeket vagy általános közérdeket vagy a jog következetességét érintő fontos kérdés helyes értelmezésének szükségességéről. Továbbá a fellebbviteli bíróság vagy – az esettől függően – a büntetőbíróság vagy első fokon eljáró büntetőbíróság újratárgyalásáról – akár első fokon, akár jogerősen, akár fellebbezési eljárásban – határoz olyan új tények vagy tények alapján, amelyek véleménye szerint teljes egészében vagy részben hatályon kívül helyezhetik a határozatot, a Legfelsőbb Alkotmánybíróságtól eltérő bármely bíróság bírájának kizárása iránti kérelmet kell előterjeszteni, miután a fellebbviteli bíróság elutasította az eltiltás iránti kérelmet, és végül eljárási szabályzatot kell kibocsátania a fellebbviteli bíróság működésére vonatkozóan.

A Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) kizárólagos hatáskörrel rendelkezik Habeas Corpus, Mandamus, Certiorari, Quo Warranto és a tiltó határozatok kibocsátására.

Court of Appeal (fellebbviteli bíróság)

A fellebbviteli bíróság a köztársasági másodfokú bíróság, és eltérő rendelkezés hiányában hatáskörrel rendelkezik a Legfelsőbb Alkotmánybíróságon és a Legfelsőbb Bíróságon kívüli más bíróságok határozata ellen benyújtott fellebbezések elbírálására. A fellebbezéseket főszabály szerint 3 bíró bírálja el. A fellebbezési tárgyalás az elsőfokú eljárás jegyzőkönyvén alapul (kivéve azokat a kivételes eseteket, amikor lehetőség van a meghallgatásra és a vallomástételre). A fellebbviteli bíróság a fellebbezési hatáskörének gyakorlásával helybenhagyhatja, megváltoztathatja vagy hatályon kívül helyezheti a megtámadott határozatot, vagy elrendelheti az ügy újbóli elbírálását.

Kerületi bíróságok

A kerületi bíróságok első fokon tárgyalnak minden polgári ügyet (kivéve a tengeri bírósági ügyeket), valamint az öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekményekkel kapcsolatos büntetőügyeket is. Ciprus minden egyes közigazgatási kerületében kerületi bíróság működik. Az ügyeket egy bíró tárgyalja, és nincs esküdtszék.

Az Assize-ügyben eljáró bíróságok

Az Assize Courts csak büntetőügyekben jár el. Általában a legsúlyosabb bűncselekményeket tárgyalják, amelyek esetében a szabadságvesztés felső határa több mint 5 év. Az egyes önbírálati bíróságok három bíróból állnak. A döntéseket többségi szavazással hozzák meg. Nincs zsűri.

Jogi adatbázisok

Továbbra sem áll rendelkezésre hivatalos jogi adatbázis. Számos magán-jogi adatbázis létezik, amelyek némelyike előfizetői szolgáltatásokat kínál, míg mások ingyenes hozzáférést biztosítanak.

Ezek a bírósági ítéletekről és az elsődleges jogalkotásról tartalmaznak információkat.

Releváns linkek

Ciprusi Legfelsőbb Bíróság

Utolsó frissítés: 10/07/2023

Az oldal tartalma ezen a nyelven gépi fordítással készült. A weboldal tulajdonosa nem vállal semminemű felelősséget a gépi fordítás minőségéért.