Redna sodišča v državah članicah

Chypre

Contenu fourni par
Chypre

V Republiki Ciper so tri ravni sodišč. Vrhovno sodišče in vrhovno ustavno sodišče med drugim obravnavata zadeve na tretji stopnji v skladu s pristojnostmi, ki jih imata na podlagi ustave in ustrezne zakonodaje, pritožbeno sodišče pa obravnava drugostopenjske zadeve, v katerih se vloži pritožba zoper odločbo sodišča prve stopnje, in naslednja sodišča prve stopnje:

  • Upravno sodišče (Administrative Court)
  • Okrajna sodišča
  • Porotna sodišča
  • Družinsko sodišče
  • Nadzorno sodišče za najemnine
  • Sodišče za industrijske spore
  • Upravno sodišče za mednarodno zaščito (Dioikitikó Dikastírio Diethnoús Prostasías)
  • Vojaško sodišče
  • Gospodarsko sodišče in
  • Pomorsko sodišče.

Splošna sodišča – uvod

Ustavno sodišče (Anótato Syntagmatikó Dikastírio)

Vrhovno ustavno sodišče sestavlja devet sodnikov, od katerih je eden predsednik sodišča. Vrhovno ustavno sodišče ima pooblastila, ki jih v skladu z ustavo izvaja vrhovno ustavno sodišče, razen če je v ustrezni zakonodaji določeno drugače. Vrhovno ustavno sodišče obravnava pritožbo, vloženo pri pritožbenem sodišču zoper odločbo upravnega sodišča, ki se nanaša na zadevo javnega prava ali prevladujočega javnega interesa ali splošnega javnega pomena ali doslednosti prava v primeru nasprotujočih si ali nasprotujočih si odločitev pritožbenega sodišča, ki odloča na tretji in zadnji stopnji na podlagi vloge, na podlagi predhodnega pritožbenega postopka o pravnih zadevah v zvezi s sodbo pritožbenega sodišča, ki se nanašajo na razlikovanje ustaljene sodne prakse ali na potrebo po pravilni razlagi bodisi primarnega ali sekundarnega materialnega predpisa, pomembnega vprašanja javnega interesa ali splošnega javnega pomena ali vprašanja doslednosti prava o nasprotujočih si ali nasprotujočih si sodnih odločbah sodišča. Deluje tudi kot sodni svet, ki razveljavi odločbo vrhovnega sodnega sveta.

Vrhovno sodišče

Vrhovno sodišče sestavlja sedem sodnikov, od katerih je eden predsednik sodišča. Če ustrezna zakonodaja ne določa drugače, vrhovno sodišče izvaja pristojnost in pooblastilo, ki ju določa ustava, razen če je v ustrezni zakonodaji določeno drugače. Obravnava pritožbe, vložene pri prizivnem sodišču zoper odločbo sodišča, ki izvaja civilno in/ali kazensko pristojnost, vključno s sodiščem s posebno pristojnostjo, o zadevi prevladujočega javnega interesa ali splošnega javnega pomena ali doslednosti prava v zvezi z nasprotujočimi si ali nasprotujočimi si odločbami pritožbenega sodišča. Vrhovno sodišče odloča na tretji in zadnji stopnji na podlagi predloga po predhodnem civilnem ali kazenskem pritožbenem postopku o pravnih vprašanjih, ki izhajajo iz sodbe pritožbenega sodišča in se nanašajo na razlikovanje ustaljene sodne prakse ali na potrebo po pravilni razlagi primarnega ali sekundarnega materialnega prava, pomembnega vprašanja javnega interesa ali splošnega javnega pomena ali doslednosti prava v primeru nasprotujočih si ali nasprotujočih si odločb pritožbenega sodišča v skladu s svojo pristojnostjo v civilnih ali kazenskih zadevah. Poleg tega odloča o ponovnem sojenju prizivnega sodišča ali prvostopenjskega kazenskega sodišča, odvisno od primera, v kazenski zadevi, v zvezi s katero je bila izrečena obsodba na prvi stopnji in pravnomočno ali po pritožbi, na podlagi novih dejstev ali dejstev, ki lahko po njegovem mnenju odločbo v celoti ali delno razveljavijo, se vloži zahteva za izključitev sodnika katerega koli sodišča, razen vrhovnega ustavnega sodišča, potem ko pritožbeno sodišče zavrne tak predlog za izločitev, in nazadnje izda postopkovno uredbo v zvezi z delovanjem pritožbenega sodišča.

Vrhovno sodišče je izključno pristojno za izdajo posebnih odločb Habeas Corpus, Mandamus, Certiorari, Quo Warranto in prepoved.

Pritožbeno sodišče

Pritožbeno sodišče je sodišče druge stopnje v Republiki republiki in je, če ni določeno drugače, pristojno za odločanje o vseh pritožbah zoper odločbo katerega koli sodišča, razen vrhovnega ustavnega sodišča in vrhovnega sodišča. Pritožbe praviloma obravnavajo trije sodniki. Pritožbeni postopek temelji na zapisniku prvostopenjskega postopka (razen v izjemnih primerih, ko je mogoče podati izjavo in pričati). Pritožbeno sodišče lahko z izvajanjem pritožbene pristojnosti potrdi, spremeni ali razveljavi izpodbijano odločbo ali odredi obnovo postopka.

Okrajna sodišča

Okrožna sodišča na prvi stopnji obravnavajo vse civilne zadeve (razen pomorskih sodnih zadev) in tudi kazenske zadeve za kazniva dejanja, za katera je zagrožena zaporna kazen do 5 let. Vsako upravno okrožje na Cipru ima okrajno sodišče. Zadeve obravnava en sodnik, porote pa ni.

Porotna sodišča

Porotna sodišča obravnavajo samo kazenske zadeve. Na splošno obravnavajo najhujše primere kaznivih dejanj, za katera je najvišja zaporna kazen več kot pet let. Vsako porotno sodišče sestavljajo trije sodniki. Odločitve se sprejemajo z večino glasov. Žirije ni.

Pravne zbirke podatkov

Uradna pravna zbirka podatkov še vedno ne obstaja. Obstajajo številne zasebne pravne zbirke podatkov, od katerih nekatere ponujajo naročniške storitve, druge pa prost dostop.

Vsebujejo informacije o sodbah sodišč in primarni zakonodaji.

Pomembne povezave

Vrhovno sodišče Cipra

Zadnja posodobitev: 10/07/2023

To je strojno prevedena različica vsebine. Lastnik te strani ne prevzema nikakršne odgovornosti glede kakovosti tega strojno prevedenega besedila.